Problem z antysemityzmem ma nie tylko Polska, ale i cała Europa - stwierdził Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. - Mam takie odczucie, że nie ma więcej ludzi, którzy wierzą w antysemityzm, ale oni czują się silniejsi. To jest pytanie, dlaczego? - zastanawiał się w piątek rabin, komentując między innymi hasła, jakie pojawiły się na marszu narodowców zorganizowanym 11 listopada z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Jak zaznaczył Schudrich, coraz częściej spotyka się z pytaniem, czy w ostatnich latach w Polsce nasiliły się nastroje antysemickie.
- Zawsze trudno to ocenić, ale mam takie odczucie, że nie ma więcej ludzi, którzy wierzą w antysemityzm, ale oni czują się silniejsi. To jest pytanie, dlaczego? - zastanawiał się naczelny rabin Polski.
W jego ocenie problem z antysemityzmem ma nie tylko Polska, ale cała Europa.
Schudrich mówił też, że, "każdy człowiek powinien pytać, dlaczego na 11 listopada był taki marsz, z takimi hasłami, których wcześniej nie było?".
- Co się stało? Co się zmieniło? - pytał.
"A jeżeli Jezus będzie chciał przyjechać do Polski?"
- To jest bardzo bolesne, kiedy drugi obywatel Polski mówi, że nie ma [w niej - przyp. red.] dla mnie miejsca. Mam takie bardzo abstrakcyjne pytanie: jeżeli nie ma w Polsce miejsca dla Żydów, to co będzie, jeżeli Jezus będzie chciał przyjechać do Polski? To znaczy, że dla niego też nie będzie miejsca? Być może, jeżeli nie ma miejsca dla Żydów, to nawet Jezus nie może być tutaj - podkreślił.
Marsz, do którego odnosił się rabin, zorganizowały 11 listopada w wielu miastach Polski środowiska narodowe. Według komendanta głównego policji nadinspektora Jarosława Szymczyka, w Warszawie brało w nim udział około 60 tysięcy osób.
Oburzenie w mediach, wśród zagranicznych komentatorów i polityków opozycji wywołały niektóre hasła na transparentach - między innymi: "Europa będzie biała albo bezludna" albo "Biała Europa braterskich narodów".
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich w piątek wziął udział w konferencji prasowej zapowiadającej 21. Dzień Judaizmu w polskim Kościele Katolickim. W zorganizowanym w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie wydarzeniu uczestniczył również biskup Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu do spraw Dialogu z Judaizmem.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim odbędzie się 17 stycznia.
Centralnym momentem obchodów będzie wspólna katolicko-żydowska liturgia słowa pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, która odbędzie się właśnie 17 stycznia o godzinie 17 w bazylice archikatedralnej świętego Jana Chrzciciela.
Autor: JZ//now / Źródło: PAP