Naczelna Rada Adwokacka: należy wstrzymać prace nad projektem ustawy o TK

Rada przypomniała, że projekt został oceniony negatywnie przez środowiska prawnicze
"Leczyć trzeba PiS, a nie Trybunał Konstytucyjny"
Źródło: tvn24
Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do marszałka Sejmu w sprawie projektu ustawy o TK. Zdaniem prezydium Rady należy wstrzymać prace nad projektem. W oświadczeniu Rady zaznaczono, że przyjęcie rozwiązań zawartych w projekcie "nie stwarza dobrych podstaw do zażegnania konfliktu politycznego, opiera się bowiem w części na regulacjach, które można kwestionować z punktu widzenia konstytucyjnej zasady trójpodziału władz".

NRA wydała stanowisko we wtorek.

Zdaniem prezydium Rady rozwiązania zawarte w obecnym projekcie mogą też "wywoływać wątpliwości z perspektywy efektywnej ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki, będących fundamentami demokratycznego państwa prawnego".

PRZECZYTAJ OŚWIADCZENIE RADY

Negatywnie oceniony projekt

W swoim oświadczeniu Rada przypomniała, że projekt został oceniony negatywnie przez środowiska prawnicze oraz organizacje pozarządowe.

Zwrócono również uwagę, że "poprawki przyjęte w toku prac w nadzwyczajnej podkomisji i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu 29 czerwca 2016 r. jedynie pogłębiają obawy o niezgodności projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z ustawą zasadniczą".

Rada stwierdziła też w oświadczeniu, że mimo intencji, aby nowy projekt był koncyliacyjny, to zawarte w nim rozwiązania zmierzają do "przywrócenia przez ustawodawcę regulacji uznanych za niekonstytucyjne" w wyroku TK z 9 marca.

Dodano, że zaproponowane w toku prac poprawki "nie zostały poddane konsultacjom publicznym ani procesowi opiniowania przez uprawnione i zainteresowane podmioty". Oprócz prośby o wstrzymanie prac nad ustawą Rada poprosiła marszałka również o przeprowadzenie odpowiednich konsultacji.

Zagrożenie paraliżem TK

"Mając na uwadze fakt, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z gwarantów przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela, a także zasadę zgodności powszechnie obowiązującego w Polsce prawa z Konstytucją i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, wyrażamy przekonanie, że akty prawne dotyczące Trybunały Konstytucyjnego powinny zawierać normy przemyślane, racjonalne i zgodne z Konstytucją RP" - czytamy w oświadczeniu.

Rada wyraziła także obawę, że uchwalenie ustawy może doprowadzić do paraliżu prac TK, naruszenia zasady trójpodziału władz i odrębności władzy sądowniczej, a w konsekwencji "skutkować pozbawieniem obywateli RP skutecznej ochrony konstytucyjnych praw i wolności jednostki".

Autor: mart/gry / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: