Co ze szczepieniami ozdrowieńców? Dworczyk wyjaśnia

Źródło:
TVN24
Co ze szczepieniami ozdrowieńców? Dworczyk wyjaśnia
Co ze szczepieniami ozdrowieńców? Dworczyk wyjaśniaTVN24
wideo 2/21
Co ze szczepieniami ozdrowieńców? Dworczyk wyjaśniaTVN24

W trakcie przygotowywania stosownych dokumentów, które są podstawą prawną do wprowadzenia szczepienia jedną dawką ozdrowieńców, wpłynęła dodatkowa opinia rady wakcynologicznej przy ministrze zdrowia, która wskazała, że w części krajów są prowadzone jeszcze badania i jest rekomendacja, żeby jeszcze przeanalizować ten problem - wyjaśniał w "Sprawdzam" pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. - Uznaliśmy, że kwestię jednej dawki warto jeszcze przeanalizować, czekając na dodatkowe wyniki badań - dodał.

W czwartek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień na COVID-19 Michał Dworczyk oznajmił, że rząd chce wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. Wyjaśniał, że już od przyszłego tygodnia druga dawka szczepionki AstraZeneki będzie podawana po 12 tygodniach, a Pfizera po 42 dniach od pierwszej dawki.

Gdy jednak dziennikarze na piątkowej konferencji prasowej zaczęli dopytywać ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o szczegóły tej zmiany, ten odparł, że to jeszcze nie decyzje, tylko rekomendacje. Powiedział, że nie zapadły także decyzje w sprawie ewentualnego szczepienia ozdrowieńców tylko jedną dawką.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Niedzielski o zmianie terminów podania drugiej dawki: na razie nie ma podjętej żadnej decyzji
Niedzielski o zmianie terminów podania drugiej dawki: na razie nie ma podjętej żadnej decyzjiTVN24

Co ze szczepieniami ozdrowieńców jedną dawką?

W piątek w programie "Sprawdzam" w TVN24 pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk był pytany o kwestię szczepienia ozdrowieńców jedną dawką.

- Jak rozumiem, chodzi o informacje, które się od wczoraj pojawiły, dlatego że wczoraj miała miejsce konferencja, na której przedstawiałem realizację działań w ramach narodowego programu szczepień. Dzisiaj odnosił się również do tej kwestii pan minister Niedzielski. Powstało pytanie dotyczące szczepienia ozdrowieńców jedną dawką - mówił Dworczyk.

- Przedstawiając zmiany w narodowym programie szczepień, mówiłem o sześciu rekomendacjach rady medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim. Chodziło o poszerzenie grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, które zaczną być szczepione 15 marca. Do tej grupy dołączono osoby, które są już zdiagnozowane jako pacjenci onkologiczni, ale jeszcze nie rozpoczęli leczenia. Zostały dołączone również osoby przygotowujące się i zakwalifikowane do przeszczepów - wymieniał.

Kolejną zmianą - jak wskazał - było wydłużenie okresu pomiędzy podawaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki AstraZeneki do 12 tygodni. - Czwarta sprawa to było wydłużenie między podaniem pierwszej a drugiej dawki w przypadku szczepionek mRNA, czyli Pfizera i Moderny, do 42 dni. Piątą sprawą było odroczenie szczepienia ozdrowieńców o sześć miesięcy od momentu zachorowania. Szóstą sprawą była kwestia szczepienia ozdrowieńców jedną dawką - wyliczał.

"Rekomendacja, żeby jeszcze przeanalizować ten problem"

- W trakcie przygotowywania stosownych dokumentów, które są podstawą prawną do wprowadzenia tych zmian w życie w tej jednej kwestii, czyli szczepienia jedną dawką ozdrowieńców, wpłynęła dodatkowa opinia rady wakcynologicznej przy ministrze zdrowia, która wskazała, że w części krajów są prowadzone nad tym jeszcze badania i (jest) rekomendacja, żeby jeszcze przeanalizować ten problem - podkreślił Dworczyk.

Zauważył, że są takie kraje, jak Francja, Wielka Brytania, które stosują tę zasadę szczepienia ozdrowieńców jedną dawką.

- W związku z tym te pięć rekomendacji spośród sześciu zostało wprowadzonych i przełożonych na język stosownych przepisów, natomiast uznaliśmy, że kwestię jednej dawki warto jeszcze przeanalizować, czekając na dodatkowe wyniki badań - dodał pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19.

Zaznaczył, że pozostałe pięć decyzji będą obowiązywały od przyszłego tygodnia.

Dworczyk: uznaliśmy, że kwestię szczepienia jedną dawką ozdrowieńców warto jeszcze przeanalizować, czekając na dodatkowe wyniki badań
Dworczyk: uznaliśmy, że kwestię szczepienia jedną dawką ozdrowieńców warto jeszcze przeanalizować, czekając na dodatkowe wyniki badańTVN24

Nowe zasady dla osób, które będą się dopiero zapisywać na szczepienia

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że "wszyscy, którzy do tej pory mają wystawione skierowania - wszyscy seniorzy 70 plus, wszystkie osoby z grupy 0 czy inne osoby, które miały wystawione skierowania - są szczepione na startych zasadach".

Dopytywany, czy w związku z tym osoby zapisane na szczepienia nie muszą się martwić, że dotkną ich zmiany, podkreślił, że "absolutnie nie". - Nic się tutaj nie zmienia i to nie tylko w przypadku osób, które już przyjęły pierwszą dawką, mają swój termin umówiony, ale nawet tych, które nie mają terminu umówionego, ale mają już wystawione skierowanie - oświadczył.

Podkreślił, że nowe zasady będą obowiązywały osoby, które będą się dopiero zapisywać na szczepienia.

"Cały czas wzrosty zachorowań" w najbliższych tygodniach

Ministerstwo Zdrowia przekazało w piątek, że w ciągu doby wykryto zakażenie u 15 829 osób. Resort podał, że zmarło 263 chorych, z których 216 miało też inne schorzenia. Od początku epidemii zanotowano 44 912 zgonów i zdiagnozowano 1 766 490 chorych z COVID-19. Z kolei tydzień temu, w piątek 26 lutego, dobowa liczba nowych zakażeń wynosiła 11 539, zmarło 259 osób. Dwa tygodnie temu natomiast, w piątek 19 lutego, koronawirusa stwierdzono u 8777 osób i potwierdzono 241 zgonów.

- Posługujemy się prognozowaniem i modelami matematycznymi, ale one są niedoskonałe. Wszystkiego dokładnie nie da się przewidzieć. Mamy trzecią falę pandemii. W dużej mierze od nas zależy, z jaką siłą ona przetoczy się przez Polskę - mówił Dworczyk.

Przyznał, że "najbliższe tygodnie będą to cały czas wzrosty zachorowań".

Pytany, kiedy rząd spodziewa się, że te wzrosty wyhamują, odparł: - To zależy od nas, to znaczy od tego, czy w sposób odpowiedzialny będziemy postępować, czy będziemy przestrzegać zasad sanitarnych, czy będziemy używać środków ochronnych, dużo zależy od naszej odpowiedzialności.

- Do tej pory pomimo zmęczenia pandemią Polacy wykazywali się dużą odpowiedzialnością. Oczywiście zdarzały się sytuacje łamania przepisów, niemniej w skali ogólnopolskiej trzeba powiedzieć, że Polacy zachowywali się i zachowują w sposób odpowiedzialny - dodał.

Dworczyk: w najbliższych tygodniach będą cały czas wzrosty zachorowań
Dworczyk: w najbliższych tygodniach będą cały czas wzrosty zachorowańTVN24

"Przede wszystkim omawiana jest sytuacja bieżąca, czyli wzrost zachorowań w bardzo wielu województwach"

Pełnomocnik rządu do spraw szczepień powiedział, że dzisiaj na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nie było dyskusji o jakimkolwiek luzowaniu obostrzeń. - Przede wszystkim omawiana jest sytuacja bieżąca, czyli wzrost zachorowań w bardzo wielu województwach i decyzje, które ewentualnie mogą zapadać w związku z tymi wzrostami zachorowań - mówił.

- Mamy nadzieję, że trzecia fala wyhamuje za te kilka tygodni i jeżeli tylko sytuacja epidemiologiczna będzie pozwalała na to, to wtedy chcielibyśmy obostrzenia luzować, ale to wszystko zależy od rozwoju pandemii w Polsce - podkreślił.

"Dopóki nie ma decyzji w tych sprawach, to nie powinno się dywagować na ten temat"

W piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 13 do 20 marca w województwie pomorskim będą obowiązywały dodatkowe obostrzenia. Restrykcje w Pomorskiem będą takie same, jak w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie obostrzenia zostaną przedłużone, z jedną modyfikacją dotyczącą szkół.

Dworczyk był pytany w "Sprawdzam" w TVN24, czy najbliższe dni to będą kolejne województwa, do których będą wracały obostrzenia. Odpowiedział jednak, że "dopóki nie zapadną takie decyzje, jak w przypadku wymienionych województw, nie powinno się prowadzić takich dywagacji". - Bo dla tysięcy czy nawet milionów Polaków oznacza to bardzo konkretne konsekwencje - mówił.

- Ja jestem nudnym interlokutorem. Będę powtarzał, że dopóki nie ma decyzji w tych sprawach, to nie powinno się dywagować na ten temat. Ja na pewno takich rozważań nie będę w mediach prowadził - dodał.

Autorka/Autor:kb//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Za dalszymi pracami nad przepisami o tabletce "dzień po" zagłosowało w czwartek 88 posłów PiS, włącznie z Jarosławem Kaczyńskim. Po ogłoszeniu wyników na sali plenarnej dało się słyszeć okrzyki i śmiech, rozległy się również brawa. Do marszałka Sejmu podeszła wtedy Barbara Bartuś z PiS i zaczęła z nim dyskutować. Po krótkiej wymianie zdań Szymon Hołownia oświadczył, że posłanka informuje, iż "to głosowanie, które odbyło się przed chwilą ze strony klubu Prawa i Sprawiedliwości było głosowaniem w pełni świadomym". - Proszę więc nie szydzić z posłów PiS - dodał.

Kaczyński i inni posłowie PiS zagłosowali za pracami nad tabletką "dzień po". Zamieszanie w Sejmie

Kaczyński i inni posłowie PiS zagłosowali za pracami nad tabletką "dzień po". Zamieszanie w Sejmie

Źródło:
TVN24

Kierowca autobusu wezwał policję do agresywnej pasażerki, która nie chciała ustawić bezpiecznie wózka z dziećmi. - Zaraz po zdarzeniu opisał wszystko swojemu przewoźnikowi i przekazał nagranie sytuacji - mówi prawniczka kierowcy. Reakcja przewoźnika? Publicznie zagroził kierowcy surowymi konsekwencjami i mimo jego żądania do teraz nie usunął piętnującego oświadczenia. Sprawą zajmuje się policja. Publikujemy nagranie z prywatnego wideorejestratora kierowcy.

Kierowca wyprosił pasażerkę, która go obrażała. Grozi mu za to kara. Nowe nagranie z autobusu

Kierowca wyprosił pasażerkę, która go obrażała. Grozi mu za to kara. Nowe nagranie z autobusu

Źródło:
tvn24.pl

Matka Aleksieja Nawalnego przekazała, że widziała ciało syna i podpisała akt zgonu. W nagraniu opublikowanym na oficjalnym profilu Nawalnego powiedziała, że próbowano zmusić ją do zorganizowania potajemnego pochówku. - Chcą mnie zaprowadzić na skraj cmentarza, do świeżego grobu i powiedzieć: "tu leży twój syn". Nie zgadzam się na to - mówiła matka Nawalnego. Wcześniej apelowała do Putina o możliwość zobaczenia ciała zmarłego syna.

Matka Nawalnego widziała ciało syna. Podpisała akt zgonu

Matka Nawalnego widziała ciało syna. Podpisała akt zgonu

Źródło:
Reuters

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wyjazdu skazanych w aferze gruntowej agentów Biura do domu publicznego w Wiedniu. Według Tomasza Kaczmarka stało się to na polecenie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Regionalna w Łodzi.

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

"Afera wiedeńska". CBA złożyło zawiadomienie, sprawa w prokuraturze

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wystąpienia premiera Donalda Tuska w trakcie sejmowej debaty w sprawie wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości doszło do przepychanki słownej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w dość zdecydowany sposób przerwał okrzyki z sejmowych ław.

Tusk zaczyna wystąpienie, Hołownia: to nie jest telewizja, a wy nie jesteście na kanapie z chipsami

Tusk zaczyna wystąpienie, Hołownia: to nie jest telewizja, a wy nie jesteście na kanapie z chipsami

Źródło:
TVN24

Orange Polska kontynuuje proces wyłączania sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina - poinformował operator. Zwrócono przy tym uwagę, że dla niektórych użytkowników będzie to oznaczało konieczność wymiany karty SIM lub telefonu. Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska.

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Źródło:
tvn24.pl

W czwartkowym głosowaniu parlamentarzyści przyjęli nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat.

Sejm przyjął ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Sejm przyjął ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszym świadkiem, pierwszym nazwiskiem politycznym, które wezwiemy przed oblicze komisji, będzie Jarosław Kaczyński. Wezwanie wystawione zostanie na dzień 15 marca tego roku - oznajmiła przewodnicząca sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa posłanka Magdalena Sroka.

Jarosław Kaczyński będzie pierwszym świadkiem komisji śledczej do spraw Pegasusa. Podano datę

Jarosław Kaczyński będzie pierwszym świadkiem komisji śledczej do spraw Pegasusa. Podano datę

Źródło:
TVN24

Dziewczynka przebywająca wraz z rodziną na wakacjach na Florydzie zmarła przysypana piaskiem na plaży w Lauderdale-by-the-Sea. Zapadł się dół, który wykopali razem z bratem.

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Nie żyje siedmiolatka przysypana piaskiem na plaży

Źródło:
The New York Times, NBC 6

W Sejmie w czwartek trwała debata nad wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. W imieniu Konfederacji głos zabrał Sławomir Mentzen. Po płomiennym przemówieniu nagle zrobił pauzę, spojrzał w górę i po chwili powiedział z uśmiechem: "i zapomniałem, skończyła się taśma". Po kolejnej chwili ciszy dodał "no kurde", aż wreszcie zadeklarował jak zagłosuje jego partia. Z błędem, który musiał od razu poprawić.

Płomienne przemówienie nagle przerwane. "Zapomniałem, skończyła się taśma"

Płomienne przemówienie nagle przerwane. "Zapomniałem, skończyła się taśma"

Źródło:
TVN24

Jarosław Kaczyński mówił na czwartkowej konferencji prasowej o swojej przyszłości na czele PiS. - Oczywiście, jeśli partia zdecyduje inaczej, to będzie inaczej. Ale jeżeli uzyskam odpowiednie poparcie ze strony kongresu partii, to dalej tym szefem partii będę - powiedział. Dodał, że "nie jestem z natury dezerterem, a jest walka wewnątrz Polski".

Kaczyński o swojej przyszłości na czele PiS. "Nie jestem z natury dezerterem"

Kaczyński o swojej przyszłości na czele PiS. "Nie jestem z natury dezerterem"

Źródło:
TVN24, PAP

W Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) pojawiła się oferta sprzedaży małej kawalerki w centrum miasta o powierzchni niecałych ośmiu metrów kwadratowych. Jej cena to 169 tysięcy złotych. Eksperci są zgodni - jest to rzadka oferta, ale nie dziwi, bo rynek potrzebuje różnorodności. Jak mówią, jeśli znajdzie się kupiec, to będzie znak, że jest zapotrzebowanie na tego typu lokale.

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Ośmiometrowa kawalerka za prawie 170 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Około ośmiu miliardów złotych brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Źródło:
PAP

Jest ważne, aby przywództwo Kongresu wiedziało, że jako sojusznicy bardzo pilnie śledzimy tę sprawę i że ona będzie miała wpływ na postrzeganie tego, czy Ameryka jest sojusznikiem, na którym można polegać - powiedział w czwartek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, komentując impas w amerykańskim parlamencie dotyczący pakietu pomocy dla Ukrainy. Szef polskiego MSZ przebywa obecnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych.

Sikorski w USA. Komentował słowa Trumpa i impas w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Sikorski w USA. Komentował słowa Trumpa i impas w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Źródło:
PAP

"Wniosek formalny w sprawie mrożenia uszek z grzybami został przyjęty, wybaczcie państwo nie będziemy go poddawać pod głosowanie". W Sejmie w środę doszło do nietypowej wymiany zdań między marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i posłem Konfederacji Konradem Berkowiczem.

Marszałek Hołownia o pośle Konfederacji: ma talent, ewidentnie. Złoty przycisk. A poszło o uszka na mównicy

Marszałek Hołownia o pośle Konfederacji: ma talent, ewidentnie. Złoty przycisk. A poszło o uszka na mównicy

Źródło:
TVN24

Naprawa wymiaru sprawiedliwości była jednym z głównych postulatów koalicji demokratycznej 15 października - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas debaty nad wotum nieufności wobec niego. Podkreślał, że działania te są podejmowane, aby "odzyskać zaufanie obywatela do państwa". - Wolny obywatel nie może się bać, że państwo wkroczy do jego domu, będzie sprawdzać różne rzeczy w jego telefonie, będzie się wtrącać w trudne sprawy moralne - dodał. W głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla Bodnara.

Adam Bodnar obroniony w Sejmie. "Nie zawrócimy z obranej drogi"

Adam Bodnar obroniony w Sejmie. "Nie zawrócimy z obranej drogi"

Źródło:
TVN24, PAP

Wydarzenia przed Sejmem to nie był wynik żadnej nielojalności, tylko jakiegoś nieporozumienia - mówił Jarosław Kaczyński. Odniósł się do szarpaniny, do której doszło, gdy chciano wprowadzić do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prezes PiS wyjaśniał, jaki był plan. - Miało być tak, że ja, jeszcze kilka innych osób i oczywiście dwaj zainteresowani, czyli panowie Kamiński i Wąsik, idą. Pokazujemy dokumenty - powiedział. Jego zdaniem inni posłowie ruszyli ku budynkowi, gdyż byli "zdezorientowani".

Jarosław Kaczyński wyjaśnił, jak miało wyglądać wejście z Kamińskim i Wąsikiem do Sejmu

Jarosław Kaczyński wyjaśnił, jak miało wyglądać wejście z Kamińskim i Wąsikiem do Sejmu

Źródło:
TVN24

Tobiasz Bocheński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w kwietniowych wyborach samorządowych na prezydenta Warszawy, skrytykował w czwartek politykę komunikacyjną władz stolicy. - Obserwujemy chaos i uleganie pewnym modom - ocenił polityk. Obiecał że, jeśli zostanie prezydentem, "nie będzie ideologicznego zwężania ulic". Za jego plecami na konferencji prasowej stał między innymi działacz PiS Oskar Szafarowicz.

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Bocheński obiecuje, że odkorkuje Warszawę. Za plecami kandydata kontrowersyjny działacz PiS

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom ma być kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Łodzi - dowiedział się nieoficjalnie tvn24.pl. - Nie potwierdzam i nie zaprzeczam - powiedziała naszemu dziennikarzowi posłanka. Oficjalna prezentacja ma się odbyć w piątek przed południem. Z kolei ramienia Konfederacji o urząd prezydenta Łodzi powalczy pochodząca z Częstochowy, a mieszkająca od 15 lat w Łodzi Klaudia Domagała. Wcześniej start ogłosiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Trzy kobiety powalczą o stanowisko prezydentki Łodzi

Trzy kobiety powalczą o stanowisko prezydentki Łodzi

Źródło:
tvn24.pl

Blady strach padł na właścicieli czworonogów z Aleksandrowa Łódzkiego. Od kilku tygodni nieznany sprawca strzela do zwierząt z wiatrówki. Ranne zostały dwa koty, a kilka z nich nie wróciło do swoich właścicieli. Celem stały się też psy. - Był taki zielony laser i potem było słychać strzały - opowiada jedna z mieszkanek. Policja prowadzi postępowanie pod kątem znęcania się nad zwierzętami.

Zielony laser i strzały. Koty są poranione lub w ogóle nie wracają

Zielony laser i strzały. Koty są poranione lub w ogóle nie wracają

Źródło:
tvn24.pl

Ewa Drzyzga w fałszywej reklamie. "Kolejny raz mój wizerunek został wykorzystany. Tym razem przez naciągaczy, którzy chcą Wam wmówić, że warto zainwestować u nich pieniądze" - pisze dziennikarka na Instagramie. O wszystkim dowiedziała się od swoich fanów.  

Ewa Drzyzga padła ofiarą oszustów

Ewa Drzyzga padła ofiarą oszustów

Źródło:
TVN24, uwaga.tvn.pl

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

Na jednym z parkingów w stanie Massachusetts kierowca uderzył w inne pojazdy w taki sposób, że jego samochód utknął wciśnięty pomiędzy dwa inne. Uwięziony mężczyzna został wyciągnięty z pojazdu przez służby ratunkowe, odniósł jedynie lekkie obrażenia.

"Kanapka" z samochodów na sklepowym parkingu

"Kanapka" z samochodów na sklepowym parkingu

Źródło:
CBS News, ENEX, Boston.com

Mieszkanka warszawskiego Targówka, nie dając sobie rady z niekontrolowanym rozrostem hodowli szczurów, przeniosła ją do piwnicy. Lokatorzy bloku skarżyli się na fetor rozchodzący się po całym budynku. W rozwiązaniu szczurzego problemu pomogli strażnicy miejscy.

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

50 szczurów w bloku. Właścicielka nie zapanowała nad rozrostem hodowli

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe z uwagi na przedawnienie czynów umorzył postępowanie w sprawie europosłanki Magdaleny Adamowicz oskarżonej o dwa oszustwa podatkowe, których miała się dopuścić w 2012 i 2013 roku. Prokuratura zarzucała wtedy polityczce KO błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów. Postanowienie jest nieprawomocne.

Jest decyzja sądu w sprawie Magdaleny Adamowicz. Była oskarżona o oszustwa podatkowe

Jest decyzja sądu w sprawie Magdaleny Adamowicz. Była oskarżona o oszustwa podatkowe

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve wciąga totalnie. Nawet tych, którzy do kina sci-fi podchodzą sceptycznie. Kanadyjczyk udowodnił, że z literatury sci-fi można stworzyć fenomenalne widowisko, skłaniające do głębszej refleksji. W prawie trzygodzinnej opowieści jest wszystko, co najlepsze we współczesnym kinie. Mało tego: film pozostawia poczucie niedosytu, budząc apetyt na to, co wydarzy się dalej. Niedosytu, jaki towarzyszy oczekiwaniu kolejnego sezonu najlepszych seriali. O filmie pisze Tomasz-Marcin Wrona w cyklu "Wybór Wrony".

"Diuna: Część druga" w reżyserii Denisa Villeneuve. Arcydzieło, które przekracza granice

"Diuna: Część druga" w reżyserii Denisa Villeneuve. Arcydzieło, które przekracza granice

Źródło:
tvn24.pl

Zużywające ogromne ilości energii komputery zwane "koparkami" i router internetowy odkryli policjanci w stacji transformatorowej w pobliżu drogi krajowej nr 12 pod Głogowem (woj. dolnośląskie). W sprawie zatrzymano 48-latka, któremu za kradzież grozi nawet pięć lat więzienia.

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Kopalnia kryptowalut ukryta w starej stacji transformatowej

Źródło:
tvn24.pl
"Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

"Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Akademia Fonograficzna ZPAV ogłosiła nominacje do Fryderyków 2024. Szansę na najwięcej statuetek ma Vito Bambino, który otrzymał aż osiem nominacji. Kto jeszcze został wyróżniony? Przedstawiamy listę nominacji w kategoriach muzyki rozrywkowej.

Fryderyki 2024. Osiem nominacji dla Vito Bambino - lista nominowanych

Fryderyki 2024. Osiem nominacji dla Vito Bambino - lista nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Pogrzeb Tomasza Komendy odbędzie się 26 lutego we Wrocławiu - poinformował w mediach społecznościowych jego brat, Gerard Komenda. Potwierdził też doniesienia, że mężczyzna zmagał się z chorobą nowotworową.

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Tomasza Komendy? Brat przekazał informację

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Tomasza Komendy? Brat przekazał informację

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Bez lekarzy, pielęgniarek i kontraktu z NFZ, za to z przecięciem wstęgi przez polityków PiS i poświęceniem przez proboszcza - tak "otwarto" nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie (woj. małopolskie). Placówka nie przyjmuje pacjentów, bo nie ma zapewnionego finansowania. NFZ z rozwiązaniem problemu się nie spieszy, a radni, którzy obiekt "otwierali", o braku środków na działalność dowiedzieli się od nas.

Politycy PiS "otworzyli" nowe centrum psychiatrii dla dzieci. Pacjentów nie przyjmuje

Politycy PiS "otworzyli" nowe centrum psychiatrii dla dzieci. Pacjentów nie przyjmuje

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) konstruuje lądownik księżycowy, którego zadaniem będzie dostawa różnego rodzaju ładunków na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Najważniejszy element konstrukcji, czyli ramię robotyczne, stworzy polska firma PIAP Space.

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 BiS

Lądownik księżycowy Nova-C ma w czwartek dotrzeć na powierzchnię Księżyca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat i zarazem pierwsze w historii z wykorzystaniem prywatnego statku kosmicznego.

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Już dziś historyczna próba lądowania USA na Księżycu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie od prawie stu lat przyciąga najzdolniejszych pianistów świata. Prawdopodobnie również tych najodważniejszych, o czym przekonuje film dokumentalny Jakuba Piątka "Pianoforte". - Jest to wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie. Miałem zresztą okazję, żeby to zobaczyć na własne oczy - mówi Piątek w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną.

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

"Wydarzenie, które potrafi w ciągu jednej nocy odmienić komuś życie". Przyjrzał mu się z bardzo bliska

Źródło:
tvn24.pl

"Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego, budził nie tylko ciekawość, ale i obawy, czy sprosta oczekiwaniom. Film w reżyserii Artura Żmijewskiego od tygodnia można oglądać w kinach.  

Świetny weekend otwarcia filmu "Sami swoi. Początek" 

Świetny weekend otwarcia filmu "Sami swoi. Początek" 

Źródło:
TVN

Dziennikarka "Faktów" TVN Renata Kijowska znalazła się na liście nominowanych do nagrody Pióro Nadziei 2023. Zwycięzców nagrody Amnesty International poznamy podczas gali 14 marca.

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Pióro Nadziei 2023. Renata Kijowska z "Faktów" TVN na liście nominowanych do nagrody Amnesty International

Źródło:
Amnesty International Polska, tvn24.pl

"Klara" to nowy serial Player Original nakręcony na podstawie debiutu literackiego Izabeli Kuny. W produkcji zagra plejada gwiazd. Pierwszy odcinek 22 marca w Playerze.  

Premiera nowego serialu Playera

Premiera nowego serialu Playera

Źródło:
TVN24

Za nami ostatni odcinek serialu "Detektyw: Kraina nocy". Długo oczekiwana czwarta seria kultowej produkcji "Detektyw" nie zawiodła widzów. Oglądalność była rekordowa. Cały sezon można obejrzeć na HBO Max.

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

Źródło:
TVN24