Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że podpisał doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy "dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw" w związku z wystawieniem e-recept. Zdecydował wprowadzić się ograniczenia w systemie.
W piątek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia dotycząca rozwiązań zapobiegających łamaniu prawa przy wystawianiu e-recept. Adam Niedzielski przekazał, że Ministerstwo Zdrowia zleciło kontrolę w tej sprawie, która wykazała, że skala problemu jest bardzo duża. Szef resortu poinformował o tej sprawie również Naczelną Izbę Lekarską.
Jak mówił, Ministerstwo Zdrowia zidentyfikowało dziesięciu lekarzy, którzy w ciągu roku wystawili od 100 do 400 tysięcy recept. To oznacza - jak wskazał - że dziennie wystawiali oni "od blisko 300 do ponad tysiąca recept".
- Przypomnę, że mieliśmy już dwa przypadki, w których zachodzi poważne podejrzenie, że zapisane bez badania silne leki przeciwbólowe i psychotropowe doprowadziły do śmierci pacjenta - mówił Niedzielski.
Niedzielski: zdecydowałem się podjąć drastyczne działania
- Ponieważ samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, czyli tych lekarzy, którzy nie tylko łamią zasady etyki zawodowej, którzy łamią prawo i stwarzają zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, ja zdecydowałem się podjąć drastyczne działania - powiedział.
- Dziś podpisałem doniesienie do prokuratury, w którym wskazałem na 10 lekarzy, którzy naszym zdaniem, zdaniem naszych prawników, dopuścili się przynajmniej pięciu przestępstw - poinformował minister.
To - jak wskazał - fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem, oszustwa - bo część tych recept jest refundowana, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia i ułatwienie dostępu do środków odurzających.
Niedzielski: będą ograniczenia w liczbie wystawianych e-recept
Minister zdrowia zdecydował się wprowadzić ograniczenia w systemie wystawiania e-recept. Zgodnie z nimi podczas 10 godzin pracy lekarza będzie mógł on wystawić e-recepty 80 pacjentom. - To oznacza, że mniej więcej 300 recept będzie górnym ograniczeniem - powiedział Niedzielski.
- Finalizujemy też rozporządzenie, które będzie ograniczało możliwość wystawiania leków psychotropowych przy pomocy tych platform - dodał.
Szef resortu zdrowia zapytany, czy istnieje możliwość, że e-recepty zostaną w ogóle zlikwidowane, zaprzeczył. - Nie, absolutnie (...). Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że e-recepta jest ogromnym udogodnieniem dla obywateli. Liczba wystawionych recept to już nawet nie dziesiątki czy setki milionów - mówimy tutaj o miliardach wystawionych recept. Łatwość jej użytkowania, brak możliwości zgubienia to są wszystko zalety, więc absolutnie nie dojdzie tutaj do sytuacji wylania dziecka z kąpielą - zapewnił Niedzielski.
Zaznaczył, że w systemie pojawiają się różne nieprawidłowości. - Po prostu musimy reagować i przyjrzeć się, osądzić, na ile te działania podejmowania przez lekarzy są nieetyczne - dodał.
Niedzielski: sytuacja związana z COVID-19 nie uzasadnia kontynuacji stanu zagrożenia epidemicznego
Niedzielski odniósł się na konferencji prasowej także do kwestii odwołania od 1 lipca stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego w Polsce w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 roku. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.
Minister zdrowia przekazał, że "bieżąca sytuacja epidemiczna związana z COVID-19 nie uzasadnia kontynuacji stanu zagrożenia".
- W ostatnim raporcie mieliśmy 60 hospitalizacji z tym związanych, więc jest to liczba praktycznie niezauważalna. Cały czas dzięki również temu, że epidemia miała miejsce jesteśmy też przygotowani na kolejne ewentualne kryzysy i myślę, że ze spokojem możemy powiedzieć, że w tej chwili nie widać większego zagrożenia epidemicznego na żadnym horyzoncie - powiedział.
Zaznaczył, że choć zniesiony zostanie także odgórny obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych, to kierownicy poszczególnych jednostek mają cały czas prawo to utrzymać.
28 marca 2022 roku minister zdrowia zniósł obowiązek noszenia maseczek (z wyłączeniem podmiotów leczniczych), obowiązek izolacji domowej (zamieniony na samoizolację), a także obowiązek kwarantanny dla współdomowników chorych na COVID-19 i kwarantanny granicznej.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego od 30 kwietnia br. zniesiony został obowiązek noszenia maseczek w aptekach. Nadal, na mocy tego rozporządzenia, do 30 czerwca, konieczne jest zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24