Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła w środę stanowisko ws. odmowy powołania przez Andrzeja Dudę dziesięciu kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. KRS chce spotkania z prezydentem w związku z "pilną potrzebą wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów".
W poprzedni wtorek Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania dziesięciu z trzynastu wskazanych przez Radę kandydatów do pełnienia urzędu sędziego. Prezydent nie poinformował o przyczynach swojej decyzji.
Zgodnie z zapowiedzią rzecznika KRS Waldemara Żurka Rada zajęła się sprawą w tym tygodniu i w środę przedstawiła swoje stanowisko.
Potrzeba współdziałania
Rada zwraca uwagę, że procedura powoływania sędziów wymaga współdziałania prezydenta i KRS, "w szczególności, gdy uwzględni się znaczenie i rangę nominacji sędziowskich dla prawidłowego funkcjonowania państwa i gwarancji niezawisłości sędziów".
"Takie współdziałanie nie jest jednak możliwe bez transparentności podejmowanych czynności na wszystkich etapach procesu nominacyjnego. Zaistniała sytuacja pozbawiła Radę możliwości poznania przyczyn odmowy powołania sędziów przez Prezydenta" - czytamy w stanowisku.
KRS dostrzega w związku z tym "pilną potrzebę wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów w trakcie spotkania z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej".
Jak powiedział w środę wieczorem rzecznik KRS Waldemar Żurek, stanowisko Rady zostało już przekazane do Kancelarii Prezydenta. Dodał, że Rada ma nadzieję, iż termin takiego spotkania zostanie wyznaczony przez prezydenta w niedługim czasie.
Ustawa o TK
Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła również w środę stanowisko dotyczące projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy - powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz'15 oraz obywatelskiego projektu zgłoszonego przez KOD. Za bazowy projekt jeszcze podczas prac podkomisji uznano propozycje PiS. W drugim czytaniu swój projekt wycofał KOD. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował więc, że w takiej sytuacji powstała konieczność ponownego omówienia pozostałych projektów. W związku z tym komisja sprawiedliwości zebrała się we wtorek wieczorem i po ponad siedmiu godzinach obrad, w środę wcześnie rano, zarekomendowała projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wypracowany w oparciu o propozycje zgłoszone przez PiS.
KRS zwraca uwagę, że zapoznała się z projektem ustawy w wersji z 1 lipca, zawierającym sprawozdanie komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Projekt jest już jednak teraz nieaktualny.
Rada zauważa, że we wtorek Sejm ponownie rozpoczął procedurę legislacyjną ustawy o TK, a obrady komisji odbyły się w nocy z wtorku na środę.
"W zaistniałej sytuacji Krajowa Rada Sądownictwa zwraca się o przedstawienie do zaopiniowania aktualnego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przy zakreśleniu realnego terminu do zapoznania się z projektem i przedstawienia opinii" - czytamy w stanowisku.
Autor: kg//rzw / Źródło: TVN24, PAP