Prezydent Duda: szpital na Stadionie Narodowym będzie w stanie przyjąć chorych już w przyszłym tygodniu

Źródło:
TVN24
Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym
Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym TVN24
wideo 2/4
Prezydent Andrzej Duda o szpitalu na Stadionie Narodowym TVN24

To jest szpital, który ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki. Gdyby w szpitalach brakowało miejsc dla chorych, wtedy ten szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony - zapowiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, jeśli zajdzie taka potrzeba, pierwsi pacjenci mogą zostać przyjęci już w przyszłym tygodniu.

Na Stadionie Narodowym trwają prace przy uruchomieniu szpitala tymczasowego. W piątek po południu pojawił się tam prezydent Andrzej Duda, który podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w to zadanie: personelowi medycznemu, wolontariuszom oraz przedstawicielom rządu. Przekonywał też, że uruchomienie takiego punktu jest elementem wcześniej zaplanowanej strategii.

- Dziś jak widać przyszedł czas taki, że w związku z rozszerzającą się epidemią to zadanie jest w realizacji. I jest w realizacji, to chcę podkreślić, jako inwestycja zabezpieczająca. To nie jest tak, że dziś mamy problem, który musimy rozwiązać poprzez łóżka, które powstaną w tym szpitalu. Docelowo to będzie nawet kilka tysięcy miejsc dla chorych, co powstanie w ciągu najbliższych dni i tygodni - zaznaczył Andrzej Duda. - To jest szpital, który ma stanowić zabezpieczenie, gdyby pandemia nadal rozwijała się w sposób bardzo szybki, bardzo zdecydowany, gdyby w szpitalach brakowało miejsc dla chorych, wtedy ten szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony - dodał.

Odnosząc się do postępu prac oznajmił, że "jeżeli będzie taka potrzeba, szpital będzie w stanie przyjąć chorych już w przyszłym tygodniu".

Prezydent przypomniał, że w każdym z województw są także przygotowywane inne szpitale tymczasowe. - Dziękuję wszystkim wojewodom, dziękuję wszystkim prezydentom miast za przychylność, gdzie tak jak tutaj w Warszawie działalność rządu spotkała się ze wsparciem ze strony prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Dziękuję wszędzie za to współdziałanie między władzami lokalnymi, regionalnymi, bo to jest w tym momencie jedyna droga do tego, aby to się zakończyło naszym sukcesem - podkreślał.

- Wielokrotnie cieszyliśmy się i wygrywaliśmy na tym stadionie. Wierzę w to, że również dzisiaj będąc tutaj, symbolicznie idziemy do zwycięstwa w walce z koronawirusem - dodał Andrzej Duda.

"Maseczki, maseczki i jeszcze raz maseczki!"

Podczas briefingu prezydent odniósł się także do kolejnych obostrzeń ogłoszonych w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. - Jestem przekonany, że jest to strategia dobra, strategia właściwa na ten trudny czas. Dziękuję za to, że została zawczasu przygotowana i mam nadzieję, że ona pomoże nam ostatecznie pokonać koronawirusa - zaznaczył prezydent.

Obostrzenia od 24 październikaKPRM

Wskazał też dwa priorytety: pomoc osobom chorym na Covid-19, wymagającym hospitalizacji oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. - A więc proszę państwa, maseczki i w miarę możliwości rękawiczki w miejscach, gdzie wiemy, że będziemy dotykać urządzeń, których dotykały inne osoby. Zalecenie jest takie, żeby te rękawiczki jednak mieć. A przede wszystkim: maseczki, maseczki i jeszcze raz maseczki! - apelował Duda.

Prezydent zachęcał też, by zakrywać nos i usta nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także podczas bardziej prywatnych kontaktów - takich, jak spotkania ze znajomymi. - Apeluję tu przede wszystkim do osób młodych i młodzieży. Ja wiem, że z reguły, jak ktoś młody zapada na koronwirusa to przechodzi go stosunkowo lekko, czasem nawet bezobjawowo. Ale chciałbym, żebyście pamiętali, że macie rodziców, czasem już w wieku senioralnym, macie dziadków, macie też młodsze rodzeństwo, które jest tak zwanymi supersprederami, czyli jak już zapadnie na koronawirusa to całkowicie bezobjawowo i rozprzestrzenia go, co jest szczególnie niebezpieczne dla seniorów - mówił.

Na zakończenie, prosił też o szczególe wsparcie i opiekę nad osobami starszymi oraz ograniczenie wizyt na cmentarzach 1 listopada. Jak argumentował, czas Wszystkich Świętych sprzyja rodzinnym spotkaniom i przemieszczaniu się, co może niebezpiecznie wpłynąć na wzrost nowych infekcji SARS-Cov-2.

Ile osób zgłosiło się do pracy w szpitalu?

Została uruchomiona strona internetowa za pośrednictwem której, zarządca szpitala szuka rąk do pracy. - Akcja otworzenia infolinii oraz portalu szpitalnarodowy.pl przerosła nasze oczekiwania znacznie, ponieważ zgłosiło się bardzo dużo osób - mówił w piątek rano na antenie TVN24 Artur Zaczyński, zastępca dyrektora szpitala MSWiA (placówka na stadionie będzie jego filią). Nie podał konkretnej liczby, ale stwierdził, że "mówimy o trzyzerowej skali".

Jak dodał najwięcej z nich to pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy socjalni. Osiem procent zgłoszeń wpłynęło od lekarzy. Teraz szpital będzie weryfikował zgłoszenia.

Zakwalifikowane osoby przejdą szkolenia. - To jest nowy obiekt dla każdego z nas. To są inne strefy poruszania się, inne działania, to jest działanie w nowym terenie. Trzeba wiedzieć, gdzie są strefy czyste, gdzie są strefy brudne, gdzie są strefy skażone, gdzie nie wejść w kombinezonie, jak odpowiednio numerować łóżka – wyjaśniał Zaczyński.

Nie odpowiedział wprost na pytanie, kiedy w szpitalu pojawi się pierwszy pacjent. Przypomniał, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA uzyskał "gotowość operacyjną" w ciągu czterech dni, ale miał pełną infrastrukturę. - Wystarczyło założyć śluzy i był przeistoczony szpital w szpital jednoimienny - powiedział. W przypadku placówki na Stadionie Narodowym nie będzie tak łatwo i szybko. - Jeżeli chodzi o infrastrukturę, to musi potrwać, żeby łączniki, wylewki wyschły. To jest niezależne od ludzi, nieważne ile osób byśmy wprowadzili więcej, nie da się szybciej wykonać pracy - stwierdził.

Na początek 300 łóżek, potem kolejne

W środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk informował że szpital jest budowany w trzech etapach. Pierwszy - jak przekazał - będzie zakończony najszybciej i obejmuje 300 łóżek do leczenia tlenowego dla chorych na COVID-19, z czego 50 łóżek przeznaczonych do intensywnej terapii. - Drugi etap - 500 łóżek, który też w miarę szybko powinniśmy zakończyć - dodał Dworczyk.

Minister przekazał, że jeżeli sytuacja pandemiczna w kraju będzie się pogarszała, a przyrost zachorowań wciąż będzie tak dynamiczny, wtedy szpital będzie mógł zostać rozszerzony do tysiąca łóżek, z czego 100 do intensywnej terapii.

Autorka/Autor:kz/kk/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Gnap/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP