TVN24 | Polska

Polski obywatel uprowadzony w Burkinie Faso uwolniony

TVN24 | Polska

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Burkina Faso mierzy się z częstymi atakami dżihadystów. Materiał archiwalny
Reuters ArchieveBurkina Faso mierzy się z częstymi atakami dżihadystów. Materiał archiwalny

W ostatnich dniach uwolniony został polski obywatel uprowadzony w Burkinie Faso pod koniec kwietnia 2022 - potwierdziło w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polak odzyskał wolność dzięki doskonałej współpracy MSZ, ambasady RP w Dakarze z władzami Burkiny Faso oraz współpracy ze strony rodziny - zaznaczył resort.

W środę wieczorem AFP poinformowało, że w Burkinie Faso 24 czerwca uwolniono Polaka, o którego porwaniu w kwietniu nie informowano wcześniej. Minister obrony Burkiny Faso Valerie Kabore przekazała, że Polak został przekazany delegacji przysłanej przez polskie władze.

W czwartek informację o uwolnienia Polaka potwierdziło MSZ. "W ostatnich dniach uwolniony został obywatel polski uprowadzony w Burkinie Faso pod koniec kwietnia 2022. Polak odzyskał wolność dzięki doskonałej współpracy MSZ, Ambasady RP w Dakarze i polskich instytucji bezpieczeństwa z władzami Burkiny Faso oraz współpracy ze strony rodziny" - podkreślił resort w komunikacie.

MSZ apeluje o "unikanie podróży" do niebezpiecznych krajów

Zaznaczono, że od początku działania polskich instytucji były koordynowane w ramach międzyresortowego zespołu ds. uprowadzeń terrorystycznych obywateli RP poza granicami kraju pod przewodnictwem wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. Służba konsularna pozostawała w stałym kontakcie z rodziną porwanego.

"Ciesząc się z powrotu naszego rodaka, prosimy, by uszanować prywatność uwolnionego oraz jego rodziny. Z uwagi na charakter sprawy MSZ nie będzie podawał dalszych szczegółów zdarzenia" - zastrzegł resort dyplomacji.

Jednocześnie MSZ zaapelowało o "unikanie podróży do krajów i regionów, w których nie jest bezpiecznie, szczególnie ze względu na konflikt zbrojny, sytuację polityczną, liczne rozboje i porwania, zamieszki, epidemie itp.".

Resort dyplomacji radzi, by przed wyjazdem zawsze sprawdzać ostrzeżenia dla podróżujących na stronie MSZ oraz dokładnie zapoznać się z warunkami panującymi w danym państwie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości