W nocy z wtorku na środę weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem. Szefowie MSZ Polski i Ukrainy zawarli porozumienie w sprawie ekshumacji ciał polskich ofiar zbrodni wołyńskiej. Robert Lewandowski stał się trzecim piłkarzem, któremu udało się zdobyć 100 goli w Lidze Mistrzów. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 27 listopada.
1. Zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem
O godzinie 4 czasu lokalnego w nocy z wtorku na środę weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem, wynegocjowane przez rządy Izraela i Libanu.
Zgodnie z porozumieniem siły Izraela mają przez najbliższe dwa miesiące stopniowo wycofać się z południowego Libanu, a rządowe siły Libanu objąć kontrolę nad tym terytorium.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Netanjahu za zawieszeniem broni. "Historyczny błąd" czy "zakończenie niszczycielskiego konfliktu"?
2. Ustalenia w sprawie ekshumacji
We wtorek w Warszawie spotkali się szefowie MSZ Polski i Ukrainy - Radosław Sikorski i Andrij Sybiha. Tematem spotkania były relacje polsko-ukraińskie, a także polityka transatlantycka.
- Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium - przekazał szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślił, że zostało to zawarte we wspólnie uzgodnionym oświadczeniu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szefowie polskiej i ukraińskiej dyplomacji o ekshumacjach. "Nie ma żadnych przeszkód"
3. Wybitne osiągnięcie Lewandowskiego
Robert Lewandowski przekroczył granicę stu goli w Lidze Mistrzów, a dokonał tej sztuki we wtorkowym meczu FC Barcelona ze Stade Brest.
Polak stał się trzecim piłkarzem z takim wyczynem w historii. Przed nim uczynili to tylko wielcy Cristiano Ronaldo i Lionel Messi.
4. Sektor samochodowy reaguje na słowa Trumpa
Kursy akcji producentów samochodów spadały we wtorek po zapowiedzi amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa dotyczącej nałożenia 25-procentowych ceł na wszystkie towary z Kanady i Meksyku.
Trump dodał, że cła pozostaną w mocy, dopóki oba kraje nie zaczną ograniczać dostaw narkotyków, w szczególności fentanylu, i liczby migrantów przekraczających nielegalnie granicę ze Stanami Zjednoczonymi.
5. Dziennikarka "Superwizjera" z prestiżową nagrodą
Ewa Galica z "Superwizjera" zdobyła nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii wideo. Wyróżniona została za "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie".
Reportaż można obejrzeć w TVN24 GO. Nagrody przyznano także w kategoriach audio, tekst i fotografia.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: STR/PAP/EPA