Minister finansów Andrzej Domański poinformował o uruchomieniu wypłaty dotacji z budżetu państwa dla partii i komitetów wyborczych, które zdobyły mandaty w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych, a Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła ich sprawozdania finansowe.
"Uruchomiłem procedurę wypłaty dotacji podmiotowej z budżetu państwa dla partii politycznych i komitetów wyborczych w związku z wyborami do Sejmu RP i Senatu RP zgodnie z pismem PKW z 8 sierpnia oraz art. 150 Kodeksu wyborczego dla podmiotów, wobec których PKW podjęła stosowną uchwałę" - napisał w piątek Domański na platformie X.
Komu przysługuje dotacja?
Zgodnie z Kodeksem wyborczym partiom politycznym, koalicjom partii, komitetom wyborczym wyborców, które uczestniczyły w wyborach parlamentarnych, przysługuje prawo do dotacji z budżetu państwa za każdy uzyskany mandat posła i senatora (tzw. zwrot za kampanię).
Wysokość tej dotacji wylicza się według wzoru opisanego w Kodeksie wyborczym, w którym pod uwagę bierze się między innymi liczbę mandatów posłów i senatorów zdobytych przez dany komitet wyborczy i sumę jego wydatków na kampanię do wysokości przysługującego limitu.
Prawo do dotacji przysługuje każdemu komitetowi wyborczemu (partii politycznej, koalicji, czy wyborców), który zdobył w parlamencie minimum jeden mandat. Wypłata dotacji i jej ostateczna wysokość jest jednak związana z decyzją PKW w sprawie sprawozdania finansowego, jakie pełnomocnik finansowy każdego komitetu wyborczego musi złożyć w ciągu trzech miesięcy od wyborów, a PKW ma sześć miesięcy od momentu złożenia sprawozdania na podjęcie decyzji w jego sprawie.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym PKW przyjmuje sprawozdanie bez zastrzeżeń; przyjmuje je, wskazując na uchybienia (szczególnie w sytuacji, gdy środki finansowe pozyskane, przyjęte lub wydatkowane z naruszeniem przepisów nie przekraczają 1 proc. ogólnej kwoty przychodów komitetu) albo odrzuca sprawozdanie, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów przy pozyskaniu lub wydawaniu środków komitetu wyborczego. Zgodnie z przepisami sprawozdanie jest bezwzględnie odrzucane, jeśli środki pozyskane, przyjęte lub wydatkowane z naruszeniem przepisów przekraczają 1 proc. wszystkich środków komitetu.
PKW odroczyła decyzję w sprawie sprawozdania PiS
W ubiegłorocznych wyborach do Sejmu kandydatów wystawiło 12 komitetów wyborczych, a do Senatu 49 komitetów wyborczych.
Na posiedzeniu 31 lipca PKW - jak poinformował jej przewodniczący Sylwester Marciniak - przyjęła sprawozdanie finansowe ośmiu komitetów wyborczych, przy czym bez zastrzeżeń jedynie sprawozdanie komitetu Lewicy.
Ze wskazaniem uchybień przyjęte zostały sprawozdania: KKW Koalicja Obywatelska, KKW Trzecia Droga, KW Konfederacja, KWW Andrzej Dziuba - Pakt Senacki, KWW Józefa Zająca, KWW Krzysztof Kwiatkowski - Pakt Senacki, KWW Wadim Tyszkiewicz - Pakt Senacki. Przewodniczący PKW powiedział wówczas, że uchybienia tych komitetów były mniejszej wagi i nie powodowały konieczności odrzucenia sprawozdania. PKW odrzuciła jedno sprawozdanie: KWW Zygmunt Frankiewicz - Pakt Senacki.
Natomiast do sprawozdania finansowego komitetu PiS PKW ma powrócić 29 sierpnia. Decyzja została odroczona, gdyż PKW dysponująca już materiałami z Najwyższej Izby Kontroli oraz kancelarii premiera, których autorzy wskazują na możliwe nieprawidłowości przy finansowaniu kampanii wyborczej, zwróciła się jeszcze do Rządowego Centrum Legislacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) o wyjaśnienia wątpliwości, wypływających - jak powiedział szef PKW - z pism, które w ostatnim czasie dotarły do Komisji.
CZYTAJ WIĘCEJ: PKW przyjęła sprawozdania ośmiu partii. Ale nie PiS
Co w przypadku odrzucenia sprawozdania finansowego?
Konsekwencją odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego jest pomniejszenie dotacji przysługującej w związku ze zdobytymi w parlamencie mandatami o kwotę stanowiącą równowartość trzykrotności wysokości środków pozyskanych lub wydatkowanych z naruszeniem przepisów, jednak pomniejszenie to nie może wynosić więcej niż 75 proc. wysokości dotacji.
Ponadto, zgodnie z ustawą o partiach politycznych, partia, która w wyborach do Sejmu zdobyła w skali kraju co najmniej 3 proc. głosów (lub gdy współtworzona przez nią koalicja uzyskała 6 proc. głosów) otrzymuje z budżetu państwa subwencję na działalność statutową w czasie kadencji parlamentarnej. Jeśli jednak sprawozdanie komitetu wyborczego partii zostanie odrzucone przez PKW, partia może stracić część tej subwencji. Pomniejszenie nie może jednak przekraczać 75 proc. wysokości subwencji.
Jeśli sprawozdanie finansowe zostanie odrzucone, pełnomocnik finansowy komitetu ma prawo, w ciągu 14 dni od doręczenia mu postanowienia PKW, wnieść skargę do Sądu Najwyższego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN rozpatruje skargę i wydaje w tej sprawie orzeczenie w terminie 60 dni. Od orzeczenia SN nie przysługuje odwołanie. Jeśli SN uzna skargę za zasadną, PKW postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP