TVN24 | Polska

Zmiana ograniczenia dotyczącego dzieci do 16. roku życia. Rozporządzenie opublikowane

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kb,
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzenia
Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzeniaTVN24
wideo 2/22
TVN24Niedzielski: proponujemy pewne złagodzenie jednego obostrzenia

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę rozporządzenia znoszącą obostrzenia dotyczące przebywania małoletnich na świeżym powietrzu tylko pod opieką dorosłych. Zmianę tego ograniczenia zapowiedział wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowela rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która wykreśla z obowiązującego rozporządzenia paragraf 9, dotyczący obostrzeń w przebywaniu małoletnich do lat 16 na świeżym powietrzu.

Zgodnie z tym paragrafem do 17 stycznia od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–16.00, przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia miało się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej. Takiej opieki dzieci nie musiały mieć przemieszczając się na przykład do placówki oświatowej lub miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego.

Nowe przepisy, znoszące obecny zakaz, wejdą w życie 5 stycznia.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

"Chcielibyśmy dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza"

Zmiany w rozporządzeniu zapowiedział w poniedziałek na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że wpływały do niego i do obecnego również na konferencji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka liczne wnioski w sprawie zmiany obostrzeń dotyczących poruszania się dzieci z uwagi na nadchodzące ferie zimowe.

- Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – podkreślił Niedzielski.

Zakaz wychodzenia z domu dzieci i młodzieży do 16. roku życia samych, w dni powszednie w godzinach 8-16, został wprowadzony pod koniec października 2020 roku i miał obowiązywać także w czasie ferii zimowych, które rozpoczęły się 4 stycznia 2021 roku i potrwają do 17 stycznia.

Autor:kb, mjz//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości