V4 o Brexicie. Premier Szydło: zależy nam na dobrych relacjach z Wielką Brytanią

Aktualizacja:
O Brexicie i innowacyjności. Rozpoczęło się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej
O Brexicie i innowacyjności. Rozpoczęło się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej
TVN 24
TVN 24Beata Szydło i Viktor Orban podczas powitania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

- Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powinien służyć także głębokiej debacie o reformie w Unii Europejskiej - mówiła premier Beata Szydło na konferencji po spotkaniu premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej.

W środę premier Theresa May ma wysłać oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział już, że przygotuje projekt wytycznych dla 27 krajów w ciągu 48 godzin od otrzymania pisma z Downing Street. Zwołał też na 29 kwietnia szczyt 27 państw UE, by przyjąć wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu.

- W nadchodzących negocjacjach (w sprawie Brexitu) rząd polski będzie dążył do ustalenia uporządkowanego sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zabezpieczenia w tym procesie interesów Polski i innych krajów członkowskich - powiedziała Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

- Zależy nam na dobrych relacjach z Wielką Brytanią, dla Polski to jest ważny partner, chcemy żeby był również ważnym partnerem dla Unii, po opuszczeniu naszego grona - powiedziała szefowa rządu.

Premier: potrzebna głęboka debata dotyczącej reformy Unii Europejskiej

- Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powinien służyć także głębokiej debacie o reformie w Unii Europejskiej - zaznaczyła.

Szefowa rządu dodała, że debata ta rozpoczęła się niedawno w Rzymie poprzez podpisanie Deklaracji Rzymskiej. Podkreśliła też, że dla przygotowania Deklaracji Rzymskiej "niezwykle ważne i istotne znaczenie" miała przyjęta wcześniej w Warszawie deklaracja Grupy Wyszehradzkiej. - Z satysfakcją mogę podkreślić, że wiele zapisów, które zaproponowaliśmy zostało uwzględnione w Deklaracji Rzymskiej - powiedziała Szydło.

Jak relacjonowała premier, oprócz kwestii Brexitu, tematem rozmów premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej była między innymi przyszłość Europy, migracja oraz bieżąca agenda europejska.

Premier poinformowała, że ważnym tematem wtorkowego spotkania przywódców V4 były sprawy migracji. - Istotne jest, aby kompleksowa polityka migracyjna, w tym także rozwiązania dotyczące wspólnego europejskiego systemu azylowego odzwierciedlała rzeczywisty kompromis między państwami członkowskimi, z uwzględnieniem szczególnie wrażliwych dla nich obszarów - podkreśliła Szydło.

Jak dodała, dla Polski takim obszarem jest proponowany automatyzm działań w szczególności w kwestii dotyczącej mechanizmu alokacji, na który - podkreśliła polska premier - nasz kraj nie może się zgodzić.

Premier Słowacji: modelem funkcjonowania UE musi być konsensus

- W imieniu rządu Republiki Słowackiej chcę powtórzyć to stanowisko, o którym już mówiłem, że w tych negocjacjach, które się rozpoczną za kilka dni, Wielka Brytania nie może być w lepszej pozycji, nie będąc członkiem UE, niż kiedy była państwem członkowskim - mówił premier Słowacji Robert Fico. - Jeżeli pozwolimy na to, że Wielka Brytania będzie miała lepsze stanowisko na niekorzyść pozostałych 27 państw, to będzie to życiowy błąd w funkcjonowaniu UE, bo to może być bardzo zły przykład dla innych krajów, w których mogą się pojawiać być może słabsze jeszcze, ale coraz silniejsze z miesiącami ruchy przeciwko wspólnej Europie - dodał. Fico podkreślił, że podczas warszawskiego rozmawiano również na temat taktyki rozmów z Wielka Brytanią. Zaznaczył, że dla Słowacji istotna jest kwestia realizacji przez Wielką Brytanię ram finansowych wobec UE, które kończą się w roku 2020. - Jest jednak bardzo ważne, żeby - pomimo, że mamy wspólne interesy jeśli chodzi o kwestie finansowe(...) - Unia Europejska w 27 działała wspólnie, dlatego że tylko poprzez takie postępowanie zagwarantujemy, że to będzie zrównoważone, wyważone i korzystne dla obu stron - dodał. Fico ocenił również, że znaczna część wspólnej deklaracji przyjętej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej została zawarta w Deklaracji Rzymskiej. - Wszyscy bardzo uważnie czytamy jedno zdanie Deklaracji Rzymskiej, że 27 chce działać wspólnie i jednolicie, ale nie może to zabronić innym krajom, żeby działały szybciej, w innym tempie i z inną intensywnością - mówił. Premier Słowacji zaznaczył, że "model tzw. wzmocnionej współpracy" zawarty w traktatach europejskich może być podstawą funkcjonowania UE. - Modelem funkcjonowania Unii Europejskiej musi być konsensus 27 państw UE i tylko w specyficznych, wyjątkowych kwestiach możemy dopuścić jako subsydiarny mechanizm wzmocnionej współpracy - dodał. Fico podkreślił, że decyzja dotycząca obowiązkowych kwot uchodźców spowodowała "powstanie wielkiego rowu" między niektórymi państwami. - Chcielibyśmy, żeby decyzje na podobne wrażliwe tematy zapadały przy pomocy konsensusu - stwierdził. Słowacki premier poinformował, że prezydencja maltańska pracuje nad modelem efektywnej solidarności, który - według Fico - mówi o tym, że każdy kraj musi uczestniczyć w decydowaniu o tym, w jaki sposób działać w ramach kryzysu migracyjnego i każdy kraj musi mieć suwerenne prawo do decyzji, jakich środków do tego użyje. - My jako kraje państw Grupy Wyszehradzkiej będziemy działać wspólnie w ramach polityki migracyjnej i czujemy, że nasze stanowisko stało się inspiracją dla innych krajów - dodał premier Słowacji

Sobotka: V4 musi działać wspólnie

Premier Czech Bohuslav Sobotka zaznaczył, że pod koniec kwietnia ma odbyć się nadzwyczajny szczyt 27 państw UE, na którym przyjęte mają zostać wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. - Na tym kwietniowym spotkaniu Rady Europejskiej powinniśmy wszyscy wspólnie, jednomyślnie uchwalić mandat dla naszych negocjatorów, który w imieniu UE będą dyskutowali z Wielką Brytanią - podkreślił premier Czech. - Uważam za bardzo istotne, aby Grupa Wyszehradzka pracowała wspólnie, żebyśmy byli w stanie mieć jak największy wpływ na ten mandat negocjatorski, żebyśmy mieli udział w jego przygotowaniu, żeby to zadanie, które Unia da negocjatorom, odzwierciedlało interesy nasze państwowe - zaznaczył Sobotka. Jak dodał, dla Czech ważna jest kwestia praw obywateli czeskich, którzy pracują i płacą podatki w Wielkiej Brytanii. Inną ważną kwestią, mówił, jest utrzymanie dostępu do rynku brytyjskiego dla czeskich przedsiębiorców, tak by Brexit nie miał negatywnego wpływu na czeski eksport do Zjednoczonego Królestwa. - Grupa Wyszehradzka będzie aktywnie występować, jeśli chodzi o silny i jasny mandat Rady Europejskiej do negocjacji - dodał. Premier Czech zaznaczył, że Grupa Wyszehradzka potwierdziła też wspólne stanowisko ws. obowiązkowych kwot relokacji uchodźców. - Potwierdziliśmy, że nie zgadzamy się na obowiązkową relokację. Jesteśmy też przeciwko łączeniu debaty o migracji z funduszami europejskimi - podkreślił Sobotka. Dodał, że fundusze unijne nie mogą być środkiem nacisku na kraje, by zmieniały poglądy na politykę imigracyjną UE. Wyraził satysfakcję, że w tych dwóch sprawach Grupa Wyszehradzka będzie w dalszym ciągu występowała "wspólnie i solidarnie".

Orban o przepisach w sprawie prawnej ochrony granicy: służą bezpieczeństwu obywateli UE

Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. "Na Węgrzech dzisiaj wchodzą w życie nowe regulacje, one przede wszystkim służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom Unii i nie tylko. Bronimy Węgry, bronimy też te kraje, które są za nami, możemy powiedzieć, że teraz Austriacy i Niemcy mogą spać spokojnie" - powiedział Orban we wtorek na wspólnej konferencji prasowej z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Jak dodał, nowe regulacje, służą "bezpieczeństwu Europy". Premier Węgier podkreślił, że nowe przepisy uniemożliwiają "nielegalne wchodzenie do Europy". Ocenił też, że niektórzy w Unii starają się oskarżać Węgry o brak solidarności. - Węgry wydały bardzo duże kwoty na ochronę granic - podkreślił. - Za bezpieczeństwo austriackich i niemieckich obywateli płacą podatnicy węgierscy - dodał Orban. Zgodnie z nowymi przepisami podczas obowiązywania stanu kryzysowego spowodowanego napływem migrantów wnioski o azyl będzie można składać co do zasady tylko osobiście, w strefie tranzytowej na granicy, i tam też wnioskodawcy będą musieli przebywać do czasu zapadnięcia prawomocnej decyzji w ich sprawie. W tym czasie strefę tranzytową będzie im wolno opuścić tylko wyjeżdżając z Węgier - w przypadku obecnie istniejących dwóch stref tranzytowych: do Serbii. Dotyczy to także pozostających bez opieki młodych ludzi w wieku 14-18 lat. Małe dzieci przybywające bez osoby towarzyszącej nadal będą miały zapewnione miejsce w instytucjach opieki dziecka. Poszerzono też możliwość wprowadzania stanu kryzysowego z powodu migracji. Będzie go można ogłosić np. wtedy, gdy na węgierskim odcinku granicy strefy Schengen powstanie w związku z migracją sytuacja bezpośrednio zagrażająca jej ochronie. Ponadto cudzoziemcy przebywający nielegalnie na Węgrzech będą mogli być zatrzymywani nie tylko w pasie 8 km od granicy - jak obecnie - ale na całym terytorium kraju. W takim przypadku będą doprowadzani na granicę.

Kongres Innowatorów i podpisanie deklaracji

Brexit i sprawy UE to nie jedyny temat warszawskiego spotkania V4. Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wzięli też udział w Kongresie Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit", którego głównym organizatorem jest Polski Fundusz Rozwoju. Na Kongres zaproszono między innymi przedstawicieli innowacyjnych firm z krajów Grupy Wyszehradzkiej, start-upów i organizacji pozarządowych.

Szefowie rządów wzięli udział w części Kongresu poświęconej polityce regionalnej V4.

Premier podkreśliła podczas konferencji prasowej poprzedzającej udział premierów w kongresie, że Polska chce, aby innowacje były znakiem rozpoznawczym i marką Grupy Wyszehradzkiej. - To jest dobry znak dla naszego regionu, regionu młodego, dynamicznego, rozwijającego się - oceniła.

Po niej nastąpiło podpisanie "Deklaracji Warszawskiej o Innowacyjności" przez premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Jak czytamy w Deklaracji Warszawskiej, sygnatariusze tego dokumentu, czyli premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej, zobowiązują się między innymi do zacieśniania współpracy dotyczącej badań, technologii, innowacji i transformacji cyfrowej krajów regionu, w szczególności poprzez wykorzystywanie funduszy unijnych. W dokumencie położono też nacisk na współpracę, której celem jest osiągnięcie przez region V4 przewagi konkurencyjnej w przygotowaniach do uruchamiania usług mobilnych nowej generacji (5G). Podkreślono wagę startupów. Mają one otrzymać pomoc, w tym między innymi wsparcie kapitałowe, by mogły przekształcać się w konkurencyjne firmy. Zobowiązano się też "do podejmowania wspólnych wysiłków w celu promocji innowacyjnych startupów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej". Sygnatariusze Deklaracji dostrzegają konieczność wspierania na poziomie regionalnymi i ogólnokrajowym programów, których celem jest rozwój umiejętności cyfrowych obywateli, niezależnie od poziomu wykształcenia.

Polska prezydencja V4

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund – IVF) powstał na mocy podpisanego w 2000 r. przez premierów rządów państw V4 Statutu i jest jedyną zinstytucjonalizowaną formą współpracy wyszehradzkiej. Nadzór nad działaniami IVF należy do kompetencji państw członkowskich, które pełnią roczną rotacyjną prezydencję, niezależnie od przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. prezydencję w IVF sprawuje Słowacja. Fundusz prowadzi programy grantowe, programy stypendialne. W 2017 r. fundusz dysponuje 8 mln euro na dofinansowanie projektów.

Autor: bpm, tmw//plw.tka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". Głosowania w tej sprawie poprzedziła burzliwa dyskusja, podczas której rosły emocje.

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Gorące momenty środowych głosowań w Sejmie

Autor:
pp/tr
Źródło:
tvn24.pl

Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta. Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa

Autor:
est/ft
Źródło:
Konatkt 24, wadowice24.pl, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem dla części powiatów na południu kraju. Według przewidywań synoptyków miejscami temperatura tej nocy może spaść nawet do -17 stopni Celsjusza. Z prognozy zagrożeń wynika, że nadchodzące dni będą obfitować w pogodowe niebezpieczeństwa.

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

IMGW prognozuje nawet -17 stopni. Alarmy

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd
Źródło:
IMGW

Sejm odwołał w środę wieczorem członków komisji do spraw badania rosyjskich wpływów, określanej jako "lex Tusk". - Gdyby ta nielegalna komisja miała odrobinę przyzwoitości, to rozpoczęłaby rzetelne wyjaśnianie rosyjskich wpływów w polskich rządzie - mówił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Wcześniej komisja zaprezentowała raport cząstkowy.

Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

Członkowie komisji "lex Tusk" odwołani

Autor:
js
Źródło:
PAP, TVN24

Cała ta sprawa cuchnie politycznie od samego początku i dzisiaj mamy tego puentę - powiedział w środę przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o raport komisji "lex Tusk". - Nawet osoby neutralnie komentujące te kwestie wiedziały od samego początku, do czego miała być ta komisja - dodał. Wieczorem Sejm odwołał członków komisji.

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie

Autor:
ks/ft
Źródło:
PAP

Sejm wybrał w środę wieczorem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do komisji do spraw petycji. Z kolei prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro nie uzyskał poparcia większości, gdy starał się o wybór do komisji regulaminowej i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami

Autor:
ral/tr
Źródło:
tvn24.pl

Poseł PiS Dariusz Matecki został w środę wieczorem odwołany z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wcześniej informował, że "złożył prośbę o wypisanie". Odpowiedział w ten sposób na wpis Borysa Budki z Koalicji Obywatelskiej, który twierdził, że to PiS "wycofał Mateckiego". KO wnioskowała o pozbawienia Mateckiego miejsca w tej komisji i zarzucała mu stosowanie mowy nienawiści oraz udział w aferze hejterskiej.

Finał zamieszania z Mateckim. "To nie PiS mnie usuwa z komisji sprawiedliwości"

Finał zamieszania z Mateckim. "To nie PiS mnie usuwa z komisji sprawiedliwości"

Aktualizacja:
Autor:
ads/kg/ral
Źródło:
TVN24

Krzysztof Kwiatkowski oraz Kazimierz Michał Ujazdowski zostali w środę wybrani przez Senat jako członkowie do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwycięskie kandydatury do neo-KRS zgłosili senatorowie reprezentujący pakt senacki.

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Senat wybrał przedstawicieli do neo-KRS

Autor:
ks
Źródło:
PAP

Sejm przyjął w środę wieczorem nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Wcześniej odbyła się debata. - Projekt przywraca szansę na realizacje marzeń dla 1,5 miliona par borykających się z problemem niepłodności - podkreślała Wioleta Tomczak z Polski 2050. Wanda Nowicka z Lewicy zaznaczyła, że "wszyscy mają prawo do szczęścia oraz do ukochanego potomstwa".

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Sejm za finansowaniem in vitro z budżetu państwa

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

W tym nie ma powagi państwa. Widać farsę, jaką rządzący fundują na odchodne obywatelom - powiedział w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), odnosząc się do dwutygodniowego rządu bez większości Mateusza Morawieckiego. Premier przekazał w środę, że expose wygłosi 11 grudnia, w ostatnim konstytucyjnym terminie. - Wiemy, że to jest tylko po to, żeby wydłużyć ten czas, żeby część aparatu Prawa i Sprawiedliwości miała te odprawy, żeby mogły te niszczarki jeszcze pochodzić - komentował poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka.

Dwutygodniowy rząd bez większości. "Twarz ma się jedną", "w tym nie ma powagi państwa, widać farsę"

Dwutygodniowy rząd bez większości. "Twarz ma się jedną", "w tym nie ma powagi państwa, widać farsę"

Autor:
pp/tr
Źródło:
TVN24

W tej historii jest skrzywdzona na całe życie ofiara, seksualny przestępca w sutannie i kuria, która nie chciała współpracować z prokuraturą i utrudniała śledztwo. W sprawie byłego już księdza Krzysztofa G. w końcu zapadł wyrok - osiem lat więzienia.

Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta

Były ksiądz Krzysztof G. skazany na 8 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie ministranta

Źródło:
Fakty TVN

Watykańskie biuro prasowe informuje, że papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

Watykan: papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

Watykan: papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

Autor:
asty/tr
Źródło:
PAP

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Prawdopodobną przyczyną śmierci czterech nastolatków z północnej Walii, których ciała odnaleziono 21 listopada w samochodzie, było utonięcie - przekazała koroner Kate Robertson. Dochodzenie w sprawie trwa.  

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci

Autor:
jdw//am
Źródło:
The Guardian, BBC, TVN24.pl

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Pogodę w Polsce będą dyktować niże, które przyniosą śnieg. Największych opadów spodziewać się trzeba w weekend - miejscami na nizinach może spaść bowiem nawet 15 centymetrów świeżego puchu. Jeszcze więcej śniegu spadnie w górach. Mróz nie odpuści.

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Do Polski nadciągają kolejne obfite opady śniegu, szczególnie intensywne w jednym rejonie

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Powiedziałem, że chciałbym wygłosić expose 11 grudnia. Marszałek Sejmu się z tym zgodził - przekazał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Szymonem Hołownią. Morawiecki ma zabrać głos o godzinie 10. Marszałek powiedział, że po południu powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Dodał, że spodziewa się, iż tego samego dnia Sejm dokona wyboru nowego premiera. Wskazał dwa warianty w sprawie expose Donalda Tuska.

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Po spotkaniu Morawiecki - Hołownia. Data i godzina expose

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24, PAP

Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych wydane przez prokuraturę stało się prawomocne - przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna. Sąd nie uwzględnił zażalenia Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie.

Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Jest decyzja sądu

Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Jest decyzja sądu

Autor:
ks/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej, jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury

Autor:
pk/AW/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa Anna Gembicka i minister infrastruktury Alvin Gajadhur przedstawili w środę Sejmowi informację prezesa Rady Ministrów o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm w głosowaniu informację odrzucił. 

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Ministrowie przedstawili informację o kryzysie na granicy z Ukrainą. Sejm ją odrzucił

Autor:
ks/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Wystąpienie 24-letniego posła Adama Gomoły było zakłócane okrzykami z sali sejmowej, w których wypominano mu jego młody wiek. Polityk Polski 2050 mówił na temat coraz trudniejszej sytuacji finansowej studentów i podkreślał, że jest "jedynym przedstawicielem pokolenia Z w tej izbie". Siedzących na sali posłów w pewnym momencie uciszać musiał marszałek Szymon Hołownia, nie powstrzymując się przy tym przed komentarzem wobec jednego z polityków.

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

"Nie Jay-Z, panie pośle Kaleta, tylko Gen-Z". Riposta Szymona Hołowni w czasie wystąpienia najmłodszego posła

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl

Cztery razy więcej protestów wyborczych niż w 2019 roku wpłynęło do Sądu Najwyższego w związku z wyborami parlamentarnymi. To najwięcej w ciągu ostatnich 30 lat. Protestów w sprawie referendum wpłynęło ponad dwa tysiące. O ważności referendum Sąd Najwyższy zdecyduje już 7 grudnia. 

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Rekordowa liczba protestów w sprawie wyborów i referendum. Dane Sądu Najwyższego

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO

Autor:
bż/ft
Źródło:
tvn24.pl, CNN

Młodzi Koreańczycy są niechętni małżeństwom. Na ślub zdecydowało się mniej niż 20 procent osób w wieku 19-34 lat - podał we wtorek portal lokalnego dziennika "Chosun Ilbo". Poza liczbą zawieranych małżeństw znacząco spada także wskaźnik urodzeń.  

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat

Autor:
jdw//am
Źródło:
 Chosun Ilbo, PAP, TVN24.pl

Jeśli wziąłeś ślub w 1997 r., to jaką rocznicę obchodziłeś w 2022 r.: bawełnianą, skórzaną, srebrną czy tytanową? Na to pytanie za 500 złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Michalina Kwiecińska z Krakowa.

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Pytanie w "Milionerach" o nazwę 25. rocznicy ślubu

Autor:
mw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.  

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"

Źródło:
Fakty TVN

Rosjanie wciąż prowokują przy wschodniej granicy NATO. Myśliwce krajów Sojuszu niemal codziennie podrywane są w powietrze, by przechwycić samoloty z czerwoną gwiazdą. Przykładem takiej bliskiej współpracy państw NATO jest misja Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie nieba nad Bałtykiem. Swoją misję kończą teraz Włosi, a zaczynają Francuzi.

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing

Autor:
Artur
Molęda
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap

Autor:
kgo//am
Źródło:
Spotify

Wręczenie Nagród Gotham rozpoczyna co roku nowy sezon oscarowy. Tym razem za najlepszy film uznano melodramat Celine Song "Poprzednie życie", a dwie nagrody - za najlepszy scenariusz i film międzynarodowy - przypadły uhonorowanej Złotą Palmą w Cannes "Anatomii upadku" Justine Triet. Nie obyło się bez skandalu - Robert De Niro zarzucił organizatorom, że jego przemówienie zostało ocenzurowane.

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Ruszył sezon oscarowy. Na początek skandal z Robertem De Niro

Autor:
kob/kg
Źródło:
"The Hollywood Reporter", "Variety", Deadline, tvn24.pl

Ponad półtora miliona widzów obejrzało w ciągu sześciu tygodni od premiery "Chłopów" w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. Tym samym nasz tegoroczny kandydat do Oscarów okazał się najchętniej oglądanym polskim filmem od wybuchu pandemii, która na nowo zdefiniowała branżę kinową.

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

"Chłopi" największym polskim hitem od czasu pandemii

Autor:
kob/kg
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.

Siedem nominacji dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl