Politycy w "Kawie na ławę" o pomocy uchodźcom z Ukrainy. "Tu musi wkroczyć państwo"

Źródło:
TVN24
Przydacz: rozmawiamy z partnerami o relokacji, ale wszystko na zasadzie dobrowolności
Przydacz: rozmawiamy z partnerami o relokacji, ale wszystko na zasadzie dobrowolnościTVN24
wideo 2/35
Przydacz: rozmawiamy z partnerami o relokacji, ale wszystko na zasadzie dobrowolnościTVN24

O sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce rozmawiali w niedzielę politycy w programie "Kawa na ławę" w TVN24. Część zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia nowych przepisów, które będą regulowały status Ukraińców w Polsce. - Ta wielka mobilizacja, doraźna mobilizacja, ona w tej formie nie utrzyma się przez wiele miesięcy. Tu musi wkroczyć państwo - dodawał poseł Lewicy Adrian Zandberg.

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa jedenastą dobę. Od 24 lutego rosyjskie wojska bombardują strategiczną infrastrukturę wojskową, ale ostrzeliwują też infrastrukturę cywilną, w tym budynki mieszkalne. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski dotarło 922,4 tysięcy uchodźców. Jak podała Straż Graniczna, najwięcej osób przyjechało w minioną sobotę – 129 tysięcy.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

O pomocy Ukrainie i uchodźcom uciekającym do Polski rozmawiali w "Kawie na ławę" w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Zybertowicz, poseł i lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Lewicy Adrian Zandberg, poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec oraz przewodniczący partii Polska 2050 Michał Kobosko.

Kosiniak-Kamysz: trzeba cały system pomocy przygotować na wiele miesięcy

Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że pomoc uchodźcom z Ukrainy w Polsce "idzie sprawnie". - Wszystko, co jest możliwe, jest robione. Trzeba oddać gigantyczny szacunek samorządowcom, którzy też się zorganizowali i pomagają każdego dnia - powiedział.

- Trzeba cały system pomocy przygotować na wiele miesięcy. Dzisiaj na pewno trzeba osoby, które przekraczają granicę, transferować do województw nie tylko tych najbliższych (granicy), ale na zachód. Zachodniopomorskie, lubuskie. Wszystkie województwa są gotowe - stwierdził.

Szef PSL zwrócił uwagę, że potrzebna jest "ustawa, o której była mowa na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, dotycząca uprawnień pobytowych". - Ona powinna być rozpatrywana już na tym posiedzeniu Sejmu, które się rozpocznie we wtorek, bo jest wiele rzeczy, które dzieją się z wielką otwartością serca, ale nie mają podstaw prawnych - dodał. Zauważył, że "ochrona zdrowia jest wyczerpana po COVIDzie i wymaga kolejnego zasilenia, również studentami medycyny polskiego pochodzenia, którzy przyjechali z Ukrainy".

Kosiniak-Kamysz: trzeba cały system pomocy przygotować na wiele miesięcy
Kosiniak-Kamysz: trzeba cały system pomocy przygotować na wiele miesięcyTVN24

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Zandberg: potrzebna wielkoskalowa pomoc państwa

Zdaniem Adriana Zandberga "jak dotąd ta wielka mobilizacja opierała się na otwartości miliona polskich serc". - Ta wielka mobilizacja, doraźna mobilizacja, ona w tej formie nie utrzyma się przez wiele miesięcy. Tu musi wkroczyć państwo. Jest potrzebna wielkoskalowa pomoc państwa, bo pozostawienie tego w oparciu o tę społeczną mobilizację jako kluczowy czynnik, to jeżeli to nie będzie milion osób, tylko kilka milionów osób (uchodźców), a przy załamaniu się frontu na Ukrainie, to jest po prostu realne, to będzie nie do utrzymania - powiedział.

- Wielka odpowiedzialność teraz leży po stronie rządu, bo prawda jest taka, że ta infrastruktura, którą mieliśmy dotąd, jest po prostu w dramatyczny sposób niewystarczająca - ocenił.

Dodał, że potrzeba "jak najszybciej zadbać o wszystko, co możliwe, żeby Ukraińcy, którzy podejmują zatrudnienie w Polsce, nie stali się grupą wyzyskiwaną". - To oznacza nie tylko równe traktowanie w pracy - mówił. - To oznacza także, że musimy natychmiast wzmocnić Państwową Inspekcję Pracy, musimy natychmiast dać Państwowej Inspekcji Pracy dużo silniejsze narzędzia, włącznie z ustanawianiem charakteru umowy, czyli coś, o co inspekcja pracy od dwóch lat prosi pana premiera i nie może się doprosić - stwierdził. Dodał, że w parlamencie leży projekt Lewicy w tej sprawie.

- Są rzeczy, które musimy zrobić, żeby nie wybuchły złe emocje, bo dziś jesteśmy wszyscy pod wrażeniem tej fali solidarności, ale to jest odpowiedzialność rządzących i odpowiedzialność samorządów, żeby zadbać o to, żeby wszyscy czuli się traktowani równo i żeby nie doszło do konfliktu i erupcji nacjonalizmu - mówił poseł.

Zandberg: potrzebna wielkoskalowa pomoc państwa
Zandberg: potrzebna wielkoskalowa pomoc państwaTVN24

Kobosko: sprawdzian państwa polskiego

Michał Kobosko stwierdził, że obecnie mamy do czynienia ze "sprawdzianem państwa polskiego". - Dla nas wszystkich to jest szokująca zmiana i to będzie szokująca zmiana w Polsce - dodał.

Stwierdził, że potrzeba przejścia "od etapu pospolitego ruszenia" do "uporządkowania tych działań". - Na dzisiaj to jest specustawa - powiedział. Jego zdaniem powinno się w niej znaleźć uregulowanie statusu Ukraińców w Polsce.

Odpowiedział też na pytanie, czy należy wziąć pod uwagę relokację uchodźców. - Jadąc w dużym stopniu na tym entuzjazmie społecznym jesteśmy w stanie wiele unieść. My sobie z tym poradzimy, ale pomoc relokacyjna - tak, oczywiście. Między innymi pomoc medyczna - mówił.

Kobosko: sprawdzian państwa polskiego
Kobosko: sprawdzian państwa polskiegoTVN24

Zybertowicz: Ukraińcy są entuzjastami ładu demokratycznego

Andrzej Zybertowicz stwierdził, że ta fala migracyjna różni się od tej z 2015 roku (kryzys migracyjny w Europie).

- Różni się tym, że Ukraińcy są entuzjastami ładu demokratycznego, a w tamtej fali byli ludzie, którzy pochodzili z religii fundamentalnie wrogich wobec demokracji zachodniej - powiedział. Prowadzący program zwrócił uwagę, że wówczas do Europy przyjeżdżali różni ludzie.

- Co to znaczy mechanizm relokacyjny? - pytał Zybertowicz. - Jak na razie Ukraińcy nie są zatrzymywani na granicy, nie idą kolumnami marszowymi na Niemcy, tylko jadą do swoich rodzin, do swoich znajomych - stwierdził.

Zybertowicz: Ukraińcy są entuzjastami ładu demokratycznego
Zybertowicz: Ukraińcy są entuzjastami ładu demokratycznegoTVN24

Przydacz: mamy swoją odpowiedzialność

Marcin Przydacz ocenił, że obecna sytuacja różni się od tej z 2015 roku między innymi skalą. - Rozmawiamy z partnerami i z Unii Europejskiej i zza oceanu, ale wszystko na zasadzie dobrowolności. Jeśli jakieś państwo chce przyjąć, chce zaprosić, bardzo proszę, możemy rozmawiać o pomocy - powiedział.

Przypomniał, że w 2015 roku PiS sprzeciwiał się "przymusowej relokacji ludzi, którzy nie chcieli przyjechać do Polski". - Jeśli Ukraińcy chcą jechać do Wielkiej Brytanii, do Hiszpanii, czy do Kanady nie widzę absolutnie żadnego powodu, aby ich tej możliwości pozbawiać, to jest jasne - stwierdził. - My mamy swoją odpowiedzialność - dodał.

Grabiec: wojna toczy się tak naprawdę na dwóch frontach

W rozmowie pojawił się również temat sankcji. - Ta wojna toczy się tak naprawdę na dwóch frontach - mówił Grabiec. - Jeden front to działania militarne, które mają miejsce w Ukrainie wspieranej przez Stany Zjednoczone, Europę, NATO. Drugi front oczywiście, równie ważny tak naprawdę, to front wspólnoty międzynarodowej osłabiający pozycję Rosji - dodał.

- Ta jednolitość bardzo ostrych sankcji, bez precedensu, które wprowadziła Europa i Stany Zjednoczone, do których przyłączają się również takie kraje, jak Japonia, dialog dyplomatyczny z Chinami - bardzo ważny z punktu widzenia położenia międzynarodowego Rosji, czy ostatnie informacje dotyczące porozumienia między Amerykanami a Iranem w sprawie programu atomowego i otwarciu rynku ropy na ropę irańską mają ogromne znaczenie - ocenił poseł.

Jego zdaniem "to jest ten rodzaj presji, który sprawia, że rośnie koszt ze strony Rosji, Putina ponoszony w związku z tą wojną". Stwierdził, że ten koszt to między innymi "widmo bankructwa Rosji, sprowadzenie tego kraju do roli pariasa na arenie międzynarodowej, zubożenia, cofnięcia o dekady". - To Rosji dzisiaj grozi i myślę, że Władimir Putin zdaje sobie z tego sprawę - stwierdził.

Grabiec: wojna toczy się tak naprawdę na dwóch frontach
Grabiec: wojna toczy się tak naprawdę na dwóch frontachTVN24

Kosiniak-Kamysz: Rosjanie mam nadzieję kiedyś w końcu się obudzą

Kosiniak-Kamysz dodał, że prowadzone są również działania obywatelskie, takie jak bojkotowanie rosyjskich produktów czy pisanie w recenzjach przykładowo rosyjskich restauracji prawdy o tym, co dzieje się w Ukrainie. Wspomniał również o działaniu podmiotów prywatnych, które wycofują swoje biznesy z Rosji, co ma wpływ na zwykłych mieszkańców tego kraju.

- Zwykli Rosjanie mam nadzieję kiedyś w końcu się obudzą i przejrzą na oczy i zrobią też porządek w swoim kraju - dodał. Zwrócił również uwagę, że powinno być prowadzone monitorowanie sankcji, a także należy wprowadzić embargo na rosyjski węgiel.

Zandberg: sankcje muszą zostać wdrożone konsekwentnie

Zandberg stwierdził, że dobrze, że sankcje bankowe zostały przyjęte szybko, ale "muszą zostać wdrożone konsekwentnie", czyli dotyczyć "całości rosyjskiego sektora bankowego".

- Druga sprawa: Europa musi dynamicznie odejść od importu paliw kopalnych. To oznacza, że potrzebujemy w Europie na skalę porównywalną z Funduszem Odbudowy, nowego programu transformacji energetycznej kontynentu na OZE (odnawialne źródła energii - red.), ale także na energetykę jądrową, bo to jest jedyna realna droga - miks OZE i energetyki jądrowej, żebyśmy pożegnali się z paliwami kopalnymi - dodał. - Trzecia sprawa - działać trzeba już - podsumował.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Autorka/Autor:mart/dap

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na Lewicy mamy bardzo kompetentne kobiety. Uważam, że jest już czas, żeby to właśnie kobieta wystartowała w wyścigu o Pałac Prezydencki - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Powiedziała też, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała "16-letniego obywatela Polski mającego związek" z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie.

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z jednego z jezior w Lipnicy (województwo pomorskie) wyłowiono ciała dwóch Kolumbijczyków - 19- i 29-latka, którzy po skokach do wody nie wypłynęli na powierzchnię. Okoliczności tej tragedii bada policja.

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Źródło:
PAP

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W miejscowości Głuszyna w Wielkopolsce doszło do wypadku z udziałem quada. Maszyna zderzyła się z "pojazdem osobowym". Dwie jadące quadem 17-latki zostały przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Drugi kierowca uczestniczący w wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Źródło:
TVN24

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Od dwóch tygodni na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty. Jedne skierowane przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy - inne, jako odpowiedź na antyizraelskie wystąpienia grup wspierających Palestyńczyków. W sumie aresztowano już ponad 1000 demonstrantów na co najmniej 26 kampusach. We wtorek po południu i w nocy do gwałtownych starć doszło na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Źródło:
PAP, Reuters, "New York Times"

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolumbia jako trzeci kraj Ameryki Łacińskiej po Boliwii i Belize zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Stanie się to w czwartek - zapowiedział prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Prezydent Kolumbii: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Prezydent Kolumbii: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24