Afera mailowa i strajk nauczycieli. "Zostaną dobici i poniżeni falą hejtu"

Źródło:
tvn24.pl
Strajk wpłynął na pensje nauczycieli i spadek poparcia w sondażach
Strajk wpłynął na pensje nauczycieli i spadek poparcia w sondażachtvn24
wideo 2/7
Strajk wpłynął na pensje nauczycieli i spadek poparcia w sondażach (materiał archiwalny 2019)tvn24

Ujawniono kolejną korespondencję mającą pochodzić ze skrzynki mailowej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka - dotyczy przebiegu ogólnopolskiego strajku nauczycieli z 2019 roku. - Tak wtedy, jak i teraz uważam, że to rząd uruchomił wobec nas zorganizowany przemysł pogardy - skomentował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jeden z upublicznionych maili zawierał wpis "co mamy na Broniarza", inny zachęcał do powiązania nauczycieli z Grzegorzem Schetyną.

W ogólnopolskim strajku nauczycieli w kwietniu 2019 roku brało udział kilkanaście tysięcy placówek (szkół i przedszkoli). Według Związku Nauczycielstwa Polskiego - blisko 80 proc., według Ministerstwa Edukacji Narodowej - ok. 48,5 proc. Ale o ile ZNP było w stanie podać liczby bezwzględne (ok. 15 tys. placówek), o tyle resort edukacji nie potrafił wtedy odpowiedzieć na to pytanie. Bez względu na to, które szacunki przyjąć i tak był to największy strajk w oświacie po 1989 roku.

Choć resortem edukacji kierowała wówczas Anna Zalewska, to negocjacje ze związkowcami prowadzili przede wszystkim ówczesna wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło i szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego - Michał Dworczyk.

I to właśnie ujawniona 14 stycznia korespondencja, która ma pochodzić ze skrzynki mailowej Dworczyk rzuca nowe światło na przebieg tamtych wydarzeń. 

Rządzący kwestionowali prawdziwość maili, ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu maila nieprawdziwego. Istnieje co najmniej kilka maili, których prawdziwość została potwierdzona przez uczestników korespondencji.

>> > Jacek Sasin: ujawniony mail od premiera jest prawdziwy >>> Brudziński komentuje wyciek korespondencji. To "była prośba o przeniesienie na równorzędne stanowisko"

Dworczyk pytany o aferę mailową: w sprawie nic się nie zmieniło
Dworczyk pytany o aferę mailową: w sprawie nic się nie zmieniło (wypowiedź z października 2021 r.)TVN24

"Zostaną dobici i poniżeni"

Autorem ujawnionych maili z 16 kwietnia 2019 roku (strajk zaczął się 8 kwietnia) ma być - według publikujących maile - Andrzej Klarkowski, dyrektor Departament Studiów Strategicznych w KPRM. Jego wiadomość m.in. Michałowi Dworczykowi miał przekazać Tomasz Poręba, który kierował wówczas kampanią PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Ujawniona wiadomość to komentarz do analizy przebiegu i odbioru strajku nauczycieli w mediach społecznościowych. W komentarzu opublikowanym przez Klarkowskiego (jednak z treści maila wynika, że to nie on jest jego autorem), czytamy m.in.: "dane jednoznacznie wskazują, że pomimo wsparcia (coraz słabszego #strajknauczycieli w dużych miastach, partia rządząca skutecznie komunikuje się ze swoim elektoratem na terenach wiejskich oraz małe miasta" (pisownia oryginalna), "nauczyciele jako grupa w następnych kilkudziesięciu godzinach zostaną dobici i poniżeni falą hejtu", "dynamika zasięgów i zainteresowania wskazuje, że strajk będzie tracił na dynamice, a zdenerwowanie rodziców będzie rosło", "politycznie i wizerunkowo #PiS utrzyma poparcie w swoim twardym elektoracie". Jest tam też przestroga, że "pomimo porażki strajku nauczycieli opozycja zyskała bardzo zmobilizowaną grupę potencjalnych sympatyków przed zbliżającymi się wyborami".

Do wiadomości załączony był link do analizy mediów społecznościowych przeprowadzonych przez portal "Polityka w sieci". To w tej analizie znajdują się m.in. informacje, że "nauczyciele od początku trwania strajku są eksterminowani hejtem płynącym z sieci. Zjawisko niepohamowanego hejtu, które głównie spotyka ich podopiecznych spadło na nauczycieli z ogromnym impetem".

Michał Fedorowicz, analityk Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, który w rzeczywistości jest autorem przytoczonej przez Klarkowskiego w korespondencji analizy i komentarza, mówi teraz tvn24.pl: - To była ogólnodostępna analiza, więc nie jestem zdziwiony, że z niej korzystano. Na co dzień prowadzimy analitykę mediów społecznościowych, która polega między innymi na badaniu zainteresowania i sentymentów wobec różnych tematów. Wtedy już po 12 godzinach strajku obserwowaliśmy niezadowolenie narastające w małych miastach.

Szydło: dzieci nie mogą być zakładnikami tego protestu
Szydło: dzieci nie mogą być zakładnikami tego protestu (materiał z kwietnia 2019 r.)tvn24

Broniarz i "kierunki ataku"

14 stycznia ujawniono również mail, którego autorem ma być Krzysztof Wilamowski, szef biura prasowego PiS. Tytuł tej wiadomości to: "Co mamy na Broniarza….Możliwe kierunki ataku". Mail pochodzi z 8 marca 2019 roku. Wśród jego adresatów są oprócz Dworczyka m.in. Beata Mazurek, ówczesna rzeczniczka PiS.

Treść wiadomości to "propozycja materiału do emisji w mediach". W jej treści znajdują się m.in. zdjęcia Sławomira Broniarza z politykami partii opozycyjnych z różnych publicznych wydarzeń. Dokument zawiera też sześć "możliwych kierunków ataku", m.in. komunikaty, że "gdy PO zamroziła zarobki nauczycieli nie organizował strajku generalnego, teraz gdy zarobki rosną chce zablokować pracę szkół" czy "sam Broniarz dba o swoje zarobki, bierze kilka razy więcej niż nauczyciel". Broniarzowi wypominana miała być "bierna postawa" za rządów PO-PSL, "jawne zaangażowanie po stronie opozycji" i to, "że protestuje przeciwko temu, co akurat jest mu wygodne".

Broniarz: to ma katastrofalne skutki

- Bez względu na to, kto jest autorem tej analizy, tak wtedy, jak i teraz uważam, że to rząd uruchomił wobec nas zorganizowany przemysł pogardy - komentuje Broniarz w rozmowie z tvn24.pl. - Nie mam powodu, by wątpić w prawdziwość tych wiadomości, tym bardziej że załączone do nich zdjęcia z politykami opozycji właśnie pan Michał Dworczyk przyniósł na prowadzone z nami negocjacje i próbował mnie nimi zdyskredytować w odbiorze pozostałych uczestników tych spotkań - dodaje.

Prezes ZNP wspomina, że frazę "Broniarz jest w totalnej opozycji" powtarzali w tym czasie przede wszystkim w mediach państwowych czołowi politycy PiS, m.in. Jacek Sasin i Mariusz Błaszczak. - To się nakręcało, a w efekcie obcy ludzie atakowali mnie na ulicy, gdy byłem z rodziną. Ale to nie jest tak naprawdę najgorsze. Gorsze jest, że ten przekaz, który wtedy szedł od władzy, pokazywał, iż należy nas gnoić i gnębić, jest katastrofalny z punktu widzenia przyszłości edukacji - komentuje szef ZNP. I dodaje: - To był zorganizowany przemysł pogardy, pal licho wobec mnie, ale to było wymierzone we wszystkich nauczycieli. Oni sobie na to nie zasłużyli.

I przypomina między innymi wpisy dzisiejszej sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz, która pisała tuż przed wybuchem strajku na Twitterze: "To NIE jest strajk 'szkolny', bo NIE strajkują UCZNIOWIE, LECZ wbrew zasadom etyki nauczyciel. NAUCZYCIELE I WYCHOWAWCY, PRZECIWKO dobru UCZNIÓW!!! I to jest postawa niewiarygodnie nieuczciwa, wymierzona w całe polskie PAŃSTWO i demokratycznie wybrane władze. To PUCZ NAUCZYCIELSKI!". (pisownia oryginalna, 5 kwietnia 2019 r.).

