"W imię jakiego prawa rzucali na ziemię, bili, podduszali i zakuwali w kajdanki?"

Źródło:
PAP
Protest przeciwko zatrzymaniu Margot na placu Defilad w Warszawie
Protest przeciwko zatrzymaniu Margot na placu Defilad w WarszawieTVN24
wideo 2/4
Protest przeciwko zatrzymaniu Margot na placu Defilad w WarszawieTVN24

Sejmowa komisja administracji zapoznała się z informacją szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie interwencji policji w związku z protestem przeciwko aresztowi dla Margot. W czasie pięciogodzinnej debaty przedstawiciele rządu i policji odpowiadali na zarzuty dotyczące między innymi "politycznie sterowanej akcji".

Do aresztowania aktywistki LGBT Margot doszło na początku sierpnia. W związku z tą decyzją przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją. Policja zatrzymała łącznie 48 osób. Wszyscy usłyszeli zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku.

W środę sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rozpatrywała wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji szefa MSWiA na ten temat. Na nieprawidłowości dotyczące zatrzymań wskazywało między innymi Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Powołując się na relacje zatrzymanych i ich obrońców, przedstawicielka wnioskodawców posłanka Urszula Zielińska z Koalicji Obywatelskiej podkreślała, że chce dowiedzieć się, "dlaczego polska policja otrzymuje rozkazy, które wydają się wymuszać na niej nadużywanie środków przymusu bezpośredniego".

- W imię jakiego prawa i na czyje polecenie (...) policja nie podjęła żadnej próby dialogu z pokojowo protestującymi młodymi ludźmi? (...) W imię jakiego prawa dowodzący wydał rozkaz, który według świadków brzmiał: "bierzcie po trzy osoby i ładujcie do samochodów, wszystko jedno kogo"? W imię jakiego prawa policjanci rzucali na ziemię, bili, podduszali i zakuwali w kajdanki od tyłu młodzież, która pokojowo protestowała? - pytała posłanka.

"Zachowywał się prowokacyjnie"

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podkreślał, że interwencja, o której mowa, została przeprowadzona w prawidłowy sposób. - Nikt z kierownictwa politycznego nie wydawał policji żadnych poleceń w zakresie sposobu czy w ogóle w zakresie podejmowania interwencji. Policja podjęła interwencję w sposób naturalny, oczywisty - mówił.

Wiceminister wskazywał, że policjanci spotykali się z agresją słowną, a przed aresztem Margot - jak powiedział - "zachowywał się prowokacyjnie". - W teatralnym geście wystawiał ręce, krzycząc, by założono mu kajdanki - mówił. Polityk przekonywał jednocześnie, że zastosowane środki przymusu bezpośredniego były adekwatne do sytuacji. - Używano siły fizycznej, w przypadku osób zatrzymanych użyto także kajdanek - przekonywał. Podkreślał też, że według jego wiedzy zatrzymanym nie utrudniano kontaktu z obrońcą.

Wiceszef MSWiA Maciej WąsikTomasz Gzell/PAP

W podobny sposób wypowiadał się komendant główny policji generał inspektor Jarosław Szymczyk. Odnosząc się do stawianych policji zarzutów, podkreślał, że doświadczenie nauczyło go tego, by "nie ferować wyroków na podstawie jednostronnych relacji". Zaznaczył, że wobec wszystkich osób zatrzymanych zgromadzono "różnego rodzaju materiał dowodowy". - W największym uproszczeniu, poza pewnymi kwestiami proceduralnymi, które dostrzegamy i które będą wymagały naszej pracy, to jeśli chodzi o samo działanie policjantów, ciężko mi jest sformułować jakiekolwiek uwagi - powiedział.

Szef KGP nie zgadzał się z zarzutem mówiącym o "akcji sterowanej politycznie". - Tak się składa, że dyżur z ramienia KSP pełnił w tym dniu pan generał Paweł Dobrodziej, który mnie poinformował o tym, co się dzieje na ulicy, gdy praktycznie zatrzymywane były już pierwsze osoby. W momencie zatrzymań o tych działaniach nie wiedział jeszcze ani wiceminister Wąsik, ani minister Kamiński - mówił. Dodał, że akcją na Krakowskim Przedmieściu kierował I zastępca komendanta rejonowego policji Warszawa I młodszy inspektor Michał Pisarski.

Wśród serii pytań, które zadawali głównie posłowie opozycji, najczęściej poruszana była kwestia utrudnionego dostępu do obrońcy. Pytano również, dlaczego osoby zatrzymane legitymowane były dopiero w radiowozach oraz dlaczego funkcjonariusze nie informowali ich od razu o podstawie zatrzymania. Część posłanek Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, która towarzyszyła w tym dniu zatrzymanym, relacjonowała też wydarzenia, które miały miejsce w stołecznych komendach. Niektóre osoby mówiły o brutalności funkcjonariuszy oraz homofobicznych zachowaniach i komentarzach. Wskazywano także na chaotyczną akcję, w ramach której osoby przewożone były z jednej komendy na drugą.

Wąsik chce prawnego podniesienia bezpieczeństwa policjantów

Posłowie opozycji zarzucali rządzącym podsycanie nienawiści w stosunku do społeczności LGBT. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) przekonywała, że społeczność ta jest konsekwentnie odczłowieczana. Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba przypomniał z kolei wpis byłego szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w mediach społecznościowych, w którym ten stwierdził, że "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza". Zdaniem Szczerby zatrzymania aktywistów są pokłosiem właśnie takich wpisów.

Sam Brudziński, który uczestniczył również w posiedzeniu komisji, we wpisie na Twitterze stwierdził, że podczas posiedzenia ze strony posłów opozycji trwa "irracjonalny atak na polską policję". "Szanowni funkcjonariusze, należą się wam słowa przeprosin za te niemądre ataki" - napisał.

- Uważam, że daliście się państwo sprowokować i zmanipulować - mówił do polityków opozycji Wąsik. Podkreślał, że z wywiadów udzielanych przez Margot wynika, że aktywistka chciała dać aresztować się wśród tłumu, by wywrzeć tym określone wrażenie. Wiceminister przyznał też, że resort widzi konieczność prawnego podniesienia bezpieczeństwa policjantów. - Będziemy nad tym pracować - powiedział.

Po pięciogodzinnej dyskusji posłowie przyjęli stanowisko, zgodnie z którym przedstawioną informację uznano za wystarczającą, w związku z czym nie będzie ona przedmiotem debaty na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Za przyjęciem stanowiska głosowało 21 posłów, 17 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Obwodnica Hubenic i Kozłowa została otwarta. Nowa droga, kosztująca prawie 75 mln zł, ma wyprowadzić z miast ruch tranzytowy.

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl