Ponad godzinę tłumaczył się ze swoich związków z aferą hazardową Mirosław Drzewiecki. - Nigdy nie rozmawiałem z panem Sobiesiakiem na temat ustawy hazardowej - zapewniał minister sportu. Podkreślił, że oddał się do dyspozycji premiera i czeka, aż służby wyjaśnią tę sprawę. Dziennikarzy jednak nie przekonał.

Osiem osób, w tym dwoje małych dzieci 11-dniowe i 9-miesięczne, trafiło w sobotę rano do szpitala w Bielsku Białej. Podtruli się dymem po pożarze mieszkania w jednym z wieżowców.

Sprawa "narosła wielkimi emocjami, ale ją trzeba wyjaśnić punkt po punkcie, pismo po piśmie - mówił na antenie TVN24 Grzegorz Schetyna. Wcześniej przekonywał, że Mirosław Drzewiecki powinien wytłumaczyć swoje działania ws. ustawy o grach hazardowych i od tego, czy przekona opinię publiczną do swoich racji, będzie zależała jego przyszłość.

Próbuje się umniejszyć rangę problemu, a to nie jest normalne jak jeden z najważniejszych polityków w państwie może wpływać na procesy legislacyjne, które uszczuplają budżet państwa - mówi w TVN24 Paweł Wypych. Jak dodaje sekretarz stanu, niezrozumiały jest uśmiech na twarzy Tuska i mówienie, że nic się nie stało. - Dla mnie jest różnica czy do spłacenia są 52 mld, czy 52,5 - zaznacza.

Odszedł Marek Edelman. Człowiek niezłomny, dla którego największą wartością zawsze były życie i wolność. W jednym z ostatnich wywiadów - filmie poświęconym życiu jednego z największych bohaterów wojny i czasów powojennych, Marek Edelman szczerze opowiada, co myśli o życiu, ludziach, miłości i Bogu.

- Ja wciąż czuję zapach koniaku, który z nim piłem przy jego łóżku. Ale nie to było najważniejsze. Najważniejsze były rozmowy z nim - wspomina zmarłego wczoraj Marka Edelmana Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce.

Szef CBA Mariusz Kamiński nie planuje podać się do dymisji - powiedział w sobotę rzecznik biura Temistokles Brodowski. W ten sposób odniósł się do doniesień "Gazety Wyborczej", według której Kamiński miałby podać się do dymisji 6 października, w dniu kiedy ma usłyszeć zarzuty w rzeszowskiej prokuraturze.

Nie zamierzałem i nie zamierzam się podawać do dymisji. Wiem, co robiłem. Mam czyste sumienie i to udowodnię - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" minister sportu Mirosław Drzewiecki.

W piątek wieczorem w Warszawie zmarł dr Marek Edelman. Miał 87 lat. Był uczestnikiem powstania w gettcie warszawskim, a także Powstania Warszawskiego, jednak przede wszystkim był wybitnym lekarzem. - Zmarł w domu, wśród przyjaciół, bliskich ludzi - powiedziała Paula Sawicka, z której rodziną Edelman mieszkał przez ostatnie dwa lata.

Na ślad powiązań biznesmenów branży hazardowej z politykami Platformy Obywatelskiej agenci CBA wpadli tropiąc samorządowców z Karpacza - wynika z ustaleń "Polski". Afera hazardowa wybuchła zatem niejako przez przypadek.

Politycy Platformy Obywatelskiej szykują się do złagodzenia przepisów antykorupcyjnych - twierdzi "Rzeczpospolita". W nowym projekcie w oświadczeniach majątkowych miałoby zabraknąć m.in. informacji o pożyczkach od prywatnych osób.

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł górnik ranny w wyniku zapalenia i wybuchu metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie ląskiej. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar katastrofy wzrosła do 20.

Na razie Donald Tusk nie ma powodów do zmartwienia. "Afera hazardowa", która - zdaniem wielu - znacznie pogorszyła wizerunek Platformy Obywatelskiej, niemal wcale nie wpłynęła na poparcie jej zwolenników. Według najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN, przeprowadzony 2 października, PO straciła zaledwie 2 punkty procentowe. Jednak aż 53 proc. badanych uważa, że sprawą powinna zająć się sejmowa komisja śledcza.

Niepozorne pingwiny - bojownikami o równouprawnienie. Książeczka przedstawiająca szczęśliwą "pingwinią" rodzinę - dwóch tatusiów i dziecko - zaprezentowana została gdyńskim przedszkolakom, by od małego uczyć ich tolerancji. Temu sprzeciwili się starsi koledzy z Młodzieży Wszechpolskiej, którzy wraz z PiS protestowali przeciw przedszkolnej demoralizacji.

Marek Edelman był uosobieniem ludzkiego heroizmu, człowiekiem ze wspaniałą biografią, który całe życie walczył o największe wartości - mówi o nim reżyser Kazimierz Kutz. A co mówił o życiu zmarły w piątek wieczorem legendarny przywódca powstania w Getcie Warszawskim.

- Gratulacje dla posła Gowina, że zdecydował się bronić swoich kolegów. To mission impossible - stwierdził w programie "24 Godziny" poseł PiS Adam Bielan. - Zaczęła się kampania prezydencka - odpowiedział mu poseł PO Jarosław Gowin. - Zaczęło się jak u Hitchcocka. Najpierw jest trzęsienie ziemi - dodał. Potem będzie tylko gorzej?

- To było dobre spotkanie, na którym rozmawialiśmy o jakości publicznego w Polsce. Szkoda, że premier z niego wyszedł - ocenił dzisiejsze spotkanie u prezydenta poświęcone aferze hazardowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.

Nie zmuszano mnie do ukierunkowania postępowania ws. afery gruntowej przeciwko szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu - oświadczył prokurator Bogusław Olewiński. Wcześniej Kamiński twierdził, że na prokuratora wywierano naciski, by nie umarzał sprawy akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa.

Donald Tusk powinien usunąć z PO Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego - uważa prawie połowa Polaków. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC dla TVN24 55 proc. ankietowanych chce by za udział w aferze hazardowej odpowiedział Chlebowski a 47 proc. żąda głowy ministra sportu.

- Tusk popełnił błąd. Najpierw powinien rozmawiać z Jackiem Kapicą (wiceministrem finansów), a on w pierwszej kolejności rozmawiał z Mirosławem Drzewieckim – powiedziała w „Piaskiem po oczach” TVN24 prof. Jadwiga Staniszkis. I dodaje: - Mimo to, premier może na „aferze hazardowej” zyskać.