Sasin: Związek Nauczycielstwa Polskiego jest bogatą organizacją
Sasin: Związek Nauczycielstwa Polskiego jest bogatą organizacją (wypowiedź z czasu strajku nauczycieli w 2019 roku)tvn24

"Przekierować na Schetynę"

Kilka godzin po publikacji z analizą mediów społecznościowych i planami wobec Broniarza ujawniono kolejną wiadomość. Tym razem autorem ma być Piotr Agatowski, który miał być nieoficjalnym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy.

W mailu czytamy: "Tak, wszyscy nasi w mediach 'odpowiedzialni za ten strajk panowie Broniarz i Schetyna… itp.' w TVP i innych obiektywnych mediach, nie dać mu uciec, bo strajk się skończy, a on wyjdzie suchą nóżką. Dziś słyszałem rozmowę dwóch osób popierających opozycję, że pokłócili się w domu kto z dziećmi zostaje i że już ich szlag trafia. To musimy przekierować na Scheta. W necie ich wspólne fotki itd.". Wiadomość z 17 kwietnia ma tytuł "strajk polityczny".

Na jej końcu jest zdanie: "Panie Broniarz, Panie Schetyna zakończcie strajk, bo szkodzicie nie tylko dzieciom, ale też rodzicom dzieci, którzy coraz częściej przez wasze działania mają trudności w codziennym funkcjonowaniu w pracy, w obowiązkach. Następnie przystąpimy do okrągłego stołu, by wypracować nowoczesny model systemu edukacji uwzględniający również wynagrodzenia nauczycieli".

Agatowski miał dołączyć do niego komentarz: "to zdanie co rozesłałem poniżej, oczywiście nie musi być takie, bo to na szybko pisałem ale chodzi ogólnie o sens".

Z tym, że do narracji o strajku należy "wciągnąć" Schetynę mieli zgodzić się premier Morawiecki oraz Anna Plakwicz (w tym czasie sprawowała stanowisko dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, ale wcześniej odpowiadała m.in. za obsługę medialną w KPRM).

Tomasz Poręba miał zalecić Michałowi Dworczykowi, by właśnie tak mówił w programie Moniki Olejnik.

Dworczyk: zależy nam, by działacze PO cynicznienie nie wykorzystywali nauczycieli
Dworczyk: zależy nam, by działacze PO cynicznienie nie wykorzystywali nauczycieli (materiał archiwalny)tvn24

Nauczyciele jak terroryści?

O hejcie na nauczycieli dyskutowano w mediach już w trakcie strajku. Broniarz przypomina na przykład, że gdy tylko strajk wybuchł, "Gazeta Polska" zatytułowała tekst na ten temat "Kasa ważniejsza niż dzieci". A jego samego przedstawiała jako terrorystę z kałasznikowem, którzy bierze dzieci na zakładników.

- Nie pozwaliśmy wówczas "Gazety Polskiej" tylko dlatego, że nie chcieliśmy nakręcać ataków tego tytułu i woleliśmy dyskutować merytorycznie, przedstawiając fakty i dane - komentuje dziś Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka ZNP. Dodaje jednak: - Wkrótce podobną narrację przyjęła jednak małopolska kurator oświaty Barbara Nowak i ta sprawa znalazła finał w sądzie.

Na początku października 2021 roku poinformowaliśmy, że Nowak przegrała z ZNP w pierwszej instancji. Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał małopolską kurator do przeproszenia ZNP za słowa o "wzorowaniu się na totalitarnych systemach takich jak komunizm i faszyzm". Wyrok nie jest prawomocny.

Kurator mówi o "planie destabilizacji państwa". Nauczyciele oburzeni
Kurator mówi o "planie destabilizacji państwa". Nauczyciele oburzeni (materiał z maja 2019 roku)Marta Balukiewicz | Fakty w Południe

Efekty szczucia na nauczycieli

W czasie samego strajku głośnym echem odbiło się wystąpienie Nauczyciela Roku 2013 na antenie TVN24. - Chciałem zaapelować do pana prezydenta, aby jego media i media jego rządu przestały szczuć na nauczycieli. Dlatego że we wtorek rano w Jastrzębiu-Zdroju została zaatakowana nasza koleżanka... - mówił łamiącym głosem nauczyciel języka angielskiego Marcin Zaród. I dodawał: - Została zhejtowana rano przed wejściem do swojej szkoły, kiedy szła z dzieckiem. Takie są efekty szczucia na nauczycieli. Dzieje się to samo, co wcześniej z sędziami.

Nauczyciel roku: nastawialiśmy się na rozmowy, a trafiliśmy na środek wojny
Nauczyciel roku: nastawialiśmy się na rozmowy, a trafiliśmy na środek wojny26.04 | My jako nauczyciele nastawialiśmy się na rozmowy, a trafiliśmy na środek wojny - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marcin Zaród, nauczyciel roku 2013. - To jest pierwsza bitwa i ja wcale nie uważam, że to jest bitwa przegrana. Tyle rzeczy, których się dowiedzieliśmy o sobie samych, o ludziach, którzy nas otaczają i o ludziach, którzy nami rządzą, że to jest lekcja, której się nie da powtórzyć - przyznał. Zapowiedział, że strajk kontynuowany we wrześniu "nie będzie wyglądał tak jak w kwietniu". - Odrobimy tę lekcję, przygotujemy się profesjonalnie - podkreślił.tvn24

Germanistka Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017, która wcześniej z uczniami prowadziła kampanię społeczną na temat hejtu, mówiła z kolei "Gazecie Wyborczej": - Nie przypuszczałam, że temat dotknie także bezpośrednio grupy zawodowej, do której ja należę. Wstyd mi, że rząd nakręca spiralę hejtu kierowaną w nauczycieli. Przykro mi z tego powodu. Bo moi uczniowie to widzą. Rozumiem, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie, swoją opinię, poglądy, ale nie ma mojej zgody na traktowanie ludzi w tak ohydny sposób, jakim jest publiczne obrażanie, wyzywanie, oczernianie i znieważanie. Martwi mnie także brak reakcji rządu, a przykład idzie z góry. Przecież podstawową wartością człowieczeństwa jest szacunek do drugiego człowieka. Czyżbyśmy zatracali nasze człowieczeństwo? - pytała.

Strajk nadal tematem

W czerwcu 2021 roku ukazał się raport "Między pasją a zawodem" na temat statusu nauczycielek i nauczycieli w Polsce w 2021 roku. Badacze na zlecenie Fundacji Orange sprawdzali, czy strajk mógł mieć wpływ na postrzeganie nauczycielskiej profesji.

Spośród badanych nauczycieli 81 proc. popierało strajk, a 52 proc. brało w nim czynny udział. Również zdecydowana większość ankietowanych uczniów (70 proc.) popierała strajk nauczycieli. Większą polaryzację widać natomiast w ocenach protestu przez rodziców uczniów (54 proc. popierało go, a 46 proc. - nie).

"Warto jednak zaznaczyć, że brak poparcia dla strajku ze strony rodziców często wynikał z frustracji – obecność dzieci w domu zamiast w szkole wymuszała zasadniczą reorganizację życia zawodowego i rodzinnego" - zauważają autorzy raportu. 

Co ciekawe, politycy obozu rządzącego od wielu miesięcy podtrzymują narrację, że strajk nauczycieli dla uczniów był równie dotkliwy co zdalna szkoła w pandemii. Przemysław Czarnek już w październiku 2020 roku, tuż po przejęciu rządów w resorcie edukacji, mówił: - Mamy świadomość, że uczniowie klas maturalnych i klas ósmych są poszkodowani potrójnie. Raz przez strajk nauczycieli, który wyłączył nauczanie przez długi czas, dwa – przez wiosenną pandemię koronawirusa i obecny stan, gdy nauczanie zdalne, jak wiemy, nie zastąpi nauczania stacjonarnego.

Fakty są takie: strajk nauczycieli miał miejsce w kwietniu 2019 r. i trwał trzy tygodnie. Większości uczniom przepadło wówczas tylko kilka dni nauki, bo strajk nakładał się na rekolekcje, Święta Wielkanocne i egzaminy zewnętrzne, gdy część szkół i tak zawieszała normalne zajęcia (egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów). Natomiast wiosenny lockdown rozpoczął się w połowie marca 2020 roku (od 12 do 25 marca nie było nawet obowiązku prowadzenia zdalnych lekcji) i zakończył się dopiero z nastaniem wakacji, czyli pod koniec czerwca. A więc po trzech miesiącach.

Wiele pytań, jedna odpowiedź

Centrum Informacyjne Rządu od początku afery oświadczało, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej", w związku z czym "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie będzie komentować treści materiałów". Aktualnie informuje, że nasz kraj "doświadczył ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z kierunków wschodnich".

>>> Pół roku (nie)poufnej korespondencji. Co dziś wiemy o aferze mailowej?

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Spojrzałem w prawo i zobaczyłem, jak ludzie odbijają się od tego forda. Tragiczne przeżycie. Strasznie dużo krwi, ludzie krzyczeli. Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć przez pierwsze kilka godzin - opisuje jeden ze świadków wypadku na placu Rodła w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Igor i Mikołaj opowiedzieli o tym, co widzieli oraz emocjach, jakie towarzyszyły im w momencie, gdy auto wjechało w grupę pieszych.

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Trwa dogaszanie czterech hal produkcyjnych fabryki w Kaninie koło Lęborka, w województwie pomorskim. Na obszarze około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych od wczesnego rana pracuje ponad stu strażaków, działania mogą potrwać jeszcze do wieczora. Ratownicy apelują o niewychodzenie na zewnątrz.

Pożar hal produkcyjnych w Kaninie koło Lęborka. Mieszkańcy piszą o "wielkiej tragedii" dla gminy

Pożar hal produkcyjnych w Kaninie koło Lęborka. Mieszkańcy piszą o "wielkiej tragedii" dla gminy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przez całą noc z soboty na niedzielę w Inguszetii na północnym Kaukazie trwały gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z lokalnymi bojownikami. W związku z walkami władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy - donosi agencja Reutera, powołując się na lokalne media. W niedzielę rano rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że bojownicy zostali zastrzeleni przez rosyjskie służby.

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Źródło:
Reuters

Niemiecka policja poinformowała w niedzielę, że poszukiwania dwóch osób podejrzewanych o udział w niemieckiej grupie terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) zakończyły się niepowodzeniem. W ostatni poniedziałek aresztowano już jedną z członkiń tej organizacji - Danieli Klette, która ukrywała się w Berlinie przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Poszukiwania terrorystów RAF w Berlinie zakończone niepowodzeniem

Poszukiwania terrorystów RAF w Berlinie zakończone niepowodzeniem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Z ustaleń policji wynika, że dwaj obywatele Słowacji przewrócili na drodze w Zastawiu (woj. lubelskie) 70-latka i zabrali mu portfel, po czym odjechali. Gdy zatrzymała ich policja, zarzekali się, że nie mają z tym nic wspólnego. Znaleziono przy nich jednak dokładnie tyle pieniędzy, ile wskazał 70-latek.

Policja: przewrócili 70-latka na drodze, zabrali portfel i odjechali  

Policja: przewrócili 70-latka na drodze, zabrali portfel i odjechali  

Źródło:
tvn24.pl

"Rzeczpospolita" ustaliła, że tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku wojsko dowoziło paliwo na stacje Orlenu. Ta operacje kosztowała armię kilkaset tysięcy złotych. Państwowa spółka nie zapłaciła za nią złotówki. Jak podaje dziennik, taką decyzję podjął ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wojsko zaopatrywało stacje Orlenu w paliwo. Duży koszt dla armii

Wojsko zaopatrywało stacje Orlenu w paliwo. Duży koszt dla armii

Źródło:
Rzeczpospolita

Prawo i Sprawiedliwość może mieć ogromne problemy z utrzymaniem władzy na poziomie sejmików, a to wizerunkowo będzie naprawdę duża porażka - oceniła profesor Małgorzata Myśliwiec, politolożka z Uniwersytetu Śląskiego. W TVN24 odniosła się też do deklaracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Deklaracja prezesa PiS. "Chyba nikt nie spodziewał się, że tak łatwo ustąpi"

Deklaracja prezesa PiS. "Chyba nikt nie spodziewał się, że tak łatwo ustąpi"

Źródło:
TVN24

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

740 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ratownicy w Odessie pod gruzami odkryli zwłoki kobiety która własnym ciałem próbowała ochronić ośmiomiesięczne dziecko. Wcześniej odnaleźli w gruzach ciało trzymiesięcznego dziecka, które zginęło w nocnym ataku rosyjskich dronów bojowych na osiedle mieszkaniowe w tym ukraińskim mieście. Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku Rosji wzrosła do dziesięciu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że analizuje temat wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. - Resort stara się znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli samochodów, ale jednocześnie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów - zapewnił rzecznik prasowy resortu Rafał Jaśkowski.

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Źródło:
PAP

Pożar taksówki z napędem hybrydowym w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie). Auto stanęło w płomieniach po kolizji z dwoma innymi pojazdami. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Taksówka z napędem hybrydowym stanęła w płomieniach. Na środku skrzyżowania

Taksówka z napędem hybrydowym stanęła w płomieniach. Na środku skrzyżowania

Źródło:
tvn24.pl

Opóźnia się remont domków fińskich na Polu Mokotowskim. Urzędnicy informują, że byli zmuszeni do zmiany koncepcji odbudowy, która pierwotnie zakładała wykorzystanie oryginalnych fragmentów. Po rozbiórce okazało się, że wszystkie elementy budynków są w bardzo złym stanie technicznym i nie nadają się do ponownego użycia. 

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami spore ochłodzenie, które spowodowane będzie zmianą cyrkulacji z południowej na północną. W połowie tygodnia temperatura w nocy może spaść miejscami do -5 stopni Celsjusza. - Czeka nas zasadnicza zmiana pogody, zastopowanie falstartu wiosny, który nastąpił w lutym - powiedział we "Wstajesz i weekend" Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Czeka nas "zastopowanie falstartu wiosny". Jak zimno się zrobi?

Czeka nas "zastopowanie falstartu wiosny". Jak zimno się zrobi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanar spotkał się na forum dyplomatycznym w Antalayi w Turcji ze swoim odpowiednikiem z Rosji, ministrem Siergiejem Ławrowem. Szef słowackiego MSZ przedstawił mu między innymi stanowisko na temat wojny na Ukrainie. W opinii Słowaków konflikt nie ma rozwiązania militarnego, a konieczne są rozmowy pokojowe. Rosja z kolei wyraziła gotowość do współpracy "na poziomie parlamentarnym".

Szefowie MSZ Słowacji i Węgier spotkali się z Ławrowem

Szefowie MSZ Słowacji i Węgier spotkali się z Ławrowem

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w jednym z gospodarstw w Olesznie (woj. wielkopolskie). Mężczyzna podłączał siewnik do traktora, który go przygniótł. 42-latek zmarł na miejscu na skutek odniesionych obrażeń.

Tragiczny wypadek w gospodarstwie, nie żyje 42-latek

Tragiczny wypadek w gospodarstwie, nie żyje 42-latek

Źródło:
PAP

Nasz obóz polityczny potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy. Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z braćmi Karnowskimi. - Zostaję, walczymy dalej - oświadczył. Wypowiedź skomentował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Dobra wiadomość" - napisał.

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Kaczyński: zmieniłem swoje polityczne plany. Tusk komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
wPolityce.pl

Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko. Jest to konieczne – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chodzi o opublikowanie przez Rosję podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Scholz: sprawa jest wyjaśniana

Źródło:
PAP

Wrocławscy policjanci odebrali w sobotę zgłoszenie o nielegalnej rozbiórce zabytkowej willi na Karłowicach. Gdy patrol dotarł na miejsce, po budynku niemal nie było już śladu. Dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Dostali zgłoszenie o rozbiórce zabytkowej willi. Gdy przyjechali, już jej nie było

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl