Beatyfikacje kardynała Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Marii Czackiej odbędą się 12 września w Warszawie - zdecydował papież Franciszek. Pierwotnie termin beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego był wyznaczony na 7 czerwca 2020 roku. Ceremonia wówczas się nie odbyła ze względu na pandemię COVID-19.
O decyzji papieża poinformował w piątek kardynał Kazimierz Nycz w komunikacie przekazanym przez biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. "Pragnę z radością zakomunikować, że Ojciec Święty Franciszek zadecydował, iż uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie, o godzinie 12.00" - podał metropolita warszawski.
Prace wznawia Komitet Organizacyjny
Podczas wrześniowej uroczystości papieża Franciszka będzie reprezentował kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.
"Swoje prace wznawia Komitet Organizacyjny, który wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące organizacji uroczystości beatyfikacyjnej" - zapowiedział kardynał Nycz.
Pierwotnie termin beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego był wyznaczony na 7 czerwca 2020 roku. Ze względu na epidemię COVID-19 data została zmieniona.
Proces beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego
Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat, do 2019 roku. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była aprobata komisji kardynałów i biskupów.
Niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie - które jest powodem wydania decyzji o beatyfikacji - dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.
Proces beatyfikacji Róży Marii Czackiej
Cud uzdrowienia za wstawiennictwem Róży Marii Czackiej - założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach - miał się dokonać w 2010 roku. Chodzi o uzdrowienie 10-letniej dziewczynki, którą przygniotły drewniane pale, miażdżąc jej część twarzoczaszki.
Proces w sprawie cudu zakończył się 5 czerwca 2018 roku. Dokumentacja została przekazana do Watykanu, gdzie sprawa, zanim została przedstawiona papieżowi, była badana przez komisje lekarzy, teologów i kardynałów.
28 października ubiegłego roku Watykan ogłosił, że papież uznał cud uzdrowienia, co stanowi ostatni warunek do beatyfikacji Róży Marii Czackiej.
Źródło: PAP, tvn24.pl