Miller i Palikot w jednym pierwszomajowym pochodzie

SLD i Ruch Palikota wezmą razem udział w pierwszomajowej manifestacji. Czy to zalążek jednej partii lewicowej? Szef SLD Leszek Miller mówi na razie jedynie o współpracy. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski twierdzi z kolei, że "zjednoczenie lewicy to za mocne słowa".

Pan Czesław się doczekał. Zjadł z Tuskiem kapustę z grochem

Donald Tusk w środę w Katowicach spełnił w końcu przedwyborczą obietnicę i spotkał się z emerytem panem Czesławem Doleckim. Zjedli razem obiad w Spółdzielni Socjalnej "Rybka". Na suto zastawionym stole znalazły się m. in. ryby smażone i w occie, kapusta z grochem i kompot z suszu. Zarówno premier jak i pan Czesław byli bardzo zadowoleni z rozmowy. - Muszę powiedzieć, że jest fascynującym rozmówcą - mówił po spotkaniu Tusk. A pan Czesław dodawał, że "rozmowa i przyjęcie były fajne".

IPN: SB podrabiała dokumenty, bo nie chciała, by Wałęsa dostał Nobla

Funkcjonariusze SB podrabiali dokumenty o współpracy Lecha Wałęsy z organami bezpieczeństwa PRL po to, aby nie dostał on Nagrody Nobla - poinformował IPN. - Dla mnie, to było od początku jasne - skomentował Wałęsa. Dodał, że wiedział, iż "prawda prędzej czy później zwycięży" i tak też stało się tym razem.

Błędy Rosjan ws. Wassermanna bez wpływu na opinię

- W rosyjskiej opinii z sekcji zwłok Zbigniewa Wassermanna były błędy, nie podają one jednak w wątpliwość głównych wniosków tej opinii - to jedna z konkluzji ekspertyzy dokonanej przez polskich biegłych, którą ujawniła Naczelna Prokuratura Wojskowa. Poseł i były prokurator zginął w katastrofie smoleńskiej.

Nie muszą przepraszać sikha za turban

Straż Graniczna nie musi przepraszać sikha za to, że kazała mu zdjąć turban do kontroli na lotnisku. Funkcjonariusze naruszyli jego godność i wolność religijną, ale działali zgodnie z prawem - uznał warszawski sąd okręgowy. I oddalił pozew.

Prezydent: Rodziny nie mogą teraz zostać same

- Nic nie zadośćuczyni temu bólowi, szczególnie, że ta tragedia spotkała nas wszystkich przed świętami. To będzie smutna wigilia dla polskiego wojska, nas wszystkich i szczególnie dla rodzin żołnierzy - powiedział premier Donald Tusk po zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie. - W tym trudnym i bolesnym momencie rodziny nie są same - powiedział z kolei prezydent Bronisław Komorowski.

"Kadafi" i "Maciula" sprzedali ok. tony narkotyków za miliony

Sześciu członków jednego z największych gangów narkotykowych w Polsce, który został rozbity przez policję, zostało we środę aresztowanych na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Według policji w ciągu ostatnich lat wprowadził on na czarny rynek prawie pół tony amfetaminy, 340 kilogramów marihuany i 300 tysięcy tabletek ekstazy. Narkotyki były warte ponad 21 mln zł.

"Atak pod czwartym pojazdem". Najmłodszy żołnierz miał 22 lata

Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. - Najmłodszy miał 22 lata, a najstarszy 33 lata - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Dowództwa Operacyjnego ppłk Mirosław Ochyra. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu MRAP eksplodowała potężna mina o sile 100 kg. Jak sprecyzował Ochyra "atak nastąpił pod czwartym pojazdem w konwoju, który liczył sześć pojazdów".

Jest śledztwo ws. nacisków na prokuratora

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo ws. domniemanych nacisków na krakowskiego prokuratora Marka Wełnę za rządów PiS. O naciskach mówił zeznając jako świadek w procesie cywilnym Jarosław Kaczyński - Roman Giertych. Wełna 3 listopada mówił, że za rządów PiS kazano mu "szukać haków" m.in. na Leszka Millera, Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Marię i Józefa Oleksych oraz Jacka Piechotę.

Wójt "na wylocie", po tym jak złamał nos "z główki"

- Rada gminy w Narwi (Podlaskie) ma miesiąc na wygaszenie mandatu wójta Andrzeja P., a jeśli tego nie zrobi, zrobi to swoim zarządzeniem wojewoda - takie są skutki prawomocnego wyroku skazującego wójta za złamanie nosa adwersarzowi. P. nie przyznaje się do tego, że uderzył mężczyznę głową i twierdzi, że w czasie kłótni jedynie się bronił.

Atak przed świętami "to nie jest przypadek"

- To nie jest przypadek, że ten atak miał miejsce dzisiaj. W zasadzie w przeddzień świąt - ocenił na antenie TVN24 Juliusz Ćwieluch publicysta "Polityki". Pięciu polskich żołnierzy zginęło w środę rano w Afganistanie. Do tragedii doszło w prowincji Ghazni. Pod pojazdem typu M-ATV eksplodowała mina o znacznej sile.

Przedłużają śledztwo ws. zaniedbań BOR, ale nie na długo

Prokuratorzy, którzy badają czy podczas organizacji wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w 2010 r. doszło do zaniedbań, zdecydowali o przedłużeniu swojego śledztwa - dowiedział się portal tvn24.pl. - Nie możemy być ograniczeni terminem 10 stycznia, do kiedy to według wcześniejszych planów postępowanie miało się zakończyć - potwierdza rzecznik prokuratury Renata Mazur. Śledczy liczą, że prace uda się zakończyć do połowy kwietnia.

"W tej wojnie nie ma żadnych reguł"

- Talibowie nie mają zasad, zresztą wojna nie kieruje się zasadami. A szczególnie w tamtym regionie - mówił na antenie TVN24 ppłk Krzysztof Przepiórka. Były oficer GROM jednej z głównych przyczyn środowego zamachu na polskich żołnierzy upatruje w nieszczelności granicy afgańsko-pakistańskiej.

Ciężki żywot karpia. "To już niemal tradycja"

Stłoczone w ciasnych pojemnikach, często bez odpowiedniego nawodnienia, okaleczane przy odławianiu - w takim stanie czekają na klientów supermarketów wigilijne przysmaki polskiej kuchni, czyli karpie. "Taki przedświąteczny obrazek to już niemal tradycja" - oceniają internauci Kontaktu 24.

Zmarł Leopold Unger

W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego belgijskiego dziennika "Le Soir", dla którego Polak pracował przez ponad 40 lat. Unger zmarł we wtorek wieczorem po ciężkiej chorobie.

Chcą "wykurzyć, zastraszyć, zapędzić" żołnierzy

- Afganistan jest ogromnym polem walki nie tyle o polityczną przyszłość tego kraju, ile o handel narkotykami - stwierdza na antenie TVN24 Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport. Wojsko, Technika, Obronność". Uznaje, że winnym środowego zamachu na polskich żołnierzy w Afganistanie jest właśnie tamtejsza "mafia narkotykowa". W wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu wojskowych.

Kopacz: Po której stoicie stronie?

Była minister zdrowia Ewa Kopacz broni ustawy o lekach refundowanych i odpiera zarzuty opozycji, że brak listy leków refundowanych to wina bałaganu, jaki zostawiła w ministerstwie zdrowia. - Gdybym miała kiedykolwiek wrócić i cofnąć czas, zrobiłabym to samo - stwierdziła marszałek Sejmu. Kopacz powtórzyła też, że lekarze nie będą musieli sprawdzać dowodu ubezpieczenia pacjentów.

"Borowcy mogli postąpić lepiej". Śledztwa smoleńskie jeszcze rok

- Śledztwa smoleńskie mogą potrwać jeszcze mniej więcej rok. To, co wstrzymuje ich zakończenie, to głównie kwestia materiałów z Rosji - powiedział w RMF FM prokurator generalny Andrzej Seremet. I dodał, że ma nadzieję na "rozwiązanie tego problemu podczas najbliższej wizyty w Rosji", która odbędzie się 11 stycznia. Powiedział też, że prokuratura nie wyklucza postawienia zarzutów funkcjonariuszom BOR.

Stworzyli zmutowany wirus. "Jestem oburzona do żywego"

Jak można było dać na to pieniądze i podjąć się takiego zadania - pyta profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zbulwersowana wiadomością, że Holendrzy stworzyli zmutowany, niezwykle groźny, wirus ptasiej grypy. Zachęca jednocześnie do szczepień przeciwko zwykłej grypie.

Premier spotka się z p. Czesławem? "Tam gdzie zawsze"

- Mamy spotkać się w barku, tam gdzie zawsze - powiedział na antenie TVN24 Czesław Dolecki z Katowic. Mowa o planowanym spotkaniu premiera Donalda Tuska z katowiczaninem, na które panowie umawiają się od czasu ostatniej kampanii wyborczej. Podobno ma do niego dojść dzisiaj w samo południe w stołówce Spółdzielni Socjalnej "Rybka".

Seremet: Wyścig z czasem ws. Macierewicza. Decyzja w styczniu

Analiza wniosku o uchylenie immunitetu Antoniego Macierewicza będzie gotowa do końca grudnia - zapowiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. - Z początkiem stycznia muszę podjąć decyzję - wyjaśnił. Dodał, że trzeba się spieszyć w zakresie jednego z wątków, ponieważ jest on zagrożony przedawnieniem. - Jeśli nie zostanie uchylony immunitet do lutego, wówczas ten wątek może ulec przedawnieniu - podkreślił.

Śmiertelny wypadek i awaria. Kolej już odblokowana

Tuż po godzinie 9 przywrócono ruch pociągów na trasie Żyrardów - Grodzisk Mazowiecki. Rano śmiertelny wypadek oraz awaria sieci trakcyjnej całkowicie sparaliżowały ruch kolejowy na tym odcinku. O porannych utrudnieniach poinformowali internauci za pośrednictwem Kontaktu 24.

Wbił się w ciężarówkę

Jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna w wypadku, do jakiego doszło w środę rano na drodze krajowej numer 88 niedaleko miejscowości Brzezina (woj. opolskie). Z nieustalonych przyczyn kierowca samochodu osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu, wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę.

Rewolucja w barze mlecznym

Warszawska bitwa o bar mleczny, a w charakterze broni pierogi. Kilkudziesięciu młodych ludzi wtargnęło w poniedziałek do zamkniętego baru mlecznego "Prasowy" w Warszawie. Wyłamali kłódkę, wnieśli własne stoły, rozpalili ogień w kuchni i rzucili się do gotowania i rozdawania posiłków wszystkim chętnym, których było sporo. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko zamknięciu jadłodajni.

W pogoni za kłusownikami

Święta to nie tylko choinka, ale i ryba na stole. To w okresie przedświątecznym oznacza także wyjątkowy natłok kłusowników na jeziorach. Jak to wygląda z bliska?

Partia Ziobry w lutym

Za dwa miesiące odbędzie się kongres założycielski partii ziobrystów - dowiedziała się "Rzeczpospolita". We władzach nowej partii mieliby się znaleźć Marek Jurek i Ludwik Dorn. - Rzeczywiście chcemy stworzyć blok prawicy ze skrzydłami od prawej strony do centrum - przyznaje poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący klubu Solidarna Polska.

Sypnęło w Warszawie. Solarki w akcji

Warstwa białego puchu pokryła warszawskie ulice, parkingi i podwórka. Śniegu na razie spadło niewiele, ale na stołeczne ulice wyjechały już pierwsze solarki. Jeśli niewielki mróz utrzyma się do rana, ulice mogą być śliskie.

"Kwaśniewski ma do odegrania kapitalną rolę"

- W procesie uzdrowienia lewicy czy jej reprezentacji politycznej w Polsce prezydent Kwaśniewski ma do odegrania kapitalną rolę. Wydaje mi się, że zjednoczenie lewicy to nie jest dobry kierunek - skomentował wtorkowe spotkanie Aleksandra Kwaśniewskiego z Ruchem Palikota w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski. Sugerował, że były prezydent raczej "powinien zachęcać do konkurencji, aby pojawiła się nowa reprezentacja polityczna".

Gowin: inna wypowiedź nie przyniosłaby skutku

"Bardzo ważne" tak na pytanie o prawa człowieka w Chinach odpowiedział przebywający z wizytą w "Kraju Środka" prezydent Bronisław Komorowski. - W mojej ocenie jest to odpowiedź, która świadczy, że prezydent Komorowski już takie zakulisowe działania w obronie tego człowieka podjął albo zamierza je podjąć - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.