Prezydent Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem. Informację o tym przekazał w sobotę rano jego rzecznik Błażej Spychalski. Po południu prezydent opublikował na Twitterze nagranie, w którym mówi, że nie ma żadnych objawów choroby, czuje się dobrze, a najbliższe dni spędzi w samoizolacji i będzie pracował zdalnie.
O tym, że prezydent Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem przekazał w sobotę rano za pośrednictwem Twittera Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
"Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi" - przekazał Spychalski.
Rzecznik prezydenta dodał, że w związku z wykrytą u prezydenta infekcją sam poddaje się kwarantannie.
"W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u Prezydenta RP informuję że udaję się na kwarantannę" - poinformował Spychalski.
Andrzej Duda opublikował nagranie na Twitterze
Po południu sam prezydent, również na Twitterze, opublikował nagranie, gdzie odniósł się do swojego stanu zdrowia. Przekazał w nim między innymi, że nie ma żadnych symptomów choroby, czuje się dobrze, a najbliższe dni spędzi w samoizolacji i będzie pracował zdalnie.
- W wyniku przeprowadzonego testu wiem, że jestem chory na koronawirusa, nie odczuwałem i nie odczuwam żadnych symptomów, zwłaszcza tych najbardziej typowych jak zanik smaku, zanik węchu, niczego takie nie miałem i nie mam - powiedział. - Czuję się dobrze i najbliższe dni, kiedy będę w samoizolacji, zresztą razem z żoną, będę oczywiście pracował zdalnie. Nie ma z tym żadnego problemu, jestem w pełni sił, mam nadzieję, że tak pozostanie - dodał Duda.
Prezydent: gdybym odczuwał jakiekolwiek symptomy, wszystkie spotkania byłyby odwołane
Przeprosił tych wszystkich, którzy są narażeni na procedury kwarantanny w związku z tym, że spotykali się z nim w ostatnich dniach. - Gdybym odczuwał jakiekolwiek symptomy koronawirusa, proszę mi wierzyć, wszystkie spotkania byłyby odwołane - powiedział prezydent.
"Tworzona będzie lista kontaktów prezydenta"
- To jest kwestia dla nas nowa - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany o stwierdzone u prezydenta Andrzeja Dudy zakażenie koronawirusem.
"Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne i wszystkie tego dotyczące komunikaty będziemy podawać sukcesywnie" - zapewnił. Poinformował także, że "tworzona będzie zapewne lista kontaktów prezydenta".
- Cały czas postępujemy zgodnie z procedurą sanitarną - zapewnił Szczerski.
W radiowej "Trójce" natomiast minister przekazał, że wynik testu Andrzej Duda otrzymał w piątek późnym wieczorem. - Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze. Można go uznać za przypadek bezobjawowy, to znaczy te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują - wyjaśniał Szczerski.
Jak podkreślił szef gabinetu prezydenta, Duda przeszedł test na koronawirusa, ponieważ takie było zalecenie po aktywnościach prezydenta z tego tygodnia. - Nie było objawów - powiedział.
Przekazał również, że rozmawiał z prezydentem w piątek około północy. - Czuł się wtedy dobrze, więc myślę, że wszystko na razie przebiega bardzo łagodnie - zaznaczył.
Dodał, że dochodzenie epidemiologiczne wskaże osoby z kontaktu, które powinny udać się na kwarantannę po ostatnich spotkaniach z prezydentem. - Ale to jest decyzja już nie administracyjna kancelarii [prezydenta - przyp. red.] tylko decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego. Chodzi o to, żeby wskazać ewentualny zakres czasowy tych spotkań, które podlegają później nadzorowi epidemiologicznemu. Więc czekamy na decyzje odpowiednich służb sanitarnych - przekazał Szczerski.
Wiceszef MZ: myślę, że wizyta prezydenta nie zahamuje budowy szpitala na stadionie
O zakażeniu prezydenta mówił w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Jesteśmy przekonani, że powinien znieść to zakażenie w sposób lekki - ocenił.
Kraska odniósł się też do piątkowej wizyty prezydenta na Stadionie Narodowym. Jego zdaniem budowa szpitala tymczasowego, która ma tam miejsce, nie jest zagrożona. - Myślę, że to nie zahamuje budowy, bo prace są bardzo zaawansowane. Myślę, że to jest kwestia kilku dni, kiedy budowa będzie ukończona - powiedział.
Prezydent z wizytą na Stadionie Narodowym
23 października, czyli tego samego dnia, w którym według informacji przekazanych przez Spychalskiego został wykonany test u prezydenta na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, Andrzej Duda pojawił się na Stadionie Narodowym, gdzie trwają prace przy uruchomieniu szpitala tymczasowego.
- To jest szpital, który ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki, bardzo zdecydowany, gdyby w szpitalach brakowało miejsc dla chorych, wtedy ten szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony - mówił prezydent.
Wpis o odwiedzinach głowy państwa na Stadionie zamieścił na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Opublikował w nim fotografie z wizyty.
Widać na nich, że Andrzejowi Dudzie towarzyszył - oprócz Dworczyka - także doktor n. med. Andrzej Zaczyński, neurochirurg i zastępca dyrektora do spraw medycznych warszawskiego szpitala MSWiA, który nadzoruje budowę szpitala tymczasowego i będzie odpowiedzialny za jego działanie.
W pobliżu prezydenta na Stadionie znalazł się także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
Spotkanie z Igą Świątek
Również w piątek, 23 października, prezydent spotkał się z Igą Świątek, pierwszą polską tenisistką, która wygrała jeden z czterech wielkoszlemowych turniejów.
Andrzej Duda odznaczył polską tenisistkę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Uhonorował również ojca Igi Świątek, Tomasza Świątka, który z rąk prezydenta odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Ponadto prezydent Duda spotkał się tego dnia między innymi ze sztabem szkoleniowym tenisistki.
Na tym wydarzeniu obecny był także minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Pozował on między innymi z Igą Świątek, jej ojcem i prezydentem do zdjęć.
Także sekretarz stanu w resorcie spotu Anna Krupka pojawiła się na uroczystości uhonorowania tenisistki.
Na uroczystości, w rzędzie z prezydentem i ministrem Glińskim stał także prezes Polskiego Związku Tenisa Mirosław Skrzypczyński.
Lider PO: życzę szybkiego powrotu do zdrowia
Słowa wsparcia skierował do prezydenta lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.
"Prezydentowi Andrzejowi Dudzie życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Mam nadzieję, że zakażenie (...) przejdzie bezobjawowo" - napisał na Twitterze.
Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia prezydentowi Andrzejowi Dudzie przekazała również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.
"Modlę się o jak najszybszy powrót do zdrowia Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Życzę Panu Prezydentowi dużo siły!" - napisała.
Koronawirus się rozprzestrzenia
W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy bilans od początku epidemii w Polsce. O poprzednim najwyższym bilansie zakażeń od początku epidemii poinformowano dzień wcześniej. W czwartek odnotowano 12 107 zakażeń. W środę 21 października było to 10 040 zakażeń, a 17 października odnotowano czwarty najwyższy bilans - 9622 zakażenia.
Resort przekazał w piątek także informację o śmierci 153 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 228 318 osób, a 4172 z nich zmarły. W ciągu doby wykonano ponad 62,1 tysiąca testów na koronawirusa.
Nowe obostrzenia i cała Polska w czerwonej strefie
W piątek premier Mateusz Morawiecki przedstawił najnowsze obostrzenia, które zaczęły obowiązywać w sobotę. Dotyczą one edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Jednym z nich jest objecie całej Polski strefą czerwoną i wprowadzenie na jej terenie związanych z tym restrykcji.
Źródło: tvn24.pl, PAP