Premier Donald Tusk zdecydował o przejęciu zarządza kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Od poniedziałku rusza akcja "Feniks". W Libanie doszło do kolejnej serii wybuchów, tym razem krótkofalówek. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 19 września.
1. Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego
- To miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe. Służbami nikt nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 mieszkanka Stronia Śląskiego. Zareagował premier Donald Tusk i poinformował o przejęciu zarządzania kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. - Robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny. Jeśli poskutkowało, to znaczy, że te apele były skuteczne - powiedział w rozmowie w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan
2. Zapora "zdała egzamin"
- Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic w województwie lubuskim zdała egzamin - przekazał wieczorem mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.
Sytuacja w Nowogrodzie Bobrzańskim się ustabilizowała. Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra - ocenił strażak.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapora zdała egzamin
3. W poniedziałek rusza operacja "Feniks"
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła poinformował w "Kropce nad i" w TVN24, że od poniedziałku rusza akcja "Feniks" - "największa operacja w historii Polski", w ramach której wojsko zaangażuje się w odbudowę terenów dotkniętych powodzią.
Generał mówił, że 12 tysięcy żołnierzy było w środę zaangażowanych w działania związane z powodzią. W czwartek ta liczba może zwiększyć się do 16 tysięcy. Najwięcej żołnierzy jest teraz w województwie dolnośląskim.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"
4. Seria eksplozji w Libanie
W środę doszło do serii wybuchów krótkofalówek - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadków i libańskie służby bezpieczeństwa. Według źródeł agencji urządzenia zostały zakupione przez Hezbollah około pięciu miesięcy temu, mniej więcej w tym samym czasie, co partia pagerów, które eksplodowały we wtorek.
Są zabici i ranni. Wiele ofiar ma rany brzucha i dłoni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji
5. Kempa będzie doradzać prezydentowi Dudzie
Była europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Kempa ma nowe stanowisko - będzie doradzać prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
"Czas trudny, w moim regionie kataklizm powodzi i ogrom cierpienia. Pierwsze sprawy związane z kierunkami działań zostały omówione" - napisała.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Beata Kempa ma nowe stanowisko
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Cesarz/PAP/EPA