Lekarze mają prawo znać treść pytań z przeprowadzonych egzaminów państwowych - zdecydował w czerwcu Trybunał Konstytucyjny. Wyrok nie został opublikowany, a Centrum Egzaminów Medycznych nadal utajnia pytania. "Nie ulega wątpliwości, że po wyroku pytania powinny być jawne" - przekonuje Naczelna Rada Lekarska. - Nawet gdyby wyrok Trybunału był opublikowany, miałbym ten sam dylemat - przekonuje szef CEM.
Samo zapoznawanie się z pytaniami z lat ubiegłych każe sięgnąć do źródeł wiedzy, książek, podręczników, nie sposób traktować tego inaczej jak pogłębiania wiedzy wyrok TK z 7 czerwca 2016 r.
Zakaz publikacji pytań uchwaliła w 2011 r. koalicja PO-PSL. Znalazł się on w znowelizowanej ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Naczelna Rada Lekarska postanowiła zaskarżyć ten przepis.
7 czerwca Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym sędziowie przyznali rację lekarzom. Zdaniem TK zakaz jest zbędny i ogranicza prawo do informacji publicznej.
"Udostępnienie pytań maturalnych, pytań z egzaminu gimnazjalnego czy pytań na aplikacje prawnicze z lat ubiegłych nie zniweczyło celu owych procedur egzaminacyjnych, jakim jest rzetelna weryfikacja wiedzy osób przystępujących do tych egzaminów" - ocenił Trybunał.
"Samo zapoznawanie się z pytaniami z lat ubiegłych każe sięgnąć do źródeł wiedzy, książek, podręczników, nie sposób traktować tego inaczej jak pogłębiania wiedzy" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.
Wyrok nieopublikowany, więc jest problem
Po ogłoszeniu wyroku NRL zwróciła się z wnioskiem o udostępnienie pytań do Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). Problem w tym, że wspomniane orzeczenie nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, podobnie jak 17 innych wyroków Trybunału.
"W odpowiedzi dyrektor CEM wskazał, że wniosek NRL wymaga dokonania oceny prawnej skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w związku z czym zostanie rozpatrzony dopiero po uzyskaniu w tej sprawie opinii ministra zdrowia oraz ministra sprawiedliwości" - poinformowała tvn24.pl Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy NRL.
Strzałkowska dodała, że dyrektor Centrum zobowiązał się do udzielenia odpowiedzi najpóźniej 6 sierpnia. W międzyczasie NRL postanowiła się zwrócić z prośbą o wsparcie w tej sprawie do ministra zdrowia.
"Dla samorządu zawodowego nie ulega wątpliwości, że po wyroku TK pytania egzaminacyjne powinny być jawne i dostępne dla każdego. Możliwość pobrania pytań ze strony Naczelnej Izby Lekarskiej byłaby dla lekarzy znacznym ułatwieniem" - przekonuje Strzałkowska.
CEM: proponujemy inne rozwiązanie
- Nawet gdyby wyrok Trybunału był opublikowany, miałbym ten sam dylemat, czy udostępniać pytania, czy nie - mówi dyrektor CEM Mariusz Klencki. W rozmowie z tvn24.pl tłumaczy, że pytania na egzaminach lekarskich powtarzają się, stąd sam jest zwolennikiem innego rozwiązania dotyczącego jawności testów.
Jak mówi, osoby przystępujące do wspomnianych egzaminów powinny mieć prawo do zapoznania się z treścią pytań, ale tylko i wyłącznie w siedzibie CEM. - W końcowej części uzasadnienia wyroku zwraca na to uwagę także sam Trybunał, o czym skrzętnie zapomina Naczelna Rada Lekarska - dodaje Klencki.
Skarga do sądu i prokuratury
W sprawę włączyła się organizacja pozarządowa Watchdog Polska, zajmująca się prawem obywateli do informacji publicznej. Jej działacze również zwrócili się do CEM z wnioskiem o udostępnienie pytań, otrzymali jednak taką samą odpowiedź, co lekarze.
W związku z tym organizacja złożyła skargę na bezczynność Centrum do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
"Nie jest w niniejszej sprawie potrzebne 'rozstrzygnięcie charakteru prawnego stanowiska Trybunału i jego skutków prawnych" - przekonuje Watchdog Polska.
Ponadto do prokuratury trafiło ich zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premier Beatę Szydło, ponieważ to właśnie szefowa rządu odpowiada za publikację Dziennika Ustaw.
"To zaniechanie sprawia, że prawo do informacji w Polsce doznaje uszczerbku" - czytamy na stronie organizacji.
Dwa razy do roku
Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK) przeprowadzane są przez Centrum Egzaminów Medycznych dwa razy w roku - w lutym i we wrześniu.
Każdy ze wspomnianych testów składa się z 200 pytań. By je zdać, należy zdobyć co najmniej 56 proc. maksymalnej liczby punktów.
Rzecznik Praw Obywatelskich już w kwietniu przestrzegał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że brak publikacji wyroków będzie powodować problemy dla zwykłych obywateli:
Autor: ts/kk / Źródło: tvn24.pl