Polska

"Nie miałem wyboru i musiałem zwolnić nauczycieli"

Polska

[object Object]
Robert Biedroń w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/2

Nie jest prawdą to, co mówiła minister edukacji Anna Zalewska, że reforma oświaty nie poniesie za sobą żadnych kosztów i nie będzie zwolnień - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Słupska Robert Biedroń.

Robert Biedroń zapewnił, że szkoły w Słupsku są przygotowane na rozpoczęcie we wrześniu nowego roku. Zaznaczył jednak, że nie miał wyboru, podobnie jak każdy większy samorząd w Polsce, i musiał zwolnić nauczycieli.

- W tym roku będzie mniej o 11 etatów w samorządzie - przekazał. Dodał, że 40 nauczycielom zmniejszono etaty.

- Niestety także kilka milionów złotych będę musiał przygotować na dostosowanie szkół - powiedział.

Zaznaczył, że nie jest prawdą to, co mówiła minister edukacji Anna Zalewska, że reforma oświaty nie poniesie za sobą żadnych kosztów, że nie będzie zwolnień.

- Dzisiaj się okazuje, że król jest nagi. Że trzeba zwolnić w całej Polsce kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli. Kilka miliardów złotych samorządy wydadzą tak naprawdę w błoto, bo nie na tym powinna polegać reforma oświaty - powiedział.

Dodał, że oczekiwałby podwyższenia standardów, jakości nauczania.

"Kompletny absurd"

Biedroń przypomniał, że to dopiero początek, ponieważ reforma będzie trwała jeszcze przez trzy lata.

- Przez trzy lata będziemy wygaszali gimnazja, tak że na koniec, już w trzecim roku, w niektórych gminach będzie jedna lub dwie klasy gimnazjum, a trzeba będzie go ogrzać, oświetlić, utrzymać administrację, nauczycieli. Kompletny absurd tylko dlatego, że pani minister i rządzący powiedzieli, że oni nie zamykają gimnazjów, tylko je wygaszają. Zapłacicie państwo i nauczyciele - podkreślił Biedroń.

Wygaszanie gimnazjów

Reforma oświaty rozpocznie się od września. W miejsce obecnych pojawią się 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe.

Gimnazja zostaną zlikwidowane. Rozpoczęło się już stopniowe wygaszanie gimnazjów - w tym roku nie prowadzono do nich rekrutacji. Uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę szkoły podstawowej otrzymali świadectwa promocyjne do klasy VII. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik kończący klasy III. Od 1 września 2019 roku gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH":

Biedroń: byłem szantażowany przez posłów PiS
Biedroń: byłem szantażowany przez posłów PiStvn24

Autor: js//rzw/jb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości