Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC
Rekordowy rok dla turystyki w Polsce
Rekordowy rok dla turystyki w PolsceTVN24
wideo 2/7
Rekordowy rok dla turystyki w PolsceTVN24

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Mieszkańcy Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii usłyszeli to samo w ciągu ostatnich kilku miesięcy: jeśli planujesz podróż do USA, sytuacja się zmieniła. Wszystkie sześć rządów zaktualizowało porady dotyczące podróży do Stanów Zjednoczonych, zwracając uwagę na zaostrzenie zasad wjazdu.

Nastroje wokół podróży do USA zmieniają się. Doniesienia o zatrzymaniu podróżnych na granicy z powodu nieporozumień, a także niepokojąca seria awarii kontroli ruchu lotniczego, nie przyczyniły się do zwiększenia zaufania wśród podróżnych - wręcz przeciwnie.

"Więc jeśli pociągają cię odważne krajobrazy, energia kulturowa i kinowa atmosfera USA, ale rozważasz na nowo swoje plany podróży w tym roku - dokąd możesz się udać? Od rancz kowbojskich po tętniące życiem miasta i głębokie kaniony, te międzynarodowe alternatywy odzwierciedlają to, co najlepsze w USA, z pewnym twistem" - pisze portal stacji BBC.

Toronto zamiast Nowego Jorku

Gdy widzimy Nowy Jork w filmie lub serialu, to bardzo często nie jest to "Wielkie Jabłko", ale kanadyjskie Toronto. Dzieje się tak dzięki eklektycznej architekturze i różnorodnym krajobrazom, a także korzystnym zachętom dla przemysłu filmowego

Jak wskazuje BBC, miasto to pojawiło się nawet w niedawnym filmie Sebastiana Stana i Jeremy'ego Stronga "The Apprentice", przedstawiającym drogę Donalda Trumpa do sławy na nowojorskim Manhattanie w latach 70. i 80. XX wieku.

Toronto - największe miasto Kanadyeskystudio/Shutterstock

Oczywiście jest wiele różnic, jak chociażby zamiłowanie do poutine, czyli frytek z serem i sosem pieczeniowym, zamiast pizzy. Podobieństwa jednak też można znaleźć.

Ulice kanadyjskiego TorontoBennekom / Shutterstock

High Park o powierzchni 400 akrów ze szlakami turystycznymi i drzewami wiśniowymi - może przywoływać majestatyczny Central Park. Z kolei CN Tower oferuje widok na panoramę miasta, podobnie jak Empire State Building. Historie tych miast krzyżują się w jeszcze jednym zakresie: w latach 1793–1834 Toronto miało inną nazwę - York.

- Aktor Peter Ustinov powiedział, że Toronto to Nowy Jork rządzony przez Szwajcarów - stwierdza Lydia Devereaux, dyrektorka ds. marketingu międzynarodowego w Destination Ontario w rozmowie z BBC.

Dodaje też: - Obydwa miasta mają muzea i galerie światowej klasy, sklepy, znaną scenę kulinarną inspirowaną niezwykle zróżnicowaną populacją i wyjątkowe dzielnice, po których można spacerować.

Kowboje w Argentynie

Jak zauważa BBC, w ostatnich latach widać wzrost zainteresowania "kulturą kowbojską", to m.in. za sprawą popularnego serialu "Yellowstone". Brytyjski serwis wskazuje, że niekoniecznie musimy odwiedzić takie stany jak Montana i Wyoming, by doświadczyć tego, co najlepsze w tym zakresie. Zamiast nich możemy wybrać się do Argentyny i spotkać "gauchos".

"Tutaj kultura gaucho czerpie z wielowiekowego dziedzictwa koczowniczych jeźdźców, którzy opiekują się swoim inwentarzem i żyją w siodle. Podczas gdy ten tradycyjny styl życia walczy o przetrwanie w obliczu postępu rolniczego, podróżni mogą zatrzymać się w wielu przeróżnych "estanciach" (argentyńskich rancz gaucho), gdzie tempo jest wolne, krajobrazy rozległe, a asado (tradycyjne grillowanie) to poważna sprawa" - zauważono.

- Zapraszamy naszych gości, aby stali się częścią naszej rodziny, a wszystkie nasze aktywności są oparte na tym, co dzieje się w estancia, a nie na tym, co wybieramy z listy aktywności - wskazuje w rozmowie z BBC Kevin Begg, właściciel jednego z takich obiektów Estancia Los Potreros.

Kanion w Czarnogórze

Słynny Wielki Kanion jest największym tego typu obiektem na świecie i jednocześnie najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w USA. Przyciąga co roku 5 milionów turystów.

Jak jednak zauważa BBC, możemy uniknąć tłumów i doświadczyć podobnego poczucia zachwytu odwiedzający najgłębszy kanion w Europie - wąwóz rzeki Tara w Czarnogórze.

Czarnogóra, wąwóz rzeki TaraShutterstock

Kanion położony w Parku Narodowym Durmitor jest poprzecinany wstęgą turkusowo-niebieskiej wody, po której spływy kajakowe przygotowują się na wysokie fale pod ostrymi klifami.

Kapsztad zamiast San Francisco

Turyści, którzy chcieliby poczuć atmosferę San Francisco, mogą wybrać się do Kapsztadu w RPA. Miasto to "ma podobny nastrój - z zamglonym wybrzeżem, bogatą historią i kulturą, a także rozwijającą się sceną technologiczną i własną historyczną wyspę więzienną".

Kapsztad w RPAShutterstock

- Kapsztad to jedno z tych miejsc, które naprawdę mają coś dla każdego - mówi Zinzi Bobani, dyrektor generalna biura Intrepid w RPA.

- To raj dla smakoszy z połączeniem kuchni i zachwycających winnic, pięknymi nadmorskimi szlakami turystycznymi i przygodami kolejką linową na Górze Stołowej, a oczywiście także z bogatą historią - stwierdza.

Azjatyckie Las Vegas

Jeśli myślisz o Las Vegas, to podobnego rodzaju rozrywkę znajdziesz w Makau. Gospodarka tego specjalnego regionu Chin, i dawnej portugalskiej kolonii, opiera się głównie na turystyce i hazardzie właśnie.

"Podobnie jak w Las Vegas, odwiedzający Makau mogą doświadczyć pokazów i wykwintnych dań, a także luksusowych kurortów. Chociaż Makau może nie mieć Bellagio, ma pierwszy na świecie Karl Lagerfeld Hotel, pięciogwiazdkowy hotel zaprojektowany przez legendę mody. Na Cotai Strip można znaleźć repliki Wielkiego Kanału w Wenecji i replikę Wieży Eiffla w skali 1:1" - zauważa BBC.

Makau, czyli azjatyckie Las VegasJack Hong / Shutterstock.com

Jak wskazuje w rozmowie z BBC Andy Eastham, z firmy turystycznej Wendy Wu Tours, to czym wyróżnia się Makau, to "głębia kulturowa". - To jedyne miejsce w Chinach, gdzie kultura portugalska i chińska naprawdę się przeplatają - stwierdza.

Autorka/Autor:jw/kris

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: eskystudio/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska ma monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku blisko dwa miliony podatników znalazło się w drugim progu podatkowym. - Wszelkie progi, czy to w składkach emerytalnych, czy w podatkach, powodują również niepożądane działania na rynku pracy, czego jednym z przykładów jest tak zwany arbitraż, czyli uciekanie z etatu na działalność gospodarczą - komentuje w rozmowie z TVN24+ doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Źródło:
TVN24+

Polska branża samochodowa ma problemy. Produkcja spada, a zaległe zobowiązania firm z branży motoryzacyjnej gwałtownie rosną. Na koniec kwietnia 2025 wyniosły ponad 309 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitora i BIK. Zadłużenie firm produkujących części motoryzacyjne zwiększyło się w ciągu roku z 18 do 280 milionów złotych, tj. o 1400 proc.

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

Źródło:
PAP

Każdy Austriak, który będzie chciał zarejestrować psa, a nie miał wcześniej zwierzęcia, będzie musiał przejść szkolenie. W ciągu czterech godzin dowiedzą się między innymi więcej o podstawach sprawowania opieki nad czworonogiem. Pomysł został już przetestowany z powodzeniem w Wiedniu, gdzie w szkoleniu dotąd wzięło udział ponad 20 tys. osób.

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

Źródło:
PAP

Bruksela wyklucza chińskich producentów sprzętu medycznego. W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że zostaną wykluczeni z unijnych zamówień publicznych przekraczających wartość 5 mln euro. Ma to być odpowiedź na ograniczenia, jakie spotykają europejskie firmy na tamtejszym rynku.

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa długi weekend czerwcowy, związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie duża część Polaków biorąc jeden dzień urlopu (piątek), ma wolne aż cztery dni. Sprawdziliśmy, jak w tym czasie pracują sklepy.

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Źródło:
tvn24.pl

Polska znalazła się na podium wśród trzech najtańszych krajów Unii Europejskiej pod względem wydatków gospodarstw domowych w 2024 roku - wynika z obliczeń Eurostatu. Najdrożej jest w Danii.

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że polski zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności jest niezgodny z prawem UE. Skargę przeciwko Polsce złożyła w tej sprawie Komisja Europejska w 2024 roku. Przepisy w Polsce w ocenie TSUE mają naruszać swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług.

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Źródło:
PAP