Kaczyński w prokuraturze. "Mogą być drażliwe pytania"

Punktualnie o 10 Jarosław Kaczyński wszedł do warszawskiej prokuratury, by za pośrednictwem wideokonferencji złożyć zeznanie w śledztwie ws. domniemanego przekroczenia uprawnień przez ABW, CBA i prokuratorów przy badaniu "afery gruntowej" w 2007 r. Na przesłuchaniu są też obecni były szef MSWiA Janusz Kaczmarek i były szef PZU Jaromir Netzel, mający status poszkodowanych w tej sprawie.

Rok prezydenta w 219 sekund

6 sierpnia mija rok od przejęcia obowiązków głowy państwa przez Bronisława Komorowskiego. Z tej okazji na stronie prezydenta pojawiło się filmowe podsumowanie prezydentury. Ma dokładnie 219 sekund.

Polko: to może BOR zastąpić agencją ochrony

- Zrobiono wielki spektakl medialny, a nie przedstawiono żadnego programu naprawczego - tak gen. Roman Polko podsumował decyzję o rozwiązaniu 36. specpułku. - Jeśli przyjmiemy taką logikę, to również BOR należałoby zastąpić agencją ochrony - dodał.

Zdradzamy, bo chcemy "czegoś nowego"

Chęć przeżycia czegoś nowego to według Polaków najczęstsze przyczyny nawiązywania romansów przez osoby będące w stałych związkach - wynika z opublikowanego ostatnio sondażu CBOS.

Pół setki strażaków w akcji. Dwóch zasłabło

Blisko 50 strażaków walczyło w nocy z ogniem, który pojawił się na poddaszu jednej z kamienic w Sosnowcu. Siedem osób, w tym dwóch strażaków zostało poszkodowanych. Ewakuowano około 20 mieszkańców budynku.

"Żałosne. Tumiwisizm jest aprobowany"

- Cywilna kontrola nad wojskiem nie istniała. A jeśli premier i prezydent wystawiają laurkę ministrowi obrony narodowej, to przesyłają sygnał, że ta bylejakość i tumiwisizm są aprobowane - takie wnioski, zdaniem Leszka Millera, wypływają z polskiego raportu o przyczynach smoleńskiej katastrofy oraz po dymisjach w MON.

Prezydent na Dniach Konia

Prezydent Bronisław Komorowski będzie dziś uczestniczył w otwarciu Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Prezydent objął patronatem tegoroczny 33. Narodowy Pokaz Koni Arabskich, który potrwa do niedzieli. Tego dnia po południu odbędzie się aukcja koni.

Zrób swoją "kliszę z Powstania"

6 sierpnia odbędzie się jubileuszowa edycja "Twojej kliszy z Powstania". Gra, na którą zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego, to coś dla tych, którzy kochają starą Warszawę, fotografię i mają w sobie zmysł odkrywcy. Jak co roku ulicami stolicy przejedzie także Masa Powstańcza. By wziąć w niej udział, można zarejestrować sie jeszcze w sobotę w godzinach 13:00 -16:45. Zostało już tylko 250 miejsc.

Doda i tańce na rurze. Czyli "naciskowa" z happy endem

Prace komisji zwanej naciskową wreszcie dobiegły końca. I nadszedł czas podsumowań. - Komisja wyraża przekonanie, że jej powołanie było pożyteczne - przekonywał na ostatnim posiedzeniu komisji śledczej ds. nacisków jej przewodniczący, Andrzej Czuma (PO). Można jednak odnieść wrażenie, że nie wszyscy członkowie komisji są tego samego zdania.

Czym i dokąd polecą teraz VIP-y?

- Dla naszego personelu jest to wyróżnienie, że nasza współpraca z rządem się zacieśni - powiedział prezes PLL LOT Marcin Piróg po decyzji premiera i zapowiedzi, że przewozy samolotowe VIP-ów będą wykonywane już wyłącznie w formule cywilnej we współpracy z PLL LOT. Większość ekspertów wątpi jednak, czy LOT podoła temu zadaniu i wymieniają szereg zastrzeżeń co do tej decyzji. Podobnego zdania są politycy opozycji, którzy byli gośćmi TVN24.

"Ci ludzie łatwo znajdą pracę, a pułk trzeba budować od zera"

- Ci ludzie znajdą łatwo pracę w liniach cywilnych, a taki pułk i tak trzeba będzie stworzyć. I teraz trzeba to będzie robić od zera - tak rozwiązanie 36. specpułku ocenił były wiceszef MON Janusz Zemke z SLD. Za równie kontrowersyjne goście TVN24 uznali tak liczne dymisje w polskich Siłach Powietrznych.

Wielki pożar w zakładzie recyklingu odpadów opanowany

Pożar w jednej z hal zakładu recyklingu odpadów w Myszkowie (woj. śląskie) został już opanowany. Dogaszanie hali może potrwać jeszcze kilka godzin. Z ogniem walczyło 28 zastępów straży pożarnej. Nasi internauci i Reporterzy 24 na bieżąco przesyłali do redakcji Kontaktu 24 filmy oraz zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Kierowcy nocnego grozi dożywocie

Zarzut zabójstwa 21-letniej studentki postawiła krakowska prokuratura 44-letniemu kierowcy nocnego autobusu Mirosławowi Ł. Ciało 21-letniej studentki z Anglii znaleziono w sobotę niedaleko nasypu kolejowego przy ul. Siewnej w Krakowie. Podejrzanemu grozi kara dożywotniego więzienia.

Prezes PiS: Fałszowanie wyborów, ważny problem Polski

- Ci, którzy opisują aferę wałbrzyską narzekają, że wiele tytułów tego tematu nie podejmuje. A bez mediów skandalu nie będzie. Media zamilczają ten temat. To powinno być na tytułach w gazetach i na pierwszym miejscu w wiadomościach - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Wałbrzychu, gdzie w niedzielę w wyniku afery korupcyjnej odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta miasta.

Tusk: ja na billboardach? Po torturach

- Są ładniejsze twarze w Platformie Obywatelskiej - tak premier Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy w rozpoczętej właśnie kampanii wyborczej pojawi się na billboardach. Platforma próbowała wprowadzić całkowity zakaz z ich stosowania, ale w lipcu uchylił go Trybunał Konstytucyjny. Teraz Tusk deklaruje, że będzie namawiał kolegów z partii do rezygnacji z tej formy kampanii.

"Trzęsienie ziemi w MON jest spóźnione o rok"

- Te decyzje mają dzisiaj szybkość rzeczywiście błyskawicy, ale są spóźnione o co najmniej rok - stwierdził Wojciech Łuczak z miesięcznika "Raport", komentując decyzję o rozwiązaniu 36. specpułku, który woził polskich VIP-ów. Ocenił też, że piloci LOTu - którzy teraz będą obsługiwać najważniejsze osoby w państwie - nie będą mogli docierać w rejony dotknięte kryzysem, np. do Afganistanu czy Kosowa.

Były człowiek PiS pisał raport komisji "naciskowej"

Nic dziwnego, że politycy opozycji zadowoleni są z wniosków projektu raportu, który przygotował Andrzej Czuma (PO), a który głosi, że za rządów PiS nie było nacisków na służby specjalne i prokuraturę. Dziwić może za to fakt, że w jego przygotowaniu uczestniczył były działacz Prawa i Sprawiedliwości. Jak ustalił reporter tvn24.pl, Adam Jaworski jest "co najmniej współautorem" projektu raportu.

Chcą zabrać Ziobrze immunitet

Skonfliktowani ze Zbigniewem Ziobro Janusz Kaczmarek i Jaromir Netzel chcą uchylenia jego immunitetu. Były szef MSWiA i były szef PZU złożyli dziś wniosek w tej sprawie w rzeszowskiej prokuraturze. To właśnie ona prowadzi śledztwo dotyczące domniemanego przekroczenia uprawnień ABW, CBA i prokuratorów w "aferze gruntowej". Ziobro występuje w nim w charakterze świadka.

Sprawdź, jak zagłosujesz jesienią

Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, głosowanie korespondencyjne i za pomocą pełnomocnika - to jedne z ważniejszych zmian w prawie wyborczym. 9 października, posłów i senatorów wybierzemy w oparciu o nowy Kodeks wyborczy.

Kiedy nowy parlament, kiedy rząd?

Jak ogłosił prezydent Komorowski do urn pójdziemy 9 października. Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się w ciągu 30 dni od dnia wyborów - między 10 października a 8 listopada. Od tej daty zależeć będzie moment powstania rządu.

Karambol na krajowej "14". Są utrudnienia

Cztery zniszczone samochody i trzy osoby ranne to bilans wypadku, do którego doszło w czwartek rano w Głownie (woj. łódzkie). Zderzyły się tam trzy auta osobowe i ciężarówka. W akcji ratunkowej uczestniczył helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Prezydent przegrał w sądzie, nie wie czy się odwoła

Prezydent Bronisław Komorowski przegrał proces o zatajenie informacji o ekspertyzach, które pozwoliły mu podpisać ustawę o reformie systemu emerytalnego. Wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że obywatele mają prawo poznać nie tylko treść ekspertyz w sprawie OFE, lecz także ich autorów i honoraria. Kancelaria Prezydenta zapozna się z uzasadnieniem i podejmie decyzję o ewentualnym odwołaniu.

Były wiceszef CBA podsłuchiwał 6 tys. razy

Ponad 6,2 tys. razy podsłuchiwał różne osoby Maciej Wąsik, kiedy był zastępca byłego już szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. Taką informację przekazał sejmowej komisji naciskowej obecny szef CBA. Choć nie jest to łamanie prawa, posłowie komisji i obecny szef CBA krytykują działalność Wąsika.

Znana dziennikarka śledcza odeszła z zawodu

Jedna z najbardziej znanych dziennikarek śledczych, Anna Marszałek, odeszła z zawodu - pisze Presserwis. Od sierpnia pracuje w pionie analitycznym Najwyższej Izby Kontroli. – Na razie nie widziałam dla siebie miejsca w mediach – tłumaczy.