"Matka polskiej niepodległości" wśród 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie

Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet tygodnika "Time", które zdefiniowały ostatnie stulecie
Anna "Solidarność" jaką powinniśmy pamiętać
Źródło: TVN 24

Anna Walentynowicz, działaczka solidarnościowa ze Stoczni Gdańskiej, znalazła się w gronie najważniejszych 100 kobiet, które według tygodnika "Time" zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz była ważną postacią strajków z 1980 roku.

Portrety 100 kobiet z ostatniego stulecia to projekt tygodnika "Time", który ma zwrócić uwagę na wpływowe kobiety, które często pozostawały w cieniu mężczyzn. Pismo przypomina, że pierwotnie nadawało tytuł "Man of the Year" w 1999 roku zmieniony na "Person of the Year" i w większości przypadał on mężczyznom.

Tygodnik przygotował okładki z wizerunkami kobiet wybranych jako te, które definiowały dany rok przez ostatnie sto lat.

Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet tygodnika "Time", które zdefiniowały ostatnie stulecie
Anna Walentynowicz jedną ze 100 kobiet tygodnika "Time", które zdefiniowały ostatnie stulecie
Źródło: TIME

"Matka polskiej niepodległości "

Annę Walentynowicz - Kobietę Roku 1980 - czasopismo określa jako "matkę polskiej niepodległości". Przypomina jej życiorys i to, że zwolnienie Walentynowicz z pracy ze Stoczni Gdańskiej (wówczas stoczni imienia Lenina) było powodem strajków. "Time" przypomina, że wyrzucono ją z powodu jej działalności na rzecz robotników. Podjęty przez stoczniowców i pracowników innych zakładów strajk, na czele którego stanął Lech Wałęsa, doprowadził do podpisania porozumienia gdańskiego z władzami i zalegalizowania Solidarności, pierwszego wolnego związku zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej.

Kobiety dawnej Solidarności
Kobiety dawnej Solidarności
Źródło: Polska i Świat TVN24

"Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków widzą w Walentynowicz matkę swojej niepodległości" - napisał tygodnik "Time".

Anna Walentynowicz zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Miała 80 lat.

Wśród 100 kobiet magazynu "Time", które znalazły się w rankingu, są między innymi: w 1920 roku sufrażystki, w 1924 roku Coco Chanel, w 1939 roku Billie Holiday, w 1948 roku Eleonora Roosevelt, w roku 1954 Marilyn Monroe, w roku 1962 Jacqueline Kennedy, a w 1976 roku Indira Ghandi. W latach osiemdziesiątych, obok Walentynowicz, wyróżniono: w 1987 roku księżnę Dianę, a w 1989 roku Madonnę, natomiast w dziewięćdziesiątych: J.K. Rowling w roku 1999, a rok później Madeleine Albright.

Tytułem Kobiet Roku w dwudziestu ostatnich latach "Time" wyróżnił między innymi: w 2004 roku Oprah Winfrey, w roku 2008 Michele Obamę, w 2012 roku zespół Pussy Riot, a w roku 2015 - Angelę Merkel.

Czytaj także: