Wysoki rangą przedstawiciel Stanów Zjednoczonych będzie obecny na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - przekazał w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski. Zapewnił, że Polska "ma potwierdzenie" tej wizyty. Zastrzegł przy tym, że nie ma jeszcze informacji, czy będzie to jedna, czy dwie osoby.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski został zapytany przez dziennikarzy na konferencji w Davos, czy któryś z amerykańskich polityków przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, które odbędą się w poniedziałek.
- Mamy potwierdzenie, że wysoki rangą przedstawiciel będzie obecny, ale jeszcze nie mamy potwierdzenia, czy będzie jeden, czy dwóch - odpowiedział szef MSZ.
Obchody wyzwolenia Auschwitz
Główna ceremonia związana z 80. rocznicą wyzwolenia obozu, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, odbędzie się w poniedziałek o godzinie 16 w namiocie ustawionym nad bramą do byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Muzeum szacuje, że w uroczystości weźmie udział około trzech tysięcy osób. Wsłuchają się w głos Ocalałych, których - jak podało Muzeum Auschwitz - obecnych będzie około 50.
Udział potwierdziły już delegacje państwowe: Albanii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Izraela, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Mołdawii, Monako, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Węgier, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.
27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24