Charyzmatyczny socjalista, porywał tłumy. Torował Polsce drogę do wolności

[object Object]
Daszyński najpierw był przyjacielem, a potem wrogiem Piłsudskiegotvn24
wideo 2/20

Działalność polityczną rozpoczął jako nastolatek. Twarz polskiego socjalizmu II RP. Przyjaciel, a potem zagorzały krytyk Józefa Piłsudskiego. Ignacy Daszyński, jeden z ojców założycieli polskiej niepodległości, należał do najbardziej wpływowych polityków dwudziestolecia międzywojennego. Program "100 lat niepodległości" TVN24.

- Był jednym z filarów polskości. Tych stojących po lewej stronie sceny politycznej. W zasadzie całe aktywne życie poświecił Polsce. Najpierw w walce o nią, a potem dla umacniania Rzeczypospolitej - tak postać Ignacego Daszyńskiego przedstawia prof. Mateusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Instytutu Historii PAN.

"Świetny mówca"

Urodzony w 1866 roku, o interesy Polaków walczył głównie pod zaborem austro-węgierskim. Jak przypomina dr Kamil Piskała, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego Daszyński już jako młody człowiek zaangażował się w działalność publiczną.

- W jego przypadku pierwszy kontakt z policją austriacką miał miejsce w wieku lat 14 i był spowodowany działalnością, którą można zdefiniować jako polityczną. Była to bowiem reprodukcja powstańczych wierszy na rocznicę powstania listopadowego - zaznacza historyk.

W działalność ruchu socjalistycznego Ignacego wciągnął starszy brat Feliks. To utrudniało mu naukę. Wyrzucany z kolejnych szkół, późno zrobił maturę. Podczas studiów w Szwajcarii przyszły premier rządu ludowego miał okazję poznać m.in. Różę Luksemburg.

Po powrocie do Galicji Daszyński stał się współtwórcą legalnej opozycji socjalistycznej. - Świetnie radził sobie w wystąpieniach publicznych, był świetnym mówcą, potrafił porywać masy, a nawet, jak niektórzy mówili, hipnotyzować swoich słuchaczy - przypomina dr Piskała.

W Krakowie, gdzie Daszyński prężnie działał, hucznie świętowano w 1897 roku jego wybór do austriackiej Rady Państwa. Doświadczenie parlamentarne, jak i w ławach Rady Miasta Krakowa, wykorzystał w walce o odrodzenie Rzeczypospolitej.

"To był rząd postępowy"

Po wybuchu I wojny światowej zaangażował się w działalność legionów Józefa Piłsudskiego. Cztery lata później, w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku stanął na czele Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie.

- Daszyński skonstruował rząd składający się przede wszystkim z socjalistów, postępowych ludowców związanych z PSL Wyzwolenie, a także przedstawicieli piłsudczykowskiego odłamu irredenty. To był rząd bardzo postępowy - mówi prof. Wołos.

Rząd Daszyńskiego był jednym z autonomicznych ośrodków władzy odradzającej się Polski. Długo jednak nie cieszył się władzą, bo po zwolnieniu z więzienia w Magdeburgu Józefa Piłsudskiego i jego przyjeździe do Warszawy, Daszyński oddał się do dyspozycji marszałka.

"Nie doceniamy niepodległościowego socjalizmu z 1918 roku"
"Nie doceniamy niepodległościowego socjalizmu z 1918 roku"tvn24

Sprzeciwił się marszałkowi

Już w pierwszych wyborach do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku Daszyński uzyskał mandat posła. To parlament stał się głównym miejscem jego działalności politycznej. Do przewrotu majowego w 1926 roku był stronnikiem Piłsudskiego, później jednak lider socjalistów urastał do roli lidera opozycji wobec obozu sanacyjnego.

Najpierw został wybrany marszałkiem Sejmu w 1928 roku, a rok później sprzeciwił się woli marszałka.

31 października 1929 roku odmówił otwarcia budżetowej sesji parlamentu, kiedy w budynku Sejmu pojawił się Piłsudski (wówczas jako minister spaw wojskowych) w towarzystwie stu oficerów. Posłowie obawiali się, że dojdzie do powtórki z przewrotu majowego. Daszyński jednak nie ugiął się i nie zgodził się na prowadzenie obrad.

Otwarty konflikt z marszałkiem spowodował, że Daszyński stanął na czele tzw. centrolewu, czyli głównej siły opozycyjnej wobec sanacji. Jednak przez pogarszający się stan zdrowia lider socjalistów zaczął coraz bardziej wycofywać się z życia publicznego. Zmarł w nocy z 30 na 31 października 1936 roku, a jego pogrzeb w Krakowie zamienił się w wielką demonstrację polityczną.

Daszyński najpierw był przyjacielem, a potem wrogiem PiłsudskiegoNAC

"Piłsudski tego wyboru nie uszanował"

W ocenie prof. Tomasza Nałęcza, historyka z Uniwersytetu Warszawskiego, Daszyński jako lider socjalistów miał duże zasługi w odrodzeniu Polski spod zaborów.

- My zwłaszcza dzisiaj, kiedy obowiązuje prawicowa narracja o historii Polski, nie doceniamy tego, jak ogromne znaczenie dla odbudowania Polski w roku 1918 miał niepodległościowy socjalizm - wskazuje historyk.

Zdaniem naukowca, największą zasługą Daszyńskiego był fakt, że nie pozwolił na przejęcie polskiej lewicy przez rosyjskich komunistów. Punktem zwrotnym było ogłoszenie tymczasowego rządu w listopadzie 1918 roku.

- Ten pierwszy impuls niepodległości, to wepchnięcie w te tłoki polskości, tej energii rewolucyjnej, mówiąc górnolotnym językiem, to była zasługa niepodległościowego socjalizmu - ocenia prof. Nałęcz.

- Nieprzypadkowo rząd lubelski był już tworzony przez wszystkie środowiska socjalistyczne i wybór był jednoznaczny. Kto może być pierwszym premierem tej socjalistycznej Polski? Ignacy Daszyński, choć przypomnijmy, że Piłsudski tego wyboru nie uszanował - przypomniał historyk.

100-lecie niepodległości. Ignacy Daszyński
100-lecie niepodległości. Ignacy Daszyńskitvn24

Autor: ptd/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24