Węglarczyk wicenaczelnym "Rzeczpospolitej". Naczelny będzie z konkursu

Rada nadzorcza Presspubliki, wydawcy "Rzeczpospolitej", ogłosi we wtorek konkurs na redaktora naczelnego tego tytułu. Do czasu jego rozstrzygnięcia pełniącym obowiązki naczelnego pozostanie Andrzej Talaga. Na stanowisko jego zastępcy powołany został Bartosz Węglarczyk, który równocześnie pozostaje naczelnym miesięcznika "Sukces".

Jest alternatywa dla Pawlaka. Decyzja w środę

- Na środę zwołałem naradę prezesów. Chcę podczas niej przedstawić skorygowany plan po dzisiejszej decyzji Waldemara Pawlaka - poinformował Janusz Piechociński. Nowy prezes PSL zapewnił, że po decyzji ustępującego wicepremiera i ministra gospodarki "ma bardzo konkretny plan". Jego część Piechociński przedstawi dzisiaj premierowi podczas zaplanowanej na godz. 19 rozmowy.

Katarzyna W. poszukiwana listem gończym

Katarzyna W., podejrzana o zamordowanie swej półrocznej córki Magdy, jest od poniedziałku ścigana listem gończym. Wydanie dokumentu było możliwe po wcześniejszej decyzji katowickiego sądu, który uwzględnił wniosek o aresztowanie podejrzanej na 14 dni.

Psycholog i psychiatrzy zbadają Kiszczaka

Specjalista z zakresu neuropsychologii i psychiatrzy sprawdzą czy stan zdrowia byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka pozwala na jego ponowne stanięcie przed sądem. Katowicka prokuratura oskarża Kiszczaka, że w 1981 r. przyczynił się do śmierci górników z kopalni "Wujek".

Rodzina zatruła się trutką na gryzonie. Nie żyje roczne dziecko

Pięcioosobowa rodzina - rodzice i trójka dzieci - z Bisztynka w woj. warmińsko-mazurskim zatruła się środkiem chemicznym do likwidacji gryzoni. Wszyscy w niedzielę przed południem trafili do szpitala w Biskupcu. Roczny chłopiec niestety nie przeżył. Śledztwo ws. zatrucia prowadzi już prokuratura.

Olewnik pomówił Rutkowskiego? Sprawa umorzona

Sąd Rejonowy w Płocku uznał, że Włodzimierz Olewnik jest winien, ale jego wina i szkodliwość czynów nie jest znaczna, dlatego sprawę o pomówienie wytoczoną przez detektywa Krzysztofa Rutkowskiego umorzył. Olewnik musi jednak przeprosić Rutkowskiego na antenie TVN24.

"Pawlak i Piechociński wiedzą, na co mogą liczyć"

- Znają się od wielu lat, to są obydwaj posłowie z Mazowsza, znają też swoje charaktery, więc wiedzą na co mogą po jednej i po drugiej stronie liczyć - mówił o relacjach Janusza Piechocińskiego z Waldemarem Pawlakiem Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy z PSL.

Dziś spotkanie Pawlak-Piechociński. "Liczę, że da się przekonać"

Dziś Janusz Piechociński spotka się ze swoim poprzednikiem Waldemarem Pawlakiem - poinformował nowy szef PSL. Spotkanie będzie dotyczyć ewentualnej dymisji ministra gospodarki. - Liczę na to, że da się przekonać bardzo racjonalnymi argumentami, że dzisiaj potrzeba Polsce poczucia przewidywalności i stabilności w rządzie - mówił Piechociński. Konferencja Pawlaka o godz. 12.

"Jeśli Pawlak zapowiedział, że złoży rezygnację, to tak zrobi"

Jeśli Waldemar Pawlak zapowiedział na kongresie, że złoży rezygnację, to należy się spodziewać, że tak zrobi - powiedział w "Jeden na jeden" Marek Sawicki, były minister rolnictwa. W jego opinii, Janusz Piechociński, ubiegając się o szefowanie partii, musiał przewidzieć taki ruch wicepremiera. Choć, jak przyznał Sawicki, między oboma politykami nigdy nie było chemii.

CBA i przetarg ze wskazaniem

Centralne Biuro Antykorupcyjne bierze pod lupę przetargi różnych instytucji na sprzęt komputerowy i systemy IT, ale samo ma z tym problem. Chodzi o przetarg na sprzęt i oprogramowanie dla "mobilnych stanowisk informatyki śledczej" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Pawlak nie zmienia zdania. "Niech się Piechociński bierze do roboty"

- Nowo wybrany prezes PSL poza rządem grozi powtórką z AWS czy SLD, gdzie partyjni liderzy próbowali sterować gabinetem z tylnego siedzenia - powiedział "Gazecie Wyborczej" wicepremier Waldemar Pawlak. Po tym, jak w sobotę przegrał z Januszem Piechocińskim walkę o szefowanie ludowcom, zapowiedział, że odejdzie z rządu.

Pozwał Skarb Państwa za brudne powietrze

Rybnik to wśród polskich miast niechlubny rekordzista pod względem zanieczyszczenia powietrza. Stężenie pyłu przekracza normę o 600 procent. Jeden z mieszkańców postanowił wypowiedzieć wojnę państwu, które niedostatecznie dba o jakość powietrza i tym samym życia ludzi. To pierwszy taki pozew w Polsce.

Finał procesu doktora G. odroczony

Mowy końcowe w procesie doktora Mirosława G., planowane na poniedziałek i wtorek, zostały odroczone - dowiedziała się TVN24. Powodem ma być zmiana kwalifikacji czynu oskarżonego przez sąd rejonowy dla Warszawy-Mokotowa.

"Żeby to tak nie wyglądało, że zabiera swoje zabawki i idzie"

Waldemar Pawlak swoje odejście z rządu zapowiedział w emocjach, po tym jak przegrał wybory na prezesa PSL - podkreśliła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wiceszefowa PO wyraziła nadzieję, że wicepremier i minister gospodarki może jeszcze przemyśli swoją decyzję, "żeby to tak nie wyglądało, że zabiera swoje zabawki i idzie".

"Pracujemy nad scenariuszami B. Wszystkie wyglądają rozpaczliwie"

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia ws. budzetu UE, będzie to naprawdę zły sygnał dla rynków finansowych - ostrzegł w programie "Horyzont" w TVN24 Janusz Lewandowski. Zdaniem komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu w KE, weto któregoś z państw, a tym samym nieuchwalenie budżetu Wspólnoty może źle wpłynąć także na dalszy proces budowy strefy euro.

Młodzież Wszechpolska chce delegalizacji SLD

Młodzież Wszechpolska w przyszłym tygodniu złoży wniosek o delegalizację SLD - zapowiedział szef tej organizacji Robert Winnicki. Jak przekonywał, zarówno SLD, jak i Ruch Palikota "są groźne dla życia narodowego i państwowego". To odpowiedź na zapowiadane przez Sojusz złożenie wniosku o delegalizację ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.

"Miałem zablokowany telefon. Na home jeszcze nie zaglądałem"

Nowy szef PSL Janusz Piechociński nie spotka się dziś z byłym prezesem partii Waldemarem Pawlakiem gdyż, jak stwierdził w rozmowie z TVN24, "jest niedziela i Waldek też ma swoje sprawy". Przyznał jednocześnie, że "dzisiejszy wieczór będzie bardzo długi" i polityczny.

"Katolik nie może popierać in vitro"

"Powtarzam wyraźnie, że zgodnie z nauką Kościoła i zgodnie z prawdą o godności ludzkiego życia, nikt z katolików nie może popierać procedur in vitro" - napisał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych archidiecezji. List to reakcja na projekt szczecińskich radnych PO ws. dofinansowania metody zapłodnienia in vitro z budżetu miasta.