Czekanie na zmartwychwstanie. "To istota chrześcijaństwa"

Dlaczego Wielkanoc jest tak ważna?
Dlaczego Wielkanoc jest tak ważna?
Źródło: TVN24

Chrześcijanie - katolicy, jak i prawosławni, kończą już świętowanie Wielkiej Soboty. To dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tradycją wigilii Wielkanocy jest święcenie w kościołach koszyków z pokarmem.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Kard. Dziwisz święci pokarmy (TVN24)

Kard. Dziwisz święci pokarmy (TVN24)

Dlaczego Wielkanoc jest tak ważna dla chrześcijan? - Ponieważ, gdyby nie było zmartwychwstania, wiara nasza byłaby próżna - odpowiada biskup Edward Janiak. - Dzisiaj, kiedy w Wielką Sobotę świętujemy pusty grób, najświętszy sakrament, wszystko centralizuje się na zmartwychwstaniu pańskim. To jest istota całego naszego chrześcijaństwa, ponieważ Chrystus umarł dla naszego zbawienia - dodał.

Do kościoła z koszyczkiem

Co mamy w święconkach? (TVN24)

Co mamy w święconkach? (TVN24)

Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów wielkanocnych. Do kościoła wierni w koszyczkach przynieśli więc dziś: chleb - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni, mięso - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej oraz jajka, które symbolizują nowe życie.

Te na krakowskim rynku poświęcił sam kardynał Stanisław Dziwisz.

Chrześcijanie razem

W tym roku prawosławna Wielkanoc wypada w tym samym czasie, co w zachodnich kościołach chrześcijańskich. Taka zgodność terminów zdarza się raz na kilka lat.

Katolicy i prawosławni świętują razem

Katolicy i prawosławni świętują razem

- Cieszymy się, że możemy wspólnie, czyli prawosławni i katolicy tę samą tradycję kontynuować. Jest to taka charakterystyka naszego regionu jest dosyć duża różnorodność religijna. Możemy tutaj doświadczyć tego wspólnego bycia jednością i bycia razem w chrześcijaństwie - wyjaśniła mieszkanka Białegostoku, która udała się poświęcić pokarm.

Święcą ogień i świecę

Jednak najważniejszym wydarzeniem Wielkiej Soboty jest wieczorne nabożeństwo Wigilii Paschalnej, odprawiane w noc Zmartwychstania Pańskiego. To najważniejsze wydarzenie roku rozpoczyna się po zachodzie słońca, gdy według tradycji żydowskiej zaczyna się nowy dzień.

Wielka Sobota w Licheniu (TVN24)

Wielka Sobota w Licheniu (TVN24)

Liturgia rozpoczyna się od poświęcenia ognia i paschału (świeca symbolizująca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa). Zapalony paschał wnosi się do ciemnego kościoła, po czym duchowny trzykrotnie wznosi okrzyk "Światło Chrystusa!". Wierni odpowiadają "Bogu niech będą dzięki".

W kościele zapala się światło, pierwszy raz od początku Triduum biją dzwony i odprawiona jest pierwsza w roku liturgicznym Msza Święta.

Spokój w Licheniu

Wierni z wielu stron Polski w Wielką Sobotę postanowili odwiedzić bazylikę Licheniu - jak mówią, tam im najłatwiej odnaleźć spokój.

- W domu to jest święto potraktowane marketingowo - zakupy, obowiązki, zmęczenie. Natomiast tutaj to jest przede wszystkim przeżycie duchowe i na to w tym miejscu mamy czas. To sobie bardzo cenimy - opowiada mieszkanka Łodzi.

Źródło: TVN24, ekai.pl

Czytaj także: