TVN24 | Polska

Zakażony koronawirusem prezydent zabiera głos. Opublikował nagranie

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akr//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Opublikował nagranie
Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Opublikował nagranie
wideo 2/21
Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem. Opublikował nagranie

Prezydent Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem. Informację o tym przekazał w sobotę rano jego rzecznik Błażej Spychalski. Po południu prezydent opublikował na Twitterze nagranie, w którym mówi, że nie ma żadnych objawów choroby, czuje się dobrze, a najbliższe dni spędzi w samoizolacji i będzie pracował zdalnie.

O tym, że prezydent Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem przekazał w sobotę rano za pośrednictwem Twittera Błażej Spychalski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

"Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. Prezydent czuje się dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi" - przekazał Spychalski.

Rzecznik prezydenta dodał, że w związku z wykrytą u prezydenta infekcją sam poddaje się kwarantannie.

"W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u Prezydenta RP informuję że udaję się na kwarantannę" - poinformował Spychalski.

Andrzej Duda opublikował nagranie na Twitterze

Po południu sam prezydent, również na Twitterze, opublikował nagranie, gdzie odniósł się do swojego stanu zdrowia. Przekazał w nim między innymi, że nie ma żadnych symptomów choroby, czuje się dobrze, a najbliższe dni spędzi w samoizolacji i będzie pracował zdalnie.

- W wyniku przeprowadzonego testu wiem, że jestem chory na koronawirusa, nie odczuwałem i nie odczuwam żadnych symptomów, zwłaszcza tych najbardziej typowych jak zanik smaku, zanik węchu, niczego takie nie miałem i nie mam - powiedział. - Czuję się dobrze i najbliższe dni, kiedy będę w samoizolacji, zresztą razem z żoną, będę oczywiście pracował zdalnie. Nie ma z tym żadnego problemu, jestem w pełni sił, mam nadzieję, że tak pozostanie - dodał Duda.

Prezydent: gdybym odczuwał jakiekolwiek symptomy, wszystkie spotkania byłyby odwołane

Przeprosił tych wszystkich, którzy są narażeni na procedury kwarantanny w związku z tym, że spotykali się z nim w ostatnich dniach. - Gdybym odczuwał jakiekolwiek symptomy koronawirusa, proszę mi wierzyć, wszystkie spotkania byłyby odwołane - powiedział prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Tworzona będzie lista kontaktów prezydenta"

- To jest kwestia dla nas nowa - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany o stwierdzone u prezydenta Andrzeja Dudy zakażenie koronawirusem.

Prezydent Andrzej DudaShutterstock

"Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne i wszystkie tego dotyczące komunikaty będziemy podawać sukcesywnie" - zapewnił. Poinformował także, że "tworzona będzie zapewne lista kontaktów prezydenta".

- Cały czas postępujemy zgodnie z procedurą sanitarną - zapewnił Szczerski.

W radiowej "Trójce" natomiast minister przekazał, że wynik testu Andrzej Duda otrzymał w piątek późnym wieczorem. - Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze. Można go uznać za przypadek bezobjawowy, to znaczy te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują - wyjaśniał Szczerski.

Jak podkreślił szef gabinetu prezydenta, Duda przeszedł test na koronawirusa, ponieważ takie było zalecenie po aktywnościach prezydenta z tego tygodnia. - Nie było objawów - powiedział.

Przekazał również, że rozmawiał z prezydentem w piątek około północy. - Czuł się wtedy dobrze, więc myślę, że wszystko na razie przebiega bardzo łagodnie - zaznaczył.

Dodał, że dochodzenie epidemiologiczne wskaże osoby z kontaktu, które powinny udać się na kwarantannę po ostatnich spotkaniach z prezydentem. - Ale to jest decyzja już nie administracyjna kancelarii [prezydenta - przyp. red.] tylko decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego. Chodzi o to, żeby wskazać ewentualny zakres czasowy tych spotkań, które podlegają później nadzorowi epidemiologicznemu. Więc czekamy na decyzje odpowiednich służb sanitarnych - przekazał Szczerski.

Wiceszef MZ: myślę, że wizyta prezydenta nie zahamuje budowy szpitala na stadionie

O zakażeniu prezydenta mówił w RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Jesteśmy przekonani, że powinien znieść to zakażenie w sposób lekki - ocenił.

Kraska odniósł się też do piątkowej wizyty prezydenta na Stadionie Narodowym. Jego zdaniem budowa szpitala tymczasowego, która ma tam miejsce, nie jest zagrożona. - Myślę, że to nie zahamuje budowy, bo prace są bardzo zaawansowane. Myślę, że to jest kwestia kilku dni, kiedy budowa będzie ukończona - powiedział.

Prezydent z wizytą na Stadionie Narodowym

23 października, czyli tego samego dnia, w którym według informacji przekazanych przez Spychalskiego został wykonany test u prezydenta na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, Andrzej Duda pojawił się na Stadionie Narodowym, gdzie trwają prace przy uruchomieniu szpitala tymczasowego

- To jest szpital, który ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki, bardzo zdecydowany, gdyby w szpitalach brakowało miejsc dla chorych, wtedy ten szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony - mówił prezydent.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym
Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym TVN24

Wpis o odwiedzinach głowy państwa na Stadionie zamieścił na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Opublikował w nim fotografie z wizyty.

Widać na nich, że Andrzejowi Dudzie towarzyszył - oprócz Dworczyka - także doktor n. med. Andrzej Zaczyński, neurochirurg i zastępca dyrektora do spraw medycznych warszawskiego szpitala MSWiA, który nadzoruje budowę szpitala tymczasowego i będzie odpowiedzialny za jego działanie.

W pobliżu prezydenta na Stadionie znalazł się także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Spotkanie z Igą Świątek

Również w piątek, 23 października, prezydent spotkał się z Igą Świątek, pierwszą polską tenisistką, która wygrała jeden z czterech wielkoszlemowych turniejów.

Andrzej Duda odznaczył polską tenisistkę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Uhonorował również ojca Igi Świątek, Tomasza Świątka, który z rąk prezydenta odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Iga Świątek
Iga Świątek podczas spotkania z prezydentem Andrzeją DudąIga Świątekeurosport

Ponadto prezydent Duda spotkał się tego dnia między innymi ze sztabem szkoleniowym tenisistki.

Na tym wydarzeniu obecny był także minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Pozował on między innymi z Igą Świątek, jej ojcem i prezydentem do zdjęć.

Także sekretarz stanu w resorcie spotu Anna Krupka pojawiła się na uroczystości uhonorowania tenisistki.

Na uroczystości, w rzędzie z prezydentem i ministrem Glińskim stał także prezes Polskiego Związku Tenisa Mirosław Skrzypczyński.

Uroczystość uhonorowania Igi Świątek
Uroczystość uhonorowania Igi ŚwiątekTVN24

Lider PO: życzę szybkiego powrotu do zdrowia

Słowa wsparcia skierował do prezydenta lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

"Prezydentowi Andrzejowi Dudzie życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Mam nadzieję, że zakażenie (...) przejdzie bezobjawowo" - napisał na Twitterze.

Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia prezydentowi Andrzejowi Dudzie przekazała również ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

"Modlę się o jak najszybszy powrót do zdrowia Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Życzę Panu Prezydentowi dużo siły!" - napisała.

Koronawirus się rozprzestrzenia

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy bilans od początku epidemii w Polsce. O poprzednim najwyższym bilansie zakażeń od początku epidemii poinformowano dzień wcześniej. W czwartek odnotowano 12 107 zakażeń. W środę 21 października było to 10 040 zakażeń, a 17 października odnotowano czwarty najwyższy bilans - 9622 zakażenia.

Resort przekazał w piątek także informację o śmierci 153 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 228 318 osób, a 4172 z nich zmarły. W ciągu doby wykonano ponad 62,1 tysiąca testów na koronawirusa.

Nowe obostrzenia i cała Polska w czerwonej strefie

W piątek premier Mateusz Morawiecki przedstawił najnowsze obostrzenia, które zaczęły obowiązywać w sobotę. Dotyczą one edukacji, gospodarki oraz życia społecznego. Jednym z nich jest objecie całej Polski strefą czerwoną i wprowadzenie na jej terenie związanych z tym restrykcji.

Morawiecki: cała Polska strefą czerwoną
Morawiecki: cała Polska strefą czerwonąTVN24

Autor:akr//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości