Krajowa Szkoła Administracji Publicznej będzie nosić imię prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o KSAP oraz niektórych innych ustaw.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało po posiedzeniu rządu, że wybór Lecha Kaczyńskiego na patrona KSAP wynika z zaangażowana byłego prezydenta "w propagowanie idei szkoły, czyli tworzenia nowoczesnej służby publicznej".
Jak zaznaczono w komunikacie, Lech Kaczyński uważał, że absolwenci KSAP jako elita kadry urzędniczej zreformują administrację publiczną, a tym samym przyczynią się do budowy profesjonalnego i sprawnie działającego państwa, a kiedy pojawiły się trudności z zatrudnieniem absolwentów szkoły, prezydent zaoferował pracę blisko połowie osób z pierwszego naboru.
"Uhonorowaniem pamięci wybitnego męża stanu"
Kandydaturę Lecha Kaczyńskiego na patrona szkoły zaakceptowały władze KSAP, zyskała ona także akceptację środowisk naukowych i władz państwowych - zaznaczono w komunikacie. "Nadanie KSAP imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego będzie uhonorowaniem pamięci wybitnego męża stanu oraz wyrazem uznania dla jego dorobku intelektualnego" - czytamy.
Lech Kaczyński był doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego oraz działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Pełnił funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a następnie prezydenta Warszawy. Od 2005 r. był prezydentem do tragicznej śmierci w Smoleńsku w 2010 r.
Krajowa Szkoła Administracji Publicznej rozpoczęła działalność we wrześniu 1991 r.; wzorowana jest na francuskiej École Nationale D'Administration. Kształci urzędników służby cywilnej, przygotowanych do pełnienia funkcji kierowniczych, eksperckich i menedżerskich w administracji publicznej.
Autor: ts//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.prezydent.pl / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)