"Kawa na ławę". Politycy o pomocy dla uchodźców w Polsce. "System, który w tej chwili funkcjonuje w Polsce, nazywa się 'wielkie serce Polaków'"

Źródło:
TVN24

Trwa osiemnasty dzień inwazji na Ukrainę. W programie "Kawa na ławę" polscy politycy dyskutowali o tym, czy pomoc dla ukraińskich uchodźców jest wystarczająca i czy rząd panuje nad kryzysem humanitarnym. - Koordynacja musi być na poziomie rządowym - mówił wiceszef Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. W rozmowie wzięli udział także wiceszefowa Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska, Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy, współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oraz szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Trwa kolejna doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na międzynarodowe centrum sił pokojowych i bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim - poinformowały władze obwodowe. W ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Centrum znajduje się w obwodzie lwowskim, w okolicach Jaworowa, około 57 kilometrów na zachód od Lwowa i 29 kilometrów od granicy Ukrainy z Polską.

O inwazji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom rozmawiali w "Kawie na ławę" w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, wiceszef Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk, współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń oraz wiceszefowa Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska i Agnieszka Ścigaj z koła Polskie Sprawy.

Biedroń: naszą racją stanu jest dalsze integrowanie się w ramach Unii Europejskiej

W ostatnich dniach wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow powiedział, że konwoje militarne z Polski i innych krajów, będą celami rosyjskich sił zbrojnych. Jak zauważył Biedroń, NATO powinno dać im ochronę przeciwpowietrzną i przeciwlotniczą.

- Dobrze wiemy, jakie są konsekwencje tego wsparcia, tylko znów musimy szukać solidarności i wspólnoty. Boję się, że im dłużej wojna będzie trwała, tym solidarności będzie mniej. Zaczną pojawiać się różne interesy - mówił. W tym miejscu powiedział o postawie Viktora Orbana. - Takich polityków, których Putin będzie kusił różnego rodzaju obietnicami, będzie coraz więcej - dodał.

Europoseł stwierdził także, że mocniejsza integracja europejska wzmocni bezpieczeństwo Polski.

- Każdy, kto dzisiaj mówi, że Unia Europejska nie jest potrzebna, podważa jej sens, szkodzi bezpieczeństwu nie tylko militarnemu Polski i innych krajów unijnych. To jest wyzwanie dla polityków, żeby zrozumieć, że naszą racją stanu jest dalsze integrowanie się w ramach Unii Europejskiej, inwestowanie we wszystko, co nas wzmacnia w tej wspólnocie.

Ścigaj: czas skupić się na rozwiązaniach systemowych

Posłanka Ścigaj zapytana została, czy uważa, że polski rząd panuje nad sytuacją w Polsce. Jak podkreśliła, wszystkie działania pomocowe są przede wszystkim zasługą polskiego społeczeństwa.

- Ustawa (o pomocy uchodźcom - przyp. red.) dwa tygodnie jest procedowana. Ustawa, która formalnie umożliwia na przykład przekazywanie pieniędzy na posiłki, zatrudnianie czy dawanie im schronienia, to są dwa tygodnie, a przez dwa tygodnie Polacy nakarmili, dali schronienie setkom tysięcy uchodźcom. Więc najpierw sprawnie i bardzo efektywnie zadziałali Polacy, a potem rząd, patrząc na to, co trzeba zrobić, zrobił ustawę. Więc ustalmy pewną hierarchię i kolejność temu, jak to się zadziało, i dajmy wielkie ukłony naszemu społeczeństwu - powiedziała Pasławska.

Posłanka stwierdziła, że polski rząd powinien skupić się na działaniach systemowych, które określiłyby, jak zorganizować życie uchodźców. Wymieniła potrzeby takie jak zapewnienie pracy, mieszkania czy pomoc w dalszej podróży do krajów Unii Europejskiej.

- Faktem jest, że nikt nie był przygotowany na taką sytuację, w takim stopniu, w jakim nas zaskoczyła - i my nie byliśmy przygotowani, i rząd. (...) Teraz jest czas, żebyśmy pracowali nad rozwiązaniami systemowymi, żeby wielka energia Polaków za chwilę nie przerodziła się w wielki konflikt społeczny. Żeby nie została ona odwrócona przeciwko Polakom i uchodźcom - dodała.

Szrot: rząd zrobił wszystko, co mógł

Według ministra Szrota ani Polska, ani żaden inny kraj na świcie, nie były przygotowane na kryzys humanitarny, jaki nastąpił w wyniku wojny.

- Mam przekonanie, że rząd, co mógł zrobić w tej sprawie, zrobił to ze stosownym wyprzedzeniem. Sytuacja była analizowana od jesieni, a od nowego roku trzeba było się poważnie liczyć z wybuchem tej wojny i napływem uchodźców - mówił.

Jak dodał, mimo wyraźnej pomocy polskiego społeczeństwa, rząd i wszystkie samorządy, niezależnie od opcji politycznej, stanęły na wysokości zadania. Jego zdaniem obecnym zadaniem władz polskich powinno stać się pozyskanie środków zagranicznych na pomoc uchodźcom.

Tomczyk: to jest w interesie nas wszystkich, żeby zarządzanie kryzysowe zaczęło działać, a nie było partyzantką

Z ministrem Szrotem nie zgodził się wiceszef PO Cezary Tomczyk.

- Trzeba jasno powiedzieć, że system, który w tej chwili funkcjonuje w Polsce, nazywa się "wielkie serce Polaków". Do dzisiaj, po 18 dniach od rozpoczęcia wojny, nie powstał żaden skoordynowany system pomocy zarządzania strumieniem uchodźców w naszym kraju. Wszystko odbywa się na poziomie samorządów, ewentualnie czasami na poziomie wojewodów - mówił.

Tomczyk dodał, że nie ma jednolitego systemu rejestracji uchodźców, a miasta nie wiedzą, jak poradzić sobie z napływem Ukraińców, gdyż nie wiadomo, ilu z nich zechce zostać w Polsce.

- Potrzebujemy centrów pobytowych, w których będzie wiadomo, co się z tymi ludźmi stanie. Są trzy grupy uchodźców w naszym kraju. Pierwsza grupa to są ludzie, którzy chcą jechać dalej. Druga grupa to są ludzie, którzy czekają na swoje rodziny i ma jakiś pomysł na to, jak zagospodarować się w Polsce. Trzecia, najliczniejsza, to jest grupa straumatyzowana, która nie ma gdzie jechać. Polska stoi przed wielkim wyzwaniem - trzeba zaangażować samorządy i to jest jasne, ale koordynacja musi być na poziomie rządowym. To jest w interesie nas wszystkich, żeby jak najszybciej zarządzanie kryzysowe w 40 milionowym kraju w centrum Europy zaczęło funkcjonować, a nie było po prostu partyzantką - podsumował.

Jabłoński: koordynujemy wszystko, co możliwe

Poseł Jabłoński podkreślił, że bez wolontariuszy akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy nie byłaby możliwa, ale jednocześnie zwrócił uwagę bez pracy setek tysięcy Polaków z administracji - służb ratunkowych i medycznych, żołnierzy, nauczycieli, kolejarzy - państwo mogłoby nie dać sobie rady z kryzysem.

- Koordynujemy wszystko, co możliwe, by to było efektywne. Nie dajmy się podzielić w tej sprawie. To nie jest tak, że rząd sobie przypisuje zasługę za całość działań, ale nie mówicie państwo, że ten rząd nie działa [...] My robimy wszystko, żeby działać razem - opowiadał. - Społeczeństwo polskie każdego dnia zdaje wielki egzamin z odpowiedzialności i solidarności. I działamy tutaj razem - społeczeństwo, samorządy, rząd - wszyscy razem - mówił.

Pasławska: dzisiaj zwykli ludzie, wypełniają rolę rządu

Nie zgodziła się z tym Urszula Pasławska. Jej zdaniem rząd podjął działania przygotowujące do kryzysu humanitarnego dopiero po rosyjskim ataku.

- Wszystko to, co dobre, nie wynikało z zapobiegliwości rządu. Powinno bardzo wyraźnie wybrzmieć, że w ciągu 30 lat dorobiliśmy się społeczeństwa obywatelskiego, natomiast nie dorobiliśmy się rządu obywatelskiego. Dzisiaj organizacje pozarządowe, zwykli ludzie, wypełniają rolę rządu, podczas gdy powinni jedynie dopełniać ich działania - mówiła.

Jak dodała posłanka, palące kwestie mieszkań i pracy dla uchodźców, powinny być uregulowane systemowo.

- Nie wystarczy budować tylko swój PR i wysługiwać się organizacjami pozarządowymi, samorządowcami, albo ich poganiać, tylko po prostu wziąć do rzetelnej, odpowiedzialnej i spokojnej roboty - podsumowała.

Autorka/Autor:kw

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

Tragedia podczas ćwiczeń strażaków ochotników w Ostrowie Wielkopolskim. W komorze dymowej nagle zasłabł strażak OSP Żerniki w powiecie kaliskim. Mimo godzinnej walki lekarzy, życia 39-latka nie udało się uratować. O godzinie 18 w jednostkach straży pożarnej w całej Polsce zawyją syreny i minutą ciszy zostanie oddany hołd zmarłemu strażakowi.

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyją syreny

Tragedia podczas ćwiczeń, nie żyje strażak ochotnik. O 18 w całej Polsce zawyją syreny

Źródło:
tvn24.pl

Nawet pięć lat więzienia grozi 58-letniemu mieszkańcowi Legnicy (woj. dolnośląskie), który jadąc samochodem z dużą prędkością, stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w krawężnik oraz przydrożne bariery. Mężczyzna był trzeźwy, ale pojazd, którym kierował, nie był zarejestrowany i ubezpieczony.

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Jechał tak szybko, że nie zapanował nad autem. Wpadł na pas zieleni i uderzył w bariery

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

"Na okręg lwowski spadły dziś dziesiątki bomb i rakiet. Jedna z nich 15 km od naszej granicy. Morawiecki w tym czasie ustala w Budapeszcie wspólną antyeuropejską strategię z proputinowskimi politykami skrajnej prawicy" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Gdyby nie polski rząd w lutym 2022 roku, to Ukraina mogłaby upaść" - odpowiedział na wpis Morawiecki.

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

W Ukrainie bombardowania, Morawiecki w Budapeszcie. Tusk: Głupota? Zdrada? Czy jedno i drugie?

Źródło:
tvn24.pl

Lewica zainaugurowała kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Na sobotniej konwencji koalicji zaprezentowano liderów i liderki list do europarlamentu.

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Po pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, zatytułowanego "w obronie chrześcijan", w Sejmie zaczęła się gorąca dyskusja. Marcin Józefaciuk (KO) powiedział, że "religia jest jak pewien męski organ". - Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nosem, to już mamy pewien problem - mówił. Później w rozmowie z portalem wprost.pl tłumaczył, że chodziło mu o mózg. - Jeżeli czyjeś myśli poszły w innym kierunku - nie mam na to wpływu - dodał.

Józefaciuk w Sejmie: religia jest jak pewien męski organ. Następnego dnia tłumaczył, że chodziło mu o mózg

Józefaciuk w Sejmie: religia jest jak pewien męski organ. Następnego dnia tłumaczył, że chodziło mu o mózg

Źródło:
PAP, wprost.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Drogowe zaskoczenie i innowacja na miarę naszych czasów. Rondo każdy kierowca zna, ale rondo turbinowe niekoniecznie. Na Dolnym Śląsku już się pojawiły, więc warto zapamiętać, jak wjechać i bezpiecznie z niego zjechać. Łukasz Wieczorek.

Śląsk stawia na ronda turbinowe

Śląsk stawia na ronda turbinowe

Źródło:
TVN24

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Rafał P. w noc sylwestrową 2005/2006 roku zabił właścicielkę jednej z kamienic w Będzinie oraz dozorcę, który był przypadkowym świadkiem zdarzenia. Po wszystkim podpalił budynek, w którym doszło do zbrodni. Został skazany na dożywocie, ale zniknął. Teraz został sprowadzony do Polski.

Skazany na dożywocie za zabicie dwóch osób kilka lat ukrywał się w Holandii. Właśnie wrócił do Polski

Skazany na dożywocie za zabicie dwóch osób kilka lat ukrywał się w Holandii. Właśnie wrócił do Polski

Źródło:
tvn24.pl

Trzyletnia dziewczynka trafiła w piątek do szpitala w Wejherowie. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że dziecko może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej 24-letniego partnera.

Trzyletnia dziewczynka trafiła do szpitala. Matka i jej partner zatrzymani

Trzyletnia dziewczynka trafiła do szpitala. Matka i jej partner zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nad ranem w sobotę Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu na terytorium Ukrainy aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne. Przed godziną 7 pojawił się kolejny komunikat, że "ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia (...) uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej".

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

"Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne". Poranny atak rosyjskiego lotnictwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szacujemy, że w samej Polsce są dziesiątki tysięcy osób w wieku poborowym - powiedział w "Jeden na Jeden" w TVN24 ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Jak mówił, Kijów chce to dokładnie sprawdzić i zweryfikować. - Chodzi przede wszystkim o dwie rzeczy: sprawiedliwość i obowiązek - stwierdził.

Ambasador o mobilizacji Ukraińców przebywających za granicą. "Chodzi o sprawiedliwość i obowiązek"

Ambasador o mobilizacji Ukraińców przebywających za granicą. "Chodzi o sprawiedliwość i obowiązek"

Źródło:
TVN24

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Unia Europejska chce, aby pracownicy wiedzieli, ile zarabiają ich koleżanki i koledzy – wiedza ta ma być standardem. Unijne instytucje nie chcą, aby kobiety i mężczyźni na tym samym szczeblu byli inaczej wynagradzani. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Unia Europejska chce walczyć z nierównością płac, w ciągu dwóch lat ma wejść w życie dyrektywa

Unia Europejska chce walczyć z nierównością płac, w ciągu dwóch lat ma wejść w życie dyrektywa

Źródło:
TVN24

W jednym z portów w Szczecinie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jeden z wiceministrów miał zagwarantowaną pracę zdalną za kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówił w "#BezKitu" wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO), pytany o wyniki audytów po rządach PiS. Jak dodał, osoba ta "w czasie prawie trzech lat nie pobrała sprzętu, na którym powinna pracować". - To kosztowało spółkę Skarbu Państwa ponad pół miliona złotych - przekazał.

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Marchewka: Wiceminister z pracą zdalną, prawie trzy lata nikt nie widział go w pracy. Spółka straciła pół miliona złotych

Źródło:
TVN24
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie kamery nagrywały nie tylko obraz, ale też dźwięk - dowiedzieli się dziennikarze TVN24. Podsłuch założony był nielegalnie, bo ustawa dopuszcza jedynie monitoring wizyjny. Władze placówki twierdzą, że nagrywanie miało charakter "opcjonalny" w przypadku zastosowania u pacjenta przymusu bezpośredniego i dźwięk nie był rejestrowany "w sposób stały". Nagrania, do których dotarliśmy, sugerują co innego.

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Szpitalne kamery nielegalnie podsłuchiwały personel i pacjentów

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24