IPN wszczyna śledztwo, a dokumenty to literacka fikcja?

Wrocławski oddział IPN rozpoczął śledztwo ws. odnalezienia na Dolnym Śląsku i wywiezienia do Niemiec skrzyń z dokumentacją SS z obozu Auschwitz. Wszystko zaczęło się od wywiadu miejscowego eksplorera Mieczysława Bojko dla Polskiego Radia Wrocław. Wynikało z niego, że pomógł Niemcom odnaleźć skrzynie. Teraz Bojko twierdzi, że opowiadał jedynie o swojej najnowszej książce, a cała historia jest zmyślona.

PiS wzywa premiera do Sejmu. Marszałek chce poczekać

- Poczekajmy na końcowe wnioski, żeby ci, którzy mają dostęp do materiałów źródłowych w spokoju pracowali. Dajmy prokuraturze czas, by przedstawiła wnioski - w ten sposób marszałek Sejmu Ewa Kopacz odpowiedziała na pytania o wniosek, jaki złożyło do niej PiS. Partia chce, by najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk wygłosił informację ws. działań polskiej strony w celu zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Wassermann: Komisja tak, ale w innym składzie

Zdaniem Małgorzaty Wassermann, cywilna komisja badająca przyczyny katastrofy Tu-154 powinna podjąć pracę na nowo, ale w innym składzie - międzynarodowym. Bo do obecnego składu nikt nie będzie miał już zaufania - argumentuje. Córka tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem posła PiS, Zbigniewa Wassermanna, stwierdziła w rozmowie z TVN24, że nowe stenogramy z "czarnych skrzynek" podważają wiarygodność komisji Jerzego Millera.

Limuzyna poszła za 27 tys. zł

Tylko trzy osoby wzięły udział w licytacji porzuconego na Bielanach mercedesa. Auto zostało sprzedane za 27,6 tysiąca złotych. Nabywcą, po króciutkiej licytacji, został mieszkaniec Wyszkowa.

Znaleziono ciało zaginionego 15-latka

Policja znalazła ciało 15-latka, który w poniedziałek wieczorem zaginął w okolicy Puszczykowa (Wielkopolska). W ustaleniu przyczyn śmierci ma pomóc sekcja zwłok zaplanowana na czwartek.

Odwołają Edmunda Klicha? Jest wniosek

Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich może stracić stanowisko. - Do komisji wpłynął wniosek o jego odwołanie - informuje Radio Zet i Informacyjna Agencja Radiowa.

Akt oskarżenia Piesiewicza wysłany do sądu

Prokuratura na warszawskiej Pradze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw Krzysztofowi Piesiewiczowi. Były senator zapoznał się już ze wszystkimi aktami śledztwa. Prokuratura skierowała jego sprawę do sądu. Znany prawnik będzie odpowiadać m.in. za posiadanie narkotyków i nakłanianie innych osób do ich zażycia. Piesiewicz w śledztwie się nie przyznał. Sąd może go skazać maksymalnie na 3 lata więzienia.

Łotysze podrabiali euro i dolary. Wpadli w ręce służb

W Polsce i na Łotwie zatrzymano trzech Łotyszy podejrzanych o wprowadzanie do obrotu dużych ilości fałszywych banknotów, m.in. euro - poinformowało we wtorek CBA. Według lubelskiej prokuratury należeli oni do zorganizowanej grupy przestępczej.

Miller o stenogramach: zadanie dla ekspertów, nie dla komisji

- Teraz jest zadanie dla ekspertów, nie dla komisji - powiedział w rozmowie z TVN24 Jerzy Miller, były szef komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy smoleńskiej w odpowiedzi na pytanie o ewentualną konieczność wznowienia prac tego gremium. Miller zapewnił, że nie dziwią go różnice w odczytaniu stenogramów z "czarnych skrzynek", bo nagrania były bardzo "zaszumiane".

"Miller poświadczył nieprawdę". Sprawa w prokuraturze

Jerzy Miller, były szef MSWiA, który stał na czele polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską poświadczył nieprawdę - twierdzi poseł PiS Antoni Macierewicz. - Jest osobą współwinną wprowadzenia w błąd organów państwowych. - wyjaśnił poseł. Sprawa jest w prokuraturze. PiS żąda też od premiera wyjaśnień ws. nowych stenogramów z Tu-154 i z badania katastrofy smoleńskiej na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Rybicki nowym prezydenckim ministrem

Prezydent Bronisław Komorowski powołał dotychczasowego wiceszefa klubu PO Sławomira Rybickiego na sekretarza stanu w swojej kancelarii. Rybicki będzie odpowiadał za kontakty z rządem, parlamentem i partiami politycznymi.

Kim są eksperci Macierewicza?

Szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz z PiS twierdzi, że Tu-154 nie rozpadł się dlatego, że uderzył w ziemię, tylko spadł na ziemię, bo się rozpadł. Swoją wiedzę opiera się na wynikach prac ekspertów z USA - profesorów Kazimierza Nowaczyka i Wiesława Biniendy. Kim są?

Pomógł Niemcom wywieźć z Polski dokumenty SS. Za euro i mapy

Nieznane dotąd akta wachmanów z obozu Auschwitz odnalezione na Dolnym Śląsku, ale - zaraz potem - za wiedzą polskiego poszukiwacza - wywiezione do Niemiec. Muzeum oświęcimskie już doniosło do prokuratury o możliwości złamania prawa. Natomiast historycy biją na alarm, tym bardziej, że - jak się okazało - była to transakcja czysto handlowa.

Komputery, świnie, kredyty - wyłudzali wszystko

Wyłudzali kredyty, sprzęt komputerowy i trzodę chlewną, naciągali fiskusa, fałszowali faktury, prowadzili fikcyjny obrót produktów. W sumie w ten sposób zgarnęli blisko 7,7 mln zł. Warszawska prokuratura postawiła zarzuty sześciu członkom grupy kierowanej przez Stefana K. On sam dostał aż 73 zarzuty.

Ile za walec? Na złomie tylko 3 tys. zł

Policjanci z Wrocławia zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież walca drogowego. 40-latek miał ukraść sprzęt wartości 60 tys. zł, pociąć go na części i sprzedać w punkcie skupu złomu. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

"Jeśli powrót komisji Millera, to w tym samym składzie"

Jeśli prace rządowej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej miałyby zostać wznowione, to tylko w tym samym składzie - uważa były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Jednak - jak mówił w TVN24 - ustalenia krakowskich biegłych dot. gen. Błasika "nie przewracają znacząco ustaleń komisji Millera".

"Tzw. eksperci żerują na śmierci mojego męża"

Tzw. eksperci lotniczy, od samego początku - tak jak Edmund Klich - broniący stanowiska Rosjan, to ludzie, którzy wręcz żerują na śmierci mojego męża. To żałosne i żenujące - stwierdziła Ewa Błasik w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". W ten sposób żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej gen. Andrzeja Błasika skomentowała poniedziałkowe informacje prokuratury o braku jednoznacznych dowodów na jego obecność w kokpicie Tu-154.

Przedszkola i szkoły do zamknięcia

Gminy zamykają przedszkola i szkoły. Najwięcej zamkniętych placówek ma być w województwie wielkopolskim (57), pomorskim (36) i śląskim (25). Powodem jest m.in. niż demograficzny, a przez to coraz mniejsze subwencje budżetowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Resorty tną zatrudnienie. Wokół siebie

Rząd Donalda Tuska znów chce walczyć z biurokracją. Stanowiska pracy będą redukować ministerstwa. Tyle, że głównie poza swoimi strukturami - informuje "Rzeczpospolita".

NIE dla "czterech śpiących"

Już ponad 4 tysiące podpisów zebrali przeciwnicy powrotu pomnika Braterstwa Broni na warszawską Pragę. Przedstawiciele komitetu społecznego sprzeciwu podkreślają również, że wydawania publicznych pieniędzy na renowację pomnika, to wyrzucanie ich w błoto. Ratusz odpowiada: dyskusja o pomniku już się odbyła.

Kaczyński biegłym ws. swoich byłych kolegów

Prokuratura cywilna sprawdza, czy ktoś z pracowników Biura Ochrony Rządu nie dopełnił obowiązków i źle przygotował wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 2010 roku w Smoleńsku i Katyniu. Biegłym w tej sprawie jest były wiceszef tej jednostki - Jarosław Kaczyński. On sam wcześniej został ze stanowiska zwolniony i pozywał BOR do sądu.

"Za adwokatów Rosji robicie od dwóch lat"

Po ujawnieniu przez polskich biegłych, że na nagraniu z kokpitu Tu-154 M nie zidentyfikowano głosu gen. Andrzeja Błasika, Zbigniew Girzyński (PiS) przeprosił wdowę po generale. - Ja te słowa wypowiadam, bo kocham to państwo i serce mi krwawi, gdy to państwo spotyka zło - mówił. - To Rosja powinna wszystko sprostować. Nie róbmy za adwokatów dobrego imienia Rosji - odpowiadała Julia Pitera (PO).

Kogo krytykowano najczęściej? Tuska

Najczęściej krytykowanym politykiem 2011 roku był premier Donald Tusk - wynika z badania agencji "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów". Szef rządu aż siedem razy znalazł się na pierwszym miejscu comiesięcznego rankingu.

Palikot skrętem chce odczarować klątwę

Janusz Palikot w piątek zapali w Sejmie skręta z marihuaną. Słodki dym ma się unosić w słynnym już pokoju nr 143. Czy pomoże mu skończyć z klątwą tego pomieszczenia, czy może przysporzy dużych kłopotów?

"Sprawa gen. Błasika to didaskalia. Nowe stenogramy bez znaczenia"

– Nowe stenogramy nie sprawiły, że wiemy dziś cokolwiek więcej na temat przyczyn katastrofy. Te już poznaliśmy – twierdzą zgodnie eksperci, z którymi przeanalizowaliśmy ujawnione w poniedziałek zapisy. – Dyskusja nad obecnością, czy nieobecnością w kokpicie gen. Błasika jest wtórna. To przecież tylko didaskalia tej tragedii – uważa ekspert i publicysta lotniczy Tomasz Białoszewski. – Nie zniknął żaden problem, o którym dowiedzieliśmy się wcześniej – dodaje płk Stefan Gruszczyk.

Protest aptek. Sieci z boku

Poniedziałek był pierwszym dniem ogólnopolskiego protestu farmaceutów. Po decyzji Naczelnej Rady Aptekarskiej, której postulaty poparła Naczelna Rada Lekarska, część aptek zamknęła się na godzinę. W niektórych województwach protest objął większość aptek, ale np. na Mazowszu od godz. 13 do 14 zamknięta była tylko połowa. Były też miejsca, gdzie leki można było kupić bez problemów.

Śnieg nadrabia zaległości. Będzie biało i zimno

Do końca tygodnia zima nie odpuści. Codziennie będzie dostarczać świeżą porcję śniegu. Nie zapomni także o mrozie, z którym pogodzić się muszą zwłaszcza mieszkańcy Polski wschodniej. Na zachodzie nieco cieplej, ale za to pochmurno i mokro.

Na Podhalu sypie. Utrudnienia na drogach

Intensywne opady śniegu ponownie nawiedziły Podhale. Znacznie pogorszyły się warunki drogowe. Na jezdniach zalega śnieg, a samochody poruszają się z minimalną prędkością.