Premier: jeśli będzie konieczny głęboki lockdown, trzeba będzie się na ten krok zdecydować

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Premier: sytuacja nadal jest niedobra, nasze działania muszą być zdecydowane
Premier: sytuacja nadal jest niedobra, nasze działania muszą być zdecydowane
wideo 2/25
Premier: sytuacja nadal jest niedobra, nasze działania muszą być zdecydowane

Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji przedstawił nowe obostrzenia, które wejdą w życie w sobotę. To między innymi zmiany w szkołach podstawowych oraz w działalności lokali gastronomicznych.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie przedstawił najnowsze obostrzenia, które mają zacząć obowiązywać w sobotę. Zwrócił uwagę, że gdyby wprowadzane obostrzenia związane z epidemią nie zadziałały, będzie trzeba dokonywać "głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego". Podkreślał, że najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność systemu ochrony zdrowia. - Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane, musimy zahamować przyrosty zakażeń; liczba zachorowań w Polsce zbliża się do 15 tysięcy dziennie - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki, jak zamknięcie granic - jak było wiosną - czy różne zakazy przemieszczania się albo głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego, to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie, zahamowanie przyrostu zakażeń - powiedział szef rządu.

Premier Mateusz MorawieckiAdam Guz/KPRM

Nowe obostrzenia, mające obowiązywać od 24 października:

- cała Polska w czerwonej strefie

Oznacza to wprowadzenie do powiatów, które dotychczas były żółtą strefą takich zasad jak: - wydarzenia sportowe bez udziału publiczności - wydarzenia kulturalne do 25 procent udziału publiczności - zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni - 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych - w transporcie publicznym zajętych 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich

Oraz wprowadzenie nowych restrykcji:

EDUKACJA: - nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym - w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego

GOSPODARKA: - zawieszenie działania sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów) - zakaz normalnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji, dozwolona sprzedaż na wynos i dowóz

ŻYCIE SPOŁECZNE: - ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego, - ograniczenie przemieszczenia się osób 70+ (z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym).

Premier Morawiecki powiedział, że efekty nowych ograniczeń mogą dać rezultat po 10-14 dniach. - Musimy w cierpliwy sposób zastosować się do tych rygorów. Jestem przekonany, że wspólnie wtedy zwyciężymy - oświadczył.

Apel premiera: pozostańmy w domu

Szef rządu przyznał, że choć nowe obostrzenia są poważne, to mimo to liczy, że gospodarka będzie pracować na obrotach znacząco szybszych niż wiosną. - Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, zakładów usługowych, ale apelujemy: wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe, bezwzględne zasady sanitarne. One muszą obowiązywać po to, żeby te zakłady mogły funkcjonować za tydzień, za dwa, w dalszej perspektywie, żeby obostrzenia nie były jeszcze poważniejsze - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że rządowi eksperci i naukowcy mówią wyraźnie, że konieczne jest przerwanie transmisji koronawirusa. - Musimy zostać w domu. Jeżeli nie musimy odbywać spotkania na zewnątrz, nie odbywajmy tego spotkania. Jeżeli możemy ograniczyć liczbę kontaktów społecznych, to zwłaszcza na najbliższych kilka tygodni ograniczmy tę liczbę kontaktów - apelował.

Premier zaapelował, aby ograniczyć wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy lub zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Szef rządu przypomniał o obowiązującej zasadzie DDMA, do której dodany został jeden punkt, "W": Dystans Dezynfekcja Maseczka Aplikacja ProteGO Safe Wietrzenie

Wsparcie dla seniorów

Premier zaznaczył, że eksperci wyraźnie wskazują, że 70 proc. osób, które umierają na COVID-19 to seniorzy mający 70 lat i więcej. Poinformował przy tym, że w ramach ochrony tej grupy wiekowej powstanie Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Koordynatorem programu ma być Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W pomoc mają się włączyć rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariusze - w tym harcerze i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uruchomiona została specjalna darmowa infolinia dla seniorów: 22 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Infolinia dla seniorówKPRM

Premier pytany był przez dziennikarzy, czy przy tak dużym wzroście liczby zakażeń, możliwa jest decyzja o zamknięciu cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych. Zaapelował przy tym do wszystkich o pozostanie w tym dniu w domach. - Jeśli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później. Zostawić to na kilka tygodni później - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czy cmentarze 1 listopada będą zamknęte?

Obecny na konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że "przed nami krytyczny tydzień". - W nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii, czy ten charakter wzrostu zachorowań się zmieni - mówił. Minister dodał, że w tej chwili spełniają się czarne scenariusze, które mówiły tydzień temu, że liczba zachorowań dojdzie do 15 tysięcy.

Niedzielski: przyszły tydzień będzie krytyczny, bo przekonamy się, czy te pierwsze obostrzenia zaczynają działać
Niedzielski: przyszły tydzień będzie krytyczny, bo przekonamy się, czy te pierwsze obostrzenia zaczynają działaćTVN24

W piątek resort zdrowia potwierdził zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 228 tysięcy infekcji.

Autor:akw/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości