Sąd we wtorek i środę zajmie się wnioskami o wydanie listu żelaznego dla Michała K. i Pawła Szopy - podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Wnioski o wydanie listu złożyli ich obrońcy.
Dotychczasowy przebieg śledztwa w sprawie afery RARS oraz to kim są ludzie, którzy za poprzednich rządów nadzorowali agencję i z nią współpracowali, pokazuje Rafał Stangreciak w reportażu "Strategiczne miliony". Dziś w "Czarno na białym" o 20.30, a już teraz w TVN24 GO.
List żelazny to specjalny dokument przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej, w zamian za co oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z tak zwanej wolnej stopy. Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył datę posiedzenia w sprawie wniosku o list żelazny dla Michała K. na wtorek, a w sprawie Pawła Szopy na środę.
K. czeka na ekstradycję, Szopa ukrywa się
Prokuratura 22 sierpnia poinformowała, że w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w RARS wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec byłego szefa Agencji Michała K. i szefa firmy Red is Bad Pawła Szopy. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na wniosek prokuratora zgodził się wtedy na aresztowanie Michała K., co pozwoliło na wszczęcie poszukiwań listem gończym i wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. 2 września K. został zatrzymany w Londynie. Polska zwróciła się o jego ekstradycję.
Sąd I instancji nie uwzględnił wówczas wniosku o aresztowanie Pawła Szopy, uznając, że obawa matactwa w jego przypadku nie jest na tyle duża, aby było to konieczne, zwłaszcza że podejrzany złożył wniosek o wydanie wobec niego listu żelaznego. Po zażaleniu prokuratury sąd okręgowy zdecydował jednak o jego aresztowaniu.
Nie wiadomo, gdzie przebywa Paweł Szopa. Według doniesień medialnych prawdopodobnie w którymś z krajów Ameryki Południowej. Za Szopą wydano list gończy. Biznesmen jest też poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Zawnioskowano również o ściganie go czerwoną notą Interpolu.
ZOBACZ TEŻ: Wyszła z aresztu, opowiada o aferze. "Tylko tak mogę naprawić to, co stało się za sprawą mojej akceptacji"
Nieprawidłowości w RARS. Śledztwo
Podstawą wszczęcia śledztwa w sprawie nieprawidłowości w RARS były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".
W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom w sprawie RARS: dyrektorce biura zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Justynie Gdańskiej i kierowniczce z tego biura Joannie P. Zarzuty te dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP