Jeżeli wszystkie słowa wypowiedziane w ostatnich latach w Brukseli na temat wspólnej obrony, mogły zamienić się w pociski i wyrzutnie rakietowe, Europa stałaby się największą potęgą świata. I najbardziej bezpieczną - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk, który uczestniczy w dwudniowym nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.
"Jeżeli wszystkie słowa wypowiedziane w ostatnich latach w Brukseli na temat wspólnej obrony, mogły zamienić się w pociski i wyrzutnie rakietowe, Europa stałaby się największą potęgą świata. I najbardziej bezpieczną" - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk.
CZYTAJ TEŻ: "Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę"
W czasie nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, 27 unijnych przywódców podkreśliło konieczność szybkiego wyposażenia Ukrainy w obronę przeciwlotniczą.
W dokumencie dodano zastrzeżenie, że wsparcie wojskowe będzie udzielane "z pełnym poszanowaniem polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych państw członkowskich oraz z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa i obrony wszystkich państw członkowskich".
Zełenski apeluje o wsparcie
W ostatnim czasie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie apelował o materialne wsparcie dla jego kraju, atakowanego przez Rosjan. "Słowa nie powstrzymują dronów i nie przechwytują pocisków. Robi to tylko namacalne wsparcie. Wsparcie, jakiego oczekujemy" - napisał 14 kwietnia.
Dwa dni później, mówiąc o zniszczeniu elektrociepłowni Trypilska w obwodzie kijowskim, ukraiński przywódca powiedział amerykańskiej stacji PBS, że rosyjskie wojska zastosowały podczas tego ataku 11 pocisków rakietowych. - Pierwszych siedem zniszczyliśmy. Cztery zniszczyły Trypilską elektrociepłownię. Dlaczego? Bo mieliśmy zero rakiet. Skończyły się wszystkie rakiety do obrony elektrociepłowni - przekazał.
Tusk na nieformalnym szczycie Rady Europejskiej
Od 17 do 18 kwietnia premier Donald Tusk uczestniczy w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.
W czwartek o godzinie 9.30 premier Tusk wraz z członkami Rady Europejskiej weźmie udział w prezentacji raportu na temat rynku wewnętrznego. O 10.30 rozpocznie się sesja robocza Rady Europejskiej.
Głównym punktem dyskusji 27 szefów państw i rządów są wyzwania gospodarcze, przed jakimi stoi Wspólnota w związku z napięciami geopolitycznymi, stosowaniem dotacji przez konkurentów i szybkim przejściem na technologie ekologiczne i cyfrowe.
Źródło: PAP