"Zastali Polskę zieloną, a zostawiają zakopconą". Pomysły uczestników debaty na smog

[object Object]
"Czas decyzji" - debata. Odpowiedzi w trzeciej części tvn24
wideo 2/25

W trzeciej części debaty "Czas decyzji" w TVN24 pytania dotyczyły klimatu i ekologii. Zmierzyli się z nimi: Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe).

ZOBACZ CAŁY PROGRAM W TVN24 GO>

TAK RELACJONOWALIŚMY "CZAS DECYZJI: DEBATA". CZYTAJ WIĘCEJ >

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE OCHRONY ZDROWIA

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE PROGRAMÓW SOCJALNYCH

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE PRAWORZĄDNOŚCI

Kategoria: klimat i ekologia

Pierwsze pytanie w kategorii klimat i ekologia brzmiało: Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej) powiedział, że Lewica proponuje wielki program wymiany "dwóch milionów pieców, finansowany z budżetu centralnego". - Nie może być tak, że zrzucimy kolejne zadanie na samorządy i powiemy im, że mają radzić sobie same. Muszą pójść poważne pieniądze, bo zagrożenie jest poważne - tłumaczył.

- Coraz więcej dzieciaków choruje na astmę, coraz więcej z nas choruje na choroby układu oddechowego. W tej sprawie nie ma na co czekać - dodał. Zaznaczył, że skala pomocy samorządom w zakresie walki ze smogiem, jaką proponuje Lewica, jest taka, na jaką nie zdobył się żaden dotychczasowy rząd.

- Musimy zacząć traktować normy poważnie. Musimy zacząć przestrzegać wobec nas samych takich samych norm, jakie stosuje się w krajach Europy Zachodniej - podkreślił. - To nie jest tak, że Polacy mają płuca ze stali i mogą oddychać dwa, trzy, cztery razy gorszym powietrzem bez uszczerbku na zdrowiu - stwierdził.

Zandberg: To, co proponuje Lewica to jest wielki program wymiany pieców
Zandberg: To, co proponuje Lewica to jest wielki program wymiany piecówtvn24

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość).

- Bardzo ważne, że wspomnieliśmy o normach. Nasi poprzednicy mieli taką metodę walki ze smogiem: nie chcesz mieć temperatury, to zbij termometr. Rozluźnili normy antysmogowe, żeby powietrze było tak samo brudne, ale żeby rzadziej był alarm - zauważył Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość). - Przywracamy te zaostrzone normy antysmogowe, nie będziemy udawać, że nie ma problemu - dodał.

Jak przypomniał, PiS uruchomił program Czyste Powietrze. - On jest w początkowej fazie realizacji, ale mamy już podpisane 27 tysięcy umów na 500 milionów złotych dofinansowania. Do końca roku w procedowaniu będzie ponad 100 tysięcy wniosków na ponad dwa miliardy złotych - mówił Horała.

Horała: PiS uruchomił program "Czyste powietrze"
Horała: PiS uruchomił program "Czyste powietrze"tvn24

Z prawa do 30-sekundowej riposty skorzystał Adrian Zandberg, który tłumaczył, że "Prawo i Sprawiedliwość jest akurat partią, która ma niezbyt chwalebne dokonania, jeżeli mówimy o odnawialnych źródłach energii". - Problem polega na tym, że skala programów, które realizujecie, jest zbyt mała w wobec potrzeb - ocenił przedstawiciel Lewicy.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska Nowoczesna IPL Zieloni)

Posłanka Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska Nowoczesna IPL Zieloni) odnosząc się do wypowiedzi posła PiS, stwierdziła, że jest to "osobliwe", iż mówił o odnawialnych źródłach energii. - Panie pośle, zniszczyliście farmy wiatrakowe, ustawę prosumencką, podstawy do rozproszonej energetyki. Nie potraficie nawet zrealizować programu Czyste Powietrze - wymieniała posłanka PO-KO.

- Platforma Obywatelska nie tylko zbiła termometr i rozluźniła normy antysmogowe, ale też w ogóle nie prowadziła polityki antysmogowej - odpowiedział posłance Horała. Zauważył, ze rząd PiS będzie realizować również program dotyczący czystej energii oraz zaostrzenie norm dotyczących paliw stałych.

Leszczyna, odnosząc się do słów przedstawiciela PiS, powiedziała: - Kiedy oddawaliśmy rządy w Polsce, to miks energetyczny wyglądał w taki sposób, że odnawialne źródła energii stanowiły w nim prawie 14 procent. Dzisiaj to jest 11 procent.

- Jak pan chce przekonać ludzi, że przez te cztery lata poprawiliście powietrze i zrobiliście coś dla czystej energii? - pytała - Mieliśmy dawniej ministrów ochrony środowiska, dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiska. Mamy premiera, który zablokował cele klimatyczne na szczycie Unii Europejskiej i prezydenta, który za sto lat chce jeszcze wydobywać węgiel i w ogóle nie wierzy w zmiany klimatyczne. Mieliśmy prezesa (Kazimierza - red.) Kujdę, który przekazał środki z programu na wymianę pieców do Torunia, chociaż tam nie było wystarczająco ciepłej wody na geotermię - mówiła posłanka.

Leszczyna: dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiska
Leszczyna: dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiskatvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- Nasi następcy zastali Polskę zieloną, a zostawiają zakopconą. Od ruskiego węgla, od smogu, od płonących śmieci. To jest obraz, który zostaje dla młodego pokolenia, które dzisiaj najbardziej rozumie, co się dzieje w środowisku. Trzeba w pierwszej kolejności za walkę ze smogiem podziękować aktywistom - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (KW PSL).

Kosiniak-Kamysz apelował, żeby "przejść na zieloną stronę mocy", bo naszą odpowiedzialnością jest to, jakie środowisko zostawimy następnym pokoleniom. - Ja nie chcę, żeby moja córka - i dzieci nas wszystkich - chodziła w maseczce antysmogowej, bo inaczej nie będzie można w Polsce oddychać - mówił.

- Wymiana pieców? Tak jest. Jak wymienimy piec, to też nie wolno Polaków zostawić samych sobie - dodał.

Kosiniak-Kamysz: Musimy przejść na zieloną stronę mocy
Kosiniak-Kamysz: Musimy przejść na zieloną stronę mocytvn24

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

Zdaniem Krzysztofa Bosaka (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość) "sytuacja (klimatyczna - red.), w której jesteśmy, jest wspólnym efektem zaniedbań PSL-u, SLD, PiS-u i Platformy". - Żaden poprzedni rząd nie zrobił dla kwestii ochrony środowiska i czystego powietrza zbyt wiele - dodał.

Bosak mówił, że należy zarówno budować sieci ciepłownicze, jak i zmienić system ogrzewania w polskich miastach. Zwrócił jednak uwagę, że tego typu inwestycje wymagają ogromnych nakładów. - Program Czyste Powietrze to kropla w morzu potrzeb. Przede wszystkim stoi za tym centralistyczne myślenie. Państwo uważają, że milionom ludzi wymienią piece nakazem administracyjnym. Problemem są koszty ogrzewania. Jeżeli ogrzewanie czym innym niż węglem będzie tańsze, ludzie sami te piece wymienią - powiedział przedstawiciel Konfederacji.

Bosak: Żaden poprzedni rząd nie zrobił zbyt wiele dla tych kwestii
Bosak: Żaden poprzedni rząd nie zrobił zbyt wiele dla tych kwestiitvn24

Drugie pytanie: Czy zgadzacie się, że węgiel w XXI wieku nie jest już "czarnym złotem"? Kiedy raz na zawsze od niego odejdziemy?

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Jako pierwszy odpowiadał poseł Marcin Horała. - Polski miks energetyczny musi się zmieniać w kierunku dywersyfikacji różnych źródeł energii, również źródeł odnawialnych. Od tego zależy również nasze bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego chociażby sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych, dzięki gazoportowi w Świnoujściu, zbudujemy drugi w Zatoce Gdańskiej - mówił. - Rozpoczynamy wielki program budowy morskiej energetyki wiatrowej, wielkich farm wiatrowych na morzu, gdzie nie powodują takich problemów społecznych jak na lądzie - dodał. Zwrócił uwagę, że węgiel to podstawa bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. - To również źródło pracy dla polskich górników. To odejście (od węgla - red.) musi odbywać się w sposób naturalny, w sposób nieszkodzący polskiej gospodarce, nieodbierający miejsc pracy - powiedział.

Horała: odchodzenie od węgla musi odbywac się w sposób nieszkodzący polskiej gospodarce
Horała: odchodzenie od węgla musi odbywac się w sposób nieszkodzący polskiej gospodarcetvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- My mówimy o miksie energetycznym: w roku 2030 50 procent energii powinno być wytwarzane z odnawialnych źródeł energii. To jest ambitny plan - powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to też plan realny. Prezes PSL podkreślił także, że Polska marnuje ogromne ilości wody, "które spadają z deszczem i szybko spływają do Bałtyku". - Nie ma małej retencji, nie ma przydomowych zbiorników retencyjnych i taki program "sadzawka" trzeba wprowadzić - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że za rządów PiS proponuje się nowe kopalnie odkrywkowe, na przykład w powiecie sieradzkim.

Kosiniak-Kamysz: mówimy o miksie energetycznym
Kosiniak-Kamysz: mówimy o miksie energetycznymtvn24

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

- Konfederacja nie zajmuje się snuciem wizji, tylko mówieniem prawdy - powiedział Bosak. - 80 procent naszej energii pochodzi z węgla. Wszyscy, którzy się na tym znają, wiedzą, że nie da się od tego odejść w narzucanych przez Unię Europejską terminach - powiedział.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o transformację energetyczną, Konfederacja nie neguje odnawialnych źródeł energii i jest zwolennikiem przejścia w kierunku energii atomowej. - To jest nasz postulat, PiS w tej sprawie nic nie zrobił - dodał.

Bosak: że nie da się od węgla odejść w narzucanych przez Unię Europejską terminach
Bosak: że nie da się od węgla odejść w narzucanych przez Unię Europejską terminachtvn24

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska .Nowoczesna IPL Zieloni)

Leszczyna mówiła, że dla Koalicji Obywatelskiej aktywiści ekologiczni to "nie jest młodzież wykorzystywana przez lobbystów". - My tych ludzi szanujemy i ci ludzie znaleźli się na naszych listach - dodała.

- Nie da się odejść od węgla już i natychmiast. Kopalnie będą wygaszane, ale nie można mówić, że przez sto lat będziemy jeszcze wydobywać węgiel - zauważyła.

- Węgiel w Polsce się kończy. Kończy się bezpieczne wydobywanie węgla. Nie można narażać górników na to, że będą w kopalni zostawać na zawsze. Nie wolno otwierać nowych kopalń - powiedziała.

Leszczyna: kończy się bezpieczne wydobywanie węgla
Leszczyna: kończy się bezpieczne wydobywanie węglatvn24

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

- Jestem jedynym uczestnikiem tej debaty, który udzieli odpowiedzi na pytanie. Powinniśmy wyjść z węgla do 2035 roku - podkreślił Zandberg. - To nie jest wbrew pozorom kwestia ambicji, ale elementarnej odpowiedzialności - dodał.

- Kryzys klimatyczny, panie Bosak, to nie jest ideologia. To jest to, co mówią nam praktycznie wszyscy zgodni naukowcy. Wpływ człowieka na klimat będzie oznaczać dla pokolenia naszych dzieci i dla pokolenia naszych wnuków dramatyczne problemy - powiedział Zandberg.

Według przedstawiciela Lewicy "należy wyjść z węgla odpowiedzialnie". - Za każde zlikwidowane miejsce w przemyśle węglowym (powinny być) publiczne inwestycje w nowym, niskoemisyjnym przemyśle - dodał.

Zandberg: od węgla powinniśmy odejść do 2035 roku
Zandberg: od węgla powinniśmy odejść do 2035 rokutvn24

Autor: tmw//kg//kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Powiem pani minister Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - powiedział w Białymstoku premier Donald Tusk, odpowiadając na apel Pawła, ucznia szkoły średniej. Szef rządu zaprosił nastolatka do udziału w tym wydarzeniu. Podczas spotkania poruszona została również kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Propozycja premiera dla ucznia Pawła. "Piszesz się, dasz swoje dane?"

Źródło:
TVN24

Czy mogę zdradzić pewną tajemnicę? - zapytała w "#BezKitu" profesor Monika Płatek, karnistka i członkini Społecznej Rady do spraw Funduszu Sprawiedliwości. Przekazała, że na Radzie dyskutowano o tym, żeby nazwać ten fundusz "Funduszem Tomasza Komendy". Dodała, że pomysł jest jednak "zawieszony przez chwilę".

Profesor Płatek zdradza tajemnicę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Profesor Płatek zdradza tajemnicę w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

7-letni chłopiec został śmiertelnie potrącony na przejściu dla pieszych w Romanowie (woj. wielkopolskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że 72-letnia kierująca nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu dziecku. Chłopiec chwilę wcześniej wysiadł ze szkolnego busa.

7-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

7-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gwałtowne burze sunęły w piątek przez Polskę. Strażacy interweniowali blisko 600 razy, w tym najczęściej w województwach małopolskim i wielkopolskim. Połamane są drzewa i pozrywane dachy z budynków, w wyniku intensywnych opadów deszczu pozalewane zostały drogi.

Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, deszcz zalewał ulice. Nawałnice nad Polską

Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, deszcz zalewał ulice. Nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się stworzyć "mur dronów", by za pomocą bezzałogowców chronić zewnętrzne granice państwowe – poinformowała Agne Bilotaite, szefowa resortu spraw wewnętrznych Litwy. Podczas piątkowego spotkania na Łotwie uzgodniono również zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w krajach regionu.

"Mur dronów". Państwa bałtyckie tak chcą chronić granic

"Mur dronów". Państwa bałtyckie tak chcą chronić granic

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polski podróżnik Mariusz Majewski został skazany w Kongu na dożywotnie więzienie pod zarzutem szpiegostwa - miał przemieszczać się po linii frontu z lokalną bojówką i robić zdjęcia strategicznych miejsc. W piątek wiceszef MSZ Andrzej Szejna poinformował, że Majewski "nie jest szpiegiem, należy do klubu podróżników", a "jego zachowania wynikały z nieznajomości miejscowych obyczajów". W sprawie uwięzionego Polaka ma interweniować prezydent Andrzej Duda.

Polak ma spędzić resztę życia w afrykańskim więzieniu za szpiegostwo. Interwencja prezydenta

Polak ma spędzić resztę życia w afrykańskim więzieniu za szpiegostwo. Interwencja prezydenta

Źródło:
PAP

- W poniedziałek w Sztabie Generalnym odbędzie się prezentacja tego, jak ma wyglądać Tarcza Wschód - poinformował w piątek w Białymstoku premier Donald Tusk. Jak wskazał, "nasze argumenty stają się powoli taką oficjalną doktryną całej Unii Europejskiej". Mówił też, jak ważne są wybory do europarlamentu. - Jesteśmy o krok od tego, żeby przewagę zaczęły zdobywać siły jawnie prorosyjskie w Europie - powiedział. Premier mówił też o aktach sabotażu w Polsce.

Siedem prób sabotażu. Tusk o osobach "wynajętych" przez rosyjskie służby

Siedem prób sabotażu. Tusk o osobach "wynajętych" przez rosyjskie służby

Źródło:
TVN24, PAP

- Potrzebujemy udowodnić samym sobie i Władimirowi Putinowi, że możemy utrzymać ten kurs i ostatecznie wygrać - mówił szef MSZ Radosław Sikorski na konferencji PISM Strategic Ark. Ocenił, że zarówno Unię Europejską, jak i USA stać na to, by wesprzeć Ukrainę, bo koszt jej przegranej byłby nieporównywalnie większy.

"To absurd mówić, że jesteśmy zmęczeni tą wojną". Sikorski na konferencji PISM

"To absurd mówić, że jesteśmy zmęczeni tą wojną". Sikorski na konferencji PISM

Źródło:
PAP

- To nie było funkcjonowanie, jakiego należało oczekiwać od jednostki, która wydaje środki publiczne - powiedział w "#BezKitu" przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, odnosząc się do działań Rządowego Centrum Legislacji za czasów Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Szczuckiego. Wskazał "najbardziej wyrazistą sytuację patologiczną, jaką można sobie wyobrazić".

Maciej Berek o "najbardziej wyrazistej sytuacji patologicznej, jaką można sobie wyobrazić" w RCL za czasów PiS

Maciej Berek o "najbardziej wyrazistej sytuacji patologicznej, jaką można sobie wyobrazić" w RCL za czasów PiS

Źródło:
TVN24

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze, najważniejszy sądowniczy organ ONZ, nakazał w piątek władzom Izraela natychmiastowe wstrzymanie ofensywy w Rafah w Strefie Gazy. Decyzja ma związek z "bezpośrednim ryzykiem" dla palestyńskiej ludności cywilnej. Minister bezpieczeństwa Izraela uznał trybunał za "antysemicki", a jego postanowienie za "nieistotne".

Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah

Trybunał w Hadze nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah

Źródło:
Reuters, X, PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

- W przypadku Jarosława Kaczyńskiego będziemy składać wniosek do prokuratury za sprawczość kierowniczą - zapowiedział w piątek w "Faktach po Faktach" w TVN poseł KO Dariusz Joński, przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Joński ocenił jako "szalenie istotne" udowodnienie, że prezes PiS "rządził z tylnego siedzenia".

Joński: udowodnienie, że Kaczyński rządził z tylnego siedzenia "szalenie istotne"

Joński: udowodnienie, że Kaczyński rządził z tylnego siedzenia "szalenie istotne"

Źródło:
"Fakty po Faktach"

W piątek przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych stanął prezes PiS Jarosław Kaczyński. W czasie zeznań przekonywał, że "pełną winę za to, że te wybory się nie odbyły, ponosi Koalicja Obywatelska". Jak mówił, w 2020 roku doszedł do wniosku, że wybory kopertowe "to jest dobre rozwiązanie dla Polski" i że "to był pomysł, do którego się całkowicie przyznaje". Po posiedzeniu przewodniczący komisji Dariusz Joński zapowiedział zawiadomienie do prokuratury na Kaczyńskiego za "sprawczość kierowniczą". - Za to, że to on podejmował decyzje, choć nie miał żadnych do tego uprawnień - wyjaśniał.

Będzie zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego. Za "sprawczość kierowniczą"

Będzie zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego. Za "sprawczość kierowniczą"

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci z powiatu myślenickiego (woj. małopolskie) próbowali kilkakrotnie dostarczyć wezwanie na przesłuchanie byłemu prezesowi Orlenu, Danielowi Obajtkowi - bezskutecznie. Służby podały, że polityka nie było pod wskazanym na wezwaniu adresem.

Policjantom nie udało się dostarczyć Danielowi Obajtkowi wezwania. "Kilkakrotnie podjęliśmy próby"

Policjantom nie udało się dostarczyć Danielowi Obajtkowi wezwania. "Kilkakrotnie podjęliśmy próby"

Źródło:
PAP

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, w których dostępne będą tabletki "dzień po". Obecnie w wykazie znajduje się 770 punktów, jednak nabór wniosków do programu wciąż trwa. "Dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce" - informuje Fundusz.

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

Źródło:
PAP

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Dziewięciolatka, która została nagrana w toalecie samolotu linii American Airlines przez stewarda, sama jest winna tej sytuacji - oceniła firma w odpowiedzi na pozew złożony przez rodziców dziecka. Już dzień później linia tłumaczyła się jednak, że takie stwierdzenie powstało w wyniku błędu, i że "bardzo poważnie traktuje zarzuty dotyczące byłego członka załogi".

Steward nagrywał dzieci w toalecie. Linia lotnicza obwiniła 9-latkę

Steward nagrywał dzieci w toalecie. Linia lotnicza obwiniła 9-latkę

Źródło:
CNN, ABC News, USA Today, tvn24.pl

Daniel Obajtek, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na podkarpackiej liście Prawa i Sprawiedliwości, udzielił w ostatnich dniach serii wywiadów w lokalnych mediach. Rozmowy w katolickiej rozgłośni radiowej oraz w telewizji z Krosna poprzedziły komunikaty o tym, że są to materiały finansowane przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Dzieje się to w tym samym czasie, kiedy policja próbuje wręczyć mu wezwanie na posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Byłego prezesa Orlenu szuka też prokuratura.

Seria wywiadów Daniela Obajtka finansowanych przez PiS

Seria wywiadów Daniela Obajtka finansowanych przez PiS

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator Generalny Adam Bodnar podjął w piątek decyzję o zawieszeniu na pół roku prokuratora Prokuratury Krajowej Jakuba Romelczyka w czynnościach służbowych. Decyzja zapadła w związku z ujawnieniem treści rozmowy związanej z zawiadomieniem "o możliwości popełnienia przestępstw przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro". - Treść tej rozmowy budzi poważny niepokój - oceniła w rozmowie z TVN24 rzeczniczka Bodnara Anna Adamiak.

Adam Bodnar zawiesił prokuratora Jakuba Romelczyka

Adam Bodnar zawiesił prokuratora Jakuba Romelczyka

Źródło:
Prokuratura Krajowa, Onet, TVN24

Raper Sean Kingston i jego matka zostali aresztowani pod zarzutami oszustwa i kradzieży. Wcześniej funkcjonariusze przeszukali jego dom. Nie potwierdzono, czego dokładnie dotyczy śledztwo, ale amerykańskie media podają, że przeciwko gwiazdorowi złożono pozew dotyczący niedotrzymania warunków umowy przy zakupie 232-calowego telewizora z systemem nagłaśniającym.

Miał popełnić oszustwo przy zakupie 232-calowego telewizora. Znany raper i jego matka aresztowani

Miał popełnić oszustwo przy zakupie 232-calowego telewizora. Znany raper i jego matka aresztowani

Źródło:
CNN, NBC 6

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego zaapelowała do przewoźników o odwołanie prewencyjnie 70 procent lotów w sobotę na paryskim lotnisku Orly. Powodem tej decyzji jest zapowiedziany przez związki zawodowe strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Utrudnienia w podróżowaniu mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na skwerze przy ulicy Szafera w Łodzi ktoś przywiązał do ławki psa w podeszłym wieku. Obok zostawił miski z karmą i wodą, a także torbę z wyprawką.

Przywiązana do ławki, obok torba z wyprawką

Przywiązana do ławki, obok torba z wyprawką

Źródło:
tvn24.pl

Sztab Daniela Obajtka oblepił całe Podkarpacie tysiącami plakatów. Ale spotkać byłego szefa Orlenu w terenie jest trudno. PiS-owska "jedynka" pojawia się bez zapowiedzi w wybranych miejscach, a polityczni konkurenci wprost zarzucają Obajtkowi unikanie wyborców. Ale wyborcza arytmetyka jest nieubłagana. Tylko cud może odebrać Obajtkowi mandat europosła.

O spotkaniach z Obajtkiem wiedzą nieliczni. "Nie dostajemy żadnych informacji"

O spotkaniach z Obajtkiem wiedzą nieliczni. "Nie dostajemy żadnych informacji"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

"Prawniczy mózg PiS", "kolejny z profesorów, którymi Kaczyński tak lubi się otaczać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy zakończyła się policyjna interwencja wobec 44-latka, który ulicami Hrubieszowa (Lubelskie) wiózł motorówkę. Jak podała policja, ładunek nie był odpowiednio oznakowany.

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Na przyczepie wiózł "ogromnych rozmiarów" łódź motorową. Podróż przerwali policjanci

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 4,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 24 maja.

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl