Sprawa aresztu dla Margot. Prokuratura: na chwilę obecną nie znamy treści uzasadnienia

Autor:
mjz/pm
Źródło:
tvn24.pl
Pismo stowarzyszenia Iustitia ws. aresztu dla aktywistki Margot
Pismo stowarzyszenia Iustitia ws. aresztu dla aktywistki MargotTVN24
wideo 2/6
TVN24Pismo stowarzyszenia Iustitia ws. aresztu dla aktywistki Margot

Tvn24.pl zwrócił się do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o udostępnienie treści postanowienia sądu wraz z uzasadnieniem w sprawie zastosowania aresztu tymczasowego wobec aktywistki LGBT Margot. "Na chwilę obecną nie znamy treści uzasadnienia albowiem czekamy na zwrot akt z Sądu wraz z postanowieniem" - odpowiedzieli śledczy. Wcześniej prezes Sądu Okręgowego w Warszawie tłumaczyła, że "nie jest możliwe udostępnienie treści uzasadnienia" bez zgody prokuratury.

Sąd Okręgowy w Warszawie podjął w piątek decyzję o dwumiesięcznym areszcie dla Margot z kolektywu Stop Bzdurom, która jest podejrzana o uszkodzenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i atak na jej kierowcę. "Dzieje się zamykanie na parę miesięcy za walkę z fundacją Pro-Prawo do Życia. Fundacją, która w całym normalnym świecie nie mogłaby funkcjonować" - tak Margot skomentowała decyzję sądu. "Prokuratura chwaliła się tym, że ma najmocniejsze dowody w sprawie i nie ma żadnego powodu mieć jakiejkolwiek wątpliwości, więc ten środek dozoru, którym jest zamknięcie, jest czysto represyjny" - oceniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezes Sądu Okręgowego: podamy uzasadnienie, jak prokuratura pozwoli

O podanie powodów zastosowania wobec Margot tymczasowego aresztu apelowali między innymi przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner w odpowiedzi napisała, że "nie jest możliwe udostępnienie treści uzasadnienia" bez zgody organu prowadzącego postępowanie, czyli prokuratury. "Postępowanie w przedmiocie rozpoznania wniosku o tymczasowe aresztowanie osoby podejrzanej jest wykonywaniem czynności sądowych w postępowaniu przygotowawczym (art. 329 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego). Postępowanie przygotowawcze objęte jest tajemnicą (art. 241 § 1 Kodeksu Karnego). Materiały z tego rodzaju postępowania przed sądem (protokoły posiedzenia, postanowienia) stanowią materiały postępowania przygotowawczego. Dlatego nie jest możliwe udostępnienie treści uzasadnienia postanowienia wydanego wobec Michała Sz. bez zgody organu prowadzącego postępowanie, tj. Prokuratury" - czytamy w komunikacie.

Prokuratura: na chwilę obecną nie znamy treści uzasadnienia, czekamy na zwrot akt z sądu

W związku z tym tvn24.pl zwrócił się do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o przekazanie postanowienia sądu wraz z uzasadnieniem w sprawie zastosowania aresztu tymczasowego wobec Margot.

"Na chwilę obecną nie znamy treści uzasadnienia albowiem czekamy na zwrot akt z Sądu wraz z postanowieniem" - napisał w odpowiedzi prokurator Mateusz Kopciał.

Protesty związane z aresztowaniem Margot

W związku z decyzją sądu o areszcie dla Margot w piątek przed siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii w Warszawie odbył się protest w tej sprawie. Protest przeniósł się później na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do przepychanek z policjantami. Policja zatrzymała 48 osób. Rzecznik komendy stołecznej Sylwester Marczak przekazał, że czynności wobec tych osób są prowadzone na podstawie artykułu 254 Kodeksu karnego, czyli czynnego udziału w zbiegowisku. Niektórym osobom postawiono również zarzut uszkodzenia radiowozu i znieważania policjantów. W niedzielę rzecznik prasowy stołecznej policji przekazał, że "zakończono już czynności z zatrzymanymi". - Wszystkie osoby opuściły już komendy - dodał.

Autor:mjz/pm

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości