"Polska uzyskała sto procent tego, co zakładaliśmy". Tusk po unijnym szczycie

Źródło:
TVN24
Tusk: Polska uzyskała sto procent tego, co zakładaliśmy
Tusk: Polska uzyskała sto procent tego, co zakładaliśmy TVN24
wideo 2/4
Tusk: Polska uzyskała sto procent tego, co zakładaliśmy TVN24

Mamy poważny powód, żeby wyjeżdżać dzisiaj z Brukseli w dobrym nastroju - powiedział premier Donald Tusk na konferencji w Brukseli, gdzie zapadły decyzje dotyczące obsadzenia najważniejszych unijnych stanowisk. Przekazał, że rozmowy na ten temat przebiegły "w sumie bezboleśnie", chociaż były "dwa przypadki braku poparcia dla tych kandydatur".

Przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie obsadzenia kluczowych unijnych stanowisk. Ursula von der Leyen pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej, Antonio Costa zostanie szefem Rady Europejskiej, a Kaja Kallas - szefową unijnej dyplomacji.

Premier Donald Tusk na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli odniósł się do tych rozstrzygnięć. - Mamy poważny powód, żeby wyjeżdżać dzisiaj z Brukseli w dobrym nastroju. Może bez euforii, bo raczej spodziewaliśmy się tych rozstrzygnięć, chociaż w finale nie było to wcale takie proste - oznajmił.

Jak mówił, udało się osiągnąć konsensus "mimo czasami groźnych min i takich chmur, które się kłębiły w kilku momentach nad całym tym projektem". - Ale na końcu (było - przyp. red.) praktycznie jednomyślnie, bo były tylko dwa przypadki braku poparcia dla tych kandydatur, które z punktu widzenia naszych interesów są dobre i bezpieczne - mówił szef polskiego rządu.

Jak przekazał, rozmowy przeszły "w sumie bezboleśnie". - Dokładnie za minutę północ skończyliśmy całe posiedzenie z takim właśnie efektem - dodał.

"Polska uzyskała sto procent tego, co zakładaliśmy"

Przekazał też, że "to, co jest de facto ważniejsze, to to, że Polska uzyskała sto procent tego, co zakładaliśmy, jeśli chodzi o te projekty obronne dotyczące bezpieczeństwa".

- I tutaj spór był bardzo gorący. Nie chcę, broń Boże, przesadzać, ale właściwie jestem weteranem tutaj i po raz pierwszy widziałem sytuację, w której Francja i Niemcy razem przekonywały do rozwiązań i właściwie cała reszta liderów wsparła polskie stanowisko w kwestii tych flagowych projektów obronnych - mówił.

Wyjaśnił, że "tutaj chodzi głównie o te dwa polskie projekty". - Jeden przygotowali wspólnie z Grekami, czyli obrona europejskiego nieba, czyli ten Air Defence Shield, kopuła, tarcza podniebna, można różnie to nazywać. Ale chodzi o to, żeby Europa wzięła na siebie odpowiedzialność, a nie poszczególne państwa narodowe za to bezpieczne niebo nad Europą. Spór był tutaj gorący, ale byłem pod wielkim wrażeniem takiej solidarności wszystkich pozostałych. Więc chyba po raz pierwszy z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Polsce udało się zmobilizować praktycznie wszystkie pozostałe kraje i przeforsowaliśmy ten swój pomysł. Podobnie było z "Tarczą Wschód" - dodał Tusk.

Wskazywał, że "połączyliśmy ten projekt z inicjatywą państw bałtyckich, które umówiły się na budowę takiej bałtyckiej linii obrony". - Przedstawiliśmy to jako wspólny projekt, a więc "Tarcza Wschód" i ta bałtycka linia. Tu również był podobny spór i w podobnych proporcjach udało się przeforsować - przekazał.

Oświadczył, że "bezpieczeństwo naszej granicy, polskiej i europejskiej równocześnie, i bezpieczeństwo naszego nieba to już nie będzie wysiłek pojedynczych państw". - To już nie będzie takie nieskoordynowane, że każdy coś tam trochę od siebie dodawał i niewiele z tego wynikało. Stało się to strategią i to nie tylko w konkluzjach Rady Europejskiej, ale też agendzie strategicznej, jaką chcieliśmy na następne pięć lat - podkreślał.

Według niego "to już będą naprawdę projekty, co do których nikt nie może mieć wątpliwości, że Europa będzie je także współfinansowała, mobilizowała środki publiczne i prywatne na rzecz obrony, bezpieczeństwa i szczelnych granic". 

Tusk o obronie europejskiego nieba i unijnych ustaleniach co do europejskiej żelaznej kopuły
Tusk o obronie europejskiego nieba i unijnych ustaleniach co do europejskiej żelaznej kopułyTVN24

"Już widziałem Viktora Orbana w podobnej akcji"

Tusk odpowiadał również na pytania dziennikarzy. Odniósł się do rozpoczynającej się 1 lipca prezydencji Węgier w Radzie Unii Europejskiej i do tego, że Viktor Orban jako jedyny lider sprzeciwił się kandydaturze Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.

- Na pewno jakimś wyzwaniem będzie węgierska prezydencja - przyznał. Zauważył, że "Viktor Orban w kilku sprawach prezentuje odmienne stanowisko i Budapeszt od kilku lat prezentuje odmienne stanowisko niż reszta Europy". - Na szczęście ustrój Unii Europejskiej jest taki, że prezydencja (...) to jest funkcja pomocnicza. To nie jest podejmowanie decyzji, tylko to jest organizowanie pewnych procesów decyzyjnych, więc proszę się nie obawiać. De facto nic się nie zmieni. Bo decyzje podejmujemy w Unii Europejskiej albo kwalifikowaną większością, albo jednomyślnością - mówił Tusk.

- Być może proces będzie mniej dynamiczny, bo Viktor Orban nie ukrywa swojego sceptycyzmu przede wszystkim wobec Ukrainy. Ale za dużo szkód nie może zrobić, nie obawiałbym się - dodał.

- A to, że głosował przeciwko, to nie jest pierwszy raz. Już widziałem Viktora Orbana w podobnej akcji jako głosującego przeciw i musimy się przyzwyczaić do tego, że nasz węgierski przyjaciel lubi tak stawać okoniem wobec Unii Europejskiej - ocenił.

Dwustronna umowa z Ukrainą "praktycznie już dopięta na ostatni guzik"

Tusk był też pytany o zaplanowanie spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie jeszcze przed szczytem NATO - który to odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca - i czy w czasie tych rozmów zostanie podpisana umowa o bezpieczeństwie między Polską a Ukrainą.

Premier przyznał, że już wiele państw podpisało dwustronne "zobowiązania wobec Ukrainy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa". - Nasza umowa jest praktycznie już dopięta na ostatni guzik - oznajmił.

Jak mówił, "wiadomo, że Ukraina zawsze chciałaby więcej, konkretniej, to jest zrozumiałe". - Ja muszę wyważyć wspólnie z ministrem obrony narodowej bardzo dokładnie, jak możemy dalej pomagać Ukrainie, ale w żaden sposób nie chcemy i nie możemy osłabić możliwości obronnych Polski - zastrzegł.

Mówił, że "tutaj jest do gadania jeszcze kilka szczegółów, ale raczej chodzi o sformułowania pewne, a nie co do zasady". 

- To nie zawsze ułatwia mi rozmowy oczywiście z prezydentem Zełenskim, ale powiedziałem bardzo jasno: będziemy pomagać, bo wasze bezpieczeństwo to jest nasze bezpieczeństwo, ale nie zrobimy niczego, co osłabi nasze bezpośrednie bezpieczeństwo, czyli nasze możliwości. Mówimy tutaj o myśliwcach, o tym uzbrojeniu, które czasami jest równie potrzebne Polsce jak Ukrainie - kontynuował.

- Będę się trzymał naszej linii, ale na 99 procent mogę powiedzieć, że w Warszawie jeszcze przed szczytem NATO podpiszemy wspólnie z prezydentem Zełenskim tę umowę - zadeklarował Tusk.

Tusk: w PiS mają kłopot, ale nie będę udawał, że jest to dla mnie zmartwienie

Szef rządu był również pytany, czyli PiS i węgierski Fidesz mogą jego stworzyć tę wspólną frakcję w Parlamencie Europejskim.

ZOBACZ TEŻ TEKST PREMIUM: Szanse, interesy polityczne, "walka o przeżycie" i "rozbuchane ego". Kim są i co zmienią niezrzeszeni

Jak przyznał Tusk, "są tego typu pogłoski, że może powstać trochę na gruzach grupy EKR taka nowa konstelacja".

Ale - zaznaczył - "to nie jest tak, że od rana do wieczora myślę z troską o tym, co będzie z eurodeputowanymi PiS-owskimi w europarlamencie". - W jakimś sensie to jest ich problem, że nie są w stanie zbudować jakiejś takiej większej rodziny politycznej - dodał.

Tusk: w PiS mają kłopot, ale nie będę udawał, że jest to dla mnie zmartwienie
Tusk: w PiS mają kłopot, ale nie będę udawał, że jest to dla mnie zmartwienieTVN24

- Mi będzie bardzo zależało o tym, żeby z Włochami mieć dobre relacje, bo dzięki temu możemy, przepraszam za kolokwializm, przepychać różne projekty w sposób bezpieczny. A Fidesz to sami wiecie, w tych kluczowych sprawach Fidesz i Viktor Orban prezentują inne stanowisko niż Polska, więc to dla PiS chyba też nie jest łatwy wybór - kontynuował.

- Ja nie wiem, jak oni będą razem z Orbanem robili politykę ukraińską. Trudno mi sobie to nawet wyobrazić, więc mają na pewno jakiś kłopot, ale nie będę udawał, że jest to jakieś wielkie dla mnie zmartwienie - dodał.

Autorka/Autor:akr//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium