Ataki na infrastrukturę krytyczną. Gawkowski o realnych scenariuszach

Źródło:
TVN24
Gawkowski o cyberatakach: są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRU
Gawkowski o cyberatakach: są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRUTVN24
wideo 2/6
Gawkowski o atakach na infrastrukturę krytycznąTVN24

Mamy wiedzę, że takie próby Rosjanie podejmowali w ostatnim półroczu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do cyberataków na infrastrukturę krytyczną państwa. - Od kilku dni wiemy, że są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska służba specjalna GRU - przekazał.

Krzysztof Gawkowski został zapytany w "Rozmowie Piaseckiego", na jaki najczarniejszy scenariusz rosyjskiego cyberataku na polską infrastrukturę krytyczną powinniśmy być gotowi. - Infrastruktura krytyczna państwa, czyli na przykład elektrownie, na przykład woda i kanalizacja przestają nam działać - odpowiedział.

Dodał, że "realne są wszystkie scenariusze, w których używamy dzisiaj różnego rodzaju sprzętu komputerowego, oprogramowania, które można zhakować, wyłączyć, przejąć i doprowadzić do sytuacji krytycznej". - Mamy wiedzę, że takie próby Rosjanie podejmowali w ostatnim półroczu - przekazał.

Dopytywany, czy Rosjanie atakują polską infrastrukturę krytyczną, próbując zablokować czy sparaliżować systemy energetyczne, systemy rozsyłania wody, wicepremier powiedział, że "robią to w koordynacji". - To z jednej strony jest atak, który kierunkowo jest na te wszystkie infrastruktury krytyczne, a z drugiej dezinformacja, żeby siać panikę, żeby pokazywać, że państwo sobie nie radzi - dodał.

Gawkowski: są delegowane dwie grupy, które stworzyła rosyjska GRU

Gawkowski pytany był, czy mówiąc o atakach mówi o państwie rosyjskim, czy też o jakichś hakerach, którzy z racji sympatii prorosyjskich albo antypolskich taką działalność podejmują. - Od wielu miesięcy obserwowaliśmy, że ataki są ze strony rosyjskiej i białoruskiej, wskazując skąd przychodzą, bo wiedzieliśmy, że to jest z Rosji, z Moskwy najczęściej. Od kilku dni wiemy, że są delegowane specjalnie dwie grupy, które stworzyła rosyjska służba specjalna GRU. Jedną z grup adresowała do tego, żeby siać dezinformację, a drugą, żeby w najbliższych tygodniach i miesiącach wakacyjnych sparaliżować infrastrukturę krytyczną. Już to wiemy, nasze służby to odkryły. Ministerstwo Cyfryzacji i służby podległe działają - powiedział.

Dopytywany, czy "polski kontrwywiad zorientował się, że w GRU są grupy delegowane do tego, żeby atakować Polskę, czy żeby atakować szerzej państwa NATO, państwa bloku wschodniego NATO", minister cyfryzacji odpowiedział, że "o tym, że mamy do czynienia z szeroko zakrojoną akcją cybernetycznego ataku ze strony Rosji na państwa Unii Europejskiej wiedzieliśmy już wiele tygodni przed eurowyborami".

- Byłem na spotkaniu szefów cyfryzacji, telekomunikacji, ministerstw z całej Europy, z Unii Europejskiej i tam wprost rozmawialiśmy o tym, że Europa jest atakowana, a Polska jest na pierwszej linii frontu, bo najwięcej incydentów, które jest zgłaszane, to tutaj się odbywa, właśnie na terytorium Rzeczypospolitej. A dzisiaj już wiemy, która konkretnie służba i jakie działania podjęła - mówił.

Dodał, że "MON, ABW i NASK mają dzisiaj identyfikację skąd to przychodzi, nazywając to po imieniu". - Dlatego dzisiaj o tym głośno mówię, jaka to służba specjalna rosyjska, żeby wszyscy wiedzieli, że to nie są żarty - zaznaczył.

Gawkowski doprecyzował, że grupy rosyjskie są przeznaczone do atakowania Polski. - Oni wskazują tutaj swoje cele, swoje kierunki operacyjne na najbliższe tygodnie, dokładnie na wakacje - powiedział.

Minister pytany był, czy ma przekonanie, że skuteczność służb będzie nadal wysoka, czy też uważa, że są słabe punkty w infrastrukturze krytycznej, w które można uderzyć. - Są słabe punkty, identyfikujemy je cały czas, doprowadzamy do zwiększenia kompetencji cyfrowych, ale ten najbardziej słaby, miękki punkt podbrzusza, który trzeba cały czas wzmacniać, to są instytucje samorządu. Tam trzeba najwięcej pieniędzy, tam trzeba tej roztropności, tam trzeba też kompetencji cyfrowych pracowników, bo ich urządzenia, które są w systemach, też mogą zostać przejęte, a przez to jest wpływ na administrację - mówił.

Pytany, co Rosjanie atakują przede wszystkim, odpowiedział, że wie, ale nie wszystko może powiedzieć. - Tam, gdzie podejmowane są dzisiaj działania obronne, są bardzo skuteczne - zaznaczył.

- Infrastruktura wodno-kanalizacyjna, energetyka, administracja rządowa i samorządowa, to są te kierunki, ale gdzie to się odbywa, gdzie są pola, kto jakie ma podatności, nie mogę tego powiedzieć - dodał.

Krzysztof GawkowskiTVN24

Gawkowski o ataku na PAP: operacja kilkustopniowa

Gość "Rozmowy Piaseckiego" odniósł się do ataku na Polską Agencję Prasową. Na koniec maja w serwisie PAP dwukrotnie ukazała się nieprawdziwa depesza.

Jak powiedział Gawkowski, "nastąpiła infiltracja jednego z urządzeń pracowników wysokiego szczebla PAP-u". - Jego hasła zostały wykradzione i przez to był możliwy atak, ale to też pokazuje, że ataki są możliwe, będą się pewnie zdarzały, że się udają - mówił. Zaznaczył, że na tę sytuację zareagowano w cztery minuty. - To też pokazuje, że jest zrozumienie w służbach i w państwie, że to musi być szybka reakcja - ocenił.

Wicepremier mówił, że atak na PAP to była "operacja kilkustopniowa". - Po pierwsze zidentyfikowano, kto może to robić, bo nie każdy pracownik Polskiej Agencji Prasowej może wpisywać komunikat takiego szczebla, który bez autoryzacji idzie dalej. Po drugie sprawdzono kilku pracowników, którzy mogli podlegać temu, że udostępni się jakieś hasła. Trafiono na osobę, która udostępniała swoje urządzenie - mówił. Doprecyzował, że dała je członkowi rodziny, który "wprowadził aplikację, która miała oprogramowanie szkodliwe", które wykradło wszystkie hasła do systemu PAP-u.

- Każdy z nas musi mieć rozsądek. Mówię wszystkim urzędnikom w Polsce jak jeżdzę po różnych spotkaniach: urządzenie służbowe, to jest urządzenie służbowe. Nie dajemy dzieciom, nie dajemy bliskim. Nie oglądamy filmów. Nie robimy różnego rodzaju zdjęć. Nie logujemy się na 25 innych aplikacji - podkreślał.

Gawkowski o ataku na PAP
Gawkowski o ataku na PAPTVN24

Gawkowski powiedział, że ma wielki szacunek do tego, co się stało w dniu ataku na PAP o godzinie 14. - Wszystkie media w Polsce, prawie wszystkie, jedna informacja się przedostała, ale w stacji lokalnej, stanęły na wysokości zadania i nie podały tej informacji w ciągu kilkudziesięciu sekund, czy minut, tylko poczekały chwilę - zauważył.

Gawkowski ocenił, że "cyberataki to zimna wojna, a w niektórych momentach już ciepła". - Taka, którą dotykamy, czujemy i wpłynie na nasze życie - podkreślił.

Gawkowski: powiedziałem Zandbergowi, żeby wszedł do rządu na moje miejsce

Gawkowski odniósł się także do sytuacji w Lewicy. Na uwagę, że partia Razem "mówi, że zaostrza się kryzys mieszkaniowy, rosną koszty utrzymania, energii, ogrzewania, żywności, kobiety nie mają prawa do decydowania o swojej ciąży (...) trzeba walnąć pięścią w stół, albo wyjść z tego rządu", wicepremier powiedział, że "do rządu wchodzi się po to, żeby coś załatwić, a do polityki wchodzi się po to, żeby realizować swoje postulaty". - Jak ktoś chce być obok rządu mówiąc, że będzie realizował postulaty, to albo nie rozumie polityki, albo z premedytacją zakłada, że na tym obstrukcyjnie będzie budował swoją karierę polityczną - dodał.

Pytany, w co gra Razem, ocenił, że "szuka drogi dojścia w miejsce, które pozwoli im awansować w sondażach i wierzy, że na obstrukcji rządu, który jest demokratyczny, doszedł do władzy z jasnym przesłaniem zmiany Polski po PiS (...) może się na tym wybuduje".

- Wierzę głęboko, że rozmowy są możliwe. Nic się nie wydarzyło. Siadamy do stołu. Będziemy rozmawiali - zaznaczył.

Jak mówił, "złożyliśmy propozycję w zeszłym tygodniu Razem, żeby weszli do rządu". - Powiedziałem (Adrianowi Zandbergowi-red.): jeżeli uważasz, że za mało robimy, to przyjdź do rządu i zostań na moim miejscu. Nie było entuzjazmu - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Rozwodu na Lewicy ma na razie nie być

Gawkowski o związkach partnerskich

Odniósł się także do kwestii projektu ustawy o związkach partnerskich. Jak powiedział, w tym tygodniu ma być ostateczna decyzja PSL. Mówił, że w poniedziałek ministra Katarzyna Kotula przekazała projekt ustawy ludowcom, "w którym wskazała kierunki, jakie chcielibyśmy realizować". - Pokazała pola kompromisu i daliśmy sobie tydzień, żeby podjąć decyzję - dodał minister cyfryzacji.

Zaznaczył, że jeśli nie będzie decyzji o ścieżce rządowej, to będzie decyzja o ścieżce parlamentarnej.

Pytany, czy lepsza jest ustawa niedoskonała i nie w pełni wypełniająca postulaty Lewicy, czy lepszy brak ustawy i brak kompromisu, odpowiedział, że "kompromis i ustawa".

Gawkowski o projekcie ustawy o związkach partnerskich
Gawkowski o projekcie ustawy o związkach partnerskichTVN24

Pytany był także, czy jest gotowy stanąć do walki o prezydenturę, jeśli Lewica by go wskazała. - Nie ma dzisiaj takiej rozmowy - odparł. Przyznał, że nie chce kandydować na prezydenta.

Autorka/Autor:js/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Zginął pilot bardzo doświadczony, jeden z najbardziej doświadczonych w światowym lotnictwie na tym typie samolotu - stwierdził na antenie TVN24 ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, mówiąc o piątkowej katastrofie samolotu wojskowego w Gdyni. Jak dodał, "w każdej katastrofie lotniczej są trzy elementy: pogoda, człowiek, maszyna".

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

"Zginął jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w światowym lotnictwie na tym typie samolotu"

Źródło:
TVN24

To nie było zwykłe głosowanie. Poseł Krzysztof Grabczuk w szpitalu - jest usprawiedliwiony. Posłowie Roman Giertych i Waldemar Sługocki zostaną zawieszeni w klubie poselskim i pozbawieni funkcji (wiceprzewodniczącego klubu i wiceministra) - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych po głosowaniu w sprawie projektu aborcyjnego.

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

"To nie było zwykłe głosowanie". Premier reaguje w sprawie Giertycha i Sługockiego

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska policja przekazała nowe informacje w sprawie odnalezienia ludzkich szczątków w walizkach w okolicach jednego z mostów w Bristolu. Poinformowano, że prawdopodobnie należą one do dwóch mężczyzn. Poszukiwania mężczyzny, który walizki pozostawił, przeniosły się do Londynu. Opublikowano też jego zdjęcie.

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Zwłoki w walizkach na moście. Nowy komunikat policji

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna. W zdarzeniu życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. "Wspaniały żołnierz, mąż i ojciec. Człowiek, który Ojczyźnie oddał to, co najważniejsze" - napisał wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy nagranie z momentu rozbicia się maszyny, otrzymane na Kontakt 24.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych (31,4 proc.) oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W piątek 12.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje w kilku regionach. Uważajcie

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje w kilku regionach. Uważajcie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

On, po prostu, nie jest materiałem na przywódcę - pisze o Donaldzie Trumpie "New York Times" w bezkompromisowym komentarzu redakcyjnym. Dziennik wzywa Amerykanów, by nie głosowali w nadchodzących wyborach na kandydata republikanów, "człowieka tak demonstracyjnie nieodpowiedniego do pełnienia urzędu prezydenta, jak żaden inny w długiej historii" USA.

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

"Kiedy ktoś nie zdaje tylu testów, nie dajesz mu najważniejszej pracy na świecie"

Źródło:
The New York Times

Sejm zagłosował w piątek za uchyleniem immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie wyrazili także zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Polityk Solidarnej Polski jeszcze tego samego dnia stawił się w prokuraturze. Rzecznik prokuratury poinformował jednak, że wciąż nie otrzymano pisma z Sejmu potwierdzającego uchylenie mu immunitetu, w związku z czym niemożliwe jest na chwilę obecną podjęcie dalszych czynności w tej sprawie.

Zgoda na zatrzymanie i areszt Romanowskiego. Polityk stawił się w prokuraturze

Zgoda na zatrzymanie i areszt Romanowskiego. Polityk stawił się w prokuraturze

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu posła PiS, byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił pełnomocnik byłego dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Tomasza Piotrowskiego.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Na początku maja służby przekazały prezydentowi i mi notatkę z informacją, która podsumowała zastrzeżenia wobec byłego ambasadora RP przy NATO Tomasza Szatkowskiego - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziennikarka TVN24 Joanna Kryńska wróciła do pracy. W piątek po raz pierwszy po kilkumiesięcznej przerwie pojawiła się na antenie i poprowadziła "Wstajesz i wiesz". W kwietniu informowała, że przeszła operację usunięcia guza mózgu.

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał w słup w alei "Solidarności". Jedna osoba zginęła. Do szpitala trafiły cztery kolejne. Policjanci zatrzymali kierowcę auta.

Uderzył autem w słup. Jedna osoba nie żyje, cztery w szpitalu

Uderzył autem w słup. Jedna osoba nie żyje, cztery w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejm nie uchwalił w piątek nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Lewica już zapowiedziała, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu ponownie złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tej sprawie. - Będziemy go składać do skutku - powiedziała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji. Lewica ponownie złoży projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

215 głosów za, 218 przeciw, dwa wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy podczas głosowania nad całością projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Koalicja Obywatelska, Polska 2050-TD i Lewica głosowały za projektem, PSL-TD - w większości przeciw. Siedmioro posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Amerykańskie media komentują kolejne wpadki, jakie zaliczył w czwartek Joe Biden podczas szczytu NATO. Najpierw pomylił nazwiska Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina, potem - na konferencji - wiceprezydentkę Kamalę Harris z Donaldem Trumpem. Zauważają, że konferencja była najlepszą okazją, by udowodnić, iż jest w stanie nadal walczyć o prezydenturę, ale nie rozwiała obaw.

"Moment nie mógł być gorszy", "godzinny spacer po linie". Amerykańskie media o wpadkach Bidena

"Moment nie mógł być gorszy", "godzinny spacer po linie". Amerykańskie media o wpadkach Bidena

Źródło:
tvn24.pl, Time, CNBC, The Hill, CNN, Fox News, ABC News, MSNBC

Michael Douglas jest kolejnym aktorem, który zabrał głos w sprawie kandydowania Joe Bidena na kolejną kadencję w fotelu prezydenta USA. - Obawiam się nie o ten czy następny tydzień, ale powiedzmy, o przyszły rok. Bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie go za cztery i pół roku - powiedział aktor.

Michael Douglas o kolejnej kadencji Bidena: trudno mi sobie wyobrazić

Michael Douglas o kolejnej kadencji Bidena: trudno mi sobie wyobrazić

Źródło:
BBC, The Hill, tvn24.pl

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiadać na pytania Sary Małeckiej-Trzaskoś, najmłodszej reporterki z akredytacją prasową w Sejmie. 'Wolność słowa nie jest dla dzieci. Odejdź" - mówił prezes PiS do rezolutnej 10-latki, kiedy ona nie dawała za wygraną. "Nie mogę tego przemilczeć, bo są to słowa szkodliwe i oczywiście nieuprawnione. Prawo do wyrażania własnego zdania jest prawoczłowieczą wartością każdego dziecka" - stwierdził Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka.

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Porządkowanie praworządności na przykładzie sądu w Olsztynie. Tam dwaj sędziowie, których nazwiska były w ostatnich latach głośne, stanęli po dwóch stronach barykady. Sędzia Maciej Nawacki traci władzę, ale i chyba chęć do orzekania. Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do pracy, także w nowej roli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

Źródło:
TVN24

Alert RCB. W piątek 12.07 do osób przebywających na terenie 14 województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w sobotę. Eksperci ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla 14 województw

Alert RCB dla 14 województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 12 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano w kilku nadmorskich kąpieliskach w Gdańsku i w Gdyni.

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Źródło:
tvn24.pl

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Źródło:
BBC, CNN, Forbes, tvn24.pl

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl