W rządzie Donalda Tuska Agnieszka Dziemianowicz-Bąk objęła funkcję minister rodziny i polityki społecznej. Posłanka Nowej Lewicy jest doktorem filozofii, od lat angażuje się w działalność na rzecz między innymi edukacji, praw pracowniczych i praw kobiet. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
W skład koalicyjnego rządu weszła posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W rządzie Donalda Tuska stanęła na czele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - życiorys
Dziemianowicz-Bąk urodziła się w 1984 roku we Wrocławiu. W 2008 roku uzyskała tytuł magistra filozofii oraz pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim, a dziesięć lat później obroniła doktorat z filozofii. Pracowała w Instytucie Badań Edukacyjnych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz na UWr i w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.
Od lat angażuje się w działalność na rzecz edukacji. Utworzyła kilkadziesiąt małych przedszkoli na Dolnym Śląsku, założyła inicjatywę "Wrocław Wspiera Nauczycieli", popierającą strajk w oświacie w 2019 roku, organizowała również demonstracje wsparcia dla strajkujących. Współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - kariera polityczna
W 2015 roku Dziemianowicz-Bąk wstąpiła do Partii Razem, a w grudniu tego roku została członkinią zarządu ugrupowania. W 2018 roku z listy tej partii startowała w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, ale nie została wybrana. W lutym 2019 roku odeszła z ugrupowania i stała się osobą bezpartyjną.
Po raz pierwszy została wybrana do Sejmu w 2019 roku. Startowała jako bezpartyjna z wrocławskiej listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i uzyskała 14 257 głosów. W 2021 roku dołączyła do SLD, które połączyło wówczas siły z Wiosną jako Nowa Lewica. W tegorocznych wyborach parlamentarnych kandydowała z list Nowej Lewicy z okręgu gdyńsko-słupskiego i dostała się do Sejmu z wynikiem 30 631 głosów. W tej kadencji wstąpiła do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Nowa minister oprócz działalności w edukacji od lat zajmuje się także walką o prawa pracownicze. W marcu 2020 roku założyła Poselską Pomoc Pracowniczą, w ramach której wraz ze współpracownikami pomagała pracownikom poszkodowanym w wyniku kryzysu pandemicznego. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i związkami zawodowymi.
Dziemianowicz-Bąk angażuje się też w walkę o prawa kobiet. W 2016 roku była jedną z liderek Czarnego Protestu przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Za swoją działalność została wyróżniona przez magazyn "Foreign Policy" i wraz z Barbarą Nowacką znalazła się na liście Global Thinkers 2016. Nagrodę tę przyznaje się stu najbardziej wpływowym liderom z całego świata. Obie posłanki były pierwszymi Polkami, które otrzymały to wyróżnienie. Wcześniej dostał je Radosław Sikorski w 2012 roku, a w 2019 roku także Donald Tusk.
ZOBACZ TEŻ: Zawisza: będziemy opozycją, bo nie wchodzimy do rządu, ale jesteśmy również opozycją do PiS-u
Źródło: tvn24.pl