"Czy Kościół wspiera polską demokrację?". Debata "Arena Idei" w TVN24

Arena Idei: Czy Kościół wspiera polską demokrację?
Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucję
Źródło: tvn24

Czy w Polsce sprawdza się model relacji państwo-Kościół? Czy świeckie państwo musi być wrogiem religii? Między innymi na te pytania odpowiadali goście "Areny Idei" podczas debaty w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Tak relacjonowaliśmy tę dyskusję.

20:46

Zakończyła się "Arena Idei" w TVN24.

20:45

Szeląg: Jako społeczeństwo nie jesteśmy obojętni. Film "Kler" w jakimś sensie był misyjny, zainteresowanie tym tematem i ta debata mówią o nas nie najgorzej.

20:44

Hołownia: Ludzie muszą zobaczyć miłość, wolność, szacunek, dbanie o godność w bardzo konkretnym wydaniu.

20:42

Radacz: Jesteśmy powołani do troski o wolność, pokój, godność człowieka, sprawiedliwość, równość wobec prawa i poszanowanie mniejszości.

20:39

Hołownia: Żyjemy w bardzo trudnych, podniecających czasach. My zostaliśmy wybrani, żeby przeprowadzić całą sytuację w czasy zupełnie nowe - to jest ekscytujące.

20:38

Radacz: Warto przytoczyć słowa arcybiskupa Rysia - wszyscy powinniśmy przeżyć przewrót kopernikański i zamiast kręcić się wokół siebie, zacząć się kręcić wokół Chrystusa.

20:35

Szeląg: Przed Kościołem jest wielkie zadanie, żeby być wiarygodną i czytelną wspólnotą.

20:33

Hołownia: Bóg przygotował nam czas oczyszczenia.

20:33

Kloch: Kościół w przyszłości będzie społecznościami bardzo małymi. Mam nadzieję, że nie będzie na wysokim "C", ale na Franciszkowym poziomie - idący do ludzi, pomagający im.

20:30

Hołownia: Żyjemy w czasach przełomowych. Za 20 lat ten Kościół nie będzie przypominał tego, jaki pamiętam za czasów, gdy byłem ministrantem.

20:29

Hołownia: Chcę by Kościół wspierał demokrację w ten sposób, żeby mnie uczyli przykładowo: jak nie ulegać ordynarnej manipulacji w temacie uchodźców?

20:27

Hołownia: Znam księży, których tylko zachowanie celibatu powstrzymuje przed wyrażeniem większej miłości do partii rządzącej.

20:25

Szeląg: Kościół wymaga od społeczeństwa pewnej przejrzystości. Kościół przez 30 lat nie skonstruował transparentnych narzędzi pokazujących sposoby funkcjonowania finansów w Kościele.

20:24

Szeląg: Kościół wyraża żal, ból wobec ofiar przemocy seksualnej. Na czwartkowej konferencji zabrakło informacji, ilu osobom udzielono pomoc.

20:23

Szeląg: Język i deklaracje trzeba przełożyć na konkretne działania.

20:21

Szeląg: Kościół ma pewien znaczący problem komunikacyjny - język, jakim hierarchowie się posługują. I sposób, w jaki przekładają słowa w praktyce.

20:20
Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienie

Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie, że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienie

20:19

Radacz: Jeśli ciągle będziemy mieli tematy tabu - to za każdym razem wyrośnie nam kolejny "taki kwiatek". Należy nazywać rzeczy po imieniu. Seksualność jest darem Bożym, darem który jak wiele innych darów wymaga odpowiedzialności - jak człowiek ma nad nim panować, kiedy nastolatek nic o tym nie wie?

20:18

Radacz: Znam przypadek rodziny, która ukrywała Żydów, ale napiętnowani teraz nie są ci, którzy ich zabili, ale ta rodzina, która ich ukrywała.

20:15

Radacz: Warto by nastąpiło przerwanie spirali przemocy i niemocy. Kościoły są nauczycielami społeczeństw od tysiąca lat i chyba źle poprowadziliśmy te lekcje - jeśli ludzie mimo wezwania biskupów mówią "nie chcemy obcych" to chyba gdzieś popełniono błąd.

20:14
Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nie

Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nie

20:14

Kloch: Niech każdy polityk kieruje się prostym dekalogiem - i wystarczy.

20:12
Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucję

Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucję

20:12

Hołownia: Kościół ma prawo formułować swoje poglądy na tematy aborcji, eutanazji itp., ale niedociążona jest wiarygodność z drugiej strony. Powstaje takie wrażenie, że coś za tym stoi.

20:11

Kloch: Każda społeczność ma prawo zgłosić uwagi i każda społeczność, między innymi Konferencja Biskupów Polskich. Proszę się nie dziwić, że w kwestiach etycznych wypowiada się Kościół.

20:09

Kloch: Okazuje się, że Kościół instytucjonalny miał dobre idee (w kontekście przyjmowania uchodźców), a wierni mieli odmienny stosunek.

20:08

Hołownia: Zostanie grupka ludzi, która będzie miała taki entuzjazm, że to zapoczątkuje nową wiosnę dla Kościoła.

20:08

Szeląg: Polski Episkopat jest zjawiskiem muzealnym. Idzie ścieżką, która nigdzie nie prowadzi.

20:07

Szeląg: Spadek frekwencji w Kościele to także szansa sprawdzenia, jaki rodzaj związku to był - czy kulturowy, czy duchowy.

20:06

Szeląg: Jeśli jest jakaś nadzieja - to Kościół w obecnej formule obumrze - ten proces jest przed nami.

20:06

Szeląg: Nadzieją jest odrodzenia się Kościoła, który wróci do pierwotnych założeń.

20:06
Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z polityką

Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z polityką

20:05

Hołownia: Tysiąc lat nas uformowało, ale musimy patrzeć w przyszłość.

20:03

Hołownia: Poziom odpowiedzialności, jakiej wymaga się od nas za nasze chrześcijaństwo, jest dużo wyższy.

20:01

Kloch: Spotkanie z poszkodowanymi robi wrażenie potężne, zmienia się kompletnie myślenie, jak im pomóc. Rzeczą istotną jest pomyśleć o tych, którzy są pokrzywdzeni - mnie brakuje w Kościele konkretnych środków pomocy poszkodowanym.

20:00

Radacz: Znam trochę zasady funkcjonowania przemocy - ona potrzebuje pomocy z zewnątrz, bo jej samej trudno jest tę przemoc przełamać. Film "Kler" smutny w swym obrazie, czy konferencja Episkopatu - są dla mnie takim wejściem elementu zewnętrznego żeby przełamać tę przemoc.

19:59

Radacz: Jeśli to jest hierarchia, która głównie włada i zarządza, to bardzo łatwo wprowadza się tam przemoc strukturalna, ekonomiczna, seksualna i duchowa.

19:58
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed debatą

Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed debatą

19:58

Radacz: Każdy duchowny musi sobie odpowiedzieć na pytania, czy mam upoważnienie do działania od pana Boga. Czy ja mam reprezentować urząd i władać, czyja mam służyć?

19:55
Hołownia: zadaję sobię pytanie Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację?

Hołownia: zadaję sobię pytanie "Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację?"

19:55

Radacz: W Polsce nie mamy przypadków (pedofilii). Kilka lat temu w północnej części Niemiec, duchowny protestancki skazany za przemoc wobec dzieci i pani biskup oddała się do dyspozycji synodu, ponieważ czuła się odpowiedzialna za to, że nie była w stanie uchronić tego dziecka przed tragedią. Inaczej się z tym obchodzimy.

19:53

Hołownia: mamy różne kościoły wewnątrz kościoła. Nie wiem, który przeważa. Wiem, w jakim kościele w Polsce, ja jako chrześcijanin, mogę znaleźć paszę.

19:51

Kloch: Kompletnie nie rozumiem pewnych wypowiedzi np. związanych z krytyką "zero tolerancji".

19:50

Hołownia: Skończył się centralny Kościół - skończyły się czasy wielkich hierarchów kościelnych.

19:48

Hołownia: W nowym rozdaniu musimy sobie jasno powiedzieć, że nie ma polskiego kościoła, jaki my pamiętamy.

19:46

Hołownia: Kościół tworzy niekontrolowane przez demokrację procedury wpływania na prawodawstwo i na to, co się w kraju dzieje.

19:45

Szeląg: Prezydent Warszawy przedstawia kartę LGBT+, Kościół w reakcji wyraża swój pogląd. W innym mieście na ulice wychodzą nacjonaliści - Kościół milczy.

19:44
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed debatą
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed debatą
Źródło: tvn24
19:44

Szeląg: Kościół ma szereg narzędzi wpływu. Jednym z nich jest świadectwo. Kościół w minionych latach pokazuje, co jest mu bliskie, a co nie.

19:43
Szeląg: demokracja jest wciąż budowana

Szeląg: demokracja jest wciąż budowana

19:43

Radacz: Kościół, czy katolicki, luterański czy prawosławny - jeśli chce być wiarygodnym kościołem - musi nie tylko mówić o przywracaniu godności, ale to robić.

19:42

Radacz: Wszystko, co jest publiczne - jest polityczne. Bardzo trudno jest wspierać demokrację przez Kościół tak zwanym przykładem.

19:41

Kloch: Z jednej strony słyszę "niech się kościół odczepi od polityki". A tutaj słyszę: niech się włączy do polityki. Demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z polityką.

19:40
Kloch: Demokracja sobie dziś sama w państwie poradzi

Kloch: Demokracja sobie dziś sama w państwie poradzi

19:39

Kloch: Każdy z polityków, który jest ochrzczony, niech poważnie traktuje dziesięć przykazań Bożych.

19:36

Hołownia: Doszliśmy do momentu przesilenia, po których już nic nie będzie takie, jak było.

19:36

Zachęcamy do udziału w prowadzonej na portalu tvn24.pl sondzie.

19:33

Hołownia: Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację? Czy budował strukturę polityczną, państwową czy społeczną? Jezus Chrystus zostawił nam bardzo jasne wskazówki - nasze miejsce, chrześcijan, jest zawsze z tymi, których biją, którzy się źle mają.

19:32

Szeląg: Mit pewnej wiarygodnej przejrzystej instytucji się zawalił.

19:32
Radacz: każdy powinien być traktowany z szacunkiem. Taką demokrację powinien wspierać każdy kto się mieni chrześcijaninem

Radacz: każdy powinien być traktowany z szacunkiem. Taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się mieni chrześcijaninem

19:31

Szeląg: Kościół na micie wspieranym przez Jana Pawła II, zabezpieczył swój interes przez różne regulacje prawne.

19:30

Szeląg: Jak popatrzymy na rolę hierarchów w kościele polskim, to widzimy, że sprawnie udało się im zadbać o interes instytucjonalny.

19:29

Szeląg: Widzimy różnego rodzaju tendencje, reakcje grup społecznych na te tendencje. Musimy dbać o tę polską demokrację. Kościół jest pragmatyczny.

19:28

Kloch: Demokracja sobie dziś sama w państwie poradzi.

19:27

Kloch: W pytaniu głównym bardziej chodzi o Kościół instytucjonalny. Jesteśmy w kolebce "Solidarności" i doskonale wiemy, jak wówczas Kościół służył ludziom w trakcie strajku i później. Dziś trzeba demokrację zostawić samą sobie.

19:26

Radacz: Każdy powinien być traktowany z równym szacunkiem. Taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się mieni chrześcijaninem.

19:25

Radacz: Po tym rozpoznajemy poziom demokratycznego państwa, jak traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie.

19:24

W dyskusji biorą udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler").

W dyskusji biorą udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler"). (http://www.tvn24.pl)

19:22

Rozpoczęła się "Arena Idei" w TVN24.

19:21

Program jest podzielony na trzy segmenty: Prezentacje, Polemiki i Konkluzje. Przed programem na tvn24.pl internauci uczestniczyli w sondzie.

Czy Kościół wspiera polską demokrację? - sonda przed programem
Czy Kościół wspiera polską demokrację? - sonda przed programem
Źródło: tvn24

W debacie w ramach "Areny Idei" 17 marca goście zastanawiali się, "czy Kościół wspiera polską demokrację". Dyskusję prowadziła dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska.

W dyskusji wzięli udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler").

Czy w Polsce sprawdza się model relacji państwo-Kościół? Kiedy państwo przestaje być świeckie? Czy świeckie państwo musi być wrogiem religii? Czy dobra ustawa może zastąpić Dobrą Nowinę - między innymi takie pytania padły podczas debaty.

CZY KOŚCIÓŁ WSPIERA POLSKĄ DEMOKRACJĘ? GŁOSUJ W TRAKCIE PROGRAMU:

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Czytaj także: