Senator PO: Jaruzelski leży. Polacy nie chcą, by mu dokopywano

Polacy, doceniając dziś gen. Wojciecha Jaruzelskiego, stosują moralną zasadę, że nie kopie się leżącego - powiedział w "Jeden na jeden" senator PO Jan Rulewski. Odniósł się w ten sposób do sondażu OBOP, z którego wynika, że 43 proc. Polaków uważa wprowadzenie stanu wojennego za uzasadnione.

Spłonęła hala ze świecami

Doszczętnie spłonęła hala produkcyjna fabryki świec do zniczy w Turznie pod Grudziądzem (woj. kujawsko pomorskie). Ogień strawił znajdujące się w środku maszyny, a także gotowe do sprzedaży wyroby.

Na Śląsku maszyniści jeździli trasami, których nie znali

Na Śląsku maszyniści podróżowali trasami, których w ogóle nie znali - dowiedziała się TVN24. - Zdarzyła się taka sytuacja - potwierdza marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz. Od niedzieli część kolejowych połączeń na Śląsku przejęła od Przewozów Regionalnych spółka Koleje Śląskie. Zadanie ją przerosło.

Organizatorzy pomylili daty. Jedna z pikiet pod domem Jaruzelskiego zarejestrowana noc później

Niewiele brakowało, a Prawo i Sprawiedliwość musiałoby pikietować pod domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego dzień po rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Okazało się, że Społeczny Komitet Upamiętnienia Ofiar Stanu Wojennego, który co roku przybywa w to miejsce, by demostrować - w tym roku pomylił daty. Współpracująca z nim młodzieżówka PiS musiała się dogadać z innym organizatorem, który zajął termin w nocy z 12 na 13 grudnia.

"Kaczyński zabetonował własną partię"

- Kaczyński zabetonował własną partię w tezie, że był zamach, choć nie ma na to żadnych dowodów - powiedział w "Kropce nad i" były premier Tadeusz Mazowiecki i dodał, że szef Prawa i Sprawiedliwości "dawno przestał być politykiem obliczalnym".

Rosjanie po interwencji oddadzą wrak? "Nie mogą, bo to by znaczyło, że cynicznie kłamali"

- Ja bym nie zrobił tego, co Radosław Sikorski - tak prośbę ministra spraw zagranicznych skierowaną do szefowej unijnej dyplomacji o interwencję ws. zwrotu wraku Tu-154M skomentował w "Faktach po Faktach" były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz. Jak uzasadnił, z 99-procentowym prawdopodobieństwem można przewidzieć, jaki będzie efekt tych działań. - Rosjanie nie mogą raptem zająć innego stanowiska, bo to by znaczyło, że cynicznie kłamali - powiedział.

Sikorski o wraku: To nasza własność, będziemy tę sprawę podnosić do skutku

- To niezrozumienie podstawowych reguł dyplomacji. Jeśli jakaś sprawa jest niezałatwiona, to podnosi się ją na kolejne, coraz wyższe szczeble - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski, odpierając krytykę, jaka spotkała go po tym, gdy zwrócił się do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton, by poruszyła na szczycie UE-Rosja kwestię zwrotu do Polski wraku tupolewa. Dodał, że nie zaskoczyło go, że Ashton - jak podały jej służby prasowe - jedynie "przyjęła do wiadomości" jego prośbę.

Pobili 23-latka, bo zwrócił im uwagę

Dwóch 22-latków usłyszało zarzuty w związku z pobiciem w Bydgoszczy starszego o rok mężczyzny. Jak się okazało, przyczyną agresywnego zachowania było zwrócenie uwagi na niewłaściwe zachowanie pijanych młodych ludzi, którzy przewrócili bariery ochronne. W ujęciu napastników pomogły nagrania z monitoringu. Obu podejrzanym grozi teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty dyscyplinarne dla mecenasa Rogalskiego

Pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej mec. Rafał Rogalski usłyszał zarzuty dyscyplinarne naruszenia etyki adwokackiej. Dotyczą on niepochlebnych wypowiedzi wobec odwołanego już naczelnego prokuratora wojskowego gen. Krzysztofa Parulskiego.

Blokowali Szczecin traktorami, teraz odśnieżają chodniki

Rolnicy, którzy od tygodnia protestują w Szczecinie, zamiast wyjeżdżać we wtorek na ulice miasta ciągnikami, chwycili za łopaty i zaczęli odśnieżać chodniki. - W tej chwili to nie jest forma protestu. W ramach solidarności z mieszkańcami Szczecina, chcemy pokazać, że nie jesteśmy tutaj złośliwie. Chcemy, żeby nas popierali - tłumaczył jeden z uczestników protestu, Grzegorz Gontarz.

"To jest wielka granda". Pasażerów przeprasza marszałek

Zerwane połączenia na Śląsku, gigantyczne opóźnienia pociągów i zmarznięci, zdezorientowani pasażerowie. - Jeszcze większy bajzel, niż był przy poprzednim rozkładzie jazdy. Żeby nie było informacji, kiedy jest czas przyjazdu pociągu, to jest wielka granda - komentował jeden z oczekujących na pociąg pasażerów. Oburzenia tą sytuacją nie kryje marszałek woj. śląskiego, który przeprosił za to wszystkich podróżnych.

3,5 roku więzienia za śmiertelne pobicie studenta

Na kary od 2 lat do 3,5 roku więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Radomiu trzech młodych mężczyzn oskarżonych o pobicie ze skutkiem śmiertelnym 19-letniego studenta Maćka Mieśnika. Dwóch ze skazanych to piłkarze ręczni z Radomia. Wyrok nie jest prawomocny.

Błaszczak nie uczci pamięci Narutowicza z prezydentem

Mój udział w uroczystościach uczczenia pamięci Gabriela Narutowicza jest niemożliwy - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, pytany czy pojawi się w w Archikatedrze św. Jana. Bronisław Komorowski zaprosił tam - w związku z 90. rocznicą śmierci pierwszego prezydenta II RP - władze Sejmu i Senatu oraz szefów wszystkich klubów parlamentarnych. Z kolei działacze SLD i Ruchu Palikota planują "swoje" uroczystości.

Wałbrzych idzie spać. W pubie o 23-24, na weselu o 3 w nocy

Całkowity zakaz dla nocnego handlu i rozrywek w lokalach - od 1 stycznia Wałbrzych będzie zasypiał przed północą. Jak pisze "Rzeczpospolita", miejskie władze zdecydowały, że od Nowego Roku w nocy działać będą mogły tylko apteki, stacje paliw, hotele, motele i pensjonaty. Nawet na imprezach zamkniętych, takich jak wesela czy studniówki, mieszkańcy Wałbrzycha pobawią się tylko do 3 w nocy. "Zakaz można jeszcze zmienić" - uspokaja prezydent miasta zapowiadając rozmowy z właścicielami sklepów i restauratorami.

Rząd chce pomóc zwalnianym z Fiata. Do dyspozycji 300 mln złotych

W tyskiej fabryce Fiata dojdzie dziś do trzeciej tury negocjacji pomiędzy związkowcami a przedstawicielami zarządu Fiat Auto Poland. Sprawą redukcji w fabryce zajmie się dzisiaj również rząd. Jak zadeklarował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, "rząd jest gotowy przeznaczyć 300 mln złotych na pomoc dla zwalnianych pracowników".

Skok bankomatowego lobby na nasze pieniądze? Ministerstwo: To bzdura

- Nie zdecydowaliśmy o zmianie przepisów dotyczących wypłat pieniędzy z bankomatów "pod naciskiem lobbystów". To bzdura - tak rzecznik resortu finansów Wiesława Dróżdż odpowiada w rozmowie z tvn24.pl na zarzuty pojawiające się we wtorkowej prasie. "Gazeta Wyborcza" napisała, że zmiany, wprowadzające dodatkową prowizję za wypłaty, powstały "pod wpływem" lobbystów. - Te przepisy przyniosą korzyść klientom - zapewnia Drożdż. W jaki sposób?

Doradca prezydenta: Sikorski nie ułatwił działania pani Ashton

- Mówimy: "jesteśmy nieskuteczni, pomóżcie", ale też pokazujemy naszej europejskiej rodzinie, że jesteśmy zdeterminowani - mówił doradca prezydenta Tomasz Nałęcz w RMF FM, komentując wczorajszą decyzję Radosława Sikorskiego, żeby poprosić Brukselę o pomoc w odzyskaniu wraku Tu-154. Polityk uważa jednak, że minister Sikorski mógł zbyt wcześnie poinformować o sprawie media.

"Prezesowi PiS chodzi o poprawę swoich notowań"

- Prezesowi PiS chodzi o poprawę swoich notowań, żeby zmobilizować elektorat na Śląsku Opolskim - ocenił Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej w Polsce. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w trakcie której Jarosław Kaczyński stwierdził, że "Niemcy w Polsce powinni mieć tyle praw, ile Polacy w Niemczech".

Nowak o szefie związkowców: Wygłasza złotouste tezy, przeszkadza w zmianach na kolei

- Oczekuję - zwłaszcza od strony związkowej, społecznej, kolejarskiej - współpracy przy projekcie zmian na kolei. Nie przeszkadzania a wspierania. I liczę, że to wsparcie, niezależnie od różnego rodzaju pohukiwania i prężenia muskułów, koniec końców będzie - tak minister transportu Sławomir Nowak odpowiada na zarzuty związkowców, że nie realizuje swoich obietnic, czym "prowokuje do strajku na kolei".

Kierowcy nie boją się fotoradarów. I rzadko zdejmują nogę z gazu

Tylko co 11. kierowca przyznaje, że gdy widzi fotoradar, zdejmuje nogę z gazu żeby zwolnić do przepisowej prędkości. Jednocześnie ponad połowa pytanych deklaruje swoje poparcie dla zwiększania liczby tych urządzeń na polskich drogach - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Zuckerberg wygrał, będą kontrowersyjne zmiany w Facebooku

Zakończyło się głosowanie użytkowników Facebooka w sprawie zmian zasad funkcjonowania portalu. Zdecydowana większość była przeciwna ich wprowadzeniu. Ale frekwencja była zdecydowanie za niska, by zablokować propozycje Marka Zuckerberga.

Rada Praw Człowieka ONZ z polskim dyplomatą na czele

Stały Przedstawiciel Polski przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie ambasador Remigiusz Henczel został w poniedziałek wybrany na Przewodniczącego Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych - poinformowało w poniedziałek Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Kiedyś mniejszość narodowa, dziś grupa etniczna. Polacy w Niemczech

Mogą być ich nawet dwa miliony. Ale statusu mniejszości narodowej i tak nie mają. Mieli kiedyś, przed wojną. Umowa z 1991 r. daje Polakom status "tylko" grupy etnicznej. Dlaczego? Bo zdecydowana większość z nich to imigranci stosunkowo świeżej daty, w przeciwieństwie do Niemców mieszkających w Polsce od wielu pokoleń. "Polska i Świat" o Polakach w Niemczech.