Niesiołowski do komisji etyki

- Stefan Niesiołowski podczas obrad Sejmu wielokrotnie wulgarnie obrażał przemawiających z mównicy posłów PiS, zarzucając im złą wolę, brak profesjonalizmu i działanie na szkodę państwa - napisał szef klubu partii Mariusz Błaszczak we wniosku do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie wicemarszałka. Prawo i Sprawiedliwość zarzuca politykowi PO nieodpowiednie prowadzenie obrad Sejmu podczas przedstawiania przez rząd informacji na temat katastrofy smoleńskiej.

PiS chce zakazu noszenia broni białej

Zakaz noszenia noży z ostrzem o długości powyżej 8 cm oraz m.in. maczet i mieczy samurajskich w miejscach publicznych chce wprowadzić klub PiS. Złożyli już w tej sprawie w Sejmie projekt zmian w ustawie o broni i w Kodeksie karnym. Noszenie wymienionych noży byłoby zagrożone karą do 2 lat więzienia. Platforma nie mówi "nie". - W tej sprawie będziemy współpracować ze wszystkimi - oświadczył Jarosław Gowin (PO).

Awantura w Sejmie. Sondaże prawie bez zmian

Burzliwa debata sejmowa na temat działań rządu ws. katastrofy smoleńskiej nie wpłynęła znacząco na notowania partii - wynika z najnowszego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. Platforma zyskała 1 punkt proc. PiS i SLD - 2 punkty.

"Nie po raz pierwszy nie powiedział prawdy"

- Minister Klich nie po raz pierwszy nie powiedział prawdy. Próbował manipulować informacją - stwierdził Mariusz Kamiński z PiS. W ten sposób poseł skomentował informacje portalu tvn24.pl, że to nie Rosjanie, a Polacy są odpowiedzialni za rezygnację z rosyjskiego nawigatora na pokładzie Tu-154. Zaprzecza temu - nadal - szef MON, który na obronę swojego zdania przekonuje: - Są na to stosowne dokumenty.

Mariusz Kamiński znów w PiS

Mariusz Kamiński, były szef CBA, wrócił do Prawa i Sprawiedliwości - poinformował portal tvn24.pl poseł Adam Lipiński, członek Rady Politycznej partii. - To było oczywiste - zaznaczył. Wcześniej o sprawie, powołując się na źródła zbliżone do kierownictwa PiS, poinformowała PAP. Kamiński zrezygnował z zasiadania w partii po tym, jak objął funkcję szefa CBA w 2006 roku.

Włamali się 22 razy

Policjanci z Pruszkowa zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o zorganizowanie 22 włamań do mieszkań i domów na terenie powiatu pruszkowskiego. Złodziejom grozi nawet 10 lat więzienia.

"Psocić, figlować z babcią się da"

21 stycznia wszystkie babcie mają swoje święto. W tym dniu w przedszkolach organizowane są uroczystości, na których wnuki śpiewają, recytują wierszyki i składają życzenia swoim babciom.

"Bardzo dużo głosów nieważnych". Kaczyński sugeruje fałszerstwa?

Jarosław Kaczyński pisze kolejny list do członków Prawa i Sprawiedliwości. Zwraca w nim uwagę, że podczas wyborów samorządowych mogło dochodzić do nieprawidłowości. - Mieliśmy do czynienia w tych wyborach z bardzo dużą liczbą głosów nieważnych - pisze. I dodaje: - Fakt ten niezbicie świadczy o tym, że w każdej Obwodowej Komisji Wyborczej powinny zasiadać osoby, do których mamy pełne zaufanie.

Wypadek na krajowej "3". Droga jest zablokowana

Po zderzeniu dwóch tirów i sześciu samochodów osobowych zablokowana została droga krajowa nr 3 między Polkowicami a Lubinem (Dolnośląskie) na wysokości zjazdu do Szklar Górnych. W wypadku pięć osób zostało niegroźnie rannych - poinformowała policja.

Platforma pikuje, rośnie PiS i SLD

Platforma Obywatelska traci głosy. W ciągu miesiąca poparcie dla niej spadło o 9 punktów procentowych - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Zyskuje Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Gotowi, by karać

Nawet 500 zł kary dla kierowców, którzy przewożą ludzi przepełnionymi lub nieprzystosowanymi pojazdami. Mandaty dla tych, którzy nie zamieszczą np. w autobusie informacji o zakazie palenia. I policyjne helikoptery, które odtąd mogą namierzać kierowców przekraczających prędkość. To nowości w obowiązującym od czwartkowego wieczoru mandatowniku. Kary za przekroczenie prędkości pozostały na dotychczasowym poziomie.

Polska komisja chce znać ścieżkę sprowadzania Tu-154M

- Jeden z kluczowych elementów dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy Tu-154M, to obraz z wieży lotniska w Smoleńsku pokazujący ścieżkę sprowadzania samolotu, którego strona polska nie otrzymała - uważa wiceprzewodniczący polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy płk Mirosław Grochowski. Strona rosyjska nie przekazała nam tych nagrań tłumacząc, że obraz nie został zapisany z powodu zwarcia w przewodach.

"Piloci mieli prawo podejść do próby lądowania"

Zgodnie z obowiązującymi przepisami piloci Tu-154M o numerze bocznym 101, który rozbił się pod Smoleńskiem, mieli prawo podejść do próby lądowania - twierdzi Wiesław Jedynak z polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską. Członek komisji odnosi się też do fragmentów stenogramów z kokpitu, na których słychać, że załoga konsultuje kwestię wyboru lotniska zapasowego. Jego zdaniem nie można z tego czynić zarzutu, bo to normalna procedura, gdy na pokładzie jest głowa państwa.

"Bez związku między zabójstwem, a przynależnością do PO"

Nie zmieniam zdania o Jarosławie Kaczyńskim - mówi tvn24.pl Paweł Olszewski z PO, po tym, jak wyszło na jaw, że Ryszard C. był członkiem Platformy Obywatelskiej w latach 2004-2005. Wcześniej skrytykował prezesa PiS i polityków jego partii za wykorzystywanie zabójstwa Marka Rosiaka do osiągania celów politycznych. Olszewski dodał, że nie ma związku logicznego pomiędzy przynależnością do PO, a zabójstwem.

Stanął w poprzek drogi, dwie osoby nie żyją

Dwie osoby nie żyją, a trzecia w stanie krytycznym trafiła do szpitala w wyniku wypadku, do którego doszło na drodze krajowej numer 11 w miejscowości Bąków (woj. opolskie) niedaleko Kluczborka. W Audi, które stanęło w poprzek drogi uderzył jadący z przeciwka z dużą prędkością Peugeot.

Ryszard C. był członkiem PO w latach 2004-2005

Ryszard C., który w październiku ub. r. zastrzelił pracownika łódzkiego biura PiS, był członkiem Platformy Obywatelskiej od kwietnia 2004 roku do kwietnia 2005 roku. Potwierdziła to w czwartek wieczorem szefowa częstochowskiej PO Halina Rozpondek. Wcześniej przedstawiciele tego oddziału partii stanowczo zaprzeczali, by Ryszard C. był członkiem tego ugrupowania w Częstochowie.

PO: Do urn pójdziemy 23 października

Platforma Obywatelska ustaliła, że wybory parlamentarne odbędą się 23 października - poinformowały "Fakty TVN". Informacje tę potwierdziła posłanka PO Danuta Pietraszewska. Taki wstępny termin zaaprobował dzisiaj zarząd krajowy partii.

Kobieta postrzelona z wiatrówki

Z raną postrzałową uda trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu Zdroju młoda kobieta. - Najprawopodobniej została postrzelona z wiatrówki - powiedział Mariusz Lepczyński z policji w Jastrzębiu Zdroju (woj. śląskie).

Zjedli kiełbasę z dzika. Trafili do szpitala

Dwanaście osób z okolic Legnicy i Złotoryi (Dolnośląskie) zaraziło się włośnicą - zjedli zakażoną pasożytami kiełbasę z dzika. Stan kilku chorych, którzy przebywają w jednym z poznańskich szpitali, jest ciężki.

Sąd o policjantach: Przestępstwo tak, kara nie

Za rzekome robienie im zdjęć telefonem komórkowym, policjanci zwyzywali przypadkowego przechodnia, zamknęli go w radiowozie i straszyli prokuratorem. Prokurator się w tej sprawie pojawił, ale zajął się nie panem Godlewskim, a funkcjonariuszami. Efekt? Najpierw prokuratura, a potem sąd uznały, że działanie policjantów znamiona przestępstwa nosiło, ale kary im nie wymierzono.

"Kat z Mokotowa": Byłem znany z kulturalnych przesłuchań

Przesłuchiwanych więźniów bił gumą i żelazem owiniętym w ręcznik. Przypalał im włosy, kazał robić przysiady, przyciskał do ściany - tak metody śledcze Jerzego K. opisują prokuratorzy IPN. Były oficer UB, nazywany "katem z Mokotowa", pamięta je inaczej. - Byłem znany z kulturalnych zachowań wobec przesłuchiwanych. Informacje przekazywali mi w otwartych relacjach - mówił w czwartek przed sądem. Właśnie ruszył jego proces.

Książką agenta Tomka zajęła się prokuratura

Warszawska prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, jej bezprawnego wykorzystania oraz rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa przeciw Weronice Marczuk w książce-wywiadzie z byłym agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem.

Powiesił psa. Dostał 10 miesięcy "w zawiasach"

Na 10 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzy lata, został skazany mieszkaniec Gościna (woj. zachodniopomorskie), który we wrześniu powiesił swojego psa - poinformował serwis internetowy Głosu Szczecińskiego. Stefan L. przyznał się do winy. Tłumaczył, że był pijany. To kolejny w ostatnich dniach wyrok sądu za bestialskie zabicie czworonoga.

RBN zajmie się katastrofą Tu-154. Po polskim raporcie

- Po opublikowaniu raportu polskiej komisji ws. katastrofy smoleńskiej, Rada Bezpieczeństwa Narodowego zajmie się tą sprawą - powiedział po posiedzeniu RBN Grzegorz Napieralski (SLD). Dziś przez dwie godziny członkowie Rady omawiali "sojuszniczy plan ewentualnościowy dla Polski".

Prezydent na plusie, Sejm na cenzurowanym

Ponad połowa Polaków dobrze ocenia w styczniu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego. Negatywną opinię ma co piąty ankietowany. Natomiast Sejm krytycznie ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 23 proc. - wynika z sondażu opublikowanego dziś przez CBOS.

"Czyste szaleństwo", "uwłaczające i niegodziwe"

Posłowie Platformy Obywatelskiej "czystym szaleństwem" nazwali zachowanie Jarosława Kaczyńskiego, który trzy miesiące po śmierci pracownika łódzkiego biura PiS, stwierdził, że jego zabójca, Ryszard C., był przez rok członkiem PO. - To nie ma żadnego znaczenia. Wszędzie może trafić się osoba niepoczytalna - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

"To zemsta władzy na stoczniowcach"

Czterech związkowców "Solidarności" stanie przed sądem pod zarzutem napaści na policjantów podczas manifestacji w kwietniu 2009 roku. Jeden z oskarżonych, lider gdańskich stoczniowców Karol Guzikiewicz twierdzi, że proces jest polityczny, a on sam jest ofiarą rządów Donalda Tuska.

Jest następca Palikota w Sejmie

Wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski obejmie mandat poselski po byłym polityku PO Januszu Palikocie. Ten zrezygnował z zasiadania w Sejmie przed niespełna dwoma tygodniami, a swoją legitymację poselską przekazał na aukcję na rzecz WOŚP Jurka Owsiaka.