TVN24 | Polska

Watykan zbadał "sygnalizowane zaniedbania". Są decyzje w sprawie dwóch polskich biskupów

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP

Stolica Apostolska zakazała biskupowi Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach w diecezji, udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski i nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich. Watykan polecił także zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale wpłacenie środków na Fundację Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach.

Biskup Stefan Regmunt jest biskupem seniorem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Z kolei Stanisław Napierała to emerytowany biskup kaliski.

W przekazanych w piątek komunikacie delegat KEP do spraw ochrony dzieci i młodzieży, prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak poinformował że "Stolica Apostolska działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka 'Vos estis lux mundi' – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych"

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do biskupa Stefana Regmunta decyzję "zakazu uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej" - wskazano w komunikacie.

Otrzymał on także "zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski" oraz "nakaz finansowego uczestnictwa – z prywatnych środków – w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich".

Decyzje w sprawie biskupa Napierały

Biuro prasowe KEP przekazało również komunikat archidiecezji poznańskiej, w którym poinformowano, że "działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej".

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że "tylko w jednym z wyżej wymienionych przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania".

"W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować biskupowi Stanisławowi Napierale wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach" - poinformowano w komunikacie.

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości