Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.
Fotografia, której autorką jest Marzena Rogozińska, otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia (APOD, Astronomy Picture of the Day) 20 maja. Kadr został uchwycony pod koniec lutego na Hawajach, w pobliżu obserwatorium astronomicznego na szczycie wulkanu Mauna Kea. Autorka wyjaśniła, że jest to jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nocnego nieba.
- To tam, na wysokości 4207 metrów nad poziomem morza, znajduje się kompleks 13 potężnych teleskopów, znany jako Mauna Kea Observatories. Moje zdjęcie powstało u stóp University of Hawaii 2.2-Meter Telescope. Przedstawia centralną część Drogi Mlecznej oraz obszar Rho Ophiuchi, region pełen mgławic refleksyjnych, ciemnych obłoków pyłu i intensywnej emisji H-alfa - opisała. Emisja H-alfa związana jest ze zmianą poziomu energetycznego w elektronach atomu wodoru.
W poszukiwaniu ciemnego nieba
- Astrofotografia to moja pasja, którą rozwijam od ponad pięciu lat, choć fascynacja kosmosem towarzyszy mi od zawsze. W poszukiwaniu ciemnego nieba i unikalnych zjawisk przemierzam setki kilometrów, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Fotografowałam już Drogę Mleczną z południa Europy, zorzę polarną z dalekiej północy i całkowite zaćmienie Słońca w USA - opowiedziała.
Jak wyjaśniła, w astrofotografii wykorzystuje zarówno teleskop, do fotografowania obiektów głębokiego nieba, jak mgławice i galaktyki, jak i aparat z obiektywami, którym rejestruje szerokie kadry z Drogą Mleczną, kometami, zorzami czy zaćmieniami Słońca na tle malowniczych krajobrazów.
To już drugie zdjęcie autorstwa Marzeny Rogozińskiej, które zostało uhonorowane tytułem APOD NASA. W sierpniu 2021 roku wyróżnienie to przypadło fotografii przedstawiającej ślad meteoru z roju Perseidów, wykonanej w Busku-Zdroju.
"Połączenie nauki i sztuki"
Zdjęcia wykonane przez Marzenę Rogozińską są publikowane w polskich czasopismach astronomicznych, a obecnie można je również zobaczyć na wystawie w Pałacu w Miechowicach w Bytomiu. Autorka prowadzi również tematyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także występuje jako ekspert podczas wydarzeń popularyzujących astronomię i astrofotografię. Na co dzień pracuje jako psycholog i pedagog w Szkole Podstawowej nr 45 oraz w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu.
- Astrofotografia to dla mnie coś więcej niż technika, to wyjątkowe połączenie nauki i sztuki. Łączy precyzję obserwacji z pięknem kosmosu i pozwala zatrzymać na zdjęciu to, co często niewidoczne gołym okiem. To pasja, która inspiruje, uczy cierpliwości i pozwala spojrzeć w niebo z zupełnie innej perspektywy - podsumowała.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marzena Rogozińska