Subwencje rządowe dla przedszkoli i dyskusja o Karcie Nauczyciela w edukacji oraz zamknięcie projektu korwety "Gawron" i redukcja liczby wojskowych kapelanów w MON - to tematy, jakie poruszył premier na spotkaniach z ministrami Krystyną Szumilas i Tomaszem Siemoniakiem. Spotkania to kolejny dzień "rządowej studniówki", czyli przeglądu ministerstw na 100 dni drugiego gabinetu Donalda Tuska.
Na konferencji prasowej o rozmowie z Krystyną Szumilas premier powiedział, iż głównym tematem była debata o przedszkolach. - Mamy poczucie, że problem realnie taniej usługi przedszkolnej powinien stać się prawem rodziców, a państwo wspólnie z samorządem powinno zadbać o jej pełną dostępność, szczególnie dla 4- i 5-latków na poziomie, który nie będzie dewastujący dla rodziców - powiedział premier. Dodał, że chciałby uruchomić program subwencji dla przedszkoli od 2013 roku, co oznacza, że jego projekt powinien być gotowy przed końcem wiosny tego roku.
"Będzie debata o Karcie Nauczyciela"
- Musimy mówić o tym ostrożnie, zwłaszcza ze względu na wysokie koszty utrzymania przedszkoli. Mamy niż demograficzny i obligatoryjne przejście 6-latków do szkół, dzieci będzie więc mniej, ale samorządy już dziś wydają na przedszkola prawie 5 miliardów złotych, a rodzice dokładają 700 mln - zauważył Tusk. Jak dodał, rząd chce uruchomić centralne środki tak, aby ustanowić niski pułap realnych nakładów, jakie ponoszą rodzice. Premier pochwalił się również, że wzrosła dostępność przedszkoli, chociaż przyznał, że w wielu przedszkolach rodzice muszą płacić wysokie ceny.
Tusk powiedział też, że rozmawiał z Szumilas o przywilejach resortowych, w tym emerytalnych. - Karta nauczyciela staje się coraz bardziej gorącym tematem, bo sprawia, że samorządy przeznaczają duże środki na przywileje zawarte w karcie, a nie rzeczywiste usługi oświatowe. Nie pracujemy nad zmianą, ale można się spodziewać gorącej dyskusji nad jej przyszłością - powiedział premier.
Połowa kapelanów musi odejść
Z kolei po rozmowie z Tomaszem Siemoniakiem Tusk stwierdził, że głównym zadaniem resortu jest racjonalizacja wydatków, "tak aby pieniądze, które trafiają do wojska, a które się nie zmniejszają, dały większą wydajność, a więc większą obronność". - Dużo pieniędzy idzie bowiem na rzeczy, które z obronnością mają niewiele wspólnego. Więc zamykamy bezsensowny projekt korwety "Gawron" (CZYTAJ WIĘCEJ). Mimo oporu w różnych miejscach, w Marynarce i problemów, jakie wiążą się z przyszłością stoczni Marynarki, utrzymywanie tego wydatku nawet na poziomie konserwacji, nie ma sensu. Nie ma potrzeby budowy i użytkowania dużych maszyn bojowych na Bałtyku - powiedział Tusk.
Dodał również, że w ramach racjonalizacji wydatków MON chce zmniejszyć liczbę zatrudnionych w wojsku kapelanów. - Ta liczba rosła, mimo że liczba żołnierzy malała. Minister zobowiązał się, że do końca roku z setek kapelanów odejdzie połowa - zapowiedział premier.
Siemoniak: likwidacja dla oszczędności
Na konferencji minister Tomasz Siemoniak mówił, że pracuje nad konsolidacją dowodzenia w wojsku na szczeblu centralnym, co - jego zdaniem - powinno przynieść znacznie lepszą jakość dowodzenia i znaczące oszczędności.
Zwrócił uwagę, że ze 142 stanowisk generalskich zlikwidowano już 16, a liczba generałów zmniejszyła się ze 110 do 103.
Siemoniak zapewnił również, że termin 1 lipca jest niezagrożony dla podwyżki o 300 złotych dla każdego żołnierza i "każdy żołnierz podwyżkę otrzyma". Jak mówił, wzrosnąć mają też dodatki motywacyjne dla żołnierzy.
Mówiąc o planach modernizacyjnych dla wojska w 2012 roku Siemoniak wymienił przetarg na śmigłowce wielozadaniowe. Jak zaznaczył, zapadły decyzje, że nie będą remontowane fregaty i okręty rakietowe, a plan budowy korwety "Gawron" nie będzie kontynuowany.
Siemoniak dodał, że z ministrem skarbu przygotowują plan dla Stoczni Marynarki Wojennej. Szef MON zapowiedział też plany dokupienia samolotów transportowych - typu CASA lub Hercules.
Przegląd ministerstw
W środę Tusk rozmawiał z szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim i ministrem finansów Jackiem Rostowskim, a w czwartek z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem oraz minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.
Spotkania z ministrami Tusk chce zakończyć w przyszłą sobotę. Przegląd resortów ma związek z tym, że 25 lutego upływa 100 dni funkcjonowania rządu koalicyjnego PO-PSL. Na początku tygodnia Donald Tusk zapowiadał, że na razie nie przewiduje żadnej rekonstrukcji swojego gabinetu.
Źródło: PAP, TVN24