"Kraków potrzebuje tego, co uosabia ksiądz Boniecki". Wyjątkowe drzewo na 90. urodziny

Na Plantach posadzono urodzinowy cedr ks. Adama Bonieckiego
Prezes zarządu fundacji "Tygodnika Powszechnego" i wiceprezydent Krakowa o cedrze dla ks. Bonieckiego
Źródło: TVN24

Ksiądz Adam Boniecki dostał na swoje 90. urodziny wyjątkowy prezent - symbolizujący długowieczność cedr, który został posadzony na krakowskich Plantach. - To jest dar dla mnie i od razu powiedzieli, że go tu trzeba zasadzić i się szalenie cieszę. Nie będzie nas, będzie las - mówił ks. Boniecki.

Symbolizujący długowieczność cedr podarowany ks. Adamowi Bonieckiemu z okazji 90. urodzin został posadzony w poniedziałek na krakowskich Plantach, w pobliżu kolegiaty św. Anny, z którą kapłan przez lata był związany. Redaktor senior "Tygodnika Powszechnego" otrzymał drzewko od przyjaciół i współpracowników podczas obchodów jego jubileuszu w Muzeum Manggha.

Rozmowa ks. Adama Bonieckiego z Katarzyną Kolendą-Zaleską w TVN24 GO

Jak mówił Aleksander Kardyś, prezes zarządu fundacji "Tygodnika Powszechnego", pomysł na podarowanie cedru "przyszedł z Tygodnika". - Szukaliśmy czegoś, co byłoby symboliczne, fajne i trwałe. Pojawił się cedr libański, nie było łatwo go znaleźć, ale okazało się, że w Poznaniu jest szkółka, która się specjalizuje w cedrach - powiedział.

Na Plantach posadzono urodzinowy cedr ks. Adama Bonieckiego
Na Plantach posadzono urodzinowy cedr ks. Adama Bonieckiego
Źródło: PAP/Art Service

"Kraków potrzebuje drzew, odwagi, empatii, tego wszystkiego, co uosabia ks. Adam Boniecki"

- To dar Krakowa dla księdza Adama Bonieckiego - powiedział podczas wydarzenia wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.

- Cedr to wyjątkowe drzewo - dumne, szlachetne, wielkie. Wyczytałem coś, co bardzo mi się spodobało - że nie poddaje się szkodnikom i świetnie sobie z nimi radzi. Kraków potrzebuje drzew, odwagi, empatii, tego wszystkiego, co uosabia ksiądz Adam Boniecki. Potrzebujemy księdza Adama Bonieckiego - dodał Mazur.

- To jest dar dla mnie i od razu powiedzieli, że go tu trzeba zasadzić i się szalenie cieszę. Nie będzie nas, będzie las - skwitował ks. Boniecki.

Ksiądz Boniecki otrzymał drzewo w prezencie podczas obchodów swoich 90. urodzin
Ksiądz Boniecki otrzymał drzewo w prezencie podczas obchodów swoich 90. urodzin
Źródło: PAP/Art Service

- Psalm 92 jest jednym z wielu miejsc w Piśmie Świętym, które wspomina o cedrze jako symbolu trwałości, długowieczności, ale też triumfu, niepoddawania się przeciwnościom. Cedr jest też zwyczajnie pięknym drzewem, stąd pojawił się pomysł, żeby to właśnie on był symbolicznym podarunkiem dla księdza Adama Bonieckiego na 90. urodziny - powiedział zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" Michał Kuźmiński.

drzewo 1
Ksiądz Boniecki dostał wyjątkowy prezent na 90 urodziny. "Nie będzie nas, będzie las"
Źródło: TVN24

Kim jest ksiądz Adam Boniecki?

Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. W latach 1999–2011 był redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego", z którym związany jest od 1964 r. W czasach PRL był wychowawcą niepokornej młodzieży, m.in. w krakowskim duszpasterstwie św. Anny, i współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników. W latach 70. podróżował po Europie, gdzie opisywał posoborową przemianę w Kościele.

Czytaj także: Ksiądz Adam Boniecki w swoje 90. urodziny: jeszcze mam zamiar żyć

Po wyborze papieża Polaka przygotował monumentalne "Kalendarium życia Karola Wojtyły", później przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję "L’Osservatore Romano". Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski.

Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, w latach 1993–1999 był przełożonym generalnym tego zakonu. Kiedy po powrocie do Polski i do redakcji "TP" stał się jednym z najważniejszych komentatorów rzeczywistości III RP, nowe władze zgromadzenia nałożyły nań zakaz wystąpień medialnych poza "Tygodnikiem".

Jest autorem książek i laureatem wielu nagród, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej.

Czytaj także: