RPO prześwietla okoliczności zatrzymania księdza Michała O.

Źródło:
tvn24.pl
Premier: działania Służby Więziennej wobec księdza Michała O. zostaną zbadane
Premier: działania Służby Więziennej wobec księdza Michała O. zostaną zbadane TVN24
wideo 2/5
Premier: działania Służby Więziennej wobec księdza Michała O. zostaną zbadane TVN24

W Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policji trwają szczegółowe kontrole na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który chce zweryfikować okoliczności zatrzymania księdza Michała O., prezesa Fundacji Profeto. – Nic nie wskazuje na nadużycia – zapewniają rozmówcy tvn24.pl z tych formacji.

Rzecznik Marcin Wiącek chce zweryfikować informacje przekazywane m.in. przez tygodnik "Sieci", dotyczące tego, co miało się dziać z księdzem Michałem O. po jego zatrzymaniu.

- Otrzymaliśmy pismo od RPO w ostatni piątek, natychmiast został uruchomiony nasz pion kontroli – mówi rzecznik Komendy Stołecznej Policji podinspektor Robert Szumiata.

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w pełni współpracuje z biurem RPO – zaznacza Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

W kominie i kapturze

Ustaliliśmy okoliczności zatrzymania księdza Michała O., do którego doszło 26 marca. Doszło do niego w niewielkiej miejscowości w Małopolsce, na terenie prywatnej posesji, którą zamieszkuje wiceprezes Fundacji Profeto Ewelina Zamojska-Banaszyk.

- Operacja była przygotowywana w sposób standardowy. To oznacza, że poprzedniego wieczora funkcjonariusze musieli się upewnić, że właśnie tutaj położy się spać podejrzany. Zadbano o bezpieczeństwo, by podczas samego zatrzymania jemu i wiceprezes fundacji nic się nie stało – mówi nasz rozmówca, prosząc o zachowanie anonimowości.

Następnie ekipa ABW przewiozła księdza do siedziby kierowanej przez niego fundacji, gdzie przeprowadzano jeszcze przeszukanie. Z powodu odległości – około 350 kilometrów – po drodze funkcjonariusze zatrzymywali się na prośbę księdza.

W komunikacie RPO wątpliwości ujęto w ten sposób: "zatrzymany miał korzystać z toalety w kajdankach, przy otwartych drzwiach i w obecności funkcjonariuszy. Następnie funkcjonariusze przeprowadzili go do sali zakupowej stacji, gdzie pozostawali z nim przez kilka minut w obecności licznych osób postronnych, nie reagując na robienie przez nie zdjęć konwoju".

Nasz rozmówca tłumaczy w ten sposób: - Na stacji był w cywilnych ubraniach, kominie i kapturze, tak by nikt nie mógł w nim rozpoznać duchownego. Ekipa chciała mu oszczędzić ewentualnych przykrości od postronnych osób – mówi nasze źródło, dodając, że w naturalny sposób taka nietypowa sytuacja wzbudza zainteresowanie.

Jeszcze w marcu mecenas Krzysztof Wąsowski, obrońca księdza, tak oceniał działania funkcjonariuszy ABW, opierając się na słowach swojego klienta: "Poinformował mnie, że jego 'opiekunowie' z ABW zachowywali się bardzo "po ludzku", za co jest im wdzięczny i że cały wtorek aż do naszego spotkania nie jadł, bo nie może ze względów zdrowotnych przyjmować pokarmów pszennych".

Ostatecznie trafił do policyjnej izby zatrzymań, która mieści się w gmachu Komendy Stołecznej Policji, gdzie spędził noc. Od tej pory już funkcjonariusze ABW nie mieli z nim kontaktu. Do prokuratury - gdzie ksiądz usłyszał serię zarzutów karnych i następnie na posiedzenie aresztowe w sądzie - konwojowali go policjanci.

Sytuacja "na dołku"

Rzecznik Praw Obywatelskich chce szczegółowych wyjaśnień dotyczących zdarzeń, do których doszło właśnie w policyjnej izbie zatrzymań.

"Po umieszczeniu w pomieszczeniu miał on nie zostać pouczony o przysługujących mu prawach a także nie mieć dostępu do regulaminu pobytu osób w PDoZ (…) nie wydano ani jednego posiłku a wodę podano tylko raz, za pomocą używanej wcześniej plastikowej butelki. Zatrzymany miał również zostać przez długi okres pozbawiony dostępu do urządzeń sanitarnych a do spania otrzymać jedynie dwa brudne koce, bez materaca ani poduszki" – brzmi fragment komunikatu RPO.

Rzecznik stołecznej policji podinspektor Robert Szumiata deklaruje, że decyzją komendanta stołecznego policji Dariusza Walichowskiego pion kontroli sprawdza - od poniedziałku - szczegóły działań policjantów.

- Na razie nic nie wskazuje na nadużycia. Po prostu nasz dołek to nie jest żaden Hilton – mówi oficer komendy stołecznej policji, prosząc o zachowanie anonimowości.

Seria zarzutów karnych

Następnego dnia (27 marca) policjanci jeszcze konwojowali księdza Michała O. do prokuratury i następnie do sądu. W prokuraturze usłyszał serię zarzutów karnych, które następnie zostały jeszcze rozszerzone.

Dodatkowe zarzuty dla księdza Michała O. i byłej wicedyrektorki Funduszu Sprawiedliwości

Sąd zdecydował, że prokuratura uprawdopodobniła przestępstwa popełnione przez Michała O. i zdecydował o aresztowaniu księdza-prezesa Fundacji Profeto na trzy miesiące. Następnie sąd zgodził się na przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące.

W związku z zatrzymaniem i aresztowaniem księdza Michała O. posłowie Suwerennej Polski zaplanowali na wtorek protest pod Sejmem. W ich ocenie aresztowany ksiądz poddawany jest wręcz torturom.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Damian Klamka/East News

Pozostałe wiadomości

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl