"Kawa na ławę". Politycy o pomocy dla uchodźców w Polsce. "System, który w tej chwili funkcjonuje w Polsce, nazywa się 'wielkie serce Polaków'"

Źródło:
TVN24

Trwa osiemnasty dzień inwazji na Ukrainę. W programie "Kawa na ławę" polscy politycy dyskutowali o tym, czy pomoc dla ukraińskich uchodźców jest wystarczająca i czy rząd panuje nad kryzysem humanitarnym. - Koordynacja musi być na poziomie rządowym - mówił wiceszef Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. W rozmowie wzięli udział także wiceszefowa Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska, Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy, współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oraz szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Trwa kolejna doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na międzynarodowe centrum sił pokojowych i bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim - poinformowały władze obwodowe. W ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Centrum znajduje się w obwodzie lwowskim, w okolicach Jaworowa, około 57 kilometrów na zachód od Lwowa i 29 kilometrów od granicy Ukrainy z Polską.

O inwazji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom rozmawiali w "Kawie na ławę" w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, wiceszef Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk, współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń oraz wiceszefowa Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska i Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy.

Biedroń: naszą racją stanu jest dalsze integrowanie się w ramach Unii Europejskiej

W ostatnich dniach wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow powiedział, że konwoje militarne z Polski i innych krajów, będą celami rosyjskich sił zbrojnych. Jak zauważył Biedroń, NATO powinno dać im ochronę przeciwpowietrzną i przeciwlotniczą.

- Dobrze wiemy, jakie są konsekwencje tego wsparcia, tylko znów musimy szukać solidarności i wspólnoty. Boję się, że im dłużej wojna będzie trwała, tym solidarności będzie mniej. Zaczną pojawiać się różne interesy - mówił. W tym miejscu powiedział o postawie Viktora Orbana. - Takich polityków, których Putin będzie kusił różnego rodzaju obietnicami, będzie coraz więcej - dodał.

Europoseł stwierdził także, że mocniejsza integracja europejska wzmocni bezpieczeństwo Polski.

- Każdy, kto dzisiaj mówi, że Unia Europejska nie jest potrzebna, podważa jej sens, szkodzi bezpieczeństwu nie tylko militarnemu Polski i innych krajów unijnych. To jest wyzwanie dla polityków, żeby zrozumieć, że naszą racją stanu jest dalsze integrowanie się w ramach Unii Europejskiej, inwestowanie we wszystko, co nas wzmacnia w tej wspólnocie.

Ścigaj: czas skupić się na rozwiązaniach systemowych

Posłanka Ścigaj zapytana została, czy uważa, że polski rząd panuje nad sytuacją w Polsce. Jak podkreśliła, wszystkie działania pomocowe są przede wszystkim zasługą polskiego społeczeństwa.

- Ustawa (o pomocy uchodźcom - przyp. red.) dwa tygodnie jest procedowana. Ustawa, która formalnie umożliwia na przykład przekazywanie pieniędzy na posiłki, zatrudnianie czy dawanie im schronienia, to są dwa tygodnie, a przez dwa tygodnie Polacy nakarmili, dali schronienie setkom tysięcy uchodźcom. Więc najpierw sprawnie i bardzo efektywnie zadziałali Polacy, a potem rząd, patrząc na to, co trzeba zrobić, zrobił ustawę. Więc ustalmy pewną hierarchię i kolejność temu, jak to się zadziało, i dajmy wielkie ukłony naszemu społeczeństwu - powiedziała Pasławska.

Posłanka stwierdziła, że polski rząd powinien skupić się na działaniach systemowych, które określiłyby, jak zorganizować życie uchodźców. Wymieniła potrzeby takie jak zapewnienie pracy, mieszkania czy pomoc w dalszej podróży do krajów Unii Europejskiej.

- Faktem jest, że nikt nie był przygotowany na taką sytuację, w takim stopniu, w jakim nas zaskoczyła - i my nie byliśmy przygotowani, i rząd. (...) Teraz jest czas, żebyśmy pracowali nad rozwiązaniami systemowymi, żeby wielka energia Polaków za chwilę nie przerodziła się w wielki konflikt społeczny. Żeby nie została ona odwrócona przeciwko Polakom i uchodźcom - dodała.

Szrot: rząd zrobił wszystko, co mógł

Według ministra Szrota ani Polska, ani żaden inny kraj na świcie, nie były przygotowane na kryzys humanitarny, jaki nastąpił w wyniku wojny.

- Mam przekonanie, że rząd, co mógł zrobić w tej sprawie, zrobił to ze stosownym wyprzedzeniem. Sytuacja była analizowana od jesieni, a od nowego roku trzeba było się poważnie liczyć z wybuchem tej wojny i napływem uchodźców - mówił.

Jak dodał, mimo wyraźnej pomocy polskiego społeczeństwa, rząd i wszystkie samorządy, niezależnie od opcji politycznej, stanęły na wysokości zadania. Jego zdaniem obecnym zadaniem władz polskich powinno stać się pozyskanie środków zagranicznych na pomoc uchodźcom.

Tomczyk: to jest w interesie nas wszystkich, żeby zarządzanie kryzysowe zaczęło działać, a nie było partyzantką

Z ministrem Szrotem nie zgodził się wiceszef PO Cezary Tomczyk.

- Trzeba jasno powiedzieć, że system, który w tej chwili funkcjonuje w Polsce, nazywa się "wielkie serce Polaków". Do dzisiaj, po 18 dniach od rozpoczęcia wojny, nie powstał żaden skoordynowany system pomocy zarządzania strumieniem uchodźców w naszym kraju. Wszystko odbywa się na poziomie samorządów, ewentualnie czasami na poziomie wojewodów - mówił.

Tomczyk dodał, że nie ma jednolitego systemu rejestracji uchodźców, a miasta nie wiedzą, jak poradzić sobie z napływem Ukraińców, gdyż nie wiadomo, ilu z nich zechce zostać w Polsce.

- Potrzebujemy centrów pobytowych, w których będzie wiadomo, co się z tymi ludźmi stanie. Są trzy grupy uchodźców w naszym kraju. Pierwsza grupa to są ludzie, którzy chcą jechać dalej. Druga grupa to są ludzie, którzy czekają na swoje rodziny i ma jakiś pomysł na to, jak zagospodarować się w Polsce. Trzecia, najliczniejsza, to jest grupa straumatyzowana, która nie ma gdzie jechać. Polska stoi przed wielkim wyzwaniem - trzeba zaangażować samorządy i to jest jasne, ale koordynacja musi być na poziomie rządowym. To jest w interesie nas wszystkich, żeby jak najszybciej zarządzanie kryzysowe w 40 milionowym kraju w centrum Europy zaczęło funkcjonować, a nie było po prostu partyzantką - podsumował.

Jabłoński: koordynujemy wszystko, co możliwe

Poseł Jabłoński podkreślił, że bez wolontariuszy akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy nie byłaby możliwa, ale jednocześnie zwrócił uwagę bez pracy setek tysięcy Polaków z administracji - służb ratunkowych i medycznych, żołnierzy, nauczycieli, kolejarzy - państwo mogłoby nie dać sobie rady z kryzysem.

- Koordynujemy wszystko, co możliwe, by to było efektywne. Nie dajmy się podzielić w tej sprawie. To nie jest tak, że rząd sobie przypisuje zasługę za całość działań, ale nie mówicie państwo, że ten rząd nie działa [...] My robimy wszystko, żeby działać razem - opowiadał. - Społeczeństwo polskie każdego dnia zdaje wielki egzamin z odpowiedzialności i solidarności. I działamy tutaj razem - społeczeństwo, samorządy, rząd - wszyscy razem - mówił.

Pasławska: dzisiaj zwykli ludzie, wypełniają rolę rządu

Nie zgodziła się z tym Urszula Pasławska. Jej zdaniem rząd podjął działania przygotowujące do kryzysu humanitarnego dopiero po rosyjskim ataku.

- Wszystko to, co dobre, nie wynikało z zapobiegliwości rządu. Powinno bardzo wyraźnie wybrzmieć, że w ciągu 30 lat dorobiliśmy się społeczeństwa obywatelskiego, natomiast nie dorobiliśmy się rządu obywatelskiego. Dzisiaj organizacje pozarządowe, zwykli ludzie, wypełniają rolę rządu, podczas gdy powinni jedynie dopełniać ich działania - mówiła.

Jak dodała posłanka, palące kwestie mieszkań i pracy dla uchodźców, powinny być uregulowane systemowo.

- Nie wystarczy budować tylko swój PR i wysługiwać się organizacjami pozarządowymi, samorządowcami, albo ich poganiać, tylko po prostu wziąć do rzetelnej, odpowiedzialnej i spokojnej roboty - podsumowała.

Autorka/Autor:kw

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Duże utrudnienia w ruchu na trasie S8 w kierunku Żoliborza. W tunelu za Łabiszyńską kierowca sportowego samochodu czołowo zderzył się z trzema innymi pojazdami. Ratownikom medycznym tłumaczył, że miał stracić przytomność za kierownicą, uderzył w bariery i po obróceniu samochód dalej jechał pod prąd.

Młody kierowca corvetty "zasłabł i jechał pod prąd" trasą S8. Trzy samochody rozbite

Młody kierowca corvetty "zasłabł i jechał pod prąd" trasą S8. Trzy samochody rozbite

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

Listy polecone po nowemu. Od 1 stycznia czeka nas rewolucja

Listy polecone po nowemu. Od 1 stycznia czeka nas rewolucja

Źródło:
tvn24.pl

Olefiny III to największa i najdroższa inwestycja Orlenu z czasów prezesury Daniela Obajtka. Reporterzy Łukasz Frątczak z TVN24 i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski dotarli do niepublikowanych wcześniej dokumentów, w tym umów oraz materiałów z posiedzeń rady nadzorczej. Wynika z nich, że kluczowa inwestycja Orlenu została uzależniona od najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa. Oto najważniejsze fakty, do których dotarli dziennikarze.

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę na kolejne cztery miesiące. Sprawdź, jaka pogoda czeka nas podczas zimy 2024/2025 i wczesną wiosną.

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

10 osób cierpiących od października na tajemniczą chorobę w Demokratycznej Republice Konga uzyskało pozytywny wynik testu na malarię - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Jak zaznaczono, objawy, na które skarżą się pacjenci, głównie dzieci, mogą świadczyć o tym, że cierpią na więcej niż jedną chorobę.

Zmarło ponad sto osób. "Możliwe, że w grę wchodzi więcej niż jedna choroba"

Zmarło ponad sto osób. "Możliwe, że w grę wchodzi więcej niż jedna choroba"

Źródło:
The Guardian, Reuters, tvnmeteo.pl

Nie żyje poszukiwana od niedzieli 50-letnia lekarka spod Krosna na Podkarpaciu. Jak poinformowała policja, jej ciało zostało znalezione przy polnej drodze. W sprawie zostało wszczęte śledztwo.

Zaginiona lekarka nie żyje, jej ciało znaleziono przy polnej drodze. Ustalenia śledczych

Zaginiona lekarka nie żyje, jej ciało znaleziono przy polnej drodze. Ustalenia śledczych

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, "Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Komentarze ostrzegające przed kolejną falą migracji wywołuje publikowane w sieci nagranie pokazujące długi korek samochodów na granicy turecko-syryjskiej. Jednak towarzyszący mu opis nie jest prawdą.

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński opuścił budynek prokuratury, gdzie został wezwany w charakterze świadka. Chodziło m.in. o list napisany przez niego w 2019 roku do ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Kaczyński po wizycie w prokuraturze. Chodzi o list do Ziobry

Kaczyński po wizycie w prokuraturze. Chodzi o list do Ziobry

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

58-letni proboszcz parafii w Mniowie zginął w wypadku, do którego doszło we wtorek wieczorem na drodze krajowej numer 74 w Ćmińsku (Świętokrzyskie). Z ustaleń policji wynika, że samochód, którym kierował duchowny, wjechał w ciężarówkę i stanął w płomieniach.

Wjechał w ciężarówkę, auto stanęło w płomieniach. Kierowcą był ksiądz, zginął na miejscu

Wjechał w ciężarówkę, auto stanęło w płomieniach. Kierowcą był ksiądz, zginął na miejscu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Funkcjonariusze pracują nad ustalaniem miejsca pobytu Marcina Romanowskiego - informuje reporterka TVN24 Małgorzata Mielcarek. We wtorek policja otrzymała dokumenty w sprawie decyzji o tymczasowym areszcie. Prokuratura Krajowa zarzuca Romanowskiemu popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

Policja sprawdza kolejne lokalizacje, w których może być Romanowski

Policja sprawdza kolejne lokalizacje, w których może być Romanowski

Źródło:
TVN24

14-latek na przejściu dla pieszych został potrącony przez 29-letniego kierującego toyotą. Chłopiec z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie zmarł. Policja apeluje o ostrożność.

14-latek na pasach wpadł pod koła auta, zmarł w szpitalu

14-latek na pasach wpadł pod koła auta, zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Na trzy miesiące do aresztu trafił 68-latek, który posługując się podrobionymi dokumentami, przebrany za kobietę, chciał sprzedać mieszkanie, które wynajmował. Grozi mu nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Podał się za policjanta, by wynająć mieszkanie. Przebrał za kobietę, by je sprzedać

Podał się za policjanta, by wynająć mieszkanie. Przebrał za kobietę, by je sprzedać

Źródło:
tvn24.pl

Kilka tysięcy wykroczeń drogowych zarejestrował nowy fotoradar, który stanął w Alejach Jerozolimskich. Urzędnicy apelują o zdjęcie nogi z gazu.

Działa niespełna miesiąc, zrobił już ponad siedem tysięcy zdjęć

Działa niespełna miesiąc, zrobił już ponad siedem tysięcy zdjęć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podsumował na konferencji swoją kadencję, która zbliża się do końca. - Nigdy nie spodziewałem się, że zostanę ambasadorem. To były niesamowite trzy lata - powiedział. Mówił też o polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie pomocy Ukrainie. - Putin jest wściekły, nienawidzi tego, co Polska zrobiła dla Ukrainy - stwierdził.

Brzezinski podsumował kadencję. "Zdradzę państwu tajemnicę, ale nikomu nie powtarzajcie"

Brzezinski podsumował kadencję. "Zdradzę państwu tajemnicę, ale nikomu nie powtarzajcie"

Źródło:
TVN24

W pobliżu Zanzibaru w Oceanie Indyjskim sfotografowano humbaka, którego pięć lat wcześniej widziano u wybrzeży Kolumbii. Oznacza to, że zwierzę pokonało dystans co najmniej 13 tysięcy kilometrów - to prawdopodobnie najdłuższa trasa, jaką kiedykolwiek zaobserwowano. Zjawisko to jednak niekoniecznie jest pozytywne, a według naukowców odpowiedzialne za niego mogą być zmiany klimatu.

Spektakularna migracja. Naukowcy próbują wyjaśnić zachowanie wieloryba

Spektakularna migracja. Naukowcy próbują wyjaśnić zachowanie wieloryba

Źródło:
BBC, Royal Society Open Science

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty liniom lotniczym Wizz Air. Dotyczą one nieodpowiadania na reklamacje bagażowe w terminie 14 dni i wprowadzających w błąd informacji o ograniczeniu odpowiedzialności przewoźnika. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to Wizz Air grozi kara do 10 procent obrotów za każdą z kwestionowanych praktyk.

Wizz Air z zarzutami. Chodzi o bagaże pasażerów

Wizz Air z zarzutami. Chodzi o bagaże pasażerów

Źródło:
tvn24.pl

Pierwszą linię metra w serbskiej stolicy wybuduje firma Power China. W mieście, które zamieszkuje blisko 1,4 mln mieszkańców planowane są 3 linie podziemnej kolejki. Pierwsze plany budowy metra w Belgradzie opracowano w latach 20. i 30. XX wieku

Chińczycy wybudują metro w europejskiej stolicy

Chińczycy wybudują metro w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Prezes NBP Adam Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 roku jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – powiedział w środowej "Rzeczpospolitej" doktor Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Według prezesa Glapińskiego tematem obniżek stóp będzie można się zająć dopiero w październiku przyszłego roku.

Członek RPP: Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę

Członek RPP: Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orlen poinformował w środę rano, że rada nadzorcza spółki wyraziła zgodę na zatrzymanie projektu budowy kompleksu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie. Jak ustalili dziennikarz TVN24 Łukasz Frątczak i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski, Daniel Obajtek i jego ludzie wpuścili do inwestycji, od której zależy przyszłość Orlenu, prywatną firmę kontrolowaną przez miliardera Michała Sołowowa. Po godzinie 10, we wpisie na portalu X, Daniel Obajtek pyta: "Czyżby obecny Zarząd koncernu oddawał pole Niemcom w tym zakresie?".

"Nie jest rentowna". Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka

"Nie jest rentowna". Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

45-latek przyjechał do komisu samochodem renault i poprosił o próbną przejażdżkę audi. Dostał kluczyk i już nie wrócił. Renault okazało się kradzione, audi natomiast znalazło się następnego dnia w sąsiednim województwie. Pijany 45-latek wjechał w drzewo i uciekł na dworzec.

Zostawił w komisie "swoje auto" i wziął inne na jazdę próbną. Już nie wrócił

Zostawił w komisie "swoje auto" i wziął inne na jazdę próbną. Już nie wrócił

Źródło:
tvn24.pl

Utrudnienia dla pasażerów, którzy wybrali w środę Szybką Kolej Miejską. W okolicy Pruszkowa doszło do wypadku. Są opóźnienia.

Wypadek na torach. Są utrudnienia w ruchu

Wypadek na torach. Są utrudnienia w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Gdyby mu podsunęli jeszcze ze trzy, cztery morderstwa, też by podpisał". Jest nowe śledztwo

"Gdyby mu podsunęli jeszcze ze trzy, cztery morderstwa, też by podpisał". Jest nowe śledztwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To, że nadmierne spożycie cukru niekorzystnie wpływa na zdrowie, nie jest tajemnicą. Jak jednak wykazali właśnie szwedzcy naukowcy, całkowite odstawienie słodyczy również może nie być dobre. Ich badanie sugeruje, że najlepsze dla zdrowia może być, gdy od czasu do czasu nie odmawiamy sobie słodkości.

Sporadyczne jedzenie słodyczy może służyć zdrowiu. Nowe badania

Sporadyczne jedzenie słodyczy może służyć zdrowiu. Nowe badania

Źródło:
PAP

Było dziwnie spokojnie, widziałem tunel, nie widziałem światła - powiedział Jamie Foxx ujawniając, że w ubiegłym roku doznał krwotocznego udaru mózgu. Do mediów przedostała się wówczas informacja o hospitalizacji aktora, jednak nie był znany jej powód. 56-letni Foxx do szpitala trafił po tym, gdy zemdlał, próbując wziąć leki na silny ból głowy.

Jamie Foxx był bliski śmierci. "Widziałem tunel, nie widziałem światła" 

Jamie Foxx był bliski śmierci. "Widziałem tunel, nie widziałem światła" 

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Oskarżony o zabójstwo szefa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej 26-letni Luigi Mangione nie przyznaje się do winy. Policjanci znaleźli przy nim broń i manifest, w którym wyraża frustrację z powodu sposobu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Sam miał cierpieć na przewlekły ból pleców.

Jest oskarżony o zabójstwo prezesa wielkiej firmy, szarpał się z policją

Jest oskarżony o zabójstwo prezesa wielkiej firmy, szarpał się z policją

Źródło:
The Guardian, PAP, Reuters, BBC

Rosja będzie musiała zapomnieć o bazach wojskowych i punktach przeładunkowych na terytorium Syrii na dziesiątki lat - prognozuje w analizie niezależnego rosyjskiego portalu Mediazona ekspert do spraw syryjskich Kiriłł Michajłow. Przed Kremlem stoi teraz duże wyzwanie, by ewakuować żołnierzy i sprzęt z Syrii - czytamy.

Co z rosyjskimi bazami w Syrii? "Będą musieli o tym zapomnieć na kilkadziesiąt lat"

Co z rosyjskimi bazami w Syrii? "Będą musieli o tym zapomnieć na kilkadziesiąt lat"

Źródło:
Mediazona, BBC, tvn24.pl

Premier Donald Tusk chce od ministra sprawiedliwości informacji, jak prokuratura będzie dochodzić sprawiedliwości wobec osób, które miały "ukręcić łeb sprawie przemocy seksualnej, jakiej miał dopuścić się syn Jacka Kurskiego". Ofiarą miała być dziewięcioletnia dziewczynka. Za rządów PiS-u sprawę dwa razy umorzono.

Premier zabrał głos w sprawie syna Jacka Kurskiego. Mówi o "kompromitacji państwa"

Premier zabrał głos w sprawie syna Jacka Kurskiego. Mówi o "kompromitacji państwa"

Źródło:
Fakty TVN

Ryan Borgwardt, 45-letni Amerykanin, który latem upozorował własną śmierć i wyjechał prawdopodobnie do Europy Wschodniej, znalazł się w amerykańskim areszcie. Służby prowadziły poszukiwania mężczyzny przez blisko dwa miesiące. Na razie nie wiadomo, jaki był dokładny powód zatrzymania.

Zostawił rodzinę, upozorował własną śmierć i uciekł za granicę. Kajakarz odnalazł się w areszcie

Zostawił rodzinę, upozorował własną śmierć i uciekł za granicę. Kajakarz odnalazł się w areszcie

Źródło:
ABC News, CNN, tvn24.pl

W środę rano liczba rodzin oczekujących na pomoc spadła poniżej dwustu. Od godziny 6 wiele osób zadeklarowało swój udział w akcji, ale wciąż wiele domów czeka na swoich darczyńców w ramach akcji Szlachetna paczka. Jeszcze w weekend bez wsparcia pozostawało ponad 2,5 tysiąca osób. Paczkę można przygotować do piątku.

"Bardzo się boimy, że ta pomoc nie dotrze". Kilkaset rodzin wciąż czeka na swoich darczyńców

"Bardzo się boimy, że ta pomoc nie dotrze". Kilkaset rodzin wciąż czeka na swoich darczyńców

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Członkowie stowarzyszenie Egala, którzy niosą pomoc humanitarną migrantom na granicy z Białorusią nie mogli wejść do strefy buforowej. Odmówił im najpierw komendant placówki Straży Granicznej w Białowieży, a później komendant Podlaskiego Oddziału SG. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który uchylił decyzje obu komendantów. Uznał, że nie zostały dostatecznie uzasadnione.

Aktywiści wygrali w sądzie ze Strażą Graniczną. Chodzi o wstęp do strefy buforowej przy granicy

Aktywiści wygrali w sądzie ze Strażą Graniczną. Chodzi o wstęp do strefy buforowej przy granicy

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Syryjscy rebelianci, którzy w zeszły weekend zdobyli władzę w Damaszku, otrzymali wsparcie w postaci dronów i ich operatorów od Ukrainy - podał "Washington Post", powołując się na źródła zaznajomione z ukraińskimi działaniami wojskowymi za granicą.

Ukraińcy pomogli syryjskim rebeliantom. Wysłali drony i operatorów

Ukraińcy pomogli syryjskim rebeliantom. Wysłali drony i operatorów

Źródło:
PAP, Washington Post

Za nami 28. edycja konkursu Grand Press. W kategorii Reportaż telewizyjny/wideo docenieni zostali Tomasz Patora oraz Joanna Pęcherska-Fiałek ("Uwaga!" TVN) za cykl "W Żurominie rządzi Duch". Dziennikarz Eurosportu Marek Rudziński otrzymał Nagrodę Specjalną - Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Nagrodę Grand Press - Dziennikarz Roku otrzymał Andrzej Andrysiak z "Gazety Radomszczańskiej".

Grand Press 2024. Dziennikarze programu "Uwaga!" TVN nagrodzeni

Grand Press 2024. Dziennikarze programu "Uwaga!" TVN nagrodzeni

Źródło:
tvn24.pl

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Aż 6 na 10 firm przyznaje, że zwolniło młodych ludzi zatrudnionych świeżo po studiach. Tak wskazują wyniki sondażu, przeprowadzonego przez międzynarodową platformę doradczo-edukacyjną Intelligent wśród menedżerów zaangażowanych w procesy rekrutacyjne. Pytani o powody zwalniania pracowników z pokolenia Z, wskazali kilka.

Zatrudnili pracowników z pokolenia Z i szybko zwolnili. Trzy główne powody

Zatrudnili pracowników z pokolenia Z i szybko zwolnili. Trzy główne powody

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Święta coraz bliżej, a wraz z nimi nadzieje na to, że w tym roku okażą się białe. O to, jak obecnie wygląda końcówka grudnia w modelach meteorologicznych, zapytaliśmy synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie. Czy święta będą białe?

Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie. Czy święta będą białe?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z błyskawicznie rozszerzającym się pożarem w kalifornijskim Malibu w pobliżu Los Angeles. Spłonęły niektóre budynki, zamknięte są drogi. Nakazem ewakuacji lub ostrzeżeniem o potencjalnej ewakuacji jest objętych w sumie około 20 tysięcy osób.

Ogromny pożar w Malibu. Zniszczone budynki, tysiące ludzi się ewakuują

Ogromny pożar w Malibu. Zniszczone budynki, tysiące ludzi się ewakuują

Źródło:
CNN, AP, tvnmeteo.pl

Zygmunt Solorz poinformował w przesłanym do mediów we wtorek oświadczeniu, że nie jest prawdą, że sąd zablokował jego majątek. Stwierdził, że nadal w pełni kontroluje i nadzoruje spółki, między innymi pełniąc w nich rolę przewodniczącego rady nadzorczej.

Zygmunt Solorz zabiera głos. Oświadczenie

Zygmunt Solorz zabiera głos. Oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank Marcin Kubiczek przedstawił nadzorującemu to postępowanie upadłościowe sędziemu-komisarzowi propozycje ugód dla pierwszej grupy klientów Getinu, którzy wzięli kredyt na cele mieszkaniowe - poinformowano w komunikacie prasowym.

Jest propozycja ugód dla klientów kolejnego banku

Jest propozycja ugód dla klientów kolejnego banku

Źródło:
PAP, tvn24.pl