Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wypłaci dotację o. Tadeuszowi Rydzykowi – donosi "Dziennik". Jednak zamiast 27 mln zł na badania geotermalne, Do Torunia trafi „zaledwie” 1,2 mln zł na nowy kierunek studiów w szkole medialnej redemptorysty.

Republikański kandydat na prezydenta USA John McCain zdecydował już, kto będzie jego partnerem na liście wyborczej i kandydatem na wiceprezydenta - ujawniły w czwartek źródła w Partii Republikańskiej.

- Będziemy bronić Gruzji do upadłego - zapowiada przed poniedziałkowym szczytem UE Lech Kaczyński. Prezydent zdradził, że uzgodniona w Tallinie postawa nie będzie skrajnie radykalna... tylko "dość radykalna".

Współczesna Rosja zachowuje się wrogo wobec Polski i innych krajów sąsiedzkich - uważa aż 61 proc. ankietowanych przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Wielki baner Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej znalazł na wysypisku śmieci baca z Sopotni Wielkiej. Pociął go i wykorzystał, jako tzw. fladry - czyli sznury do ochrony owiec przed wilkami. I wygrał. - Oryginalne fladry owce niszczą, a tych nie chcą - mówi baca Paweł Chrząszcz.

- Sprawy Gruzji idą w kierunku, którego nie da się akceptować - powiedział dziennikarzom Lech Kaczyński przed spotkaniem z prezydentami Łotwy i Estonii w Tallinie. Mieli uzgodnić wspólne stanowisko przed szczytem UE, które w Brukseli przedstawi polski prezydent.

- Zanim wypowie się wojnę, warto dać szansę dyplomacji. Rosjanie popełnili w Gruzji wielki błąd, dajmy im szansę się wycofać. Sankcje to ostateczność – stwierdził w „Kropce nad i” TVN24 Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem byłego prezydenta na szczyt UE powinien pojechać albo premier, albo prezydent. - Dwaj panowie to najgorsza formuła – uważa.

Policjanci podejrzani o zaniedbanie obowiązków skutkujące śmiercią porwanego Krzysztofa Olewnika oraz o utrudnianie śledztwa mogą mieć umorzone zarzuty. Powód? Zbyt wątłe dowody - pisze "Rzeczpospolita".

- To film patriotyczny. Opowiada o męstwie żołnierzy, o tym, że nie chcą się poddawać - tak na zarzuty o antypolskość swojego filmu "Tajemnica Westerplatte" odpowiada reżyser Paweł Chochlew. Przeciw produkcji protestują m.in. gdańscy radni.

Mieszkańcy wrocławskiej dzielnicy Sępolno mogą już tu bez obaw parkować. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o strzelanie do stojących wzdłuż drogi aut. Mogą trafić za kratki nawet na pięć lat. O mężczyznach "polujących" na samochody informowali nas wcześniej internauci na Kontakt TVN24.

Jeden z pasażerów zauważył "dziwne" zachowanie kierowcy. Kiedy autobus zatrzymali policjanci, szybko odkryli jego przyczynę. Prowadzący pojazd miał niemal promil alkoholu w organizmie.

Litewski odłam gangu "Szkatuły" zlikwidowany. Trzech bandytów zatrzymali w podwarszawskim Wołominie policjanci z CBŚ i Komendy Stołecznej, przy udziale ABW. Znaleziono u nich broń, narkotyki i fałszywe pieniądze.

Rozwiązać sopocką PO i powołać w jej miejsce „organizm oparty na ludziach młodych, nie uwikłanych w działania o charakterze przestępczy” - z takim apelem wystąpił sopocki PiS do premiera. Działacze chcą też referendum ws. odwołania prezydenta miasta Jacka Karnowskiego. Wszystko po ujawnieniu informacji, że prezydent odroczył prywatnej firmie płatność podatków na ponad 800 tys. zł.

Do działdowskiego (warmińsko-mazurskie) szpitala trafił pijany ośmioletni chłopiec. Miał prawie 1,6 promila alkoholu we krwi. Twierdzi, że wypił tylko piwo.

Ponad 140 zaniedbanych i niedożywionych psów oraz pogryzione szczątki 14 zwierząt znaleźli w nielegalnym przytulisku w gminie Chynów (Mazowieckie) policjanci i przedstawiciele fundacji walczącej o prawa zwierząt.

Były wiceminister spraw zagranicznych i główny negocjator w sprawie tarczy antyrakietowej Witold Waszczykowski dostał w czwartek przed południem nominację na wiceszefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Jest doświadczonym dyplomatą, negocjatorem i ekspertem - zachwalał swojego zastępcę szef BBN Władysław Stasiak.

Blisko 50 tysięcy paczek przemycanych papierosów znaleźli w środę policjanci z Chełma na terenie firmy, która zajmowała się ich utylizacją. Towar, który zgodnie z dokumentami nie powinien istnieć, ukryty był pod podłogą.

Pacjenci mogą być spokojni. Nie ma przesłanek, by stwierdzić, by kroplówki zagrażały życiu - tak główny inspektor farmaceutyczny Zofia Ulz skomentowała w TVN24 informację o tym, że szpital w Piszu produkował kroplówki bez wymaganych prawem atestów. Tysiące z nich trafiło do przyszpitalnych aptek w całym kraju.

Jednoczesna obecność prezydenta i premiera na szczycie UE poświęconemu konfliktowi gruzińsko-rosyjskiemu osłabia naszą pozycję i nas kompromituje. Trzeba się dogadać wcześniej - uważa były ambasador Polski w Moskwie Stanisław Ciosek. Jego zdaniem pozycji Polski w Unii zagrażają też oddzielne rozmowy Lecha Kaczyńskiego z państwami bałtyckimi.

Prezydent Lech Kaczyński w czwartek po południu zamierza spotkać się z władzami państw bałtyckich - powiedział wiceszef jego kancelarii Piotr Kownacki. Z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii Lech Kaczyński chce rozmawiać o aktualnej sytuacji w Gruzji, by wspólnie ustalone stanowisko przedstawić na nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli.

Włodzimierz Cimoszewicz, Danuta Huebner i Marek Belka - to właśnie ci politycy mieliby startować do Parlamentu Europejskiego pod szyldem nowej formacji stworzonej przez SDPL i PD. O planach nowej koalicji lewicowej pisze "Dziennik".

Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, Platforma byłaby zdolna do samodzielnych rządów i odrzucania weta prezydenta - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

- Kary pieniężne lub wizyta policji u rodziców wagarujących uczniów, nowe pozycje na liście lektur, więcej egzaminów dla gimnazjalistów i matura z filozofii - to tylko niektóre ze zmian, jakie spotkają uczniów w nowym roku szkolnym. Chociaż prawdziwa rewolucja czeka polską oświatę za rok - pisze "Rzeczpospolita".

Już nie tylko piraci drogowi, ale i złodzieje aut powinni zacząć bać się fotoradarów. Jeden z najnowocześniejszych systemów kontroli pojazdów trafi po wakacjach w ręce polskiej policji - pisze "Polska". Fotoradary będą same odczytywać numery rejestracyjne i za pomocą sieci komórkowej przesyłać policji dane o kierowcy.

Piotr Jasiński, prokurator z Olsztyna, który był jednym z oskarżycieli w procesie porywaczy i zabójców Krzysztofa Olewnika, stanie przed sądem dyscyplinarnym. Jasiński będzie odpowiadał za uchybienia w śledztwie - pisze "Rzeczpospolita".

Na oficjalnych niedzielnych obchodach 28. rocznicy podpisania w Gdańsku Porozumień Sierpniowych zabraknie Lecha Wałęsy - pisze "Dziennik". Były prezydent i przywódca "Solidarności" mówi, że chce uniknąć spotkań z wysokimi urzędnikami państwowymi, przede wszystkim prezydentem Kaczyńskim.

NSZZ „Solidarność” zapowiada na piątek największą w tym roku manifestację w Warszawie. Władze stolicy ostrzegają, że centrum miasta będzie praktycznie wyłączone z ruchu.

Aneks do raportu o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych pokazuje genezę układu, czyli jak kolejne rządy z pieniędzy podatników wykreowały spośród ludzi wyrosłych z sowieckiego aparatu bezpieczeństwa tzw. elitę przedsiębiorców, twierdzi Antoni Macierewicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

- Winny jest Saakaszwili, który pierwszy zaatakował. Żaden z jego celów nie został osiągnięty i kiedy kurz opadnie, Gruzini się zastanowią, co z tym zrobić - uważa Leszek Miller. Były premier stwierdził w "Magazynie 24 godziny" iż jest przekonany, że Polsce ze strony Moskwy nic nie zagraża.