Rada Krajowa Nowej Lewicy przyjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie zawarcia umowy koalicyjnej i współtworzenia rządu z Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą. - Podchodzimy do tych wyzwań w sposób bardzo odpowiedzialny - zapewniał współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. W drugiej uchwale zadeklarowano "sześć filarów programowych". Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała złożenie na pierwszym posiedzeniu Sejmu dwóch projektów ustaw w sprawie przerywania ciąży.
W niedzielę w Warszawie odbyła się Rada Krajowa Nowej Lewicy. Jak poinformował po jej zakończeniu współprzewodniczący Włodzimierz Czarzasty, przyjęta została uchwała w sprawie zawarcia umowy koalicyjnej z Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą i utworzenia wspólnego rządu. Jak podał, za uchwałą głosowało 140 osób, nikt nie był przeciw.
Czytaj też: Oto treść umowy koalicyjnej
Czarzasty dodał, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia - Uważamy, że wejście i możliwość wejścia polskiej Lewicy i współtworzenia rządu oraz wzięcia odpowiedzialności za Polskę, za sytuację w naszym kraju, jest rzeczą dla nas najważniejszą. Dlatego podchodzimy do tych wyzwań w sposób bardzo odpowiedzialny i dlatego przedstawiłem państwu jednomyślnie przyjętą uchwałę - mówił lider Lewicy.
"Sześć filarów" w uchwale
Drugą uchwałę, również jednomyślnie przyjętą, przedstawił Robert Biedroń.
Głosi ona, że Nowa Lewica "przyjmuje treść umowy koalicyjnej parafowanej 10 listopada 2023 roku za niezbędne minimum programowe, którego uzgodnienie umożliwi naprawę ustroju państwa i odnowę polskiej demokracji".
"Zobowiązujemy parlamentarzystów należących do Nowej Lewicy do realizacji programu wyborczego Nowej Lewicy. Szczególny nacisk kładziemy na sześć filarów programowych. To jest: prawa kobiet, świeckie państwo, mieszkalnictwo, praca, usługi publiczne i polityka senioralna" - wymieniono w uchwale.
"Filary te powinny być realizowane poprzez złożenie odpowiednich projektów ustaw. Zobowiązujemy parlamentarzystów również do złożenia projektu ustawy gwarantującego Polkom prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży oraz projektu ustawy dekryminalizującej pomoc w przerywaniu ciąży. Oczekujemy, że marszałek Sejmu, wybrany głosami demokratycznej większości, skieruje bez zbędnej zwłoki powyższe projekty do pierwszego czytania" - podkreślili politycy Nowej Lewicy.
"Zrobimy wszystko, żeby postulaty lewicowe były wprowadzone w życie"
Robert Biedroń zapowiedział, że w przyszłym rządzie jego formacja będzie pilnowała kwestii podwyżek dla nauczycieli i pracowników budżetówki, zapewnienia opieki psychologicznej dla uczniów w każdej szkole, realnego rozdziału państwa od Kościoła, nowelizacji Kodeksu karnego, aby mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć była ścigana z urzędu, zniesienia limitu na NFZ oraz zapewnienia 30-dniowego terminu płatności przez markety i przedsiębiorstwa skupowe dla wytwórców żywności.
Czarzasty wskazał, że jego formacja będzie zabiegać o odpolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego, likwidację luki płacowej, energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii i atomie, modernizację sieci przesyłowych, uzyskanie KPO, zapewnienie ochrony przed wycinką dla lasów i powiększenie terenów parków narodowych, odpolitycznienie mediów publicznych i budowa żłobków.
Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreślała, że jej ugrupowanie do umowy koalicyjnej wniosło dofinansowanie zabiegów in vitro, zwiększenie budżetu Państwowej Inspekcji Pracy i budowę tanich mieszkań pod wynajem.
Przypomniała, że Lewica ma przygotowany projekt ustawy ws. likwidacji klauzuli sumienia czy finansowania Kościoła, co miałoby pomóc w oddzieleniu państwa od Kościoła. - Jesteśmy wytrwali, jesteśmy zdeterminowani, zrobimy wszystko, żeby postulaty lewicowe, postępowe były na agendzie i były wprowadzone w życie - przekonywała Scheuring-Wielgus.
Zapowiedź dwóch projektów ustaw. "Złożymy na pierwszym posiedzeniu Sejmu"
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała złożenie obu projektów ustaw na pierwszym posiedzeniu Sejmu. - Lewica jest transparentna, Lewica jest uczciwa, Lewica jest rzetelna wobec swoich wyborców, a także wyborczyń. Dlatego nie będziemy i nie zamierzamy milczeć w sprawie tego, co jeszcze w umowie koalicyjnej się nie znalazło. To, że się nie znalazło, nie znaczy, że o tym zapominamy - podkreśliła.
- Mówię oczywiście o zobowiązaniu, jakie nałożyła na nas, parlamentarzystki i parlamentarzystów Nowej Lewicy, Rada Krajowa w uchwale, zobowiązując nas do tego, żebyśmy niezwłocznie złożyli dwie ustawy w sprawie przerywania ciąży. Po pierwsze, ustawę gwarantującą legalną, bezpieczną, bezpłatną aborcję do 12. tygodnia ciąży. Po drugie, ustawę ratunkową, ustawę dekryminalizującą pomoc w przerywaniu ciąży, czyli wykreślenie artykułu 152 z Kodeksu karnego - wyjaśniła.
§ 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania. § 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- Obie te ustawy (...) są gotowe. Obie te ustawy są naszym orężem w walce o to, żeby każda Polka, każda dziewczyna, każda kobieta w Polsce czuła się i faktycznie była bezpieczna i miała prawo do decydowania sama o sobie. Obie te ustawy traktujemy jako priorytet naszej działalności w nowej kadencji. Obie te ustawy złożymy na pierwszym posiedzeniu Sejmu w dniu jutrzejszym do laski marszałkowskiej - zapowiedziała.
Lewica wybrała władze klubu i kandydatów na wicemarszałków
Ponad trzy godziny trwało w niedzielny wieczór posiedzenie klubu Lewicy, które zajmowało się wyborem nowego prezydium, a także przyjęciem nowego regulaminu przed poniedziałkowym, pierwszym posiedzeniem Sejmu i Senatu. Jak poinformował Krzysztof Gawkowski, klub w nowej kadencji parlamentu będą tworzyć cztery partie: Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy.
Klub wybrał trzyosobowe prezydium, w którego skład weszli Gawkowski jako szef klubu, Marcelina Zawisza jako wiceprzewodnicząca oraz Dariusz Wieczorek, który został sekretarzem klubu. Jak podkreślił Gawkowski, wszyscy członkowie prezydium otrzymali podczas głosowania maksymalną liczbę głosów, a partie potwierdziły chęć dalszej współpracy.
- Jutro o godzinie 12 w Sejmie, a godzinie 16 w Senacie wybierzemy prezydia - przypomniał polityk. - Klub parlamentarny rekomendował kandydatkę i kandydata na członków prezydium obu izby. W dniu dzisiejszym te rekomendacje otrzymali: na wicemarszałkinię Senatu współprzewodnicząca partii Razem Magdalena Biejat, a rekomendację na wicemarszałka Sejmu otrzymał współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty - ogłosił Gawkowski.
Szef klubu zaznaczył, że jego formacja chce współpracy w nowym parlamencie z innymi siłami, które w mijającej kadencji tworzyły opozycję. - Współpracy, która dotyczyć ma kwestii polityki społecznej, walki o prawa kobiet, budowania demokratycznego państwa, praworządności, spraw związanych z budownictwem mieszkaniowym, otwartości na współpracę z Unią Europejską - wyliczał.
W nadchodzącej kadencji klub Lewicy będzie liczył 26 posłów i dziewięciu senatorów. Wotum dla nowego rządu zadeklarowała partia Razem, która współtworzy klub z Nową Lewicą, ale która zdecydowała, aby nie brać udziału w koalicji rządowej.
Źródło: TVN24, PAP