Terlecki: będziemy chcieli uniknąć weta, jeżeli zostaną wycofane pomysły kierowane wobec Polski

TERLECKI 2
Terlecki: zgodziliśmy się, że obrona suwerenności zarówno politycznej, jak i ekonomicznej jest istotna
Źródło: TVN24

Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności zarówno politycznej, jak i ekonomicznej jest istotna, i zgodziliśmy się z tym, że Unia nie może działać poza traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje - powiedział po posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak dodał, Polska będzie chciała "uniknąć weta, jeżeli to będzie możliwe". - To znaczy, jeżeli wycofane zostaną te pomysły, które kierowane są pod adresem nas i Węgier - zastrzegł.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe 25 państw Unii Europejskiej zaakceptowało tę propozycję. W związku z tym przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Elementem pakietu budżetowego jest też tak zwany fundusz odbudowy po epidemii COVID-19.

"Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności zarówno politycznej, jak i ekonomicznej jest istotna"

We wtorek wieczorem odbyło się posiedzenie Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Posiedzenie dotyczyło przede wszystkim sytuacji w Europie w związku z budżetem Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Omawialiśmy oczywiście sprawy bieżące, w tym sprawę budżetu i kwestie, jakie są przed nami w Unii Europejskiej - powiedział po spotkaniu szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. - Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności zarówno politycznej, jak i ekonomicznej jest istotna. I zgodziliśmy się z tym, że Unia jednak nie może działać poza traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje.

Jak powiedział, "będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli to będzie możliwe". - To znaczy, jeżeli wycofane zostaną te pomysły, które kierowane są pod adresem nas i Węgier - wyjaśnił.

Pytany o to, że holenderska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę obligującą swój rząd do postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości za naruszenie praworządności, Terlecki podkreślił, że Holandia jest przed wyborami. - Można się tam spodziewać różnych działań ze strony tych sił, które walczą w kampanii wyborczej - ocenił wicemarszałek Sejmu.

TERLECKI 2
Terlecki: Będziemy chcieli uniknąć weta. Jeżeli wycofane zostaną te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier
Źródło: TVN24

Spotkanie Morawiecki-Orban, rozmowa z kanclerz Niemiec

W poniedziałek wieczorem w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, aby omówić dalsze działania w kontekście negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W ubiegły czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

Piotr Mueller
Mueller o roboczym spotkaniu Morawieckiego i Orbana w Warszawie
Źródło: TVN24

W ubiegły piątek premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

sokolowski
Korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski wyjaśnia stanowisko z deklaracji Morawieckiego i Orbana
Źródło: TVN24
Czytaj także: