Sikorski zaoszczędzi na ambasadach

W obliczu zagrażającego kryzysu polskie MSZ postanowiło zaoszczędzić na ambasadach. Placówki będą likwidowane w tych krajach, w których Polska nie ma żadnych interesów ekonomicznych czy politycznych. Tym samym jednak resort obiecuje wzmocnienie ośrodków kluczowych dla naszej polityki zagranicznej.

Rząd przechodzi do euro-ofensywy

Wtorkowe posiedzenie rządu upłynie pod znakiem euro. Donald Tusk i jego ministrowie mają przyjąć treść stanowiska, jakie prezydent Lech Kaczyński ma prezentować na szczycie UE w Brukseli. Będzie ono zawierać: "mapę drogową" przyjęcia Polski do strefy euro. Po południu premier do rządowej "mapy" będzie przekonywał szefów klubów parlamentarnych.

Apelacja od wyroku w seksaferze

Łódzki sąd zajmie się dziś apelacją w sprawie działacza "Samoobrony" Jacka P. Był radny tej partii był pierwszą osobą skazaną w tzw. seksaferze w Samoobronie. Sąd pierwszej instancji wymierzył mu karę dwóch lat i czterech miesięcy więzienia za nakłanianie do przerwania ciąży i oraz narażenie zdrowia i życia kobiety.

"Obama to dyplomacja, McCain - pałka"

- Obama ograniczy wolność Amerykanów - ocenił w "Magazynie 24 Godziny" polityk Ligi Polskich Rodzin Krzysztof Bosak. - Obama to wielki intelekt, a McCain będzie chciał siłą przekonać do swoich racji - odparł na ten zarzut Krystian Legierski, członek Zielonych 2004.

"Prezydent może, ale nie musi"

Nie ma zgody prezydenta Lecha Kaczyńskiego na wręczenie francuskiego orderu Legii Honorowej Hannie Gronkiewicz-Waltz i Kazimierzowi Marcinkiewiczowi oraz orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej Pawłowi Zalewskiemu - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.

"Obama korzystny dla Polski"

- W tym momencie historii Obama jest potrzebny Ameryce i jest korzystny dla Polski. Nie boję się jego braku doświadczenia. Wierzę w jego natchnienie, które daje Amerykanom i światu. Choć walka będzie trwała do końca - mówi w "Teraz My" TVN Aleksander Kwaśniewski.

"Wyrok sądu rodem z PRL"

- Wyrok sądu był kuriozalny. Sąd zachowuje się rodem z PRL-u - tak w "Magazynie 24 Godziny" TVN24 Jerzy Jachowicz skomentował wyrok sądu, który uznał za "kłamliwe" i "naruszające cześć" Waldemara Chrostowskiego informacje o jego rzekomej współpracy z SB m.in. w sprawie zabójstwa księdza.

Kołodko: Prezydentem USA bez wątpienia Obama

Następnym prezydentem USA zostanie Barack Obama. Będzie lepszy zarówno dla amerykańskiej, jak i światowej gospodarki. A także dla przeciętnych, ciężko pracujących Amerykanów - ocenił prof. Grzegorz Kołodko w programie "Kropka nad i" na antenie TVN24.

"Po wygranej Obamy może wrócić biało-czarna wojna"

Rasizm w Ameryce istnieje. Wojna biało-czarne powróci, jeśli Brack Obama nie spełni swoich wyborczych obietnic - powiedział w programie TVN "Fakty po Faktach" Amerykanin Michael Moritz. - Stany Zjednoczone się zmieniły - przekonywał z kolei biznesmen Wojciech Fibak.

Uwaga na baterie Sony do laptopów

- HP, Dell i Toshiba wycofają z rynku ok. 100 tys. wyprodukowanych w Japonii baterii Sony do laptopów - wynika z informacji amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów i Konsumentów.

Ogień zabrał im wszystko

Kilka tygodni temu ogień zabrał im dobytek całego życia, spłonął ich ukochany dom. Ponad stuletni budynek, który odziedziczyli po dziadkach, w którym rodziły się ich dzieci, spędzali razem święta, który był świadkiem ich sukcesów. 12-osobowej rodziny płomienie nie dosięgnęły, bo była w kościele. Dziś też wierzą, że dzięki Opatrzności i sercom innych uda im się do domu wrócić.

Kurski: czas wyciągnąć ciężkie armaty

- Premier musi w negocjacjach z komisarz Kroes wyciągnąć ciężkie armaty, bo widać, że po dobroci się z nią nie da - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku poseł PiS Jacek Kurski. Jego zdaniem, Neelie Kroes zawzięła się na polskie stocznie, a rozwiązanie, które proponuje, jest gorsze od upadłości.

Rząd powie prezydentowi, co ma mówić w Brukseli

Na szczyt UE jedzie tylko prezydent. I to on będzie tam reprezentował stanowisko rządu - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski. Lech Kaczyński wziął to sobie najwyraźniej do serca - przed wylotem do Brukseli chce się spotkać z ministrem finansów.

Kluczami zniszczyła 9 samochodów

Nastolatka szła ulicą i kluczami rysowała karoserie napotkanych samochodów. Uszkodziła dziewięć aut, straty oceniono na 22 tys. zł – poinformowała wielkopolska policja.

Włamywacz rekordzista ukradł 1 milion zł

Biżuterię, pieniądze i sprzęt komputerowy o łącznej wartości blisko 1 mln zł ukradł 20-letni włamywacz, zatrzymany przez wrocławskich policjantów. Grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

Chciał wstrzymać proces ws. wydarzeń grudniowych

Dygnitarz PRL, Stanisław Kociołek chciał wstrzymać proces ws. masakry robotników Wybrzeża w 1970 roku. Oskarżony nie chciał zgodzić się na na odczytywanie pod jego nieobecność zeznań nieżyjących już świadków. Ostatecznie jednak wyraził na to zgodę.

Wycięli pacjentce zdrowy żołądek

Lekarka Maria Ł., oskarżona przez lubelską prokuraturę o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przyznała się do winy i chce poddać się karze. Maria Ł. w listopadzie ub. roku rozpoznała u jednej ze swoich pacjentek nowotwór. Kobiecie wycięto żołądek. Jak się okazało - niepotrzebnie.

Można pisać o braciach Kaczyńskich "Kaczory"

Pisanie o prezydencie Lechu Kaczyńskim i jego bracie Jarosławie per "Kaczory" nie jest znieważeniem prezydenta - uznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. W ten sposób podtrzymał decyzję prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie, czego domagała się m.in. Kancelaria Prezydenta.

Chciała zatłuc eksmęża... młotkiem

W Lublinie 30-letnia kobieta próbowała zabić młotkiem byłego męża. Pomagał jej w tym aktualny partner. Do próby zabójstwa doszło w samochodzie „narzeczonego” żony. Z dowodów wynika, że morderstwo było szczegółowo zaplanowane. Niedoszłym mordercom grozi dożywocie.

Zakażał kobiety wirusem HIV

Policja zatrzymała 47-latka, który prawdopodobnie świadomie zakażał kobiety wirusem HIV. Poznawał je przez internet. Wśród jego ofiar jest 15-latka, która - jak przyznaje - nie wiedziała, że mężczyzna wcześniej odsiadywał wyrok za usiłowanie zabójstwa i jest nosicielem HIV. Badania wykażą czy dziewczyna została zakażona wirusem.

Kierowca ks. Popiełuszki wygrywa w sądzie

Dziennikarz Wojciech Sumliński oraz wydawca "Wprost" i były naczelny gazety, Marek Król mają przeprosić Waldemara Chrostowskiego - kierowcę zamordowanego przez SB księdza Jerzego Popiełuszki. Tak zdecydował warszawski sąd, który uznał za "kłamliwe" i "naruszające cześć" Chrostowskiego informacje o jego rzekomej współpracy z SB, także w sprawie zabójstwa księdza.

Z Wysp wracają na bezrobocie

Trudny powrót Polaków z zarobkowego exodusu. W całym kraju, w urzędach pracy rejestrują się tysiące rodaków wracających z Irlandii i Wysp Brytyjskich - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Powodem powrotów ma być kryzys finansowy szalejący w zachodnich państwach.

Poduszkowcem po orła bielika

Olsztyńscy policjanci uratowali orła bielika, który ugrzązł w błocie. Ptak siedział na środku stawu, z którego wypuszczono wodę i nie miał siły się ruszyć. Jedynym pojazdem zdolnym dotrzeć do ptaka okazał się policyjny poduszkowiec. Piękny, ale zziębnięty i przemoczony orzeł trafił pod opiekę weterynarza.

Pijany podał się za policjanta

Dwóch pijanych mężczyzn zostało zatrzymanych przez warszawską policję, po tym jak za pomocą radiotelefonów prawdopodobnie podsłuchiwali komunikaty policyjne. Dodatkowo, jeden z nich podszywał się pod policjanta.

PiS ostrzega: chcą prywatyzować szkoły

PiS kolejny raz ostrzega przed rzekomymi zakusami PO. - Rząd szykuje prywatyzację oświaty - straszy Prawo i Sprawiedliwość oraz związki zawodowe. MEN odpowiada, że chce ratować szkoły przed likwidacją - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Pułk pijanych kierowców

Po świątecznych wyjazdach na groby bliskich, policyjne dane okazały się zatrważające. Podczas świątecznego weekendu policja zatrzymała 1416 pijanych kierowców. W 424 wypadkach zginęło 41 osób, a 533 zostały ranne.

PO: za dwa lata zmieciemy PiS

Za dwa lata PO wygra, PiS przegra wszystko - taki los dwóm największym partiom politycznym w Polsce wieszczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sławomir Nitras (PO). Skąd ta pewność wygranej? - Wybory prezydenckie zmiotą PiS ze sceny - przekonuje poseł.

Sumliński donosi na marszałka

Wojciech Sumliński, dziennikarz podejrzany o złożenie korupcyjnej propozycji byłemu oficerowi WSI, sam składa teraz donos. Na marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Chce, by śledczy wyjaśnili, czemu służyły spotkania marszałka z byłymi oficerami służb wojskowych.