"Czy Kościół wspiera polską demokrację?". Debata "Arena Idei" w TVN24

[object Object]
Arena Idei: Czy Kościół wspiera polską demokrację?tvn24
wideo 2/13

Czy w Polsce sprawdza się model relacji państwo-Kościół? Czy świeckie państwo musi być wrogiem religii? Między innymi na te pytania odpowiadali goście "Areny Idei" podczas debaty w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Tak relacjonowaliśmy tę dyskusję.

20:46

Zakończyła się "Arena Idei" w TVN24.

20:45

Szeląg: Jako społeczeństwo nie jesteśmy obojętni. Film "Kler" w jakimś sensie był misyjny, zainteresowanie tym tematem i ta debata mówią o nas nie najgorzej.

20:44

Hołownia: Ludzie muszą zobaczyć miłość, wolność, szacunek, dbanie o godność w bardzo konkretnym wydaniu.

20:42

Radacz: Jesteśmy powołani do troski o wolność, pokój, godność człowieka, sprawiedliwość, równość wobec prawa i poszanowanie mniejszości.

20:39

Hołownia: Żyjemy w bardzo trudnych, podniecających czasach. My zostaliśmy wybrani, żeby przeprowadzić całą sytuację w czasy zupełnie nowe - to jest ekscytujące.

20:38

Radacz: Warto przytoczyć słowa arcybiskupa Rysia - wszyscy powinniśmy przeżyć przewrót kopernikański i zamiast kręcić się wokół siebie, zacząć się kręcić wokół Chrystusa.

20:35

Szeląg: Przed Kościołem jest wielkie zadanie, żeby być wiarygodną i czytelną wspólnotą.

20:33

Hołownia: Bóg przygotował nam czas oczyszczenia.

20:33

Kloch: Kościół w przyszłości będzie społecznościami bardzo małymi. Mam nadzieję, że nie będzie na wysokim "C", ale na Franciszkowym poziomie - idący do ludzi, pomagający im.

20:30

Hołownia: Żyjemy w czasach przełomowych. Za 20 lat ten Kościół nie będzie przypominał tego, jaki pamiętam za czasów, gdy byłem ministrantem.

20:29

Hołownia: Chcę by Kościół wspierał demokrację w ten sposób, żeby mnie uczyli przykładowo: jak nie ulegać ordynarnej manipulacji w temacie uchodźców?

20:27

Hołownia: Znam księży, których tylko zachowanie celibatu powstrzymuje przed wyrażeniem większej miłości do partii rządzącej.

20:25

Szeląg: Kościół wymaga od społeczeństwa pewnej przejrzystości. Kościół przez 30 lat nie skonstruował transparentnych narzędzi pokazujących sposoby funkcjonowania finansów w Kościele.

20:24

Szeląg: Kościół wyraża żal, ból wobec ofiar przemocy seksualnej. Na czwartkowej konferencji zabrakło informacji, ilu osobom udzielono pomoc.

20:23

Szeląg: Język i deklaracje trzeba przełożyć na konkretne działania.

20:21

Szeląg: Kościół ma pewien znaczący problem komunikacyjny - język, jakim hierarchowie się posługują. I sposób, w jaki przekładają słowa w praktyce.

20:20
Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie, że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienie
Hołownia: patrząc na debatę o aborcji mam wrażenie, że niektórzy zostawiają na haku swoje sumienietvn24
20:19

Radacz: Jeśli ciągle będziemy mieli tematy tabu - to za każdym razem wyrośnie nam kolejny "taki kwiatek". Należy nazywać rzeczy po imieniu. Seksualność jest darem Bożym, darem który jak wiele innych darów wymaga odpowiedzialności - jak człowiek ma nad nim panować, kiedy nastolatek nic o tym nie wie?

20:18

Radacz: Znam przypadek rodziny, która ukrywała Żydów, ale napiętnowani teraz nie są ci, którzy ich zabili, ale ta rodzina, która ich ukrywała.

20:15

Radacz: Warto by nastąpiło przerwanie spirali przemocy i niemocy. Kościoły są nauczycielami społeczeństw od tysiąca lat i chyba źle poprowadziliśmy te lekcje - jeśli ludzie mimo wezwania biskupów mówią "nie chcemy obcych" to chyba gdzieś popełniono błąd.

20:14
Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nie
Szeląg: Kościół w minionych latach pokazał co jest mu bliskie, a co nietvn24
20:14

Kloch: Niech każdy polityk kieruje się prostym dekalogiem - i wystarczy.

20:12
Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucję
Radacz: bardzo trudne jest wspieranie demokracji przez Kościół jako instytucjętvn24
20:12

Hołownia: Kościół ma prawo formułować swoje poglądy na tematy aborcji, eutanazji itp., ale niedociążona jest wiarygodność z drugiej strony. Powstaje takie wrażenie, że coś za tym stoi.

20:11

Kloch: Każda społeczność ma prawo zgłosić uwagi i każda społeczność, między innymi Konferencja Biskupów Polskich. Proszę się nie dziwić, że w kwestiach etycznych wypowiada się Kościół.

20:09

Kloch: Okazuje się, że Kościół instytucjonalny miał dobre idee (w kontekście przyjmowania uchodźców), a wierni mieli odmienny stosunek.

20:08

Hołownia: Zostanie grupka ludzi, która będzie miała taki entuzjazm, że to zapoczątkuje nową wiosnę dla Kościoła.

20:08

Szeląg: Polski Episkopat jest zjawiskiem muzealnym. Idzie ścieżką, która nigdzie nie prowadzi.

20:07

Szeląg: Spadek frekwencji w Kościele to także szansa sprawdzenia, jaki rodzaj związku to był - czy kulturowy, czy duchowy.

20:06

Szeląg: Jeśli jest jakaś nadzieja - to Kościół w obecnej formule obumrze - ten proces jest przed nami.

20:06

Szeląg: Nadzieją jest odrodzenia się Kościoła, który wróci do pierwotnych założeń.

20:06
Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z polityką
Kloch: demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z politykątvn24
20:05

Hołownia: Tysiąc lat nas uformowało, ale musimy patrzeć w przyszłość.

20:03

Hołownia: Poziom odpowiedzialności, jakiej wymaga się od nas za nasze chrześcijaństwo, jest dużo wyższy.

20:01

Kloch: Spotkanie z poszkodowanymi robi wrażenie potężne, zmienia się kompletnie myślenie, jak im pomóc. Rzeczą istotną jest pomyśleć o tych, którzy są pokrzywdzeni - mnie brakuje w Kościele konkretnych środków pomocy poszkodowanym.

20:00

Radacz: Znam trochę zasady funkcjonowania przemocy - ona potrzebuje pomocy z zewnątrz, bo jej samej trudno jest tę przemoc przełamać. Film "Kler" smutny w swym obrazie, czy konferencja Episkopatu - są dla mnie takim wejściem elementu zewnętrznego żeby przełamać tę przemoc.

19:59

Radacz: Jeśli to jest hierarchia, która głównie włada i zarządza, to bardzo łatwo wprowadza się tam przemoc strukturalna, ekonomiczna, seksualna i duchowa.

19:58
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed debatą
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed debatą tvn24
19:58

Radacz: Każdy duchowny musi sobie odpowiedzieć na pytania, czy mam upoważnienie do działania od pana Boga. Czy ja mam reprezentować urząd i władać, czyja mam służyć?

19:55
Hołownia: zadaję sobię pytanie "Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację?"
Hołownia: zadaję sobię pytanie "Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację?"tvn24
19:55

Radacz: W Polsce nie mamy przypadków (pedofilii). Kilka lat temu w północnej części Niemiec, duchowny protestancki skazany za przemoc wobec dzieci i pani biskup oddała się do dyspozycji synodu, ponieważ czuła się odpowiedzialna za to, że nie była w stanie uchronić tego dziecka przed tragedią. Inaczej się z tym obchodzimy.

19:53

Hołownia: mamy różne kościoły wewnątrz kościoła. Nie wiem, który przeważa. Wiem, w jakim kościele w Polsce, ja jako chrześcijanin, mogę znaleźć paszę.

19:51

Kloch: Kompletnie nie rozumiem pewnych wypowiedzi np. związanych z krytyką "zero tolerancji".

19:50

Hołownia: Skończył się centralny Kościół - skończyły się czasy wielkich hierarchów kościelnych.

19:48

Hołownia: W nowym rozdaniu musimy sobie jasno powiedzieć, że nie ma polskiego kościoła, jaki my pamiętamy.

19:46

Hołownia: Kościół tworzy niekontrolowane przez demokrację procedury wpływania na prawodawstwo i na to, co się w kraju dzieje.

19:45

Szeląg: Prezydent Warszawy przedstawia kartę LGBT+, Kościół w reakcji wyraża swój pogląd. W innym mieście na ulice wychodzą nacjonaliści - Kościół milczy.

19:44
Czy Kościół wspiera demokrację? Odpowiedzi przed debatątvn24
19:44

Szeląg: Kościół ma szereg narzędzi wpływu. Jednym z nich jest świadectwo. Kościół w minionych latach pokazuje, co jest mu bliskie, a co nie.

19:43
Szeląg: demokracja jest wciąż budowana
Szeląg: demokracja jest wciąż budowanatvn24
19:43

Radacz: Kościół, czy katolicki, luterański czy prawosławny - jeśli chce być wiarygodnym kościołem - musi nie tylko mówić o przywracaniu godności, ale to robić.

19:42

Radacz: Wszystko, co jest publiczne - jest polityczne. Bardzo trudno jest wspierać demokrację przez Kościół tak zwanym przykładem.

19:41

Kloch: Z jednej strony słyszę "niech się kościół odczepi od polityki". A tutaj słyszę: niech się włączy do polityki. Demokracja jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z polityką.

19:40
Kloch: Demokracja sobie dziś sama w państwie poradzi
Kloch: Demokracja sobie dziś sama w państwie poradzitvn24
19:39

Kloch: Każdy z polityków, który jest ochrzczony, niech poważnie traktuje dziesięć przykazań Bożych.

19:36

Hołownia: Doszliśmy do momentu przesilenia, po których już nic nie będzie takie, jak było.

19:36

Zachęcamy do udziału w prowadzonej na portalu tvn24.pl sondzie.

19:33

Hołownia: Czy Jezus Chrystus wspierał demokrację? Czy budował strukturę polityczną, państwową czy społeczną? Jezus Chrystus zostawił nam bardzo jasne wskazówki - nasze miejsce, chrześcijan, jest zawsze z tymi, których biją, którzy się źle mają.

19:32

Szeląg: Mit pewnej wiarygodnej przejrzystej instytucji się zawalił.

19:32
Radacz: każdy powinien być traktowany z szacunkiem. Taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się mieni chrześcijaninem
Radacz: każdy powinien być traktowany z szacunkiem. Taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się mieni chrześcijaninemtvn24
19:31

Szeląg: Kościół na micie wspieranym przez Jana Pawła II, zabezpieczył swój interes przez różne regulacje prawne.

19:30

Szeląg: Jak popatrzymy na rolę hierarchów w kościele polskim, to widzimy, że sprawnie udało się im zadbać o interes instytucjonalny.

19:29

Szeląg: Widzimy różnego rodzaju tendencje, reakcje grup społecznych na te tendencje. Musimy dbać o tę polską demokrację. Kościół jest pragmatyczny.

19:28

Kloch: Demokracja sobie dziś sama w państwie poradzi.

19:27

Kloch: W pytaniu głównym bardziej chodzi o Kościół instytucjonalny. Jesteśmy w kolebce "Solidarności" i doskonale wiemy, jak wówczas Kościół służył ludziom w trakcie strajku i później. Dziś trzeba demokrację zostawić samą sobie.

19:26

Radacz: Każdy powinien być traktowany z równym szacunkiem. Taką demokrację powinien wspierać każdy, kto się mieni chrześcijaninem.

19:25

Radacz: Po tym rozpoznajemy poziom demokratycznego państwa, jak traktowani są inni, niepełnosprawni, słabsi ekonomicznie, społecznie czy mentalnie.

19:24

W dyskusji biorą udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler").

W dyskusji biorą udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler"). (http://www.tvn24.pl)

19:22

Rozpoczęła się "Arena Idei" w TVN24.

19:21

Program jest podzielony na trzy segmenty: Prezentacje, Polemiki i Konkluzje. Przed programem na tvn24.pl internauci uczestniczyli w sondzie.

Czy Kościół wspiera polską demokrację? - sonda przed programemtvn24

W debacie w ramach "Areny Idei" 17 marca goście zastanawiali się, "czy Kościół wspiera polską demokrację". Dyskusję prowadziła dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska.

W dyskusji wzięli udział: Szymon Hołownia (dziennikarz, publicysta, pisarz), ks. Józef Kloch (teolog, medioznawca, były rzecznik Episkopatu Polski), Halina Radacz (teolog, pastor ewangelicki), Piotr Szeląg (prawnik, kanonista, konsultant filmu "Kler").

Czy w Polsce sprawdza się model relacji państwo-Kościół? Kiedy państwo przestaje być świeckie? Czy świeckie państwo musi być wrogiem religii? Czy dobra ustawa może zastąpić Dobrą Nowinę - między innymi takie pytania padły podczas debaty.

CZY KOŚCIÓŁ WSPIERA POLSKĄ DEMOKRACJĘ? GŁOSUJ W TRAKCIE PROGRAMU:

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium